Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 350 zrušit všechny filtry
Týden rizik malnutrice 6. - 12. listopadu

Týden rizik malnutrice je osvětová iniciativa, která je součástí celosvětového projektu "Malnutrition Awareness Week". V České republice kampaň organizuje Aliance pro nutriční péči (www.apnp.cz), o.p.s.. Kampaň probíhá pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR a oslovuje jak pacienty, tak odborníky i širokou laickou veřejnost. Téma výživy je v onkologii zcela zásadní, protože špatný nutriční stav pacienta zhoršuje průběh nemoci a komplikuje léčbu. Malnutricí je ohroženo až 80% onkologických pacientů. 

Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout, přednáška cyklu #MysliProtiRakovine, 20.11. v Praze

Další přednášku na téma Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout z cyklu #MysliProtiRakovine si můžete poslechnout v pondělí 20. listopadu od 18:00 do 20:15 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (nám. Jana Palacha 2, Praha 1 Místnost P200. 2. patro.). Přednáší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP. Registrujte se zdarma zde

EMOCE jako součást onkologického onemocnění již 20.9. v Praze.

Psychoonkologická sekce České onkologické společnosti při ČLS JEP vás zve na 11. Psychoonkologické sympozium na téma EMOCE jako součást onkologického onemocnění. Seminář je určen jak odborníkům, tak laikům, především onkologickým pacientům. Odborný program pro Vás připravili psychologové a lékaři z České onkologické společnosti při České lékařské společnosti J.E.Purkyně a jejich zahraniční kolegové. Vstup na sympozium je volný (zdarma), bez poplatku.

Brožura pro pacienty: Nežádoucí účinky spojené s cílenou léčbou radiojod-refrakterních nádorů štítné

Tato brožura je věnována pacientům, u kterých byl diagnostikován pokročilý diferencovaný nádor štítné žlázy, který již nereagoval na léčbu radiojódem a procházejí cílenou systémovou terapií. Hlavním cílem této brožury je seznámit pacienty s hlavními a nejčastějšími nežádoucími účinky TKI (tyrozin kinázových inhibitorů), které mohou provázet jejich léčbu. Brožura má nabídnout základní přehled nežádoucích účinků spojených s cílenou terapií tyrozin kinázovými inhibitory a podat praktické informace, jak tyto nežádoucí účinky řešit, jak postupovat a na co se ptát svého ošetřujícího onkologa.

„Žiju s rakovinou“ bojuje proti předsudkům

Tisková zpráva Amelie. z.s., Praha 20. 7. 2023: Rakovina není jen nemoc, je to i téma spojené s nedostatkem informací, nepochopením a stigmatem, které negativně ovlivňuje nejen nemocné, ale i jejich blízké. „V „Žiju“ nechceme chodit po špičkách, vyhýbat se pohledy jinam a dělat, že problém neexistuje. Chceme téma přiblížit, dát lidem s přímou zkušeností možnost ji popsat a poskytnout tak náhled dalším lidem, kterých se jakkoliv dotýká. Nemusíte mít přímou zkušenost, abyste mohli pomoci. Můžete ale být chápaví a natáhnout pomocnou ruku, když to někdo s onkologickým onemocněním může nejvíc potřebovat,” říká Monika Večeřová, iniciátorka projektu.

Mají změny ve společnosti dopad na onkologicky nemocné? Na tuto otázku se pokusí odpovědět letošní ročník konference „I slova léčí“, 8. 11. 2023 v Praze
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, z.s, Praha 27. 6. 2023. To je základní otázka, kterou si jako hlavní téma vybrala připravovaná konference „I slova léčí“, jediná mezioborová akce svého druhu. Účastníci mohou reflektovat témata, jako jsou roky pandemie, energetická a finanční krize a její dopady na onkologicky nemocné, blízké i všechny pomáhající profese, které se v onkologii pohybují. Akce proběhne 8. listopadu 2023 v konferenčním centru Green Point na Praze 10. Zváni jsou všichni, koho zajímají psychosociální témata spojená s rakovinou.

Dobrovolníci v nemocnicích jsou potřební a chtění i v létě
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tiskový podklad, 6/2023, Amelie, z.s. Dobrovolnictví má mnoho podob, jednou z nich je i docházení dobrovolníků k lůžkům nemocných do nemocnic. Jak vlastně vypadá takové dobrovolnictví?

Návrat do práce po rakovině? Proč ne!
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, z.s, Praha 20. 5. 2023. Návrat do práce po zážitku onkologické nemoci a její léčby je cestou, která není vždy jednoduchá a přímočará. Lidem se převrací hodnoty, fyzické i psychické možnosti a někdy musí změnit zaměstnavatele nebo i práci jako takovou. K tomu jim je určitým průvodcem brožurka „Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci“. Ta nyní vyšla ve třetím revidovaném a doplněném vydání. Pomoc v dnešním, rychle se měnícím světě, je při návratu do práce důležitá.

National Cancer Survivors Day - Zúčastněte se Dne onkopacientů, 4. června 2023 od 10:00 hodin v Tyršově domě v Praze

Každou první neděli v červnu se koná National Cancer Survivors Day, mezinárodní akce ke zvýšení povědomí o rakovině, nemocných a přeživších. Letos akce připadá na 4. června. Při této příležitosti vás Hlas pacientů zve na 1. ročník akce DEN ONKOPACIENTŮ. Těšíme se na vás 4. června 2023 od 10:00 do 16:00 hodin, Tyršův dům, Újezd 450/40, Praha 1. 

Mám rakovinu, k čemu mi je sociální pracovník nebo psycholog?
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, z.s, Praha 27. 4. 2023. Onkologické onemocnění je diagnostikováno v nemocnici a tam je také léčeno. Lékař a léčba jsou velmi správně první v řadě pomoci, ale nejsou jedinými pomocníky. Psycholog a sociální pracovník mohou výrazně podpořit zvládání změn, které onemocnění přináší do života nemocného i jeho rodiny. To, aby měl člověk dost informací a zvládl bez větších škobrtnutí náhlou a dlouhou řadu změn, je velmi náročné a stojí za to, si říci o pomoc.

Další termín přednášky "Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout" 10.10.2023 v Hradci Králové

Zveme vás na další termín přednášky oblíbeného cyklu "Jak předcházet rakovině pohledem psychologie". Nejbližší termíny jsou 20. 4. 2023 v Ostravě, 14. 6. 2023 v Plzni, 10. 10. 2023 v Hradci Králové a 24. 10. 2023 v Praze. Registrace je zdarma. Podrobnosti zde.

Tulipánový měsíc již po jedenácté přinesl radost a naději na onkologická oddělení
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amielie, z.s, Praha 28. 3. 2023  Březen, patřící již tradičně Tulipánovému měsíci, opět propojil zdravé i nemocné. Nemocným zprostředkoval vzkaz, že nejsou sami, že na ně někdo venku myslí. Tulipánový měsíc 2023 dorazil do 23 nemocnic, na více než 40 onkologických oddělení a ambulancí, kde změnil prostor výtvarnými dílky, která zaslalo více než 5 tisíc lidí. Zapojilo se i několik desítek dobrovolníků a spolupracujících institucí a proběhlo mnoho akcí ve veřejném prostoru i v nemocnicích. Ale to není vše.

Zažívací potíže mohou být příznakem rakoviny vaječníků Nepodceňujte je, apelují lékaři
Lenka Hájková

Praha, 13. 3. 2023. Tisková zpráva Pacientská organizace Veronica, OnkoUnie a Nadační fond Hippokrates. Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně prodejných léků. Pokud však zažívací trable trvají déle než obvykle, každá žena by měla zpozornět, vyhledat lékaře a trvat na pečlivém vyšetření. Vleklé zažívací potíže mohou poukazovat na závažné onemocnění – rakovinu vaječníků, kterou u nás ročně onemocní zhruba 1000 žen. Nejčastěji se onemocnění objevuje ve věkové skupině žen mezi 55–75 lety věku, výjimkou ale nejsou ani mladší pacientky.

Jak na vztahy? Pozvánka na seminář PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D.

Onkologické onemocnění často ovlivní mnohé, a to včetně vztahů s lidmi v našem okolí. Rádi bychom Vás pozvali na seminář zaměřený na zlepšení těchto vztahů. Respektive na to, jak se ve vztazích o něco lépe vyznat, zjistit proč nefungují tak, jak bychom si přáli a proč některé vztahy v životě udržujeme, i když nám nic nepřinášejí. Probereme i další související témata.

Webinář Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s.

Aliance žen s rakovinou prsu, o.p.s. Vás zve na webinář Nová léčba triple negativního karcinom prsu, který se uskuteční 21. března 2023 od 18:00 hod. Primářka MUDr. Katarína Petráková, Ph.D. z Masarykova onkologického ústavu Brno nám představí léčbu, která bude v České republice od 1. dubna 2023 nově dostupná pro pacientky s triple negativním karcinomem prsu.