Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 350 zrušit všechny filtry
Vychází kniha Rakovina v rodině v otázkách a odpovědích blízkým

Již 13 let odpovídají psychologové v online psycho-onkologické poradně na stránkách onkologické společnosti Linkos.cz onkologickým pacientům a jejich blízkým, kteří se ocitli v těžké a neznámé situaci po té, co do jejich života vstoupilo onkologické onemocnění. Ty nejčastější dotazy a hlavně odpovědi na ně nyní zpracoval kolektiv autorů Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti do knížky.  Poslechněte si rozhovor s autory. 

Přednáška „Postoj k nemoci a jeho možný vliv na naše zdraví“ 15. října v Českých Budějovicích a 16. října v Praze

Další místa, kde zazní přednáška třetího kola cyklu #MysliProtiRakovine jsou České Budějovice (15. října) a Praha ÚHKT (16. října).  Přednáška z oboru psychoneuroimunologie se soustředí na možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění a je určena, jak pacientům a jejich blízkým, tak lékařům, sestrám a dalším zdravotnickým odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty. Podrobnosti zde.  

Konference „I slova léčí IV.“ : Specifika komunikace s onkologicky nemocnými a jejich blízkými, 20. 11. v Praze

Nezisková organizace Amelie, z.s. ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze vás zvou na konferenci, která bude zaměřená na komunikaci se specifiky jednotlivých profesí i týmů. V přednáškách a workshopech se dostane na podtémata jako jsou: sdělování diagnózy, doporučování pacientovi podpůrné péče psychologa a dalších pomáhajících profesí, komunikace na pracovišti a syndrom vyhoření pracovníků, komunikace v terminální fázi nemoci, intervize a supervize, časový prostor pro komunikaci atd.

Další termín přednášky "Postoj k nemoci a jeho možný vliv na naše zdraví"

Z důvodu velkého zájmu o další přednášky cyklu #MysliProtiRakovine oznamujeme, že je termín 16. října v Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze již obsazen. Vypisujeme ale zcela nový termín na 19. listopadu 2019 od 15:00 hodin tamtéž.     

Říjen - měsíc boje proti rakovině prsu

Říjen je měsíc, ve kterém si připomínáme po celém světě problematiku zhoubných nádorů prsu, jde především o šíření povědomí o prevenci a včasném záchytu tohoto onemocnění a vyjádření podpory pacientkám s karcinomem prsu. Protože symbolem rakoviny prsu je růžová stužka, je tento měsíc povědomí o rakovině prsu také nazýván Pink October. Přečtěte si články a pusťte si videa na téma prevence, včasný záchyt a léčba karcinomu prsu!  

Přednáška „Postoj k nemoci a jeho možný vliv na naše zdraví“ 8. října 2019 v Praze

První přednáška třetího kola cyklu #MysliProtiRakovine se uskuteční 8. října 2019 od 18:00 hodin na Univerzitě Karlově v Praze. Přednáška z oboru psychoneuroimunologie se soustředí na možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění a je určena, jak pacientům a jejich blízkým, tak lékařům, sestrám a dalším zdravotnickým odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty.   

Hvězdy pro úsměv, 22. září 2019 Sono centrum Brno

Pacientský spolek Společně k úsměvu, který podporuje děti, adolescenty a mladé dospělé během onkologické léčby a věnuje se pozdním následkům, si Vás dovoluje pozvat na druhý ročník benefičního koncertu HVĚZDY PRO ÚSMĚV. Koncert se koná 22.9.2019 od 17:00 v brněnském Sono centru. Výtěžek koncertu bude věnován na podporu onkologicky léčených dětských pacientů, adolescentů a mladých dospělých a na jejich následnou péči. 

ARCUS - onko centrum, z.s. vás zve na Mezinárodní onkologický kongres ve Znojmě v Louckém klášteře. Akce je určena pro lékaře, pro pracovníky ve zdravotnictví i onkologické pacienty. Záštitu nad kongresem převzala předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.

Pozor na interakce při onkologické léčbě

V posledních letech sledujeme nebývalý zájem o alternativní a komplementární přístupy v léčbě onkologicky nemocných. Tak dochází k prolínání jednotlivých přístupů u konkrétních pacientů, o kterých často ošetřující lékaři ani nemusí být informováni. Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně zasahovat do probíhající onkologické terapie. Téměř 30 procent pacientů během systémové onkologické léčby užívá potravinové doplňky a fytofarmaka v potenciálně nebezpečných kombinacích.

Fialové září a GO DAY 2019, 20. září v Praze

Září je celosvětově označováno jako měsíc osvěty o onkogynekologických onemocněních, tedy zhoubných onemocněních děložního čípku, vaječníků, dělohy a vulvy. Po celém světě je také 20. září ustanoveno jako Den onkogynekologických diagnóz a vzhledem k tomu, že anglický překlad je “Gyne-Oncology”, vznikl GO DAY. GO Day proběhne v pátek 20. září 2019 ve 22 zemích světa včetně České republiky, kde se akce koná pod záštitou ministra zdravotnictví ČR Adama Vojtěcha. 

Jak lépe zvládat svoje onemocnění

Lidské prožitky jsou jen těžko přenositelné. O zkušenosti s léčbou rakoviny to zdá se platí dvojnásob. To je i důvodem, proč byla tato kapitola napsána ve spolupráci s pacienty, kteří si prošli onkologickým onemocněním. Přestože je autor textu psycholog a zažil onkologické onemocnění u svých nejbližších, nemůže on sám říci, jaká taková situace ve skutečnosti je. Všechna níže uvedená doporučení tedy prosím berte s určitou shovívavostí, neboť je pro vás s pokorou připravil někdo, kdo přímou vlastní zkušenost nemá.

Postoj k nemoci a jeho možný vliv na naše zdraví - pozvánka na přednášku z cyklu #MysliProtiRakovine

Srdečně zveme všechny pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na již třetí cyklus přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění". Projekt pro Vás a připravuje Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci projektu v oblasti prevence s názvem #MysliProtiRakovině. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.

Když nám někdo blízký onemocní - nové texty

Onemocnění blízkého člověka je často náročnou životní zkouškou. Tato zkouška před Vás, klade dva základní úkoly. Být nemocnému člověku nablízku, a vytvářet mu potřebnou oporu v tomto náročném období. Opora blízkého člověka je pro dobrý průběh léčby a uzdravení velmi důležitá. Druhý úkol, na který ale často zapomínáme, je starat se také o sebe. Velká část lidí se vší silou pouští do prvního úkolu a snaží se pomoci, co jen může. V tomto vysokém tempu, však není možné fungovat dlouhodobě. Jak lépe zvládat úlohu pomáhajícího? Jak být oporou blízkému člověku? Jak se starat sám o sebe a vydržet? Na tyto otázky odpovídají nové texty na Linkos.   

CIOP a Hlas onkologických pacientů zorganizoval seminář pro veřejnost - reportáž a záznam
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Dne 28. května zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů seminář pro veřejnost. Tématy byla dispenzarizace onkologických pacientů a personalizovaná léčba karcinomu prsu. Seminář se konal pod záštitou ministra zdravotnictví.   

Dispenzarizace onkologických pacientů - předsedkyně onkologické společnosti na semináři pro veřejnost
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Vystoupení předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA na semináři pro veřejnost, který organizovalo Centrum informací onkologického pacienta pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů. Paní předsedkyně hovořila o důvodech a dosavadních výsledcích nové organizace péče o onkologické pacienty v remisi. U naší největší pojišťovny přešlo do péče praktického lékaře za první tři měsíce roku 550 pacientů po úspěšné onkologické léčbě.