Léčba

Léčba onkologického onemocnění se skládá z řady lékařských postupů a podílí se na ni lékaři několika odborností. Tento multidisciplinární přístup symbolizuje také logo ČOS, pět barevných paprsků znamená pět způsobů boje se zhoubnými nádory, od prevence a pokud možno včasné diagnostiky přes operaci (chirurgii), ozařování (radioterapii) až po farmakoterapii. Onkologický pacient obvykle postupuje více druhů léčby, někdy pomůže jen operace, někdy stačí jen farmakoterapie, ale většinou jsou nádorové buňky likvidovány společnou rukou chirurga, radioterapeuta a samozřejmě onkologa. V průběhu nemoci a léčby je neopomenutelná také péče o správnou výživu, o psychiku pacienta a také snaha o zachování kvality života u vážně nemocných, ať už léčbou bolesti nebo v rámci paliativní péče.

 • Mýty a pověry v onkologii

  Datum: 21. 6. 2017

  Za celou dobu, kdy provozuji tento obor, což už je 35 let, jsem se setkala s mnoha laickými metodami a léčitelskými postupy jako zaručenými recepty na vyléčení rakoviny, zcela univerzálním lékem, který pomůže všem pacientům. Musím říct, že ani jeden nikdy univerzálním lékem nebyl! A bohužel mnohdy i pacienta poškodil, protože díky tomu, že věřil, že mu pomůže právě tento léčitelský přístup, zanedbal svou léčbu, která ho mohla zachránit... říká ve videu paní předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA.

  Co je na těchto "zaručených" metodách nejhorší a proč je potřeba, aby jejich vyzkoušení pacient konzultoval se svým lékařem? Tyto a další otázky zodpovídá paní docentka.  

  čtěte dál about Mýty a pověry v onkologii

 • Zvládání nežádoucích účinků moderní onkologické léčby

  Datum: 14. 4. 2017

  Často jsou nežádoucí účinky důvodem strachu z nástupu léčby nebo dokonce odmítnutí léčby. Léčba rakoviny se ale hodně posunula, jak je to s nežádoucími účinky dnes? Jak se změnily nežádoucí účinky s nástupem moderní farmakoterapie nebo radioterapie? Zeptali jsme se na to předsedkyně České onkologické společnosti Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA.

  čtěte dál about Zvládání nežádoucích účinků moderní onkologické léčby

 • Byla vám diagnostikována rakovina? Co se bude dít dál?

  Datum: 4. 3. 2017

  Jste na začátku cesty, léčba je před Vámi, je to pro Vás nová situace, nevíte, co se bude dít dále, co můžete očekávat, kde a v čem se Vám dostane pomoci? Poslechněte si předsedkyni České onkologické společnosti Doc. MUDr. Janu Prausovou, Ph.D., MBA. Pod videem najdete důležité odkazy.  

  čtěte dál about Byla vám diagnostikována rakovina? Co se bude dít dál?