Období pandemie je složité pro všechny z nás! Onkologickým pacientům pak přináší kromě nejistoty a strachu z infekce, také nejistotu a strach, zda jejich léčba bude probíhat, tak, jak má. I když provoz Komplexních onkologických center v době nouzového stavu nebyl a není ze strany zdravotníků v zásadě ovlivněn, velké množství onkologických pacientů se přesto v jarní vlně obávalo zhoršení nemoci v důsledku posunutí léčby anebo kontrolní prohlídky. Ve spolupráci se Sekcí podpůrné léčby, Psychoonkologickou sekcí a psychologem PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem jsme pro vás připravili prostor, který soustřeďuje rady, jak co nejlépe přečkat období pandemie. Na jednom místě zde najdete nejen texty odborníků z těchto sekcí, ale i z pera pacientských organizací a dalších odborných společností.
Články
Vážení onkologičtí pacienti, jejich rodinní příslušníci a přátelé,
Již od prvních dnů pandemie Covid-19 jsme Vás opakovaně informovali o situaci v léčbě maligních onemocnění v této nelehké situaci. Jak jistě víte, diagnostika i léčba zhoubných onemocnění přes veškeré nesnáze spojené s pandemií probíhá bez větších problémů a ošetřujeme stále plný počet nemocných jako v době před touto komplikovaným časem.
Od 27.12.2020 bylo v ČR zahájeno očkování proti Covid-19. Pro Vás, jako pacienty, Vaše rodiny, ale i pro nás zdravotníky svitla naděje, že pandemii zkrotíme a že se naše životy vrátí do podoby, kterou jsme zažívali před pandemickým obdobím. To, abychom byli schopni pandemii porazit, záleží na každém z nás. Právě proto přicházíme nyní s velmi důraznou prosbou a přímo výzvou, aby se onkologičtí pacienti a jejich příbuzní nechali očkovat proti Covid-19.
Nabízíme záznam webináře pro onkologické pacienty a jejich blízké, který se konal 13. listopadu 2020. Přednášel a na otázky odpovídal PhDr. Ing. Martin Pospíchal. Současná situace probouzí v nejednom člověku pocity nejistoty. Je obtížnější, než kdy dříve, plánovat. V mysli se objevují obavy z budoucího ekonomického či zdravotního vývoje situace. Doporučení autorit jsou mnohdy nejasná. Musíme se přizpůsobit nechtěným změnám. Prožíváme často pocity naštvání, obav, ale i celkovou únavu z nutnosti znovu zavedení všech epidemiologických opatření. To vše může mít dopad na naši životní spokojenost a psychiku. Cílem semináře bylo umožnit náhled, jak na člověka podobná situace působí a proč tomu tak je a ukázat, co s tím můžeme dělat, jak nechtěné změny a prožívání nejistoty pomocí psychologie o něco lépe zvládnout.
Text: Opakování webináře Zvládání pocitů nejistoty v současné pandemické situaci 13. listopadu 2020.
Zveme onkologické pacienty a jejich blízké na webinář PhDr. Ing. Martina Pospíchala v rámci projektu #MysliProtiRakovine. Současná situace probouzí v nejednom člověku pocity nejistoty. Je obtížnější, než kdy dříve, plánovat. V mysli se objevují obavy z budoucího ekonomického či zdravotního vývoje situace. Doporučení autorit jsou mnohdy nejasná. Musíme se přizpůsobit nechtěným změnám. Prožíváme často pocity naštvání, obav, ale i celkovou únavu z nutnosti znovu zavedení všech epidemiologických opatření. To vše může mít dopad jak na naši životní spokojenost a psychiku. Webový seminář se uskuteční v pátek 13. listopadu od 17 hodin na Linkos.
Vážení kolegové zdravotníci, vážení pacienti a klienti onkologických pracovišť.
Dlouho jsem váhala, zda mám na stránky Linkos, které jsou stránkami České onkologické společnosti J. E. Purkyně, napsat pár vět, kterými budu jménem výboru ČOS reagovat na současný vývoj epidemiologické situace v ČR. Samozřejmě si uvědomuji prospěšnost komunikace. I potřebu především pro naše nemocné znát, jak situace na onkologických pracovištích vypadá. Ale odrazovala mě potřeba mnohých mediálních lékařů z jiných oborů, kteří se s nebývalou razancí a rádoby erudicí v epidemiologii vrhali do víru diskuse a mnohdy nadělali více škody než užitku.
Za podpůrné spolupráce zdravotnicko-pacientské organizace Dialog-Jessenius o.p.s. vzniklo v 3/2020 ve vazbě na rozvíjející se pandemii COVID-19 a pro potřeby našich onkologických pacientů původní Desatero bezpečnosti onkologického pacienta pro aktuální období s cílem snížit riziko nákazy. Mnozí jsme si jistě v té době už uvědomovali možná úskalí a rizika podzimního a zimního období "viróz a chřipek", tu a tam nějakého ohniska COVID-19, nejspíše ale každý doufal, že situace nejistot a nebezpečí nákazy nebudou již ve srovnání s jarem 2020 tak dramatické. Bohužel, opak se stává pravdou.
Tato bezplatná nabídka je určená všem onkologicky nemocným a jejich blízkým, všem na koho nastávající situace padá, obává se vycházet, stahuje se z kontaktů s blízkými i vzdálenějšími lidmi, neví, co dělat a nebo je prostě na situaci a svou nemoc sám. Pracovníci a dobrovolníci Amelie, z.s. nabízí telefonický kontakt.
Poslechněte si pozvánku na nový mini-cyklus online seminářů určených pro onkologické pacienty a jejich blízké v době pandemie COVID-19. Budeme si povídat, jak na nás tato situace působí z pohledu psychologie a co můžeme udělat pro to, abychom to zvládli. Přednášku povede a na vaše dotazy bude odpovídat psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, kterého znáte z projektu #MysliProtiRakovine.
Praha, 4. června 2020. Tisková zpráva ČOS: I když provoz Komplexních onkologických center (KOC) v době nouzového stavu nebyl ze strany zdravotníků v zásadě ovlivněn, velké množství onkologických pacientů se přesto obávalo zhoršení nemoci v důsledku posunutí léčby anebo kontrolní prohlídky. Vyplývá to z průzkumu, který probíhal po dobu dvou měsíců, a zúčastnilo se ho 350 pacientů s maligním onemocněním z celé ČR.
PRAHA (28. května 2020). Tisková zpráva sdružení Hlas onkologických pacientů (HOP) – Koronavirová doba nevedla jen k obavám populace z nákazy onemocněním COVID-19, ale také ke strachu vážně nemocných z odsunutí jejich léčby v důsledku změněného režimu v nemocnicích i ambulancích. Jak vyplynulo z dotazníkového šetření Hlasu onkologických pacientů (HOP), které proběhlo v termínu 15. 4. - 16. 5. 2020, byla naprostá většina dotázaných onkologických pacientů opatřeními proti šíření nemoci způsobené virem COVID-19 nějak zasažena.
Platforma Hlas onkologických pacientů, která sdružuje pacientské organizace, které se zasazují o naplňování zdravotních, sociálních a psychologických potřeb pacientů s onkologickým onemocněním se rozhodla zmapovat dostupnost onkologické léčby v době epidemie COVID-19.
Určeno pro plátce, zřizovatele a managementy nemocnic.
Česká asociace pro vzácná onemocnění (ČAVO) připravila stanovisko za své členy, pacienty se vzácným onemocněním, kteří jsou rizikovou skupinou ohroženou koronavirem, aby jim byla věnována dostatečná pozornost v souvislosti s navrhovanými opatřeními.
Pokud jste rodič, který je aktuálně v léčbě (nebo již po léčbě) jsou níže uvedené řádky určeny právě vám. Na základě naší zkušenosti se domníváme, že onkologicky nemocní rodiče mají postupovat při informování o riziku nákazy COVID – 19 stejně jako ostatní rodiče, protože plní pro svoje děti stejnou rodičovskou úlohu. Jen jsou víc zatížení dopadem současné situace na jejich zdraví a léčbu, to je třeba vzít v potaz. Níže je uvedeno dvanáct bodů, o kterých se domníváme, že vám mohu být ku prospěchu.
Ve čtvrtek 19. března jsme vysílali živý webinář, ve kterém psycholog Martin Pospíchal mluvil o základních možnostech a doporučeních pro práci se strachem z nákazy. Společně jsme prošli Psychologické dvanáctero pro ohrožené skupiny "Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-19?" a zodpověděli otázky diváků. O webinář byl mimořádný zájem a tak jsme rádi, že vám můžeme nabídnout jeho záznam.
Psychologické dvanáctero pro ohrožené skupiny, včetně onkologicky nemocných. Níže uvedeným bychom se rádi z psychologického pohledu připojili k lékařskému Desateru bezpečnosti pacienta pro aktuální období: