Onkologická prevence

Onkologická prevence je důležitým bodem Národního onkologického programu České republiky. Podle Světové zdravotnické organizace se lze každému třetímu onemocnění rakovinou vyhnout. Stačí k tomu úprava životního stylu, tomu se říká primární onkologická prevence. U každého jednotlivce však nedokážeme nádorovému onemocněním předejít, pak je zde tzv. sekundární prevence, která spočívá v časném záchytu nádorového onemocnění preventivními vyšetřeními. V onkologii platí, že čím časněji je nádorové onemocnění zachyceno, tím lepší jsou léčebné výsledky. Současně jsou i nižší finanční náklady na léčbu a celková náročnost pro nemocného. První stadia zhoubných nádorů jsou prakticky vždy vyléčitelná, poslední (čtvrtá stadia) již obvykle vyléčit nelze. Proto Vám Česká onkologická společnost předkládá celou řadu tipů, co můžete udělat sami pro sebe i pro své blízké, abyste se onemocnění rakovinou vyhnuli úplně a nebo jej pomohli odhalit včas, dokonce ještě než rakovina propukne (tzv. prekanceróza) a nebo na samém začátku nemoci, tedy v době, kdy je dobře léčitelná. Dozvíte se, jaké screeningové programy pro vás organizuje stát, na jaká preventivní vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění máte nárok a co dalšího pro sebe můžete udělat.     

Nekuřte a choďte včas na preventivní prohlídky a vyšetření!

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 129 zrušit všechny filtry
Pozvánka na Fialovou cyklojízdu GO DAY 2020

Akce GO Day upozorňující na prevenci onkogynekolgických onemocnění, se uskuteční jako každý rok ve 22 zemích světa. Mezi ně patří i ČR, kde letos GO Day proběhne v Praze, v neděli 20. září 2020. Na cyklojízdu hlavním městem zakončenou koncertem skupiny Holki se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost. Společně tak poukáží na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkologickým onemocněním bojují. Pražský GO DAY 2020 se již podruhé v řadě zaměří na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou v ČR ročně onemocní asi 800 žen. Zbytečně, tomuto nádoru je totiž možné téměř vždy předejít – a to kombinací pravidelných gynekologických vyšetření, vakcinace proti HPV u dívek a chlapců a provedením HPV DNA testu namísto klasické cytologie.

Konference PREVON 2020 byla zrušena!

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci v Praze bylo rozhodnuto o zrušení konference PREVON 2020. Organizátoři děkují za pochopení.

ŽENY VZKAZUJÍ ŽENÁM: Pojďme společně vymýtit rakovinu děložního čípku

Praha, 3. září 2020, Tisková zpráva OnkoUnie, Veronica, Nadační fond Hypokrates: Rakovina děložního čípku je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR každoročně zjištěno u 800 žen, z nichž zhruba 360 nemoci ročně podlehne? Podle předních odborníků je na vině hlavně nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV), malý zájem žen o preventivní gynekologické prohlídky klesající s rostoucím věkem, a nízká frekvence využívání vysoce citlivých testů na průkaz HPV.

Jak spí onkologicky nemocní v ČR?
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Praha 16.7.2020, Tisková zpráva.  Amelie, z.s. se chce dotazníkovým šetřením podívat na spánek onkologicky nemocných v ČR. Z výzkumů v zahraničí totiž vyplývá, že problémy s nespavostí zažívá více než polovina lidí, kteří mají či měli rakovinu. Relevantní informace v České republice však nejsou dostupné a tak je toto téma trochu stranou zájmu. Přitom spánek je jednou ze základních potřeb člověka. Prosíme praktické lékaře, onkology, sestry a psychology o pomoc se šířením informace o dotazníkovém šetření mezi svými pacienty. 

Konference PREVON se letos uskuteční 8. - 9. září 2020

Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a MZd ČR si Vás dovolují pozvat na již čtvrtý ročník konference PreVOn 2020, která se se koná 8.–9. září 2020 v Praze. Kromě odborníků na prevenci a screening je vítána účast širšího auditoria včetně zástupců pacientských organizací a dalších zainteresovaných stran. Letošní konference bude zaměřena na budoucnost screeningových programů, která je i v genetickém a cíleném screeningu a na výzvy, které nám v budoucnu přinese populační screening zhoubných nádorů. 

Věková hranice pro screening nádorů kolorekta byla snížena na 50 let

Od 1. července 2020 mají lidé od 50 let vyšetření formou kolonoskopie, která je prevencí rakoviny tlustého střeva, zdarma. Věkovou hranici o 5 let snížilo Ministerstvo zdravotnictví. Česká republika patří bohužel k zemím, kde každoročně rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní nejvíce pacientů. Proto probíhá adresné zvaní občanů ke screeningu.

Když nám nespavost komplikuje život
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Praha 1.7., Amelie. „Jsem unavený, bez energie, musím se do všeho nutit,“ přesně tak se může cítit člověk, který se nevyspal. To, že se špatně nebo málo vyspíme, zažije během života pravděpodobně každý. Dokonce můžeme zažívat období, kdy se kvalita spánku na nějakou dobu zhorší a zdá se to normální – třeba pokud máme doma novorozeně nebo pokud zažíváme velký stres, třeba kolem stěhování nebo rozvodu. Když je to jednou za čas, další spánek pomůže. Co ale dělat, když to je častěji či dokonce stále? A kdy už je dobré uvažovat o nějakém řešení, jak se to pozná?

Prevence v onkologii, budoucnost preventivních programů
MUDr. Alena Šteflová, Ph.D, MPH

Vystoupení na Fóru onkologů 5.6. 2020 se zabývá zdravotnictvím v době pandemie a budoucností preventivních programů. 

Možnosti využití tzv. mindfulness principů pro zvýšení kvality života a zdraví pacientů, záznam webináře
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

V rámci webového semináře, který se uskutečnil na Linkos ve středu 27. 5. 2020 jsme vám představili přístupy založené na tzv. mindfulness principech, které jsou poměrně účinné pro zvládání stresu a emocí souvisejících s léčbou. Jde o schopnost, kterou je možné si osvojit a postupně rozvíjet pravidelným cvičením (podobně jako trénujete nějakou jinou schopnost). Podívejte se na záznam.

Mýty o screeningové mamografii

Národní screeningové centrum, které je součástí ÚZIS ČR, a Aliance žen s rakovinou prsu připravilo video, jež vyvrací nejčastější mýty o mamografii, které se šíří po sociálních sítích.

Desatero bezpečnosti onkologického pacienta pro aktuální období
prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.

Sekce podpůrné léčby ČOS a Dialog Jessenius připravil Desatero bezpečnosti pro onkologické pacienty pro současné období. 

Světový den proti rakovině 4. února

Jaké druhy rakovinových onemocnění nás ohrožují? Co dělat, abychom snížili riziko onemocnění? Na co máme nárok, co hradí zdravotní pojišťovna? Jakých příznaků si máme všímat? Kde hledat další informace a pomoc?

PREVON 2019 - přednášky o onkologickém screeningu

Posláním Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je snížení výskytu pozdě zachycených vážných onemocnění a úmrtí na tato onemocnění a celkové zlepšení zdraví obyvatel České republiky. V říjnu 2019 se uskutečnil 3. ročník konference PREVON věnované právě časnému záchytu vážných onemocnění, včetně zhoubných nádorů. Letos byla konference zaměřena na aktuální stav a inovace screeningových programů, na časný záchyt onemocnění v ordinaci praktického lékaře a nově byly představeny možnosti časného záchytu karcinomu plic. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR Vám přinášíme záznamy přednášek, které byly předneseny na kongresu a týkaly se onkologie. 

Říjen - měsíc boje proti rakovině prsu

Říjen je měsíc, ve kterém si připomínáme po celém světě problematiku zhoubných nádorů prsu, jde především o šíření povědomí o prevenci a včasném záchytu tohoto onemocnění a vyjádření podpory pacientkám s karcinomem prsu. Protože symbolem rakoviny prsu je růžová stužka, je tento měsíc povědomí o rakovině prsu také nazýván Pink October. Přečtěte si články a pusťte si videa na téma prevence, včasný záchyt a léčba karcinomu prsu!  

Postoj k nemoci a jeho možný vliv na naše zdraví - pozvánka na přednášku z cyklu #MysliProtiRakovine

Srdečně zveme všechny pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na již třetí cyklus přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti psychické podpory zdraví a prevence návratu onkologického onemocnění". Projekt pro Vás a připravuje Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci projektu v oblasti prevence s názvem #MysliProtiRakovině. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.