Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 356 zrušit všechny filtry
Mám rakovinu, k čemu mi je sociální pracovník nebo psycholog?
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, z.s, Praha 27. 4. 2023. Onkologické onemocnění je diagnostikováno v nemocnici a tam je také léčeno. Lékař a léčba jsou velmi správně první v řadě pomoci, ale nejsou jedinými pomocníky. Psycholog a sociální pracovník mohou výrazně podpořit zvládání změn, které onemocnění přináší do života nemocného i jeho rodiny. To, aby měl člověk dost informací a zvládl bez větších škobrtnutí náhlou a dlouhou řadu změn, je velmi náročné a stojí za to, si říci o pomoc.

Další termín přednášky "Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout" 10.10.2023 v Hradci Králové

Zveme vás na další termín přednášky oblíbeného cyklu "Jak předcházet rakovině pohledem psychologie". Nejbližší termíny jsou 20. 4. 2023 v Ostravě, 14. 6. 2023 v Plzni, 10. 10. 2023 v Hradci Králové a 24. 10. 2023 v Praze. Registrace je zdarma. Podrobnosti zde.

Tulipánový měsíc již po jedenácté přinesl radost a naději na onkologická oddělení
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amielie, z.s, Praha 28. 3. 2023  Březen, patřící již tradičně Tulipánovému měsíci, opět propojil zdravé i nemocné. Nemocným zprostředkoval vzkaz, že nejsou sami, že na ně někdo venku myslí. Tulipánový měsíc 2023 dorazil do 23 nemocnic, na více než 40 onkologických oddělení a ambulancí, kde změnil prostor výtvarnými dílky, která zaslalo více než 5 tisíc lidí. Zapojilo se i několik desítek dobrovolníků a spolupracujících institucí a proběhlo mnoho akcí ve veřejném prostoru i v nemocnicích. Ale to není vše.

Zažívací potíže mohou být příznakem rakoviny vaječníků Nepodceňujte je, apelují lékaři
Lenka Hájková

Praha, 13. 3. 2023. Tisková zpráva Pacientská organizace Veronica, OnkoUnie a Nadační fond Hippokrates. Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně prodejných léků. Pokud však zažívací trable trvají déle než obvykle, každá žena by měla zpozornět, vyhledat lékaře a trvat na pečlivém vyšetření. Vleklé zažívací potíže mohou poukazovat na závažné onemocnění – rakovinu vaječníků, kterou u nás ročně onemocní zhruba 1000 žen. Nejčastěji se onemocnění objevuje ve věkové skupině žen mezi 55–75 lety věku, výjimkou ale nejsou ani mladší pacientky.

Jak na vztahy? Pozvánka na seminář PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D.

Onkologické onemocnění často ovlivní mnohé, a to včetně vztahů s lidmi v našem okolí. Rádi bychom Vás pozvali na seminář zaměřený na zlepšení těchto vztahů. Respektive na to, jak se ve vztazích o něco lépe vyznat, zjistit proč nefungují tak, jak bychom si přáli a proč některé vztahy v životě udržujeme, i když nám nic nepřinášejí. Probereme i další související témata.

Webinář Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s.

Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Vás zve na webinář Nová léčba triple negativního karcinom prsu, který se uskuteční 21. března 2023 od 18:00 hod. Primářka MUDr. Katarína Petráková, Ph.D. z Masarykova onkologického ústavu Brno nám představí léčbu, která bude v České republice od 1. dubna 2023 nově dostupná pro pacientky s triple negativním karcinomem prsu.

Jak to zvládnout v nemocnici. Knížka od dětí pro děti

Knížka Nadačního fondu Pink Bubble, který podporuje děti a mladé lidi s onkologickým onemocněním, je napsaná samotnými pacienty. S nadhledem a humorem malí pacienti popisují a radí, jak to zvládnout v nemocnici.

Nové termíny přednášky Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout

Zveme Vás na 6. přednášku cyklu #MysliProtiRakovine s názvem Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout. Registrujte se na přednášku PhDr. Ing. Martina Pospíchal, Ph.D. 20. 4. 2023 od 17:00 do 19:15 v Ostravě, 14. 6. 2023 od 17 do 19:15 hodin v Plzni a 24. 10. 2023 v Praze od 17 do 19:15.

Radost a podpora dětí i dospělých už zaplavují onkologická oddělení
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, Praha 23. 2. 2023. Březen patří již tradičně Tulipánovému měsíci, který přináší s jarem i naději. Letos, je to již po jedenácté, co se veřejnost zapojuje do sdílení a podpory onkologicky nemocných i jejich blízkých. Ukazuje tak, že zdraví lidé myslí na ty nemocné a že zapojit se může každý. Tulipánový měsíc 2023 oficiálně zahajuje v Liberci 27. 2. koncertem, výzdoby se rozbíhají už teď a lavina dalších akcí na březen je již téměř připravena.

Doprava onkologicky nemocných za léčbou – jak ji řeší? A má se řešit jinak?
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, Praha 17.1.2023. Pokud se necítíme dobře a musíme navštívit lékaře, mnoho věcí nám přijde samozřejmých. Třeba to, že je lékař v přiměřené vzdálenosti od našeho bydliště, nebo že se s přihlédnutím k určité akutnosti, přizpůsobujeme způsobem dopravy. Řekneme si o dopravu sanitou nebo zavoláme RZTu, pokud nám opravdu dobře není. Chápeme, že si zaplatíme taxi nebo parkování nebo budeme hledat místo na stání o něco déle. Potřebujeme přeci vše vyřídit co nejrychleji. Jak tuto pro nás jednorázovou nebo občasnou situaci zvládají lidé, kteří jsou v léčbě půl roku či déle, a často jim není fyzicky dobře? Pomáhá jim stát, jak? Na to se na podzim 2022 ptala krátká sonda onkologicky nemocných. 

Onkologický videopodcast - díl 11

11. díl onkologického podcastu se věnuje imunoterapii obecně a speciálně imunoterapii v léčbě nádorů plic. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.

Nový termín přednášky v Ostravě Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout

Nový termín 6. přednášky cyklu #MysliProtiRakovine bude 20. dubna 2023 od 17 do 19:15 v Knihovně města Ostravy. Přednáška bude ve spolupráci s pacientskou organizací OVAHELP. Prosím registrujte se přímo na ovahelp@ovahelp.cz. 

Onkologický videopodcast - díl 9
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

9. díl onkologických podcastů se věnuje radioterapii. O minulosti, současnosti a budoucnosti radioterapie hovoří s předsedkyní společnosti paní docentka Renata Soumarová, přednostka Onkologické kliniky FNKV.

Ucelené informace a odkazy pro lidi s rakovinou plic i jejich blízké
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, Praha 30. 1. 2023. V těchto dnech, vychází vstříc informačním potřebám všech lidí s onkologickým onemocněním na plicích i jejich blízkým, nová, útlá brožura PROdýchej. Pracovníci a dobrovolníci Amelie, z.s. ji v tištěné podobě rozesílají do všech pracovišť, kde by ji lidé mohli potřebovat. Zároveň je zveřejněna v online verzi na webu Amelie a webu PROdychej.cz

Pro lepší spánek onkologicky nemocných
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Obtíže se spánkem má v ČR přes 70 % onkologicky nemocných, přitom jen 23% nevnímá změny oproti období před léčbou. Číslo, které je obdobné jako v zahraničí, však ani zdaleka nevypovídá o tom, že by se obtíže řešily. Až 40 % těch, komu se spánek zhoršil, o tom s lékařem vůbec nemluví. I proto se Amelie, z.s. rozhodla tomuto tématu věnovat a kromě přednášek a webové stránky, v průběhu listopadu a prosince publikovala sérii videí o spánku.