Výživa a operace

Každý z nás se může dostat do situace, kdy musí podstoupit operační výkon a následnou hospitalizaci v nějakém zdravotnickém zařízení. Může to být i zákrok menšího rozsahu a důležitosti. Ať již se jedná o předem plánovaný zákrok nebo o akutní příjem, je třeba si uvědomit, že stravování v nemocnicích není hotelovou službou, ale mělo by být promyšlenou výživou, která je neoddělitelnou součástí léčby.

Příslušný druh stravování - dietu - ordinuje ošetřující lékař a sestavuje nutriční terapeutka. Ta by také měla probrat připomínky a dotazy. Nutriční terapeutka je tím správným člověkem, který by Vám měl poradit, jak se stravovat po propuštění domů či po návratu do práce. A to zvláště tehdy, když je dlouhodobá změna stravování nezbytná.zsahu a důležitosti.

Před operací kvalitní jídelníček

Jedná-li se o plánovaný výkon, je velmi důležité, aby v bezprostředně předcházejícím období byla výživa kvalitní. To znamená se zvýšeným množstvím energie, bílkovin a vitamínů. Tím usnadníte rychlejší a bezproblémové hojení operační rány.
Obecně lze říci, že čím složitější výkon se připravuje, tím větší pozornost musí být věnována skladbě jídelníčku. Špatná nutriční péče je přímou příčinou pooperačních komplikací. Její následky jsou schovány za termíny jako metabolický rozvrat, infekční pooperační komplikace, rozpad ran apod. Mnohým těmto komplikacím lze vyváženou stravou obsahující správné množství energie a živin předejít.

Vhodné je také 7 -10 dní před zákrokem zařadit do skladby stravy přípravky, které k tomuto účelu používá dnešní medicína - přípravky enterální klinické výživy . Jedná se o vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k popíjení – tzv. sipping. Tyto přípravky se dodávají do lékáren v různých chuťových příchutích. Mohou se podávat po jídle nebo mezi jídly a lze jimi doplnit stravu o všechny důležité součásti: energii, bílkoviny, cukry, tuky, vitamíny, minerální látky a stopové prvky v potřebném množství. Navíc přípravky enterální klinické výživy lze také využít při přípravě denních jídel.
Dobře vedená nutriční podpora před operací a po ní prokazatelně:

  • snižuje četnost komplikací
  • zlepšuje hojení ran
  • snižuje riziko vzniku proleženin
  • zkracuje dobu pobytu v nemocnici
  • urychluje rekonvalescenci
  • snižuje úmrtnost

Před pobytem v nemocnici se nedoporučuje začít hubnout. Pokud se připravujete na operaci a redukujete hmotnost, je třeba 3 až 4 týdny před operací hubnutí ukončit a stravovat se plnohodnotně.
Je také velmi důležité, abyste při přijetí informovali lékaře a nutriční terapeutku o tom, že Vaše výživa v době před hospitalizací nebyla dostatečná, ať už úmyslně (při hubnutí), či neúmyslně (pro zdravotní potíže, nevolnost, bolesti). Informujte i o změně hmotnosti během posledních 6 měsíců. Nutriční terapeutku je třeba také předem upozornit, že některé pokrmy nesnášíte nebo že se stravujeme méně obvyklým způsobem.

Pobyt v nemocnici a následná domácí péče

Laskominy raději vynechejte

Když chcete pacientovi v nemocnici udělat radost něčím dobrým na zub, je lepší se nejprve zeptat nutriční terapeutky nebo ošetřujícího personálu. Roli totiž hraje nejen dietní omezení, ale i vzájemná vazba jídla s podávanými léky či plánovanými zákroky. Množství potravin v žádném případě nepřehánějte.
V některých situacích můžete výrazně pomoci ke zlepšení stavu nemocného, pokud mu třeba po dohodě s personálem připravíte oblíbenou rodinnou specialitu, která povzbudí chuť k jídlu. Vyplatí se konzultovat s nutriční terapeutkou nejen složení pokrmu, ale i jeho přípravu a přepravu. Záleží totiž nejen na surovinách, ale i na hygienicky i nutričně bezpečné přípravě a převezení jídla.

Dieta může být chutná a pestrá

Před propuštěním z nemocnice požádejte nutriční terapeutku o telefon pro případ, že budete chtít probrat některé nejasnosti. Je samozřejmé, že před jakoukoliv změnou diety či stravovacího režimu se předem poraďte. Kromě toho se vyplatí požádat nutriční terapeutku o nějaký leták či brožuru, kde najdete další podrobnosti.
I po návratu z nemocnice je důležité co nejrychlejší doplnění plnohodnotné výživy. Je také výhodné použít přípravek klinické výživy tzv. sipping. Podle konkrétních možností a hlavně po konzultaci s nutriční terapeutkou lze upravit běžnou stravu do takové podoby, která umožní postupný přechod k obvyklému jídelníčku.
Například po stomatologickém zákroku nejde obvykle dobře kousat, a tak je nezbytné jíst tekutou nebo kašovitou stravu. I v té však může být zajištěn dostatečný přísun bílkovin i vitamínů. Již dávno neplatí, že dieta znamená nechutné, vařené a jednotvárné jídlo. Záleží jen na každém, zda použije informace, které umožní plnohodnotné a chutné stravování i při zdravotních omezeních.

Doporučení při některých onemocněních:

Tuk nesvědčí ani srdci a cévám

Doporučuje se vyhýbat tmavým masům, uzeninám, tučným sýrům a tukům. Přednost je třeba dávat nízkotučným výrobkům a do jídelníčku zařazovat dostatek zeleniny a ovoce. Pouze v případě, kdy pacient trpí otoky, se doporučuje vyhýbat se důsledně soleným pokrmům a minerálním vodám s obsahem sodíku.

Žlučník potřebuje pozornost

Každý organismus reaguje jinak a proto je důležité individuální přístup. To, co někomu vůbec neuškodí, jinému způsobí velké potíže. Každý si musí vyzkoušet na vlastní kůži, co mu nesvědčí. Obecně ale platí, že nejhorší kombinace jsou žloutky s tukem a cukrem. Žlučník nemá také rád přejídání, konzumaci těžkých a tučných pokrmů. Často záchvat způsobí nadýmavé pečivo a zelenina. Při sestavování jídelníčku se proto zaměříte na maso libové, k přípravě jídla použijte pouze minimum tuku a konzumujte dostatek vlákniny (ovoce, zeleninu). I klasické recepty se dají připravit tak, aby těmto požadavkům odpovídaly.

Vředy nesnášejí kávu

Obdobné zásady, které platí pro pacienty s onemocněním žlučníku, platí i pro choroby vředové. Jediným rozdílem je to, že „vředaři“ si mohou občas a v malém množství, třeba při rodinných oslavách, dopřát majonézu. Černá káva s kofeinem je však pro ně zcela tabu. I kávu bez kofeinu mohou pouze v přiměřeném množství. Při zažívacích potížích je vhodnější káva instantní, protože méně dráždí sliznici.

  • Sdílejte na:
    • Facebook
    • Twitter