pikosulfát sodný (účinná látka)

Lék ze skupiny léčiva proti zácpě

Mechanismus účinku léku

  • Pikosulfát sodný je lokálně působícím projímadlem. Po bakteriálním štěpení pikosulfátu v tlustém střevě dochází ke stimulaci sliznice tlustého střeva, což způsobí zvýšení peristaltiky tlustého střeva a napomáhá zadržování vody a elektrolytů v lumen tlustého střeva. To vede ke stimulaci defekace snížení času střevní pasáže a změknutí stolice.

Použití léku u onkologických pacientů

  • Léčba akutní zácpy občané užití při chronické zácpě

Způsob užívání léku

  • Kapky užívané ústy nejlépe večer před spaním

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

  • V důsledku vasovagální odpovědi (např. v důsledku abdominálního spazmu) mohou pacienti pocítit závrať a/nebo mdlobu. Pokud se u pacienta projeví abdominální spazmus, musí se vyvarovat potenciálně nebezpečných činností, jako je řízení nebo obsluha strojů

Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)

Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.). Tyto informace najdete v příbalovém informačním letáku/příbalové informaci (pdf dokument pod zkratkou PIL je zpravidla na konci obsáhlejšího dokumentu, v jehož úvodu je "Souhrn informací o přípravku" určený odborníkům). U jednotlivých přípravků je též informace, pro jaké typy onemocnění a za jakých podmínek je přípravek hrazen.