Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 133 zrušit všechny filtry

Zdravím vás během 1-2 tydnu se mi u konečniku vytvořili bulky o velikosti 2-3 centimetru a v počtu 8 jedna vedle druhe tak intenzivně že nemužu ani na stolici ( wc ) mam velike bolesti a nevim kam stim ?? pomužete mi PROSIM ??

Vážený pane!

Zřejmě se jedná o zánět hemoroidů. Obraťte se co nejdříve na nejbliží chirurgickou nebo ještě lépe proktochirurgickou ambulanci.

MUDr.Milana šachlová

21. 1. 2014, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Chci se zeptat,mám dlouho bolesti zad a poslední měsíce bolesti levé ruky a ramene a levého prsa,začalo to v noci.Na rentgenuse nic neukázalo.Moje doktorka to přisuzuje vyčerpání psychicke i fyzické.Manžel je 15 let nemocný,6let na vozíku.Jenže mám strach,maminka zemrela na rakovinu kosti v29letech.Víc bohužel už nezjistim. V umrtnim liste je rozsev rakoviny D156. Můžete mi prosím poradit ?Je mi 41let mám nemocného manžela a dítě 9let .,tak se vážně bojím.děkuji

Předpokládám, že vám dělali rtg. zad, l. ramene a ruky. Bolesti kloubu a končetin by měl řešit ortoped. Dále je vhodné určitě provést mamogram a interni vysetreni.

Pokud měla maminka sarkom kostí, vaše riziko tohoto onemocněni je asi dvojnásobné, tj. pouze mírně zvýšené. Genetické vyšetření asi není indikované.

Domluvte se na dalším vyšetřovacím postupu s vaším praktickým lékařem. V péči o manžela určitě potřebujete pomoc jiné osoby.

21. 10. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,je mi 44 let a za pár dní jsem objednaná na preventivní mastektomii s následnou rekonstrukcí prsů implantátem(jsem nosička BRCA1 genu).Chtěla jsem se zeptat jaké výsledky po této operaci jsou z kosmetického hlediska.Předem děkuji za odpovědˇ.

Toto je dotaz na plastického chirurga. Da se říci, že většina žen je velmi spokojena s výsledkem.  Komplikace samozřejmě mohou být u každé operace, ale jsou vzácné. U implantátů je nutné je většinou časem vyměnit. Konzultujte vše se svým plastickým chirurgem.

12. 9. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Je mi 33let jsem po reexcizi jizvy dolní končetiny.pro špatný histologický výsledek/melanom 1,5mm/.Další histologie vyšla v pořádku.Byla mi nabídnuta imunoterapie pomoci interferonu alfa.Chtěla bych se o tom dozvědět co nejvíce informací.A jestli je to nutností.Musím se do 14ti dnů rozhodnout.Děkuji.

Pokud byl histologicky potvrzen maligní melanom, reexcize byla indikována z důvodu bezpečných okrajů excize. Pokud byly tyto negativní, je to v pořádku. Ještě je důležitá informace o stavu tzv sentinelové lymfatické uzliny, tedy první uzliny drénující tuto oblast. To je velmi důležitá informace pro rozhodování o další léčbě. Dál by jste měla mít udělaný tzv vstupní staging, tedy vyšetření celého organizmu a vyloučení případných vzdálených ložisek melanomu. Důležité je rovněž detailní vyšetření melanomu, např. jeho typ (nodulární, povrchově se šířící atd), přítomnost mutace BRAF atd . Imunoterapie interferonem je standardní součástí léčby maligního melanomu ve snaze zabránit pozdější recidivě melanomu. Pokud Vám ji onkolog navrhuje, tak by bylo vhodné tuto léčbu absolvovat.

19. 8. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz

Vysledek biopsie byl častice dlazdicoveho epitelu jicnu s obrazem refluxni esofagitidy I. II. stupně. Oba rodice zemreli na karcinom strv, rovnez babicka,teta, mam se obavat, kdy opet vysetreni opakovat. Uzivam Emanera, obtize ustoupili. Dekuji.Eva

Refluxní esofagitis neni dedicneho puvodu a dalsi postup lecby vam vysvetli gastroenterolog. Pokud meli vasi rodice nador tlusteho streva, pokud byl tento nador i u vice pribuznych, je vhodna geneticka konzultace a v pripade indikace genetikem i geneticke testovani. Prakticky lekar vam poradi, kam se mate objednat na genetiku. Jinak doporucuji pravidelne kolonoskopie od veku o 10 let casnejsim, nez byl nejcasnejsi vyskyt ca tlusteho streva v rodine. Domluvte se s vasim gastroenterologem.  

8. 7. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak vysoká je pravděpodobnost, že mohu onemocnět rakovinou. Můj otec zemřel v 55 letech na rakovinu plic (kuřák), jeho matka v 74 letech na nádor na mozku, matky matka v 75 letech na rakovinu plic (přestala kouřit cca v 25 letech). Každé dva roky v rámci preventivní prohlídky podstupuji rentgen plic. ¨
Jsem 28-letá nekuřačka.

Děkuji za Vaši odpověď.

Pokud budete nekuřák stále, vaše riziko onemocnění nádorem plic bude pravděpodobně stejné, jako je u ostatní populace, nebo jen mírně zvýšené. Blizší údaje vám nemohu dát. Rtg plic nemusí zachytit nádor plic v časném stadiu a také vás zatěžuje zářením.

20. 6. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

V rodině otce je rakovina vaječníku u sestry v 53letech,sestra otce je vyšetřena na genetice s positivním nálezem..Matka otce+ na stejný nádor v 39 letech.Prababička měla asi rakovinu prsu v pokročilém věku. Mám nárok na genetické vyšetření?Jak velké mám riziko já ? Je mi 27let.

Pokud je Vaše teta již testovaná a je pozitivní a máte v přímé rodině další 2 karcinomy prsu, přičemž babička zemřela v poměrně mladém věku, na genetické vyšetření nárok máte. Obraťte se prosím na nejbližší pracoviště, které tato vyšetření provádí. Z informací, které mám, nevyčtu, kde bydlíte. 

Riziko, které máte Vy je možné stanovit až po provedeném vyšetření, nicméně bych určitě doporučila už teď provedení UZ vyšetření prsou – zatím jako samoplátkyně – protože nyní žádný důkaz o Vaší genetické dispozici zatím nemáme. Pokud by jste potřebovala ještě nějaké informace, napište. 

 

10. 6. 2013, prim. MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Chtěla bych se nechat geneticky testovat. Jak mám postupovat, na jakého lékaře se mám obrátit?
Sestra mé matky (moje teta)zemřela na rakovinu prsu v 78 letech a její dcera (moje sestřenice) zemřela na rakovinu prsu v 53 letech.Mam na test BRCA nárok? 

Dobrý den, níže jsou uvedena kritéria, podle kterých by měly být pacientky doporučeny k vyšetření přítomnosti mutace v BRCA genech

Familiární formy:

  1. alespoň 3 přímí příbuzní diagnostikováni s karcinomem prsu a/nebo ovaria (vaječníku);
  2. příbuzní prvního stupně (nebo druhého stupně paternálně), z nichž alespoň jeden nádor prsu byl diagnostikován pod 50 let věku; při výskytu karcinomu vaječníku alespoň u jednoho z příbuzných bez věkového omezení

Sporadické formy

  1. pacientka s oboustranným nádorem prsu a/nebo vaječníku s první diagnózou pod 50 let věku nebo pacientka s nádorem prsu a vaječníku v jakémkoliv věku
  2. sporadický výskyt jednostranného karcinomu prsu nebo vaječníku ve věku pod 35 let
  3. muž s nádorem prsu
  4. medulární a atypický medulární karcinom prsu (dle rozhodnutí laboratoře) – týká se žen s již diagnostikovaným onemocněním
  5. tzv. triple negativní karcinom prsu (dle rozhodnutí laboratoře) - týká se žen s již diagnostikovaným onemocněním

Podle toho, co mi píšete, tak do kategorie žen doporučených na testování jednoznačně nespadáte, ale vzhledem k tomu, že se jedná o speciální problematiku, doporučila bych se obrátit přímo na primářku Doc. MUDr. Lenku Foretovou, Ph.D. z Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů, Masarykův onkologický ústav, Brno, foretova@mou.cz...

22. 5. 2013, prim. MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den,
potřeboval bych nutně pomoct. Je to pro mne velmi důležité. Uvedu vás do mé situace. Cca v dědečkově třiceti letech mu byla diagnostikována Bechtěrevova nemoc. Tato nemoc mu působila kruté bolesti zad. Asi po dvaceti letech totálně ztuhnul a jeho nemoc se dostala do konečného stadia, kdy měl omezenou hybnost, nicméně už netrpěl bolestmi a naučil se s tím žít. Zhruba před deseti lety byl operován na malé nádory v močovém měchýři (byly zhoubné). Operace se povedla a byl několik let bez příznaků. Pak přišel infarkt a byl mu voperován kardiostimulátor. Asi před dvěma lety se mu naplno vrátil problém s močovým měchýřem. Díky kardiostimulátoru nemohl už podstoupit radikální operaci, nevydržel by anestezii. Zemřel doma, 10. 8. 2012.
Nutně bych potřeboval zjistit zda je buď Bechtěrevova nemoc, nebo zhoubné nádory v močovém měchýři dědičné z otce na syna či vnouče mužského i ženského pohlaví?
A kouření doutníků má stejně špatný důsledek jako cigarety a možný projev zhoubného nádoru močového měchýře?
Děkuji Vám moc za vstřícnost.
Bechtěrevova choroba je chronickým zánětem meziobratlových plotýnek a nejedná se o klasicky dedicné onemocnění z generace na generaci. Nicméně pokud se vyskytla v rodině, vaše riziko a riziko vašeho rodiče, sourozence může být mírně zvýšené. Přesně to nelze odhadnout. Tak jako i u dalších chronických zánětlivých onemocnění se onemocnění projeví při souhře více různých faktorů. Bylo zjištěno, že je častější u těch, kteří nesou antigen HLAB27 (důležitý pro imunitní reakce v organismu), nicméně těch je v populaci asi 7% a neznamená to, že by nutně museli onemocnět Bechtěrevem. Přesná příčina onemocnění není známá. Hlavní doporučení je tedy pravidelně cvičit, poradte se s odborníkem jak, správné držení těla, jednostranně nepřetěžovat, plavání, neprochladit, správná životospráva, udržovat váhu. Samozřejmě nekouřit, ale to je obecné doporučení. Pro nádory močového měchýře je kouření zásadní rizikový faktor. Vaše riziko, že onemocníte tímto nádorem, je onemocněním dědečka jen mírně ovlivněno. Nicméně kouření jak cigaret tak doutníků vám riziko bude zvyšovat.Takže začněte u sebe. V sekundární prevenci si můžete zaplatit kontroly moče a dále ultrazvuky močového měchýře, pokud máte velkou obavu, o deset let dříve, než byl věk onemocnění u dědečka. Pojišťovna to nebude hradit, není k tomu důvod. Není to však drahé vyšetření. Můžete se domluvit s praktickým lékařem.

2. 5. 2013, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Podstoupil jsem kolonoskopii a ve zprávě je uvedeno, že je vše v pořádku a doba prohlížení je 7 minut. Je to správně? Zdá se mi to jako velice krátká doba na prohlédnutí celého tlustého střeva. (dotaz z živého webcastu)

Dobrý den!

Většinou se uvádí 7 minut jako dolní mez. Optimální je 10 minut.

MUDr.Milana Šachlová

22. 4. 2013, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Je mi 58 let. Kouřím asi 20 cigaret denně. Začala jsem kouřit asi v 15ti letech. Matka zemřela v roce 1995 na rakovinu plic(metastázy do jater), sestra zemřela dva měsíce po matce též na rakovinu plic (epidermoidní centrálně umístěný - meta do mozku) a bratr za 10 let po nich( rakovina plic - meta do páteře). Kouření nejsem schopna se vzdát, tři roky se zadýchávám a jsem zdravotník. A jak je známo, každý si myslí, že zdravotník si své problémy vyřeší sám.
Prevence asi žádná neexistuje, když nádor na běžném RTG neobjevili u mé sestry až když začala kašlat krev, pomyslelo se na plíce.

První krok je přestat kouřit. Dnes existují léky, které celý proces zanechání kouření velmi usnadní, pokud jste rozhodnutá. 
Vzhledem k tomu, že se zadýcháváte, tak doporučuji okamžitě navštívit odporníka oboru pneumologie a ftizeologie. Určitě je Vás indikováno vzhledem k potížím další pravidelné sledování. Jako první krok zadopřední skiagram hrudníku a vyšetření plicních funkcí.

14. 4. 2013, prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., jskric@fnbrno.cz

Napadlo mě jestli by změna ph lidského nemohla pomoct v boji proti rakovině.

Myšlenka je to možná zajímavá, ale bohužel naprosto neřešitelná, protože pH lidských tkání je jedním z nejpřísněji střežených a regulovaných hodnot v těle, takže na každý posun ve smyslu zvýšení pH nebo snížení pH a prudkých změn PH reaguje organizmus velmi citlivě, a tak snahy o změnu pH by možná nádor nepřežil (navíc si neumím představit, jak by jste si to technicky představoval), ale bohužel jeho nositel také ne

2. 4. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz

Můžete potvrdit nebo vyvrátit pravdivost mnoha článků v nejrůznějších periodikách o významu rostliny GRAVIOLA, pocházející z Jižní Ameriky, při prevenci i léčbě zhoubných nádorů? Děkuji.

Ano, lze dohledat několik článku o účincích rostliny Graviola, dokonce je doporučována při léčbě nádorových onemocnění. V regulérní medicínské onkologické literatuře lze dohledat 3 články , prozatím v teoretické a laboratorní rovině, kde se testuje možný účinek této rostliny, zatím výsledky nejsou použitelné a prokázané u člověka. A opět i hypotetický účinek nebude stejný u všech typů nádorů, pokud vím, testován byl u tkáňových kultur karcinomu prsu nebo pankreatu.

Z vlastní praxe můžu říct, že jsme měli pacientku, mladou ženu, která dokonce kvůli tomu 2x cestovala do Peru, bohužel léčebný výsledek se nedostavil. Pokud nejsou jednoznačně prokázány léčebné výsledky, tak bych to spíše považovala za psychické zneužívání zoufalých lidí, kteří jsou ochotni zaplatit cokoliv a udělat cokoliv za falešnou naději.

2. 4. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz

Dobrý den, prosím o Vaše stanovisko z oblasti prevence, zda může mít vliv na onkologické onemocnění:
1/ Prostředí bytu, v kterém se chovají kočky na chov, byť by byly pod pravidelnou veterinářskou kontrolou?

2/ Mohou mít vliv na vznik onkol. onemocnění tzv. patogenní zóny v bytových objektech? Často se o tom mluví i píše, ale nevím, zda existují nějaké odborné výzkumy a závěry z této oblasti,resp., zda se onkologové této problematice nějak věnují, nebo je to jen neověřená hypotéza?

1.  ne, chov koček nevede ke zvýšenému výskytu nádorových onemocnění u lidí, ale pokud člověk již onkologické onemocnění má a je na aktivní onkologické léčbě ( chemoterapie), je nutno se obávat vyššího rizika  infekčních komplikací - a to i v případě, když jsou kočky veterinárně ošetřeny. Záleží od hygienického standardu, počtu koček a velikosti bytu, neznamená to, že musíte dát kočky jednoznačně pryč.

2. asi máte na mysli radonové podloží a pozadí krajiny, ano, to se sleduje, existují i mapy radonové zátěže České republiky, ovšem prokázaný karcinogenní účinek radonu byl jako jeden z rizikových faktorů pouze u karcinomu plic. Nicméně kouření škodí mnohem více, a lidi to neřeší. V bytě moc změny nenaděláte, takže "geopatogenní zóny" v jednotlivých pokojích nemůžou být tak rozdílné, jak si lidi myslí. Spíš jde o to, čemu sám věříte a pokud budete mít dobrý pocit, když si spřehážete zařízení bytu a jednotlivých pokojů, tak je to jen Vaše věc.

 

2. 4. 2013, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz

Jsem 57 leta zena, kourim 20 cigaret denne, jiz temer 40 let. Lecim se na prudusky. U rodicu vyskyt rakoviny plic neni. Z duvodu rizika rakoviny, postaci mi chodit na kontroly rentgenu plic ? Pokud ano, jak casto ? 

Určitě doporučuji zanechání kouření. Můžete navštívit kteroukoliv ambulanci pro odvykánání závislosti na tabáku.

Vhodná je 1x za rok kontrola u pneumologa s provedením skiagramu hrudníku 1x ročně a k tomu spirometrické vyšetření (vyšetření funkce plic).

 

2. 4. 2013, prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., jskric@fnbrno.cz