Lékař a multidisciplinární tým

Informace pro každodenní praxi i pro vzdělávání lékařů, včetně lékařů prvního kontraktu, sester, laborantů i nezdravotnických profesí, které jsou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.

Dohody ČOS s plátci péče v části Česká onkologická společnost  

Seznam akcí, které jsou zrušeny nebo přesunuty v důsledku šíření infekce COVID-19 v ČR a následných opatření: 

XXVII. Jihočeské onkologické dny (22. - 24. 10. 2020) - přesunuto na termín 21. - 23. 10 2021
XXIII. setkání Klubu mladých onkologů (19.-21.6.2020) - přesunuto na termín 18.-20.6.2021
Kontroverze v onkologii (původně 21.-22.5.) - letos zrušeno a přesunuto na termín 20. - 21. 5. 2021
Brněnské onkologické dny (původně 22. -24. 4., poté 15.-16.10.)  - přesunuto na 13. – 15.10.2020 - POUZE ONLINE!
Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře (původně 22.4.) - akce pro rok 2020 zrušena, nový termín není znám
Interaktivní seminář "Komunikace o ukončování léčby", projekt KVMO (původně 22.4. ) - přetvořeno v online webinář  25.5.-30.9.2020
Výroční zasedání KLS a ČSCLL (původně 1.-3. dubna) - přesunuto na termín 7.- 9. října 2020

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 931 zrušit všechny filtry
12. pražské mezioborové onkologické kolokvium PragueONCO 2021 bude 20. - 22. ledna 2021

Navzdory koronavirové pandemii se i v příštím roce uskuteční 12. ročník PragueONCO. Již nyní si můžete zapsat do svých diářů termín jeho konání 20.–22. 1. 2021 a spuštění registrace 1. 10. 2020. Ať už proběhne formou klasického kongresu v hotelových prostorách Congress Hotelu Clarion, či virtuálně, můžete se těšit na hodnotný odborný program a přední české a zahraniční odborníky. Přípravy jsou v plném proudu. Brzy vám představíme předběžný program, na němž se podílejí prezident kolokvia prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., vědecký sekretář prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc., koordinátoři jednotlivých sekcí i členové organizačního výboru, stejně jako jeho pořadatel a organizátor společnost We Make Media, s. r. o., jejímž úkolem je zajistit hladký průběh této významné akce i v současných nelehkých podmínkách.

Vychází supplementum časopisu Klinická onkologie

Online vychází první letošní supplementum časopisu Klinická onkologie, které se věnuje v osmi přehledech a třech původních pracích radioterapii. 

XXVII. Jihočeské onkologické dny se v roce 2020 konat nebudou

XXVII. Jihočeské onkologické dny, která se měly konat 22. - 24. října 2020 v Jízdárně v Českém Krumlově na téma Diagnostika a léčba nádorů ledvin a varlat byly přesunuty na 21. - 23. října v roce 2021.

Student Ústavu zdravotnických disciplín Vysoké školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislavě požádal o zprostředkování dotazníku pro odborníky na výše uvedené téma.  

Den mladých onkologů 11. 11. 2020 v Praze, aktualizovaný program

Projekt Kontinuální vzdělávání mladých onkologů Vás zve na 2. ročník Dne mladých onkologů 2020 s podtitulem "Nalejvárna v 7 minutách".  Odborným garantem semináře je Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP. Byl azveřejněn aktualizovaný program semináře.

Konference PREVON 2020 byla zrušena!

Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci v Praze bylo rozhodnuto o zrušení konference PREVON 2020. Organizátoři děkují za pochopení.

Novinky onkopsychologie a spolupráce - Tisková zpráva Amelie
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Praha, 4.9.2020 – Onkopsychologie a psychosociální pomoc jsou dva výrazy, které není jednoduché zařadit, jasné je, že mají souvislost s onkologií a psychikou nebo sociální oblastí. Zároveň se pod nimi ukrývá odbornost, které se ve světě věnuje čím dál větší počet odborníků. Amelie, z.s. prostřednictvím spolupráce přináší každý rok do ČR nějaké novinky a také pracuje na rozvoji těchto oblastí prakticky.

Vzhledem k aktuálním výsledkům studií s prodlouženým follow-up provádíme změnu ve strategii léčby metastatického renálního karcinomu v první linii léčby- viz obrázek níže.

Letošní BOD budou 15. - 16. října a to výhradně online!

Letošní BOD se bude skládat ze dvou on-line přednáškových sekcí, které budou vysílány z MOÚ ve čtvrtek 15. října na téma COVID-19 a v pátek 16. října na téma Novinky v doporučených postupech léčby základních onkologických diagnóz. V oba dny budou přenosy od 13 do 16 hodin. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky se neuskuteční. Další doprovodné online přenosy jsou v jednání. Sledujte stránky konference.  

Novinky z letošního nejvýznamnějšího setkání onkologů v Event Report Virtual 2020

Letošní nejvýznamnější setkání onkologů uspořádala Americká společnost klinické onkologie (American Society of Clinical Oncology®, ASCO®) ve virtuální podobě. To nejdůležitější z vybraných témat ASCO® 2020 již tradičně shrnulo několik předních českých odborníků. Nově si však shrnutí nenechte ujít ve formě videopřednášek, kterým společnost We Make Media, s. r. o., dala v letošním roce přednost před tištěnou formou Event Reportu.

Vychází číslo 4 časopisu Klinická onkologie

15. srpna vychází čtvrté letošní číslo časopisu Klinická onkologie. V tomto čísle redakční rada upozorňuje na přehledové práce o karcinomu děložního hrdla v graviditě, roli exozomů a na původní práci o nemoci těžkých řetězců imunoglobulinu gama. Na Linkos k dispozici včetně plných textů. 

Pozvánka a program na Best of ASCO 2020, 10. září v kongresové centrum hotelu Pyramida v Praze 6

Do kalendáře akcí byl přidán konečný program a pozvánka na 4. ročník odborné akce vycházející z novinek prezentovaných na nejdůležitějším onkologickém kongresu na světě - ASCO 2020. 

Jak spí onkologicky nemocní v ČR?
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Praha 16.7.2020, Tisková zpráva.  Amelie, z.s. se chce dotazníkovým šetřením podívat na spánek onkologicky nemocných v ČR. Z výzkumů v zahraničí totiž vyplývá, že problémy s nespavostí zažívá více než polovina lidí, kteří mají či měli rakovinu. Relevantní informace v České republice však nejsou dostupné a tak je toto téma trochu stranou zájmu. Přitom spánek je jednou ze základních potřeb člověka. Prosíme praktické lékaře, onkology, sestry a psychology o pomoc se šířením informace o dotazníkovém šetření mezi svými pacienty. 

Konference PREVON se letos uskuteční 8. - 9. září 2020

Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a MZd ČR si Vás dovolují pozvat na již čtvrtý ročník konference PreVOn 2020, která se se koná 8.–9. září 2020 v Praze. Kromě odborníků na prevenci a screening je vítána účast širšího auditoria včetně zástupců pacientských organizací a dalších zainteresovaných stran. Letošní konference bude zaměřena na budoucnost screeningových programů, která je i v genetickém a cíleném screeningu a na výzvy, které nám v budoucnu přinese populační screening zhoubných nádorů.