Léčba onkologického onemocnění se skládá z řady lékařských postupů a podílí se na ni lékaři několika odborností. Tento multidisciplinární přístup symbolizuje také logo ČOS, pět barevných paprsků znamená pět způsobů boje se zhoubnými nádory, od prevence a pokud možno včasné diagnostiky přes operaci (chirurgii), ozařování (radioterapii) až po farmakoterapii. Onkologický pacient obvykle postupuje více druhů léčby, někdy pomůže jen operace, někdy stačí jen farmakoterapie, ale většinou jsou nádorové buňky likvidovány společnou rukou chirurga, radioterapeuta a samozřejmě onkologa. V průběhu nemoci a léčby je neopomenutelná také péče o správnou výživu, o psychiku pacienta a také snaha o zachování kvality života u vážně nemocných, ať už léčbou bolesti nebo v rámci paliativní péče.
-
Kde se léčit
Mapa komplexních onkologických center, všechna pracoviště pečující o onkologické pacienty
-
Jak se léčit
onkochirurgie, radioterapie, farmakoterapie, chemoradioterapie, transplantace krvetvorných buněk a další
-
Jak se neléčit - mýty a pověry
Víte, že některé čaje nebo bylinky mohou snižovat účinnost léčby nebo zesilovat nežádoucí účinky?
-
Personalizovaná medicína
Tak jako je každý člověk jiný, je i každý nádor jiný, má jiné vlastnosti a vyžaduje specifický způsob léčby.
-
Multidisciplinární tým
Onkologická léčba je dnes společnou prací mnoha profesí.
-
Věková specifika
Jak se liší rakovina u dětí, dospívajících, mladých dospělých a seniorů od rakoviny dospělých.
Články
Knížka Nadačního fondu Pink Bubble, který podporuje děti a mladé lidi s onkologickým onemocněním, je napsaná samotnými pacienty. S nadhledem a humorem malí pacienti popisují a radí, jak to zvládnout v nemocnici.
11. díl onkologického podcastu se věnuje imunoterapii obecně a speciálně imunoterapii v léčbě nádorů plic. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.
9. díl onkologických podcastů se věnuje radioterapii. O minulosti, současnosti a budoucnosti radioterapie hovoří s předsedkyní společnosti paní docentka Renata Soumarová, přednostka Onkologické kliniky FNKV.
Praha, 11. října 2022. Tisková zpráva OnkoUnie. Nejčastějším nádorem u žen ve vyspělých zemích – karcinomem prsu, ročně onemocní přibližně 7500 Češek. Nádorové buňky se mohou šířit do okolí, do lymfatických uzlin i do jiných orgánů. Dochází tak ke vzniku metastáz – dalších ložisek nádorů se stejnými vlastnostmi, jako má ten původní v prsní tkáni. Navzdory vážnosti této diagnózy jsou v léčbě pacientek v ČR významné pokroky, díky nimž získávají šanci na delší a plnější život.
Aliance žen s rakovinou prsu spustila službu pro ženy, které se na Ukrajině léčily s rakovinou prsu a které po útěku před válkou potřebují v léčbě pokračovat u nás v České republice. Ви є пацієнткою з раком молочної залози? Вам потрібна допомога? Надішліть нам лист на пошту aliance@breastcancer.cz Ми розмовляємо на українській, російській та англійській мовах.
Pozvánka do programu pro 30 pacientek s metastatickým karcinomem prsu v dobrém celkovém stavu. Od 1.1.2022 zahajujeme v rámci aktivit Projektu 35 nový program pro tyto pacientky s názvem “Kondicí proti rakovině“. Pacientku do programu mohou doporučit lékaři, popř. se pacientka může přihlásit i sama s doporučením ošetřujícího lékaře.
MUDr. Milan Prášek zve (nejen) praktické lékaře k poslechu záznamu své přednášky, která byla natočena v říjnu 2021 v rámci 8. ročníku vzdělávací akce: Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře během Brněnských onkologických dnů. Přednáška je určena jak pro praktické lékaře a onkology, tak pro sestry, domácí péče a samozřejmě i pro rodinné příslušníky. Přednáška se zaměřuje na tři nejčastější drenáže: nefrostomii, hrudní a břišní drény a drény do žlučových cest.
Tisková zpráva ČOS, HOP a Roche, Praha, 22. července 2021.
Stejně jako je každý člověk jedinečný, je jedinečné i jeho nádorové onemocnění.
A tomu by měla odpovídat i jeho léčba. V případě pacientů s nádorovým onemocněním může mít zásadní přínos genomové testování nádorové DNA, jehož výsledky pomáhají k nastavení efektivnější, na míru přizpůsobené léčby. Jedinečný přístup může v klinické praxi pomoci lékařům optimalizovat léčbu a pacientům poskytnout cílené a účinnější léčebné možnosti. Nyní ho vysvětluje nový vzdělávací materiál Medikomiks: Precizní onkologie.
Animované video pro děti, aby věděly, co je čeká, když jsou na ozařování. Připravila Klinika radiační onkologie v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.
Dialog Jessenius vydal další kapitolu svého Průvodce onemocnění karcinomem prsu s názvem: Je v léčbě časného karcinomu prsu vždy nutné podávat chemoterapii? Herečka Michaela Kuklová se ptá odborníků na genomové testování.
Praha, 4. června 2020. Tisková zpráva ČOS: I když provoz Komplexních onkologických center (KOC) v době nouzového stavu nebyl ze strany zdravotníků v zásadě ovlivněn, velké množství onkologických pacientů se přesto obávalo zhoršení nemoci v důsledku posunutí léčby anebo kontrolní prohlídky. Vyplývá to z průzkumu, který probíhal po dobu dvou měsíců, a zúčastnilo se ho 350 pacientů s maligním onemocněním z celé ČR.
Vážení onkologičtí pacienti,
v současné době všichni prožíváme pro nás zcela nové a velmi nelehké období přítomnosti koronavirové infekce v naší populaci. Situace je velmi složitá pro zdravé, ale chápeme, že velmi nepříjemná pro vás nemocné, u kterých probíhá onkologická léčba. Chtěli bychom vás ujistit, že odborná onkologická obec dělá všechno pro to, aby i přes existující koronavirovou infekci probíhala vaše léčba podle mezinárodních doporučení a současně byla i individualizovaná podle okamžitých vznikajících problémů, které mohou souviset s přítomností či rizikem infekčního onemocnění.
Přehledná prezentace o personalizované medicíně, genetickém a genomovém testování karcinomu prsu a o precizní medicíně zazněla v rámci Pacientského semináře na 11. pražském mezioborovém onkologickém kolokviu PragueONCO 2020 dne 29. ledna 2020.
Pacientský spolek Společně k úsměvu, který podporuje děti, adolescenty a mladé dospělé během onkologické léčby a věnuje se pozdním následkům, si Vás dovoluje pozvat na druhý ročník benefičního koncertu HVĚZDY PRO ÚSMĚV. Koncert se koná 22.9.2019 od 17:00 v brněnském Sono centru. Výtěžek koncertu bude věnován na podporu onkologicky léčených dětských pacientů, adolescentů a mladých dospělých a na jejich následnou péči.
V posledních letech sledujeme nebývalý zájem o alternativní a komplementární přístupy v léčbě onkologicky nemocných. Tak dochází k prolínání jednotlivých přístupů u konkrétních pacientů, o kterých často ošetřující lékaři ani nemusí být informováni. Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně zasahovat do probíhající onkologické terapie. Téměř 30 procent pacientů během systémové onkologické léčby užívá potravinové doplňky a fytofarmaka v potenciálně nebezpečných kombinacích.