Onkologická prevence

Onkologická prevence je důležitým bodem Národního onkologického programu České republiky. Podle Světové zdravotnické organizace se lze každému třetímu onemocnění rakovinou vyhnout. Stačí k tomu úprava životního stylu, tomu se říká primární onkologická prevence. U každého jednotlivce však nedokážeme nádorovému onemocněním předejít, pak je zde tzv. sekundární prevence, která spočívá v časném záchytu nádorového onemocnění preventivními vyšetřeními. V onkologii platí, že čím časněji je nádorové onemocnění zachyceno, tím lepší jsou léčebné výsledky. Současně jsou i nižší finanční náklady na léčbu a celková náročnost pro nemocného. První stadia zhoubných nádorů jsou prakticky vždy vyléčitelná, poslední (čtvrtá stadia) již obvykle vyléčit nelze. Proto Vám Česká onkologická společnost předkládá celou řadu tipů, co můžete udělat sami pro sebe i pro své blízké, abyste se onemocnění rakovinou vyhnuli úplně a nebo jej pomohli odhalit včas, dokonce ještě než rakovina propukne (tzv. prekanceróza) a nebo na samém začátku nemoci, tedy v době, kdy je dobře léčitelná. Dozvíte se, jaké screeningové programy pro vás organizuje stát, na jaká preventivní vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění máte nárok a co dalšího pro sebe můžete udělat.     

Nekuřte a choďte včas na preventivní prohlídky a vyšetření!

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 130 zrušit všechny filtry
Zvládání psychické zátěže a stresu pro pacienty po onkologickém onemocnění - úspěšný jednodenní online seminář se vrací

Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2023 semináře proběhly vždy s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 23. července 2024 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění nebo v léčbě zdarma.

Šance lidí s rakovinou plic se stále zvyšují.  Prognóza závisí na správné diagnostice

Tisková zpráva Moje plíce, z.s., Praha, 9. 4. 2024 – Rakovinou plic v České republice ročně onemocní přibližně 6000 osob a 85 % z nich dříve nebo později tomuto onemocnění podlehne. Zároveň se také s rozvojem moderní medicíny neustále zlepšují vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení života za současného udržení jeho kvality. Metody léčby jsou stále více voleny na míru konkrétním pacientům, proto je podmínkou léčebného úspěchu správná diagnostika provedená v co nejkratším čase. Jedině u pacienta, o jehož onemocnění bylo zjištěno maximum možných detailů, je možné správně zvolit léčebný plán.  

Doporučení preskripce programu pohybové aktivity pro onkologické pacienty
MUDr. Kateřina Kapounková, Ph.D.

Česká onkologická společnost zpřístupňuje podpůrný materiál doporučení preskripce programu pohybové aktivity pro onkologické pacienty. Tento materiál je určen multidisciplinárnímu týmu, který se stará o onkologické pacienty v léčbě a po léčbě. V přípravě je také materiál pro onkologické pacienty, který vychází z tohoto doporučení. 

8. konference PREVON, 4. 4. 2024, Benediktinské opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích

Dne 4. dubna se bude konat 8. ročník konference PREVON, která bude zaměřena na současnost a budoucnost screeningových programů v České republice. První část konference bude věnována hodnocení zdravotnických technologií (HTA) ve screeningu s aplikací na kolorektální screening a další programy.
Druhá část bude věnována projektům NSC na pomezí primární a sekundární prevence.

Program časného záchytu nádorů prostaty od ledna 2024

Od ledna byl spuštěn nový screeningový program časného záchytu karcinomu prostaty. Jedná se o pilotní program Ministerstva zdravotnictví. Praktičtí lékaři a urologové budou oslovovat muže od 50 do 69 let, kterým bude vyšetřena hladina prostatického specifického antigenu (PSA) z běžného odběru krve. Cílem nového programu prevence je využít nejnovější diagnostické metody a zajistit časný záchyt nádorů prostaty a následnou včasnou léčbou zvýšit šanci na úplné uzdravení pacientů.  Podívejte se na video, které připravila Česká urologická společnost.

UŽÍVÁNÍ TABÁKU Krátká intervence sestry v onkologické péči

Kouření po onkologické diagnóze významně ovlivňuje dobu přežití, účinnost léčby a kvalitu života. Materiál pro onkologické sestry pomáhající v intervenci u onkologických pacientů - kuřáků.

JAK PŘESTAT KOUŘIT po zjištění onkologické diagnózy

Byl vám diagnostikován zhoubný nádor a jste kuřák? Přemýšlíte, zda má smysl přestat po onkologické diagnóze kouřit? ANO, MÁ! Je velmi důležité přestat kouřit po vyslechnutí onkologické diagnózy, a to hlavně proto, protože se významně zvýší účinnost vaší onkologické léčby a prodlouží doba přežití. 

1. 2. 2024 startuje program ASTRA: Ženy budou mít možnost samoodběrného stěru z děložního čípku pro stanovení rizika rakoviny
Lenka Hájková

PRAHA, 10. 1. 2024, Tisková zpráva Veronica – V České republice je rakovina děložního čípku každoročně diagnostikována přibližně u 800 žen a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře (Zdroj: NZIP). Onemocnění může postihovat ženy v jakémkoli věku a je téměř vždy způsobeno dlouhodobou infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Postižené ženy si obvykle onemocnění dlouho nevšimnou, neboť počáteční stadia nemají specifické příznaky.

Seminář NSC Jak dostat nové preventivní programy do praxe?, 21. 2. v Praze

Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR si Vás dovoluje pozvat dne 21. února 2023 na Seminář NSC Jak dostat nové preventivní programy do praxe? Účast na semináři je zdarma, je však nutné se předem registrovat.

Pro lepší spánek onkologicky nemocných
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Obtíže se spánkem má v ČR přes 70 % onkologicky nemocných, přitom jen 23% nevnímá změny oproti období před léčbou. Číslo, které je obdobné jako v zahraničí, však ani zdaleka nevypovídá o tom, že by se obtíže řešily. Až 40 % těch, komu se spánek zhoršil, o tom s lékařem vůbec nemluví. I proto se Amelie, z.s. rozhodla tomuto tématu věnovat a kromě přednášek a webové stránky, v průběhu listopadu a prosince publikovala sérii videí o spánku.

Mezinárodní nekuřácký den 17. listopadu - edukační materiály pro děti a dospělé

Mezinárodní nekuřácký den se připisuje vždy na 3. čtvrtek v listopadu a má za úkol upozornit na škodlivost kouření a poskytnout informace, které pomohou kuřákům přestat kouřit. Kouření je příčinou zhruba třetiny všech onkologických onemocnění! Nekouřit je základ onkologické prevence. Onkologičtí pacienti by rozhodně měli přestat kouřit. A děti by rozhodně neměly začínat. Podívejte se u příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne na video, které vysvětluje dětem, proč je nejlepší vůbec nezačít kouřit, udělejte si některý z našich kvízů a podívejte se na odkazy, kde Vám pomohou přestat kouřit.    

Kouření škodí, ale co s ním?
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Praha 16. 11. 2022. Tisková zpráva Amelie, z.s.: Kuřáctví škodí, to je jasný fakt. Co se za ním však skrývá, je boj proti zlozvyku a závislosti. Překvapí Vás, že kouří i lidé, kteří prošli onkologickým onemocněním, a podařilo se jim jej překonat? Nemělo by. Stejně jako to, že legální distribuce nikotinu probíhá i formou sáčků nebo, že u dětí „letí“ vapování.

Konference PROSTAFORUM 2022, Praha 24. 11. 2022

Přijďte diskutovat v rámci otevřeného odborného setkání k zavedení organizovaného programu individualizovaného časného záchytu karcinomu prostaty v České republice. PROSTAFORUM se koná ve čtvrtek 24. listopadu 2022 od 13 hodin v Praze. Akce se uskuteční pod záštitou českého předsednictví EU. Účastnit se můžete prezenčně, nebo on-line. Registrujte se. 

Konference Tabák a zdraví, dne 2. 11. 2022 v Praze

Pracovní skupina pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku ČLS JEP ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku, Centrem pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a Ústavem hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN v Praze vás zvou na 23. konference Tabák a zdraví.

Zvládání psychické zátěže a stresu pro pacienty po onkologickém onemocnění - jednodenní online seminář

Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2022 semináře proběhly s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 10. ledna 2023 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění zdarma.