Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 246 zrušit všechny filtry
Onkologické onemocnění ovlivňuje spánek
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva, Praha 16.11.2020: Amelie, z.s. realizovala dotazníkové šetření mezi onkologicky nemocnými v ČR a má již první výstupy. Z výzkumů v zahraničí vyplývá, že problémy s nespavostí zažívá více než polovina lidí, kteří mají či měli rakovinu. Relevantní informace v České republice dosud chyběly, nyní se situace mění. Výsledky naznačují, že jsme na tom velmi podobně. Spánek je téma, které by nemělo zůstávat stranou.

Zažíváte v současné pandemické situaci kolem COVID-19 pocity nejistoty? Psycholog radí, jak je zvládnout!
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Nabízíme záznam webináře pro onkologické pacienty a jejich blízké, který se konal 13. listopadu 2020. Přednášel a na otázky odpovídal PhDr. Ing. Martin Pospíchal. Současná situace probouzí v nejednom člověku pocity nejistoty. Je obtížnější, než kdy dříve, plánovat. V mysli se objevují obavy z budoucího ekonomického či zdravotního vývoje situace. Doporučení autorit jsou mnohdy nejasná. Musíme se přizpůsobit nechtěným změnám. Prožíváme často pocity naštvání, obav, ale i celkovou únavu z nutnosti znovu zavedení všech epidemiologických opatření. To vše může mít dopad na naši životní spokojenost a psychiku. Cílem semináře bylo umožnit náhled, jak na člověka podobná situace působí a proč tomu tak je a ukázat, co s tím můžeme dělat, jak nechtěné změny a prožívání nejistoty pomocí psychologie o něco lépe zvládnout.

Představujeme Klub pacientů s mnohočetným myelomem

Klub nabízí pomoc všem lidem v ČR, kterým do života vstoupil mnohočetný myelom. Ambicí spolku je nabízet kvalitní a plnohodnotné informace všem pacientům s vzácným krevním nádorovým onemocněním – mnohočetný myelom, zprostředkovávat setkání s odborníky z různých oborů a pomáhat tak pacientům a jejich blízkým orientovat se v tíživé životní situaci. Kontakty naleznete na stránkách klubu. 

Aliance žen s rakovinou prsu vydává brožuru Spolu

Autorem knížky je muž, který onemocněl rakovinou prsu. I on měl tuto nemoc za čistě ženskou. Když mu ji v jeho 43 letech diagnostikovali, byl to pro něj šok. Oporou v těžkých dobách léčby mu byla jeho paní, té věnoval i svou knihu o důležitosti podpory blízkých. 

Je v léčbě časného karcinomu prsu vždy nutné podávat chemoterapii?

Dialog Jessenius vydal další kapitolu svého Průvodce onemocnění karcinomem prsu s názvem: Je v léčbě časného karcinomu prsu vždy nutné podávat chemoterapii? Herečka Michaela Kuklová se ptá odborníků na genomové testování. 

Opakování webináře Zvládání pocitů nejistoty v současné pandemické situaci 13. listopadu 2020.

Zveme onkologické pacienty a jejich blízké na webinář PhDr. Ing. Martina Pospíchala v rámci projektu #MysliProtiRakovine. Současná situace probouzí v nejednom člověku pocity nejistoty. Je obtížnější, než kdy dříve, plánovat. V mysli se objevují obavy z budoucího ekonomického či zdravotního vývoje situace. Doporučení autorit jsou mnohdy nejasná. Musíme se přizpůsobit nechtěným změnám. Prožíváme často pocity naštvání, obav, ale i celkovou únavu z nutnosti znovu zavedení všech epidemiologických opatření. To vše může mít dopad jak na naši životní spokojenost a psychiku. Webový seminář se uskuteční v pátek 13. listopadu od 17 hodin na Linkos.    

Rady a informace pro období pandemie COVID-19 na jednom místě a aktualizované

Období pandemie je složité pro všechny z nás! Onkologickým pacientům pak přináší kromě nejistoty a strachu z infekce, také nejistotu a strach, zda jejich léčba bude probíhat, tak, jak má. Z jarní vlny víme, že i když provoz Komplexních onkologických center v době nouzového stavu nebyl ze strany zdravotníků v zásadě ovlivněn, velké množství onkologických pacientů se přesto obávalo zhoršení nemoci v důsledku posunutí léčby anebo kontrolní prohlídky. Ve spolupráci se Sekcí podpůrné léčby,  Psychoonkologickou sekcí a dalšími odborníky jsme pro onkologické pacienty na Linkos připravili prostor, který soustřeďuje rady, jak co nejlépe přečkat období pandemie. Na jednom místě najdete nejen texty odborníků z těchto sekcí, ale i z pera pacientských organizací a dalších odborných společností. 

Předsedkyně ČOS k současnému vývoji epidemiologické situace v ČR
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

Vážení kolegové zdravotníci, vážení pacienti a klienti onkologických pracovišť.

Dlouho jsem váhala, zda mám na stránky Linkos, které jsou stránkami České onkologické společnosti J. E. Purkyně, napsat pár vět, kterými budu jménem výboru ČOS reagovat na současný vývoj epidemiologické situace v ČR. Samozřejmě si uvědomuji prospěšnost komunikace. I potřebu především pro naše nemocné znát, jak situace na onkologických pracovištích vypadá. Ale odrazovala mě potřeba mnohých mediálních lékařů z jiných oborů, kteří se s nebývalou razancí a rádoby erudicí v epidemiologii vrhali do víru diskuse a mnohdy nadělali více škody než užitku.

Desatero bezpečnosti onkologického pacienta v epidemickém období (aktualizace říjen 2020)
prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.

Za podpůrné spolupráce zdravotnicko-pacientské organizace Dialog-Jessenius o.p.s. vzniklo v 3/2020 ve vazbě na rozvíjející se pandemii COVID-19 a pro potřeby našich onkologických pacientů původní Desatero bezpečnosti onkologického pacienta pro aktuální období s cílem snížit riziko nákazy. Mnozí jsme si jistě v té době už uvědomovali možná úskalí a rizika podzimního a zimního období "viróz a chřipek", tu a tam nějakého ohniska COVID-19, nejspíše ale každý doufal, že situace nejistot a nebezpečí nákazy nebudou již ve srovnání s jarem 2020 tak dramatické. Bohužel, opak se stává pravdou.

Nezůstat sám a být v kontaktu - telefonická linka Amelie

Tato bezplatná nabídka je určená všem onkologicky nemocným a jejich blízkým, všem na koho nastávající situace padá, obává se vycházet, stahuje se z kontaktů s blízkými i vzdálenějšími lidmi, neví, co dělat a nebo je prostě na situaci a svou nemoc sám. Pracovníci a dobrovolníci Amelie, z.s. nabízí telefonický kontakt.

Zvládání pocitů nejistoty pro onkologicky nemocné v souvislosti se současnou situací okolo rizika nákazy covid-19

Poslechněte si pozvánku na nový mini-cyklus online seminářů určených pro onkologické pacienty a jejich blízké v době pandemie COVID-19. Budeme si povídat, jak na nás tato situace působí z pohledu psychologie a co můžeme udělat pro to, abychom to zvládli. Přednášku povede a na vaše dotazy bude odpovídat psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, kterého znáte z projektu #MysliProtiRakovine.     

Jakou pomoc a podporu mohou získat onkologicky nemocní nebo jejich blízcí?
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva Amelie, z.s., Praha 12.10.2020: Onkologické onemocnění překvapí a je jedno jestli u sebe nebo u blízkého. Mnohdy vyžaduje rychlé změny, které umožní léčbu. Ta vytrhne člověka na dlouhý čas z běžného fungování - v rodinách se mění role, v práci nemocný čerpá neschopenku, musí svůj čas podřídit nepředvídatelnému režimu, do vztahů se rakovina vetře jako nepříjemné téma. Náhlost a rozsah změny může člověka i jeho blízké zanechat v izolaci a bezradnosti, ale také ve finanční úzkosti nebo dalších neřešených obtížích. Co s tím? Na to dopovídá nabídka Center Amelie. 

Online podpůrné setkávání pro onkologicky nemocné
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Pozvánka od Amelie, z.s. na online podpůrné setkávání pro onkologicky nemocné.  

Rakovina děložního čípku. Vše, co musíte vědět

Nejdůležitější informací pro všechny ženy je, že jako jedinému nádorovému onemocnění se dá rakovině děložního čípku předejít očkováním! Pro včasný záchyt onemocnění funguje v ČR tzv. screening – státem organizovaný systém každoročních kontrol, plně hrazených ze zdravotního pojištění.

Největší omyly o rakovině děložního čípku

Takzvané Fialové září – World GO Day je po celém světě měsícem osvěty o prevenci onkogynekologických onemocnění, tedy ženských nádorů. Mezi nejvíce nebezpečná zhoubná onemocnění žen patří nádorové onemocnění děložního čípku. Každý rok je v ČR tento druh rakoviny diagnostikován přibližně 800 pacientkám. A každý den na tuto chorobu u nás jedna z nich zemře. Přitom díky moderní medicíně by tato zákeřná onkologická nemoc nemusela vůbec existovat. Ověřte si na následujících řádcích, jestli nemáte o tomto onemocnění některé chybné informace!