Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 310 zrušit všechny filtry
Nová informační podpora pro lidi s rakovinou plic či metastázami na nich
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva, Praha 1. 8. 2020 Amelie, z.s. Přestože je rakovina plic po rakovině střeva druhým nejčastěji diagnostikovaným onkologickým onemocněním u žen i mužů v ČR, doposud chyběla informační podpora v oblastech života s nemocí mimo léčbu. To se dnešním dnem, který je zároveň Světovým dnem rakoviny plic, mění. Nezisková organizace Amelie, z.s. spustila web na podporu takto nemocných lidí i jejich blízkých, najdete jej na www.prodychej.cz.

Konference Návrat do života po onkologické léčbě, v úterý 7. června, Brno a YouTube

Konference a diskuzní fórum pro lékaře, členy pacientských organizací i všechny, kteří se zajímají o život po onkologické léčbě. Cílem konference je poukázat na komplikace, kterým pacienti čelí v průběhu nemoci a zejména po ukončení léčby při návratu do zaměstnání a dalších aktivit běžného života. Na konferenci by se měli diskusně potkat názory institucionální s praktickými. 

Jarmark MOÚ a projektu Nebýt na to sama 5. června 2022

Masarykův onkologický ústav a projekt NEBÝT NA TO SAMA pořádají zcela unikátní akci, Jarmark podporující onkologické přeživší a oslavující život. Měsíc červen je věnován právě onkologickým přeživším. Při této příležitosti vznikla myšlenka Jarmarku, který chce podpořit onkologické přeživší, ale také upozornit na důležitost nevyřazování onkologických pacientů z běžného života. 

Informace pro ženy o léčbě rakoviny prsu v ČR / Інформація для жінок про лікування раку молочної залози в Чеській Республіці

Aliance žen s rakovinou prsu spustila službu pro ženy, které se na Ukrajině léčily s rakovinou prsu a které po útěku před válkou potřebují v léčbě pokračovat u nás v České republice. Ви є пацієнткою з раком молочної залози? Вам потрібна допомога? Надішліть нам лист на пошту aliance@breastcancer.cz Ми розмовляємо на українській, російській та англійській мовах.

Jak předcházet rakovině pohledem psychologie - záznam přednášky z cyklu #MysliProtiRakovine
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Podívejte se na záznam přednášky z cyklu přednášek z oboru psychoneuroimunologie, tentokrát s podtitulem "Možnosti snížení rizika rozvoje a návratu onkologického onemocnění". Přednáška je určena pro onkologické pacienty, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky. 

Tulipánový měsíc přinesl jaro i naději – již po desáté
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva, Praha 1. 4. 2020 Amelie, z.s. S koncem března končil i 10. ročník Tulipánového měsíce. Ten přivolával s jarem i naději pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Podařilo se i letos něco nového? Ano, rozkvetlo přes 34 onkologických pracovišť v 18ti nemocnicích, zapojilo se téměř 6 tisíc dětí i dospělých. Hlavně se ale změnilo něco uvnitř mnoha lidí – jejich zážitky o tom vyprávějí.

Co trápí mysl nevyléčitelně nebo chronicky nemocných - záznam webináře
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

V podvečer 24. února 2022 se konal další webový seminář cyklu #MysliProtiRakovine, tentokrát na téma možnosti zvládání nevyléčitelného nebo chronického onkologického onemocnění pohledem psychologie. Zveme vás k poslechu záznamu, který je určen jak zdravotníkům, tak blízkým nemocných, stejně jako samotným pacientům. Tedy všem těm, kteří jsou nuceni se s tématem chronické či nevyléčitelné nemoci potýkat.

Videopozvánka k přečtení knihy Touha odejít

Říká se, že o tíživých tématech lidského života není možné příliš otevřeně mluvit. Tato kniha se snaží ukázat opak. Tedy, že nevyléčitelně nemocní lidé, jejich blízcí, psycholog i lékař spolu mohou mluvit o důležitých otázkách konce života a bavit se o nich naopak otevřeně. Autory jsou psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., onkologičtí pacienti Ivana Macková, Stanislav Václavík se svou ženou a lékař MUDr. Michal Kouba. 

Jak na to, když mám zásadní psychický problém chodit na chemoterapii?

Nový text PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. obsahuje doporučení, která jsou určena pro ty z Vás, kteří prožívají zásadní psychické napětí a mají problém s návštěvou stacionáře při chemoterapii. Texty vychází z každodenní praxe samotných pacientů.

Dostupnost podpůrné péče v nemoci
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Tisková zpráva, Praha 31.1.2020 Amelie, z.s. Představte si, že vám lékař řekne, že trpíte velmi vážnou nemocí a budete se s ní léčit asi tak rok. Léčba je připravena a za 14 dní nastupujete na první její část. Také se to ve vás sevřelo? Tak takhle nějak může začínat léčba onkologického onemocnění. Léčba je určitě na prvním místě, ale co další aspekty života s dlouhodobým onemocněním? Amelie, z.s. udělala mezi onkologicky nemocnými sondu, aby zjistila, jak jsou dostupné další návazné služby z pohledu pacienta, laika, někoho zainteresovaného, ale mimo „obor“. A výsledky nebyly velkým překvapením, spíše potvrdily nepříjemnou realitu.

Co trápí mysl nevyléčitelně nebo chronicky nemocných? Webinář z cyklu #MysliProtiRakovine, 24. 2. v 17:00 hodin
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Zveme vás na na další webový seminář PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. z cyklu #MysliProtiRakovine. Tématem jsou tentokrát možnosti zvládání nevyléčitelného nebo chronického onkologického onemocnění pohledem psychologie. Seminář se bude konat online na Linkos a jeho YouTube kanále.  

Kniha o možnostech zvládání nevyléčitelného onkologického onemocnění "Touha žít"  získala 2. místo v soutěži Zlatý banán

Zlatý banán je ocenění pro příběh roku o tom, jak neziskové organizace se značkou spolehlivosti mění život k lepšímu. Letošní 2. místo v soutěži získala Aliance žen s rakovinou prsu s knihou Touha žít, o které jsme vás již informovali a kterou najdete ke stažení na Linkos v plném textu.   

Touha odejít? Nová kniha věnována nevyléčitelně nemocným, která není jen o konci života a odcházení, ale o...
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Říká se, že o tíživých tématech lidského života není možné příliš otevřeně mluvit. Tato kniha se snaží ukázat opak. Tedy, že nevyléčitelně nemocní lidé, jejich blízcí, psycholog i lékař spolu mohou mluvit o důležitých otázkách konce života a bavit se o nich naopak otevřeně. Autory jsou psycholog PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., onkologičtí pacienti Ivana Macková, Stanislav Václavík se svou ženou a lékař MUDr. Michal Kouba.

Seminář k zavedení programu časného záchytu karcinomu plic od roku 2022

Podívejte se na záznamy přednášek, které byly natočeny na Semináři k zavedení časného záchytu karcinomu plic na letošní konferenci PREVON dne 22. 9. 2021. Konferenci PREVON každoročně pořádá Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, kterému patří poděkování za pořízení záznamu konference! 

Program "Kondicí proti rakovině" v rámci Projektu 35
prof. MUDr. Petra Tesařová, CSc.

Pozvánka do programu pro 30 pacientek s metastatickým karcinomem prsu v dobrém celkovém stavu. Od 1.1.2022 zahajujeme v rámci aktivit Projektu 35 nový program pro tyto pacientky s názvem “Kondicí proti rakovině“. Pacientku do programu mohou doporučit lékaři, popř. se pacientka může přihlásit i sama s doporučením ošetřujícího lékaře.