Publikace pro pacienty a jejich blízké

Databáze obsahuje základní informace a plné znění brožur vydaných pro potřeby onkologických pacientů a jejich blízkých. Jsou napsány předními odborníky v onkologii. Některé odkazy Vás přenesou i na jiné stránky určené pro pacienty, např. na webové strany Ligy proti rakovině, Masarykova onkologického ústavu a jiných pracovišť a odborných skupin.

Funkce "rozšířené vyhledávání" vám umožní vybírat brožury podle diagnóz nebo jiného támatu, např. prevence, výživa, genetika apod.

Filtry podle parametrů
Počet nalezených brožur: 150 zrušit všechny filtry
Dieta šetřící u onkologického onemocnění
Masarykův onkologický ústav vydal brožuru o šetřící dietě při onkologickém onemocnění, která je vhodná při nutnosti zabezpečit stravu lehce stravitelnou, nedráždivou, nenadýmavou a plnohodnotnou. Brožurka obsahuje také seznam doporučených i nevhodných potravin a popis vhodné technologické úpravy pokrmů. Nechybí ani příklad jídelního lístku s recepty.
Místo: Brno
Nakladatelství: Masarykův onkologický ústav
Rok: 2018
Stránky: 12
Psychosociální minimum pro onkologicky nemocné a jejich blízké
Po čtyřech letech je opět k dispozici revidované třetí vydání brožury Psychosociální minimum pro onkologicky nemocné a jejich blízké.
Místo: Praha
Nakladatelství: Amelie, z.s.
Rok: 2018
Stránky: 61
Dieta diabetická nízkobílkovinná u onkologického onemocnění
Cílem dietního doporučení pro onkologické pacienty s diagnózou diabetes mellitus (cukrovka) a současně onemocněním ledvin, kdy lékař doporučil snížený příjem bílkovin, je dobrý výživový (nutriční) stav, předcházení akutním i pozdním komplikacím diabetu (cukrovky) způsobeným vysokou nebo nízkou hladinou glukózy (cukru) v krvi a snížený obsah bílkovin ve stravě. Pokud netrpíte nechutenstvím a váš příjem stravy je plný nebo téměř plný, doporučujeme dodržovat několik zásad při stravování.
Místo: Brno
Nakladatelství: MOÚ
Rok: 2017
Stránky: 6
Dieta diabetická šetřící s omezením hrubé vlákniny u onkologického onemocnění
Cílem dietního doporučení pro onkologické pacienty s diagnosou diabetes mellitus (cukrovka), kterým je doporučeno ze stravy vylučovat hrubou vlákninu, je dobrý výživový (nutriční) stav, předcházení akutním i pozdním komplikacím diabetu a lehce stravitelná strava, která nedráždí sliznici trávicího ústrojí a mírní peristaltiku. Pokud netrpíte nechutenstvím a váš příjem stravy je plný nebo téměř plný, doporučujeme dodržovat několik základních zásad při stravování.
Místo: Brno
Nakladatelství: MOÚ
Rok: 2017
Stránky: 6
Dieta diabetická u onkologického onemocnění
Cílem dietního doporučení u pacientů s onkologickým onemocněním a současně diabetem (cukrovkou) je dobrý výživový (nutriční) stav a předcházení akutním i pozdním komplikacím diabetu způsobeným vysokou nebo nízkou hladinou glukózy (cukru) v krvi. Pokud netrpíte nechutenstvím a váš příjem stravy je plný nebo téměř plný, doporučujeme dodržovat několik základních zásad při stravování.
Místo: Brno
Nakladatelství: MOÚ
Rok: 2017
Stránky: 6
Dieta šetřící s omezením hrubé vlákniny u onkologického onemocnění
Cílem dietního doporučení pro onkologické pacienty, kterým je doporučeno vylučovat ze stravy hrubou vlákninu, je dobrý výživový (nutriční) stav a strava, která nedráždí sliznici trávicího ústrojí, nezvyšuje její napětí a mírní peristaltiku. Strava by měla být plnohodnotná, nenadýmavá, lehce stravitelná. U diety s omezením hrubé vlákniny je důležitý výběr vhodných potravin. Hrubou vlákninu obsahuje zejména slupka z obilovin, ovoce a zelenina.
Místo: Brno
Nakladatelství: MOÚ
Rok: 2017
Stránky: 6
Dieta šetřící s omezením tuků u onkologického onemocnění
Cílem dietního doporučení je plnohodnotná strava se sníženým obsahem tuku. Dbáme na to při přípravě pokrmů i při výběru potravin.
Místo: Brno
Nakladatelství: MOÚ
Rok: 2017
Stránky: 6
Evropský kodex proti rakovině
Místo: Praha
Nakladatelství: Liga proti rakovině
Rok: 2017
Stránky: 28
Chemoterapie v léčbě gynekologických zhoubných nádorů
Místo: Praha
Nakladatelství: Maxdorf-Jessenius
Rok: 2017
Stránky: 31
ISBN: 978-80-7345-545-3
Nádory plic a průdušek
O prevenci, diagnostice a léčbě zhoubných i nezhoubných nádorů plic a průdušek.
Místo: Olomouc
Nakladatelství: Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním, SOLEN, s. r. o.
Rok: 2017
Stránky: 28
ISBN: ISBN 978-80-7471-201-2
Nahoru dolů - stále spolu : brožura pro pacienty dětské onkologie a jejich rodiny
Předkládaná publikace má za cíl seznámit dětské onkologické pacienty a jejich rodiny s nástrahami onkologické léčby. Unikátní na publikaci je zejména to, že je souborem rad a zkušeností od pacientů (kteří jsou převážně autory publikace), kteří léčbou již v minulosti prošli.
Rok: 2017
ISBN: 9788027014781
Narozeniny mám dvakrát : jak jsem bojoval s leukemií
Autoři: Karel Vitvera
Nakladatelství: Cattacan
Rok: 2017
Stránky: 70
ISBN: 978–80–903782–4–7
Vitamíny a minerální látky ve výživě onkologicky nemocného
Onkologičtí pacienti mohou být vystaveni riziku vzniku nedostatku minerálních látek a vitamínů. Potřebu vitamínů, minerálů a stopových prvků se snažíme hradit především pestrou stravou. O nutnosti doplnit chybějící minerální látky a vitamíny jinou formou než vhodným výběrem potravin rozhoduje lékař na základě laboratorních výsledků a vašeho celkového zdravotního stavu.
Místo: Brno
Nakladatelství: Masarykův onkologický ústav
Rok: 2017
Stránky: 6
Doporučení při nežádoucím hubnutí u onkologického onemocnění
Informační brožura Masarykova onkologického ústavu Brno.
Místo: Brno
Nakladatelství: Masarykův onkologický ústav
Rok: 2016
Stránky: 6
Doporučení při průjmech onkologických pacientů
Informační brožurku pro pacienty trpící průjmem vydává Masarykův onkologický ústav v Brně.
Místo: Brno
Nakladatelství: Masarykův onkologický ústav
Rok: 2016
Stránky: 6