Evropský týden boje proti rakovině - Týká se to i Vás

Poslední týden v květnu proběhne Evropský týden proti rakovině. Přečtěte si odpovědi na otázky o rizicích rakoviny a co dělat, abychom snížili riziko onemocnění. Článek a video. 

Co nám hrozí? Jaké druhy rakovinových onemocnění nás ohrožují?

V ČR onemocní v průběhu života některým z mnoha druhů nádorového onemocnění každý třetí občan, každý čtvrtý na rakovinu zemře. S prodlužující se délkou lidského života narůstá i pravděpodobnost, že nás postihne nádorové onemocnění. Každoročně onemocní rakovinou více než 77 000 lidí v ČR a každý rok 27 000 lidí zemře. V posledním desetiletí nejrychleji roste počet nádorů plic ( zvláště u žen) a nádoru tlustého střeva, zvyšuje se výskyt nádorů kůže, ledvin, močového měchýře, štítné žlázy. Dobrá zpráva je v tom, že díky preventivnímu vyšetření prsu (screeningu) zachytáváme časnější stadia rakoviny prsu. Počet všech nádorových onemocnění je tak velký, že nemocného najdeme prakticky v každé širší rodině. Týká se to tedy nás všech. Víme, že snížení úmrtnosti na zhoubné nádory nepomohou nové léky a zázračné metody, nýbrž pouze systematická primární a sekundární onkologická prevence .

Co dělat, abychom snížili riziko onemocnění?

Primární prevence znamená odstraňovat ze životního stylu a prostředí rizikové faktory, které prokazatelně vedou ke zvýšenému výskytu zhoubných nádorů. Kouření tabáku (aktivní i pasivní expozice) je příčinou zhruba 25% všech onkologických onemocnění a to nejen plic, ale i dutiny ústní, hltanu, hrtanu, slinivky břišní, ledvin, močového měchýře.  Pomoc nabízejí Centra pro závislé na tabáku, kterých je více než 40  v ČR (www.slzt.cz).  Spotřeba alkoholu je dalším významným rizikovým faktorem, nadměrná konzumace  je v souvislosti s nádory dutiny ústní, hrtanu, hltanu, jícnu, jater a v roce 2007 přidala Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny IARC do seznamu i nádory prsu a tlustého střeva. Do naší stravy bychom měli zařazovat  více ovoce a zeleniny, celozrnných cereálií, rybího masa, olivového oleje a omezovat červené maso, bílé pečivo, smažené a přesolené potraviny. Měli bychom si hlídat hmotnost, nadváha je dalším rizikovým faktorem. K tomu pomáhá dostatečné množství pohybu,doporučuje se  alespoň 3x týdně intenzivní cvičení  po 20 minutách nebo 5x týdně  pohyb 30 minut s menší intenzitou, např. jít pěšky do práce. Na vzniku nádoru děložního čípku, se může podílet infekce HPV (human papillomavirus). Některé kmeny tohoto viru mají zřejmě vztah i k nádorům hltanu a dutiny ústní a penisu.  Dnes je již možnost využít očkování proti HPV infekci, ale měli bychom vést děti a mladistvé k  „bezpečnému sexu“. Infekční žloutenka typu B a C má vztah k primárním nádorům jater, existuje možnost očkování proti žloutence typu B. Dále se na vzniku nádorového onemocnění může podílet kontaminace životního prostředí kancerogenními látkami, výše uvedené rizikové faktory jsou však významnější a můžeme je sami ovlivnit. Na vzniku nádorů se může podílet i vrozená dispozice.

Na co máme nárok, co hradí zdravotní pojišťovna?

Sekundární prevence znamená časný záchyt nádorového onemocnění preventivními onkologickými vyšetřeními. Čím je zachyceno časnější stadium onemocnění, tím jsou lepší výsledky léčby a nižší náklady. V ČR probíhá program časného záchytu nádoru tlustého střeva a konečníku, nádoru děložního čípku a nádoru prsu.  Řadu ověřených informací najdete na www.kolorektum.cz, www.mamo.cz, www.cervix.cz. Screeningová vyšetření jsou zaměřena na ty osoby, které nemají vůbec žádné příznaky, ale už mohou mít přednádorové nebo rakovinové změny.

Jakých příznaků si máme všímat? Kdy máme vyhledat lékaře?

Pokud pozorujete, že jste unavený, malátný, nechutná Vám jíst, máte větší nechtěný úbytek na váze, máte noční pocení, konzultujte to s lékařem.  Pokud pozorujete následující  příznaky, které ale ještě vůbec nemusí znamenat nádorové onemocnění, ale znamenají, že máte navštívit lékaře.

  • krev ve stolici, obtíže s vyprazdňováním, nadměrná plynatost
  • poruchy polykání
  • kašel, vykašlávání krve
  • krev v moči
  • bolesti hlavy, poruchy vidění
  • bolest prsu, kožní změny, hmatná bulka
  • krvácení z pochvy

Kde hledat další informace a pomoc?

Masarykův onkologický ústav (MOÚ) se zabývá nejen léčbou nádorového onemocnění a následným sledováním onkologických pacientů, ale řadu let se věnuje i primární a sekundární prevenci. Na letošní XXXVII. konferenci „Brněnské onkologické dny“ jsme připravili „on line“ diskusi pro veřejnost na téma prevence, kterou si můžete už dnes celou poslechnout na internetu: www.mou.cz, www.linkos.cz, www.mojemedicina.cz. Svoje dotazy můžete posílat také do Informačního centra MOÚ  nebo je položit online v Preventivní poradně Sekce preventivní onkologie ČOS

Záznam živé diskuse o prevenci rakoviny pro veřejnost pro vás připravila v rámci Brněnských onkologických dnů Sekce preventivní onkologie ČOS

TIP: Pro lepší zážitek zvolte režim "Celá obrazovka" (ikonka vpravo dole na liště videa). Pro synchronizaci slidů s videem a obráceně využijte tlačítek v dolní části okna se slidy.

Pořadatel: Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti ČLS J.E.P. 
Spolufinancováno grantem MZ Národní akční plán a koncepce na rok 2013, číslo 9/13/A (Včasné informace- nástroj úspěšného boje s rakovinou), Masarykovým onkologickým ústavem a edukačním grantem společnosti Roche, s.r.o.