Onkologická léčba je léčbou velmi náročnou. Léčebné metody od chirurgie, přes radioterapii až farmakologické léčbě se neustále zdokonalují. Rekonvalescence po operaci je snaží a rychlejší, než dříve, radiační léčba míří přímo na nádor a méně poškozuje okolní tkáně i nástup moderní farmakoterapie změnil spektrum nežádoucích účinků. Stále je však onkologická léčba zatížena množstvím nežádoucích účinků, kterým se lékaři snaží předcházet nebo je léčit. Nežádoucí účinky by neměly být důvodem strachu z nástupu léčby nebo dokonce odmítnutí léčby.
Informace o nežádoucích účincích konkrétních léčebných metod se dozvíte v části Jak se léčit. Zde najdete zatím text o nejčastějších nežádoucích účincích chemoterapie a tipy, jak je řešit. Text o nežádoucích účincích biologické léčby připravujeme.
Video
Podcast
Přehrajte si zvukovou stopu videa:
Stáhněte si video jako audio podcast (formát MP3, velikost 3,0 MB)
Kam dále
Články
Stanovisko ČOS je přílohou zápisu ze schůze výboru ČOS ČLS J.E.P. ze dne 26.6.2018 ve FN v Motole. Chlazení hlavy (scalp cooling) během chemoterapie je metoda používaná k prevenci kompletní ztráty vlasů.
Úspěch onkologické léčby často závisí nejen na správné protinádorové léčbě, ale v nemalé míře i na včasném tlumení nežádoucích účinků této léčby a na zachování dobré kvality života. O pacienta je třeba během léčby pečovat, řešit nežádoucí účinky léčby, jeho nutriční stav a poskytnout mu dostatečnou ošetřovatelskou péči. Podpůrná léčba v onkologii je samostatný obor, jehož cílem je zajistit maximální kvalitu života během onkologické léčby a to jak kurativní, tak i paliativní.
Jste-li onkologicky nemocný, nebo o nemocného pečujete, podívejte se na záznam červnového dílu našeho živého vysílání, ve kterém 6. června odpovídal na Vaše dotazy na téma prevence onkologických komplikací podpůrnou léčbou a péčí Doc. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.
MUDr. Jiří Vyskočil z Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Masarykova onkologického ústavu vám vysvětluje, co to jsou paraneoplastické syndromy a který pacient se s nimi může setkat?
MUDr. Petr Jelínek, Ph.D. se svými kolegy z Oddělení anesteziologie a intenzivní péče Masarykova onkologického ústavu v Brně přednášel v rámci Brněnských onkologických dnů v roce 2018 na semináři pro praktické lékaře na téma komplikace onkologické léčby vyžadující intenzivní péči. Před přednáškou jsme se ho zeptali, jaké to jsou a co má pacient dělat, když se objeví nežádoucí účinky léčby nebo změna zdravotního stavu.
Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali MUDr. Pavla Krupy z Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně co je nového v radioterapii zhoubných nádorů a jaké jsou nejčastější nežádoucí účinky této léčby?
Mezi pacienty se říká, že imunoterapie nemá skoro žádné nežádoucí účinky. Je to pravda? Co byste vzkázal pacientům léčeným imunoterapií, jak se mají chovat v případě objevení nečekaných změn ve zdravotním stavu?
Imunoterapie patří mezi poměrně dobře snášenou onkologickou léčbu. Většina pacientů nemívá žádné nebo jen velmi mírné příznaky nežádoucích účinků. Jestliže se komplikace rozvinou, pak v naprosté většině případů rychle ustupují po přerušení nebo snížení dávky imunoterapie, nebo po zahájení protizánětlivě a protialergicky působící léčbě s kortikoidy. Připravili jsme pro Vás novou část webu, která se věnuje podstatě, charakteru a výskytu nežádoucích účinků při léčbě imunoterapií.
Sdružení Společně k úsměvu je společenství převážně mladých lidí, kteří si v dětském či dospívajícím věku prošli onkologickou léčbou. Jednou z jejich činností je práce na projektu “Dlouhodobé péče o vyléčené pacienty dětské onkologie s pozdními následky”, který zahrnuje i otázku správného životního stylu, konkrétně správné stravy, pohybové aktivity a absenci kouření.