Léčba zhoubného nádoru nespočívá pouze v operaci, ozařování a podávání léčiva, je třeba o pacienta během léčby pečovat, řešit nežádoucí účinky léčby, jeho nutriční stav a v pokročilé fázi nemoci léčit bolest. Samostatnou a velmi důležitou kapitolou v onkologické léčbě je tak zvaná paliativní péče.
Články
MUDr. Milan Prášek zve (nejen) praktické lékaře k poslechu záznamu své přednášky, která byla natočena v říjnu 2021 v rámci 8. ročníku vzdělávací akce: Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře během Brněnských onkologických dnů. Přednáška je určena jak pro praktické lékaře a onkology, tak pro sestry, domácí péče a samozřejmě i pro rodinné příslušníky. Přednáška se zaměřuje na tři nejčastější drenáže: nefrostomii, hrudní a břišní drény a drény do žlučových cest.
MUDr. Lukáš Pochop o bolesti během onkologického onemocnění a o důležitosti rodiny a blízkých ve zvládání bolesti. Natočeno na Brněnských onkologických dnech 2021.
Chemoterapie, radioterapie, ale i biologická léčba může způsobit specifické komplikace v dutině ústní jako je mukozitida, aftózní stomatitida, mykotické postižení a další. Pokud máte bolesti, afty nebo se Vám špatně polyká, upozorněte na to svého lékaře nebo sestru. Mohou Vám pomoci!
I na letošní kolokvium, které proběhne online, jsou zváni i onkologičtí pacienti. Ve středu 20. ledna od 15 hodin se koná již tradičně pacientská sekce. Tématy budou prevence a léčba poradiačního poškození kůže a postižení dutiny ústní, rady pro nevyléčitelně nemocné, genomové testování a také rady pro dobu covidovou.
Praha 16.7.2020, Tisková zpráva. Amelie, z.s. se chce dotazníkovým šetřením podívat na spánek onkologicky nemocných v ČR. Z výzkumů v zahraničí totiž vyplývá, že problémy s nespavostí zažívá více než polovina lidí, kteří mají či měli rakovinu. Relevantní informace v České republice však nejsou dostupné a tak je toto téma trochu stranou zájmu. Přitom spánek je jednou ze základních potřeb člověka. Prosíme praktické lékaře, onkology, sestry a psychology o pomoc se šířením informace o dotazníkovém šetření mezi svými pacienty.
Praha 1.7., Amelie. „Jsem unavený, bez energie, musím se do všeho nutit,“ přesně tak se může cítit člověk, který se nevyspal. To, že se špatně nebo málo vyspíme, zažije během života pravděpodobně každý. Dokonce můžeme zažívat období, kdy se kvalita spánku na nějakou dobu zhorší a zdá se to normální – třeba pokud máme doma novorozeně nebo pokud zažíváme velký stres, třeba kolem stěhování nebo rozvodu. Když je to jednou za čas, další spánek pomůže. Co ale dělat, když to je častěji či dokonce stále? A kdy už je dobré uvažovat o nějakém řešení, jak se to pozná?
Předseda Sekce podpůrné léčby České onkologické společnosti ČLS J.E.P. představil na pacientském semináři v rámci 11. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO 2020 nejen Sekci podpůrné léčby a její plány, ale hlavně problematiku podpůrné léčby a péče o onkologického pacienta. Pacientský seminář se konal dne 29. ledna 2020.
Nestačí jen léčit nádor! Přednáška o podpůrné léčbě a péči s důrazem na péči o onkologické rány, způsobené nádorem, onkologickou léčbou a nebo zhoršením dosavadních nehojících se ran, například bércových vředů nebo diabetických defektů. Prezentace zazněla v rámci Pacientského semináře na 11. pražském mezioborovém onkologickém kolokviu PragueONCO 2020 dne 29. ledna 2020.
Sekce podpůrné léčby ČOS a Dialog Jessenius připravil Desatero bezpečnosti pro onkologické pacienty pro současné období.
Po letní přestávce se znovu rozběhl projekt #MysliProtiRakovině. 4. listopadu měli diváci možnost ptát se v rámci webináře na zvládání bolesti a paliativní léčbu. Hostem psychologa PhDr., Ing. Martina Pospíchala byl lékař MUDr. Michal Kouba z Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze. Mluvilo se o bolesti jako prožitku z pohledu psychologie a také o možnosti jejího ovlivnění z pohledu medicíny. Řekli jsme si, co můžeme pacientům nabídnout, když už život samotný zachránit nelze. A zkusili jsme také vyvrátit některé mýty v této oblasti.
Zeptali jsme se na Brněnských onkologických dnech proč by měli onkologičtí pacienti dávat pozor při užívání přírodních preparátů a nebo při přípravě jídla. Bylinné přípravky mají velkou schopnost ovlivňovat metabolismus a účinek dalších léků. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, které bylinné preparáty jsou pro vás vhodné a jakým se určitě vyhnout, protože by mohly dokonce nepříznivě ovlivnit průběh a výsledky léčby!
Vědecký sekretář České vakcinologické společnosti prof. MUDr. Roman Chlíbek , Ph.D. hovoří o benefitech a rizicích očkování chronicky nemocných pacientů, včetně onkologických pacientů. Každý onkologický pacient je ve vyšším riziku vzniku infekčních onemocnění a díky očkování jsme schopni předcházet výskytu těchto infekčních onemocnění a zvýšit tak kvalitu života onkologických pacientů. Poslechněte si, proti čemu a kdy lze očkovat onkologické pacienty.
Již tradičně jsme na Brněnských onkologických dnech s kamerou navštívili seminář pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře. Letos bylo součástí semináře i téma dispenzarizace pacientů v remisi. Před každou přednáškou jsme přednášejícímu odborníkovi položili jednu otázku blízkou tématu jeho přednášky a požádali, aby téma přiblížil také onkologickým pacientům. Poslechněte si, co odpověděli a co je nového v jejich oborech. Odpovědi jsou určeny onkologickým pacientům a jejich blízkým.
Na Brněnských onkologických dnech 2019 jsme se zeptali na nežádoucí účinky onkologické léčby MUDr. Jiřího Navrátila, Ph.D. z Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.
V části Péče o pacienta - nežádoucí účinky byl doplněn text o nežádoucích účincích biologické léčby a to proteinových kináz a monoklonálních protilátek. Dočtete se zde také o nežádoucích účincích chemoterapie, radioterapie a imunoterapie.