Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 347 zrušit všechny filtry
Je v léčbě časného karcinomu prsu vždy nutné podávat chemoterapii?

Dialog Jessenius vydal další kapitolu svého Průvodce onemocnění karcinomem prsu s názvem: Je v léčbě časného karcinomu prsu vždy nutné podávat chemoterapii? Herečka Michaela Kuklová se ptá odborníků na genomové testování. 

Opakování webináře Zvládání pocitů nejistoty v současné pandemické situaci 13. listopadu 2020.

Zveme onkologické pacienty a jejich blízké na webinář PhDr. Ing. Martina Pospíchala v rámci projektu #MysliProtiRakovine. Současná situace probouzí v nejednom člověku pocity nejistoty. Je obtížnější, než kdy dříve, plánovat. V mysli se objevují obavy z budoucího ekonomického či zdravotního vývoje situace. Doporučení autorit jsou mnohdy nejasná. Musíme se přizpůsobit nechtěným změnám. Prožíváme často pocity naštvání, obav, ale i celkovou únavu z nutnosti znovu zavedení všech epidemiologických opatření. To vše může mít dopad jak na naši životní spokojenost a psychiku. Webový seminář se uskuteční v pátek 13. listopadu od 17 hodin na Linkos.    

Rady a informace pro období pandemie COVID-19 na jednom místě a aktualizované

Období pandemie je složité pro všechny z nás! Onkologickým pacientům pak přináší kromě nejistoty a strachu z infekce, také nejistotu a strach, zda jejich léčba bude probíhat, tak, jak má. Z jarní vlny víme, že i když provoz Komplexních onkologických center v době nouzového stavu nebyl ze strany zdravotníků v zásadě ovlivněn, velké množství onkologických pacientů se přesto obávalo zhoršení nemoci v důsledku posunutí léčby anebo kontrolní prohlídky. Ve spolupráci se Sekcí podpůrné léčby,  Psychoonkologickou sekcí a dalšími odborníky jsme pro onkologické pacienty na Linkos připravili prostor, který soustřeďuje rady, jak co nejlépe přečkat období pandemie. Na jednom místě najdete nejen texty odborníků z těchto sekcí, ale i z pera pacientských organizací a dalších odborných společností. 

Předsedkyně ČOS k současnému vývoji epidemiologické situace v ČR
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Vážení kolegové zdravotníci, vážení pacienti a klienti onkologických pracovišť.

Dlouho jsem váhala, zda mám na stránky Linkos, které jsou stránkami České onkologické společnosti J. E. Purkyně, napsat pár vět, kterými budu jménem výboru ČOS reagovat na současný vývoj epidemiologické situace v ČR. Samozřejmě si uvědomuji prospěšnost komunikace. I potřebu především pro naše nemocné znát, jak situace na onkologických pracovištích vypadá. Ale odrazovala mě potřeba mnohých mediálních lékařů z jiných oborů, kteří se s nebývalou razancí a rádoby erudicí v epidemiologii vrhali do víru diskuse a mnohdy nadělali více škody než užitku.

Desatero bezpečnosti onkologického pacienta v epidemickém období (aktualizace říjen 2020)
prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.

Za podpůrné spolupráce zdravotnicko-pacientské organizace Dialog-Jessenius o.p.s. vzniklo v 3/2020 ve vazbě na rozvíjející se pandemii COVID-19 a pro potřeby našich onkologických pacientů původní Desatero bezpečnosti onkologického pacienta pro aktuální období s cílem snížit riziko nákazy. Mnozí jsme si jistě v té době už uvědomovali možná úskalí a rizika podzimního a zimního období "viróz a chřipek", tu a tam nějakého ohniska COVID-19, nejspíše ale každý doufal, že situace nejistot a nebezpečí nákazy nebudou již ve srovnání s jarem 2020 tak dramatické. Bohužel, opak se stává pravdou.

Nezůstat sám a být v kontaktu - telefonická linka Amelie

Tato bezplatná nabídka je určená všem onkologicky nemocným a jejich blízkým, všem na koho nastávající situace padá, obává se vycházet, stahuje se z kontaktů s blízkými i vzdálenějšími lidmi, neví, co dělat a nebo je prostě na situaci a svou nemoc sám. Pracovníci a dobrovolníci Amelie, z.s. nabízí telefonický kontakt.

Zvládání pocitů nejistoty pro onkologicky nemocné v souvislosti se současnou situací okolo rizika nákazy covid-19

Poslechněte si pozvánku na nový mini-cyklus online seminářů určených pro onkologické pacienty a jejich blízké v době pandemie COVID-19. Budeme si povídat, jak na nás tato situace působí z pohledu psychologie a co můžeme udělat pro to, abychom to zvládli. Přednášku povede a na vaše dotazy bude odpovídat psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, kterého znáte z projektu #MysliProtiRakovine.     

Jakou pomoc a podporu mohou získat onkologicky nemocní nebo jejich blízcí?
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, z.s., Praha 12.10.2020: Onkologické onemocnění překvapí a je jedno jestli u sebe nebo u blízkého. Mnohdy vyžaduje rychlé změny, které umožní léčbu. Ta vytrhne člověka na dlouhý čas z běžného fungování - v rodinách se mění role, v práci nemocný čerpá neschopenku, musí svůj čas podřídit nepředvídatelnému režimu, do vztahů se rakovina vetře jako nepříjemné téma. Náhlost a rozsah změny může člověka i jeho blízké zanechat v izolaci a bezradnosti, ale také ve finanční úzkosti nebo dalších neřešených obtížích. Co s tím? Na to dopovídá nabídka Center Amelie. 

Online podpůrné setkávání pro onkologicky nemocné
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Pozvánka od Amelie, z.s. na online podpůrné setkávání pro onkologicky nemocné.  

Rakovina děložního čípku. Vše, co musíte vědět

Nejdůležitější informací pro všechny ženy je, že jako jedinému nádorovému onemocnění se dá rakovině děložního čípku předejít očkováním! Pro včasný záchyt onemocnění funguje v ČR tzv. screening – státem organizovaný systém každoročních kontrol, plně hrazených ze zdravotního pojištění.

Největší omyly o rakovině děložního čípku

Takzvané Fialové září – World GO Day je po celém světě měsícem osvěty o prevenci onkogynekologických onemocnění, tedy ženských nádorů. Mezi nejvíce nebezpečná zhoubná onemocnění žen patří nádorové onemocnění děložního čípku. Každý rok je v ČR tento druh rakoviny diagnostikován přibližně 800 pacientkám. A každý den na tuto chorobu u nás jedna z nich zemře. Přitom díky moderní medicíně by tato zákeřná onkologická nemoc nemusela vůbec existovat. Ověřte si na následujících řádcích, jestli nemáte o tomto onemocnění některé chybné informace!

11. Psychoonkologické sympozium na téma EMOCE jako součást onkologického onemocnění bylo ZRUŠENO!

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace a cílové skupině posluchačů Psychoonkologického sympozia, která je tvořena z velké části také lidmi po onkologickém onemocnění, jsme bohužel nuceni konferenci zrušit. Tato situace nás mrzí už jen z toho důvodu, že je vše připraveno. Věříme, že příští rok bude situace příznivější a nachystanou konferenci budeme moci zrealizovat.

Pozvánka na Fialovou cyklojízdu GO DAY 2020

Akce GO Day upozorňující na prevenci onkogynekolgických onemocnění, se uskuteční jako každý rok ve 22 zemích světa. Mezi ně patří i ČR, kde letos GO Day proběhne v Praze, v neděli 20. září 2020. Na cyklojízdu hlavním městem zakončenou koncertem skupiny Holki se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost. Společně tak poukáží na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkologickým onemocněním bojují. Pražský GO DAY 2020 se již podruhé v řadě zaměří na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou v ČR ročně onemocní asi 800 žen. Zbytečně, tomuto nádoru je totiž možné téměř vždy předejít – a to kombinací pravidelných gynekologických vyšetření, vakcinace proti HPV u dívek a chlapců a provedením HPV DNA testu namísto klasické cytologie.

ŽENY VZKAZUJÍ ŽENÁM: Pojďme společně vymýtit rakovinu děložního čípku

Praha, 3. září 2020, Tisková zpráva OnkoUnie, Veronica, Nadační fond Hypokrates: Rakovina děložního čípku je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR každoročně zjištěno u 800 žen, z nichž zhruba 360 nemoci ročně podlehne? Podle předních odborníků je na vině hlavně nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV), malý zájem žen o preventivní gynekologické prohlídky klesající s rostoucím věkem, a nízká frekvence využívání vysoce citlivých testů na průkaz HPV.

Novinky onkopsychologie a spolupráce - Tisková zpráva Amelie
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Praha, 4.9.2020 – Onkopsychologie a psychosociální pomoc jsou dva výrazy, které není jednoduché zařadit, jasné je, že mají souvislost s onkologií a psychikou nebo sociální oblastí. Zároveň se pod nimi ukrývá odbornost, které se ve světě věnuje čím dál větší počet odborníků. Amelie, z.s. prostřednictvím spolupráce přináší každý rok do ČR nějaké novinky a také pracuje na rozvoji těchto oblastí prakticky.