Vliv mysli na imunitní systém a nemoc

Pokroky posledních let v oblasti psychologie a molekulární biologie ukázaly na intenzivní propojení mezi psychikou člověka a správným fungováním našeho imunitního systému. Lékařům, zdravotnickým odborníkům, onkologickým pacientům i celé laické veřejnosti je určena velmi zajímavá přednáška z oboru psychoimunologie, o tom, jak ovlivňuje mysl náš imunitní systém a co můžeme sami udělat proto, abychom pomohli našemu tělu při uzdravování.

Pod videem jsou připraveny tři anketní otázky pro lékaře pracující s onkologickými pacienty a podobné tři otázky pro pacienty, kteří prodělali nebo právě prodělávají onkologické onemocnění. Zajímá nás Vaše zkušenost a Váš názor.   

TIP: Pro lepší zážitek zvolte režim "Celá obrazovka" (ikonka vpravo dole na liště)

Video

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Zaujalo vás téma přednášky? prosím odpovězte nám na tři otázky. 

Pro lékaře: Co si myslíte o vlivu mysli na imunitní systém? Tři otázky pro lékaře pracující s onkologickými pacienty. Podělte se s námi o váš názor na základě Vaší praxe a zkušeností. Děkujeme! Pro pacienty: Co si myslíte o vlivu mysli na průběh Vaší nemoci? Tři otázky pro ty z Vás, kteří prodělali nebo prodělávají onkologické onemocnění. Podělte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti z léčby! Děkujeme! 

Tři otázky pro lékaře pracující s onkologickými pacienty. Na základě Vaší praxe a zkušeností:

Domníváte se, že psychické nastavení člověka (tedy jeho přístup k léčbě, postoj k nemoci, podpora blízkých lidí a celkové prožívání situace) může ovlivnit průběh léčby a proces uzdravování?

Myslíte si, že máte v rámci Vaší praxe dostatek času a energie, abyste se mohli věnovat také prožitkům pacienta, empaticky reagovat a dát mu potřebnou podporu?

Měli byste zájem o posílení spolupráce s psychology při práci s onkologickými pacienty?

Tři otázky pro ty z Vás, kteří prodělali onkologické onemocnění. Na základě Vaší vlastní zkušenosti z léčby:

 

Domníváte se, že Vaše psychické nastavení (tedy Váš přístup k léčbě, touha zabojovat, sdílení obav a nadějí s blízkými lidmi) a celková podpora od Vašich blízkých mohou mít vliv na průběh léčby a proces uzdravování?

Myslíte si, že je zdravotní systém nastaven tak, aby na Vás měli lékaři dostatek času. Tedy aby zde byl prostor (vedle léčby těla), také na sdílení prožitků, obav a vyjádření podpory ze strany lékaře?

Měli byste zájem o posílení spolupráce s psychology a případné zařazení do projektu pro lidi po prodělaném onkologickém onemocnění? Více informací na ww.aplikovanapsychologie.cz/vyzkum, pro lidi po prodělaném onkologickém onemocnění je zařazení do projektu zdarma

Chcete-li se přednášejícího na něco zeptat, můžete tak učinit na Facebooku Národního onkologického programu, kde vám bude přednášející v následujích dnech k dispozici.