Pokyny autorům Klinické onkologie

flag

Klin Onkol 2007; 20(1): 42-43.

"Klinická Onkologie" (The Joumal ofthe Czech and Slovak Oncological Societies) je časopis vycházející šestkrát ročně, zaměřený na všechny aspekty onkologie.
Časopis je vydáván Českou lékařskou společností J.E.Purkyně. Časopis je indexován v Excerpta Medica a je dostupný na síti jako součást html stránek České a Slovenské onkologické společnosti.
Pokyny jsou v souladu s požadavky na úpravu rukopisů určených k publikaci v lékařských a biologických časopisech a s ČSN ISO 690 z r.1996. Každý rukopis je hodnocen redakcí a prochází recenzním řízením. Pro přijetí manuskriptu k publikaci redakční pravidla vyžaduje pozitivní hodnocení dvou hodnotících expertů v dané problematice. V případě jednoho pozitivního a negativního hodnocení může být pro přijetí článku rozhodující hodnocení třetího experta nebo přímé rozhodnutí výkonné redakční rady.
Časopis "Klinická Onkologie" přijímá k publikací originální práce zabývající se klinickou, laboratorní a experimentální onkologií a hematoonkologií. K publikaci doporučujeme také články přehledné, kasuistiky, zprávy z kongresů, recenze knih a korespondenci. Všechny články by měly být původní a obsahovat jinde nepublikované skutečnosti. Podmíněně lze publikovat poznatky, které jsou v tisku v jiném časopise nebo byly publikovány v nerecenzované formě (například abstrakta) články k publikaci jsou vybírány výkonnou redakční radou jednou měsíčně.
Přijímány jsou články v češtině, slovenštině a v angličtině. U všech článků v češtině a slovenštině musí být připojena anglická verze názvu, souhrnu a klíčových slov. Doporučujeme, aby přehledné články byly psány v češtině/slovenštině a původní práce zásadnějšího významu aby byly v angličtině. Redakce je schopna zajistit překlad názvu a souhrnu do češtiny pro zahraniční autory.
Příspěvky zasílejte v elektronické formě na emailovou adresu redakce. Po obdržení příspěvku budete emailem informováni o jejím obdržení, pokud toto potvrzení neobdržíte do 3-4 dnů, pravděpodobně došlo k technické chybě, v tom případě, prosím zašlete zprávu znovu.
Akceptujeme formáty RTF, aMS Word, a, (text a tabulky). Prosíme nepoužívat MS Excel pro tvorbu tabulek.
Grafy, obrázky a fotografie musí mít profesionální úroveň. Mohou být publikovány i barevné fotografie. Grafiku zasílejte jako samostatné soubory s rozlišením minimálně 200x400pixel (akceptujeme všechny běžné bitmapové formáty a formát PDF, pro rozsah je nejvhodnější dát přednost formátu jpg, s malou kompresi nebo formátu PDF). Prosíme netvořit obrázky, grafy a tabulky v MS PowerPoint.
Každá ilustrace by měla mít název a detailnější popis, nejlépe formou samostatného seznamu nazvaného "Názvy a popisy ilustrací".
Zasíláte-li příspěvek ve formátech Microsoft, důrazně doporučujeme příspěvek také zkonvertovat do formátu PDF a zaslat, jedině tímto způsobem lze zaručit, že všichni recenzenti uvidí příspěvek tak, jak byl zamýšlen. Do tohoto souboru lze zakomponovat i grafy a obrázky, tak jak si jejich umístění představujete při tisku.
Úpravy jednotlivých typů článků

  • krátký výstižný název práce/přeložený do angličtiny

  • příjmení, zkratka jména autora/ů

  • úřední název pracoviště autora/ů s telefonem a e-mailovou adresou

  • 2x souhrn v češtině a v angličtině, rozsah souhrnu maximálně 200 slov

  • bez vnitmího členění. stručně vystihující hlavní myšlenky sdělení. Nebude možno akceptovat pouze formální souhrny typu: "Autoři podávají přehled o... "

  • klíčová slova, v češtině/slovenštině a v angličtině

  • vlastní text

  • literatura


Původní práce
  • krátký výstižný název práce/přeložený do angličtiny

  • příjmení, zkratka jména autora/ů,

  • úřední název pracoviště autora/ů

  • 2x členený souhrn v češtině/slovenštině a angličtině o maximálním rozsahu 200 slov v této struktuře:
    Východiska/Backgrounds; Typ studie a soubor/Design and Subjects; Metody a výsledky/Methods and Results; Závěry/Conclusions

  • klíčová slova, v češtině/slovenštině a v angličtině

  • Vlastní text: Úvod, Materiál (nebo soubor nemocných) a metody, Výsledky, Diskuse, Závěr, Poděkování spolupracovníkům, poděkování sponzorům, nebo uvedení výzkumného projektu, Literatura,
    Tabulky a grafy, Kasuistika a dopisy redakci

Jako publikace může být zařazena kasuistika, která nebyla dříve v literatuře popsána, podobně dopisy redakci. Manuskript by neměl být rozsáhlejši než doporučeno: 5 stránek pro text kasuistiky, 3 pro dopis redakci, 100 slov pro abstrakt (není vyžadován u dopisu); nejvíce 10 citací Sdělení Kratší sdělení, zabývající se tématy předchozích článků nebo nastiňující nové otázky.
Zprávy ze sjezdů, ze studijních pobytů, informace, diskuze

  • krátký výstižný název práce/přeložený do angličtiny (češtiny/slovenštiny)

  • příjmení, zkratka jména autora/ů

  • úřední název pracoviště autora/ů

  • jedná-li se o sdělení větší závažnosti, je možno připojit stručný souhrn v angličtině

  • vlastní text

  • dle potřeby literatura

Na konci každého typu článku uvede první autor plné jméno s tituly, přesnou adresou nejlépe včetně funkčního e-mailu autora, na kterého je směřována korespondence.
Všechny přijaté příspěvky musí být doplněny o prohlášení, o původnosti práce. Publikování práce předpokládá, že s publikováním souhlasí všichni vyjmenovaní autoři a že v případě přijetí nebude v podobné formě bez vědomí vydavatelů publikována v jakémkoliv jazyce. Ke každé přijaté práci musí být připojen formulář převodu autorských práv. Od autorů očekáváme písemné prohlášení obsahující jakékoliv komerční nebo finanční zájmy, patentová opatření nebo jiné skutečnosti, které by mohly být ve vztahu k předloženému článku považovány za konflikt zájmů. V takovýchto případech doporučujeme připojení prohlášení, uvádějícího tyto skutečnosti k publikovanému textu.
Všechny experimentální práce musí splňovat základní etická doporučení. V části "Pacienti a metody" musí být zmíněn informovaný souhlas a schválení etickou komisí.
Standardní zkratky by měly být užívány co nejméně a nemusí být blíže vysvětlovány, nestandardní zkratky musí být vysvětleny při prvním použití v textu. Zkratky nelze používat v souhrnu.
Literatura: citovány by měly být pouze práce v bezprostřední souvislosti s publikovanou prací. Citace by měly respektovat Vancouverský formát a zkratky periodik odpovídat poslednímu vydání Index Medicus. V textu by se měly objevit jako čísla začínajicí číslem I. Na konci práce by měly být seřazeny (s dvojitým řádkováním) v číselném pořadí odpovídajicím pořadí citace v textu. V citaci musí být uvedeni všichni autoři při počtu do čtyřech, při větším počtu autorů jsou uváděni první 3, následováni zkratkou et aI. U citaci musí být označeny stránky. Práce v tisku a/nebo odeslané k publikaci mohou být zahrnuty do seznamu citací.
Redakce doporučuje, aby v citacích byly uvedeny české a slovenské práce, tématikou se zabývající, k tomuto požadavku bude přihlíženo i při recenzích.
Materiály (většinou schémata, obrázky, grafy aj.) převzaté z jiných pramenů a publikací) mohou být publikovány jen s písemným souhlasem osoby/nakladatelství, které mají autorské! nakladatelské právo.
Autoři před konečným tiskem obdrží obtahy stránek s korekturu tiskových chyb podle ČSN 88 0410.
Nejsou již povoleny zásadní změny obsahu. Korektura musí být vrácena redakci do 5 dnů od obdržení. Pokud není korektura do stanovené doby vrácena, vydavatel má právo jej vydat v původní podobě beze změn. Hlavní autor má právo na pět autorských výtisků, další výtisky je možno objednat. Je-li rukopis přijat k tisku, stává se výhradním majetkem časopisu, každý rukopis musí být opatřen formulářem předáni autorských práv. Případné opravy budou zveřejněny v nejbližším následujícím čísle. Nesouhlasné názory k jednotlivým článkům budou publikovány v nejbližšlm čísle a je nutno je adresovat redakci časopisu.
Rukopisy, vyhovující uvedeným požadavkům, zasílejte na emailovou adresu:
Písemný styk v případě nemožnosti vyřízení emailem: redakce@mou.cz vukfait@centrum.cz
Redakce časopisu "Klinická onkologie", Masarykův onkologický ústav, žlutý kopec 7, 65653, Brno, Česká republika

Plný text v PDF