Lékař a multidisciplinární tým

Informace pro každodenní praxi i pro vzdělávání lékařů, včetně lékařů prvního kontraktu, sester, laborantů i nezdravotnických profesí, které jsou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.

Dohody ČOS s plátci péče v části Česká onkologická společnost

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 1272 zrušit všechny filtry
Mgr. Libuše Kalvodová

Co se s pacientem děje po úspěšně ukončené léčbě? Jakými směry se dále může vyvíjet jeho směřování? A proč by klinik neměl ztratit pacienta ze zřetele po odchodu do ambulantní péče? 
Odpovědi najdete v závěrečné přednášce 7. psychonkologického sympózia. 

Mujpacient.cz - konzultujte léčbu svých onkologických pacientů

Informace o konzultačním portálu Mujpacient.cz, který umožňuje získání druhého názoru na léčbu onkologického pacienta v indikacích karcinomu prsu, plic, kolorekta, prostaty a ledvin. Konzultace je zdarma a dotazy jsou publikovány na webu anonymně. 

 

7. psychoonkologické sympózium, Hradec Králové 2016 - A co dál?! ..jak dál, když léčba končí

Období po ukončení onkologické léčby, bez ohledu na to, zda byla léčba úspěšná či ne, je pro onkologického pacienta a jeho rodinu neméně psychicky náročné, jako bylo období diagnostiky nemoci a náročné onkologické léčby. Tématu psychologické pomoci po ukončené léčbě se věnovalo 7. psychoonkologické sympózium, které se sešlo 7. září 2016 v Hradci Králové. Přednášky se dotýkají problémů, se kterými se potýkají uzdravení onkologičtí pacienti a jejich blízcí (návrat do zaměstnání, úvahy o založení rodiny, strach z relapsu a reakce imunitního systému na něj, změna hodnotového žebříčku, problémy ve vztazích), stejně jako problémů, se kterými se potýkají nemocní a jejich rodiny po ukončení neúspěšné kurativní léčby. Proč uzdravení neznamená pro pacienta nutně již jen bezstarostnost a pocit štěstí?  

Přehled kurzů ESMO - podzim a zima 2016

ESMO nabízí příležitost ke kurzům a vzdělávacím pobytům klinickým onkologům. Připomínáme podzimní kurzy ESMO Preceptorship Courses, které mají uzavírku přihlášek v příštích dnech a týdnech. Týká se především mladých klinických onkologů, ale přihlášky nejsou věkově omezeny. Věnujte pozornost uzávěrkám.

6. psychoonkologické sympózium, Olomouc 2015 - Není hanba říci si o pomoc !

9. září 2015 se sešli psychoonkologové na svém tradičním sympóziu ve Fakultní nemocnici Olomouc. Ve středu zájmu 6. ročníku stál zdravotnický personál a možnosti psychoonkologa v pomoci lékařům a sestrám, kteří se starají o onkologické pacienty. Přednášky obsáhly témata, která přináší lidská komunikace v tak náročném prostředí, jakým je onkologické pracoviště, od specifik ženského zdravotnického kolektivu, přes mobbing a bossing, využití Bálintovských skupin až po doprovázení umírajícího pacienta. Sympózium zahájil exkursem do historie hematoonkologie a psychoonkologie prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc. 

5. psychoonkologické sympózium, Brno 2014 - Dítě v onkologické péči

12. září 2014 se v Brně konalo 5. psychoonkologické sympozium, tentokrát na téma Dítě v onkologické péči. Přednášky se zabývaly historií a úspěchy dětské onkologie, prací s dětským pacientem a jeho blízkými z pohledu psychologů, pedagogů, nutriční terapeutky, fyzioterapeuta, lékařky s dlouholetou praxí i začínajícího onkologa a také pohledem vyléčené dětské pacientky a dobrovolnice. Součástí sympózia bylo představení projektu Domácí péče Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, zaměřeného na péči o děti v terminálním stádiu onkologického onemocnění v domácím prostředí. 

4. psychoonkologické sympózium, Brno 2013 - Komunikace s onkologickým pacientem v krizi.

11. září 2013 se v Masarykově onkologickém ústavu v Brně konalo 4. psychoonkologické sympozium, tentokrát na téma Komunikace s onkologickým pacientem v krizi. Poslechněte si přednášky zabývající se komunikací s pacientem a jeho nejbližšími v jednotlivých fázích psychické odezvy na nádorové onemocnění podle modelu Kübler-Ross. Kazuistiky a ukázky práce psychologa s pacientem ve fázi šoku, popření, agrese, smlouvání a deprese jsou určeny především lékařům a sestrám pracujícím s onkologickým pacientem.

3. psychoonkologické sympózium, Hradec Králové 2012 - Kvalita života obecně i jako jeden z hlavních cílů onkologické léčby

Tématy 3. ročníku Psychoonkologického sympózia ČOS byla kvalita života jako jeden z hlavních cílů onkologické léčby. Zazněly přednášky na téma kvalita života pacientů a jejich rodin během onkologické léčby, kvalita života nemocných v paliativní péči a také kvalita života přeživších nemocných, psychologů a zdravotnického personálu. Sympózium se konalo v září 2012 na Fakultě vojenského zdravotnictví v Hradci Králové a organizovala ho Psychoonkologická sekce ČOS pod záštitou Asociace klinických psychologů a České asociace sester a děkana Fakulty vojenského zdravotnictví University obrany.

2. psychoonkologické sympózium, Praha 2011 - Dítě - nádor - rodina

Méně než jedno procento ze všech nádorových onemocnění postihuje děti. Ve chvíli diagnózy a léčby je rodina v extrémně náročné situaci, prochází ohromující změnou, se kterou je těžké se bez pomoci vyrovnávat. 2.ročník Psychoonkologického sympózia ČOS se zabýval touto pomocí. Přednášky postihly celé spektrum problematiky, od dětského pacienta z pohledu vývojové psychologie, přes komunikaci s dítětem, sesterskou péči, vzdělávání dětí během nemoci a sociální pomoc rodinám s nemocným dítětem, až po otázky dětské paliativní péče a psychosociální aspekty závěru života dětí. Sympózium se konalo v září 2011 ve FN Motol. 

1. psychoonkologické sympózium, Brno 2010

Psychoonkologická sekce ČOS pod záštitou České onkologické společnosti ČLS JEP, Asociace klinických psychologů a České asociace sester pořádá pravidelně psychoonkologická sympózia. První ročník se konal ve Fakultní nemocnici Brno 8. září 2010. Přednášky psychoonkologů, psychiatrů, sociálních pracovníků a zdravotních sester k dospělé a dětské psychoonkologii, sesterské péči a k sociální problematice jsme ve spolupráci s portálem MojeMedicina natočili a můžete si je připomenout.

Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře, Brno 2016

Dne 29. dubna 2016 uspořádala Sekce preventivní onkologie ČOS v rámci XL. Brněnských onkologických dnů a XXX. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky již počtvrté celodenní vzdělávací program pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře. Čtvrtý ročník byl průřezem onkologických témat, se kterými se praktický lékař ve své ambulanci může setkat, od prevence a screeningu, přes zvládání nežádoucích účinků léčby až po péči o onkologického pacienta v domácím prostředí.

Mgr. Veronika Březková

Přednáška je určena především lékařům prvního kontaktu, zdůrazňuje jejich důležitost v primární prevenci a přináší přehled inovací v Evropském kodexu proti rakovině. Přednášející vyzdvihuje důležitost spolupráce mezi lékaři a nutričními terapeuty. 

RNDr. Ondřej Májek, Ph.D.

Přehledová přednáška představuje onkologické screeningové programy České republiky, přináší data o zátěži české populace zhoubnými nádory a představuje aktuální výsledky screeningových programů, včetně dopadu adresného zvaní do screeningu. Určeno nejen praktickým lékařům.    

MUDr. Miloš Holánek, Ph.D.

Co je označováno jako sekundární malignita, jaká jsou rizika vzniku sekundární malignity, které sekundární malignity se vyskytují nejčastěji a další otázky a data kolem problematiky sekundárních malignit zazněly v přednášce určené pro praktické lékaře.  

MUDr. Viera Bajčiová, CSc.

Výsledky léčby u onkologicky nemocných dospívajících jsou horší, než v jiných věkových skupinách z důvodů pozdní diagnostiky a pozdního zahájení efektivní léčby.  Přednáška je určena pro praktické lékaře a kromě analýzy příčin, přehledu možností primární a sekundární prevence u dospívajících, přináší také několik kazuistik.