Otestujte si své znalosti - testy pro laickou veřejnost

V oblasti prevence a léčby zhoubných onemocnění se setkáváme s celou řadou informací a rad, některé z nich odpovídají současným znalostem a praxi, jiné méně a objevují se i vyložené mýty a nepravdy. Často také nerozumíme obsahu těchto informací, tedy na čem jsou založena jednotlivá tvrzení a rady. Proto pro Vás připravujeme ve spolupráci s lékaři testy na různá témata z oblasti onkologie, prevence, péče o nemocného. 

Spánkem proti rakovině

Už jste někdy slyšeli, že lidé, kteří si oblíbili noční život, mívají častěji některé zhoubné nádory? Pokud se o tomto problému chcete dozvědět něco víc, udělejte si náš test! Dozvíte se, čím to je, co to je melatonin, kdy vzniká, zda vás ohrožuje ponocování a jaká opatření se dají udělat, když ponocovat musíte, například, když pracujete na směny. Dozvíte se také třeba to, zda produkci melatoninu ovlivňuje střídání letního a zimního času. Přečtěte si o nejlevnější a nejjednodušší prevenci zhoubných nádorů! Test připravila prof.MUDr. Drahoslava Hrubá CSc. z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy university. 

Spánkem proti rakovině

Už jste někdy slyšel(a), že lidé, kteří si oblíbili noční život, mívají častěji některé zhoubné nádory? Pokud se o tomto problému chcete dozvědět něco víc, udělejte si náš test a dozvíte se proč tomu tak je. 

 

 

 

Včasné odhalení rakoviny tlustého střeva

Víte, jak jsme na tom v České republice s výskytem rakoviny tlustého střeva? Jak dlouho nádor roste a jaké má příznaky? Kdo je v riziku, že onemocní tímto zhoubným nádorem? Jaká vyšetření se provádí k odhalení nemoci a co to je screening rakoviny tlustého střeva a v čem spočívá? Udělejte si náš test a všechno se dozvíte. Test připravila MUDr. Milana Šachlová CSc.et Ph.D. , předsedkyně Sekce preventivní onkologie ČOS a primářka Gastroenterologického oddělení MOÚ Brno.

Včasné odhalení rakoviny tlustého střeva

Udělejte si náš test a dozvíte se, jak včas odhalit vážnou nemoc.  

 

 

 

 


Co víte o výživě onkologického pacienta?

Jste onkologicky nemocný nebo pečujete o nemocného? Přemýšlíte, co mu uvařit, co potřebuje, jak a kolik živin doplnit, kolik by toho měl sníst? Slyšeli jste spoustu doporučení? Nejsou některá z nich jen mýty? Zkuste si udělat náš test o výživě! Test neobsahuje jen správné odpovědi, ale také jejich podrobné vysvětlení. Test připravila MUDr. Milana Šachlová CSc.et Ph.D., předsedkyně Sekce preventivní onkologie ČOS, Gastroenterologické oddělení MOÚ Brno.

 

Výživa a onkologické onemocnění - mýty a pověry

Jste onkologicky nemocný nebo pečujete o nemocného? Zkuste si udělat náš test o výživě?   

 

Práva kuřáků

Stále se hovoří o právech nekuřáků a kuřáci se cítí v této souvislosti často diskriminováni. Jak je to ale s právy kuřáků? Pro zamyšlení nabízíme kvíz s vysvětlením.

Práva kuřáků

Stále se hovoří o právech nekuřáků a kuřáci se cítí v této souvislosti často diskriminováni. Jak je to ale s právy kuřáků? Pro zamyšlení nabízíme kvíz s vysvětlením.   

 

 

 

 

Co víte o kouření v těhotenství?

Jste kuřácká rodina a plánujete přírůstek do rodiny nebo už máte děti? Zadrží placenta škodliviny z kouření? Má kouření rodičů vliv na dítě i po narození. Mají děti kouřících rodičů vyšší riziko onemocnění zhoubným nádorem? Stačí pro ochranu dětí otevřít okno nebo "jít na balkón"? Zkuste si udělat náš test o kouření, těhotenství a dětech. Test neobsahuje jen správné odpovědi, ale také jejich podrobné vysvětlení. Test připravila prof.MUDr. Drahoslava Hrubá CSc. z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy university. 

Kouření v těhotenství a riziko zhoubného bujení u dětí kuřaček

Jste kuřácká rodina a máte doma děti  a nebo plánujete přírůstek do rodiny? Zkuste si udělat náš test o kouření a dětech.   

 

 

 

Víte, jak přestat kouřit?

Otestujte si své znalosti z oblasti léčby závislosti na tabáku. Test byl použit během živého přenosu s názvem Třetinu všech nádorových onemocnění způsobuje kouření. Jak se ho zbavit? Video je zajímavé i pro nekuřáky! Test připravila Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. Lékařské fakulty UK a VFN Praha. 

Víte, jak přestat kouřit?

Během živého přenosu diváci odpovídali na otázky. Vyzkoušejte si, zda byste odpověděli správně. Správné odpovědi najdete ve videu nebo na závěr kvízu.

 

 

Co víte o dědičnosti rakoviny?

Vyzkoušejte si, co víte o dědičnosti zhoubných nádorů v našem krátkém testu. Test byl použit během živého přenosu na téma Dědičnost zhoubných nádorů. Test připravila Doc. MUDr. Lenka Foretová, PhD., primářka Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů Masarykova onkologického ústavu v Brně

Co víte o dědičnosti rakoviny?

Vyzkoušejte si, co víte o dědičnosti zhoubných nádorů v našem krátkém testu. 

 

 

 

 

Prevence a včasné odhalení zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku

 

Test, který byl použit během živého přenosu na téma Prevence a včasné odhalení zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku. Vyzkoušejte si, zda byste odpověděli správně. Test připravila MUDr. Milana Šachlová CSc.et Ph.D., předsedkyně Sekce preventivní onkologie ČOS, Gastroenterologické oddělení MOÚ Brno.

Vyzkoušejte si vaše znalosti o prevenci a včasném odhalení rakoviny tlustého střeva

Během živého přenosu diváci odpovídali na otázky. Vyzkoušejte si, zda byste odpověděli správně. Správné odpovědi najdete v záznamu výše nebo na závěr kvízu.