Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 333 zrušit všechny filtry
Rakovina děložního čípku: V léčbě jsou pokroky, v prevenci Češky pokulhávají.
Lenka Hájková

Tisková zpráva, Praha, 20. 9. 2022 Pacientské organizace VERONICA, ONKO Unie a Nadačního Fondu Hippokrates. Rakovina děložního čípku (hrdla) je jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze téměř ve všech případech předejít. Proč je tedy v ČR ročně zjištěno u více než 700 žen, z nichž zhruba polovina nemoci podlehne? Podle předních odborníků je na vině vynechávání preventivních gynekologických prohlídek, limity v citlivosti používaných testů a nízká proočkovanost proti původci této nemoci, lidskému papilomaviru (HPV). Zvýšení povědomí o prevenci a časném záchytu je cílem Světového dne onkogynekologických diagnóz – World GO Day, který připadá na 20. září.  

Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout - pozvánka na 6. přednášku cyklu #MysliProtiRakovine

Zveme vás na již šestou sérii přednášek oblíbeného cyklu "Jak předcházet rakovině pohledem psychologie". I tato přednáška, která postupně zazní v pěti městech České republiky, je určená společně laikům i odborníkům. Tak jako u předcházejících přednášek se scházejí pacienti a jejich blízcí s lékaři, sestrami, psychology a dalšími zdravotnickými odborníky. Často je společná moderovaná diskuse stejně dlouhá jako úvodní přednáška. Tentokrát na téma strach z návratu nemoci a jeho zvládání. Strach z návratu nemoci prožívá mnoho lidí, kteří si prošli nebo aktuálně procházejí onkologickým onemocněním. Přednáška obsahuje přehled nejrůznějších psychologických metod, které mohou vést ke zmírnění těchto obav a v praxi skutečně pomáhají. Obsah byl sestaven ve spolupráci s psychology a pacienty, kteří mají zkušenost s nemocí a naučili se se strachem lépe pracovat.

Návrat do práce po onkologické nemoci

Amelie, Praha 6.9.2022: Práce je stále základní náplní produktivního věku. Bez práce člověk přichází o status, finanční soběstačnost, ale i o vhodné návyky, které práci umožňují. Návrat zpět do práce po mnoha měsících či letech, navíc často se změněnými fyzickými možnostmi, není jednoduchý. Před ním však stojí lidé po prodělaném onkologickém onemocnění a léčbě. A často stojí na této cestě sami.

Jak cestují onkologicky nemocní za léčbou? Online dotazníkové šetření
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Zjistit to, si dal za cíl průzkum, do kterého se nyní pustila Amelie, z.s.. Ta totiž v rámci kontaktů na Lince Amelie či v odborném sociálním poradenství pro onkologicky nemocné dlouhodobě zjišťuje, že doprava do zdravotnického zařízení za léčbou je pro mnoho nemocných i blízkých problém - zejména v některých regionech nebo s určitou diagnózou a také ve spojení s jinými omezeními. I řada lékařů na onkologických odděleních přiznává, že je otázka dopravy nelehká, a nejsou schopni ji ze své pozice řešit. Náklady na dopravu do zdravotnického zařízení jsou totiž do určité míry na zdravotně sociálním pomezí a pro řešení obtíží by mělo spolupracovat více aktérů.

Život po rakovině ztěžují nerovné podmínky Diskriminaci řeší „právo být zapomenut“, v ČR je však neznámým pojmem

Praha, 7. června 2022. Tisková zpráva Hlas onkologických pacientů. Řada lidí po úspěšné léčbě nejen onkologických chorob vnímá nerovnost přístupu v ekonomické a sociální oblasti. Zvláště bankovní instituce a pojišťovny nepovažují vždy jejich vyléčení jako dlouhodobý zdravotní stav a dále je považují za klienty s vysokým pojistným rizikem. Mnohdy tak nejsou naplňovány jejich životní potřeby a svou situaci oprávněně vnímají jako diskriminační. Situaci může zlepšit právo být zapomenut, v ČR je však podle výzkumu zatím neznámým pojmem.

Karcinoidový syndrom, informace pro pacienty

Vychází brožurka pro nemocné, kterým byl diagnostikován neuroendokrinní nádor s karcinoidovým syndromem, případně pro ty, kteří trpí nevysvětlitelnými průjmy, záchvaty červenání, a u nichž je na karcinoidový syndrom podezření. Vysvětluje, co je to funkční neuroendokrinní nádor, co je to karcinoidový syndrom, co jej nejčastěji vyvolává, a jaké jsou možnosti diagnostiky a léčby. Rovněž zmiňuje jiné choroby, které mohou příznaky karcinoidového syndromu imitovat. Autorkami jsou MUDr. Eva Sedláčková, MBA a MUDr. Jaroslava Barkmanová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Brožura vznikla za podpory firmy Ipsen Pharma, s.r.o. Brožura je ke stažení v plném textu v databázi publikací pro pacienty. 

Karcinom prostaty. Příručka pro pacienty

Vychází nová brožura pro pacienty o karcinomu prostaty. Text vznikl ve spolupráci společnosti Ipsen s Českou urologickou společností, autorem textu je MUDr. Otakar Čapoun z Urologické kliniky VFN a recenzentem je doc. MUDr. Štěpán Veselý z Urologické kliniky FN Motol. Cílem tohoto textu je přiblížit možnosti prevence, diagnostiky a léčby u tohoto nádorového onemocnění. Brožurka je ke stažení v plném textu v databázi publikací pro pacienty. 

Pomáháme, aby se dalo lépe pomáhat. Brožura zejména pro praktické lékaře.

Tisková zpráva, Praha 19. 7. 2020 Amelie, z.s. Nově je k dispozici pro všechny pomáhající odborníky v oblasti onkologie brožura s psychosociálními tématy. Jde o druhé revidované a doplněné vydání s názvem „Zdravotně sociální péče u onkologicky i jinak dlouhodobě nemocných pro praktické lékaře“. Správnou informací a odkazem mohou lékaři, sestry, ale i další odborníci výrazně přispět k péči o nemocné a zlepšit kvalitu života onkologicky nemocných během léčby a po ní. Pomoc je při návratu do života a do práce důležitá!

Nová informační podpora pro lidi s rakovinou plic či metastázami na nich
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva, Praha 1. 8. 2020 Amelie, z.s. Přestože je rakovina plic po rakovině střeva druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním u žen i mužů v ČR, doposud chyběla informační podpora v oblastech života s nemocí mimo léčbu. To se dnešním dnem, který je zároveň Světovým dnem rakoviny plic, mění. Nezisková organizace Amelie, z.s. spustila web na podporu takto nemocných lidí i jejich blízkých, najdete jej na www.prodychej.cz.

Konference Návrat do života po onkologické léčbě, v úterý 7. června, Brno a YouTube

Konference a diskuzní fórum pro lékaře, členy pacientských organizací i všechny, kteří se zajímají o život po onkologické léčbě. Cílem konference je poukázat na komplikace, kterým pacienti čelí v průběhu nemoci a zejména po ukončení léčby při návratu do zaměstnání a dalších aktivit běžného života. Na konferenci by se měli diskusně potkat názory institucionální s praktickými. 

Jarmark MOÚ a projektu Nebýt na to sama 5. června 2022

Masarykův onkologický ústav a projekt NEBÝT NA TO SAMA pořádají zcela unikátní akci, Jarmark podporující onkologické přeživší a oslavující život. Měsíc červen je věnován právě onkologickým přeživším. Při této příležitosti vznikla myšlenka Jarmarku, který chce podpořit onkologické přeživší, ale také upozornit na důležitost nevyřazování onkologických pacientů z běžného života. 

Informace pro ženy o léčbě rakoviny prsu v ČR / Інформація для жінок про лікування раку молочної залози в Чеській Республіці

Aliance žen s rakovinou prsu spustila službu pro ženy, které se na Ukrajině léčily s rakovinou prsu a které po útěku před válkou potřebují v léčbě pokračovat u nás v České republice. Ви є пацієнткою з раком молочної залози? Вам потрібна допомога? Надішліть нам лист на пошту aliance@breastcancer.cz Ми розмовляємо на українській, російській та англійській мовах.

Jak předcházet rakovině pohledem psychologie - záznam přednášky z cyklu #MysliProtiRakovine
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Podívejte se na záznam přednášky z cyklu přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti snížení rizika rozvoje a návratu onkologického onemocnění". Přednáška je určena pro onkologické pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky. 

Tulipánový měsíc přinesl jaro i naději – již po desáté
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva, Praha 1. 4. 2020 Amelie, z.s. S koncem března končil i 10. ročník Tulipánového měsíce. Ten přivolával s jarem i naději pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Podařilo se i letos něco nového? Ano, rozkvetlo přes 34 onkologických pracovišť v 18ti nemocnicích, zapojilo se téměř 6 tisíc dětí i dospělých. Hlavně se ale změnilo něco uvnitř mnoha lidí – jejich zážitky o tom vyprávějí.

Co trápí mysl nevyléčitelně nebo chronicky nemocných - záznam webináře
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

V podvečer 24. února 2022 se konal další webový seminář cyklu #MysliProtiRakovine, tentokrát na téma možnosti zvládání nevyléčitelného nebo chronického onkologického onemocnění pohledem psychologie. Zveme vás k poslechu záznamu, který je určen jak zdravotníkům, tak blízkým nemocných, stejně jako samotným pacientům. Tedy všem těm, kteří jsou nuceni se s tématem chronické či nevyléčitelné nemoci potýkat.