Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 94 zrušit všechny filtry

Chtěla bych se zeptat, zda si mám dělat obavy když můj otec zemřel 44 letech a jeho máma (má babička) zemřela 76 letech na rakovinu slinivky břišní.Babička pocházela s dvojčat a její sestra zemřela na rakovinu žaludku .Otec po těžkém pádu měl rupturu sleziny a slezina mu byla vyjmuta.Po 14 dnech od vyjmutí sleziny byl znovu hospitalizovaný s akutní pankreatitidou . Záněty slinivky břišní se mu několikrát opakovaly a po třech letech mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní. Musím ještě dodat že životospráva u otce nebyla moc dobrá .Pokud mám mít obavy ,kde bych se měla o brátít a jaké vyšetření si nechat udělat. Děkuji za odpověď. 

Otec měl příčinu vysokého rizika karcinomu slinivky asi díky akutnímu zánětu, následným změnám. Také jak říkáte díky životnímu stylu.   Akutní nebo chronické záněty slinivky jsou velkým rizikem následných nádorů. Babička byla ve vyšším stáří, když onemocněla. Pravděpodobně se o dědičnou dispozici nejedná, ale měla byste chodit na pravidelné kontroly k praktickému lékaři každý rok nebo dva, a měla byste mít i ultrazvuk slinivky ročně, i jako samoplátce. Nesmíte kouřit a minimálně alkohol a nezdravou stravu. 

22. 1. 2021, doc. MUDr. Lenka Foretová, Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den je mi 35 let a už delší dobu mám problémy se stolicí.Jde o to že jsem měl nelehké období které jsem řešil větším přísunem alkoholu..Od té doby mám buď průjem a nebo placatou stolici která se lepí na mísu.Bez známek krve ani nehubnu ba naopak jsem přibral a bolesti nemám.Spíše jsem stále nafoukle a často prdim a krkam.Je to podezření na rakovinu?Mam5se objednat na vyšetření?

Vážený pane,  internetová poradna nenahradí kontakt s lékařem.

Podle toho, co píšete, bych spíše doplnila ultrazvuk žlučových cest, jater a slinivky břišní a laboratoř- jaterní testy, amylázu, lipázu.

zdraví

MUDr Milana Šachlová

4. 1. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda jsme se sestrou a i naše děti v rizikové skupině.
Otec zemřel v 74 letech na CA (nádor měl v místě, kde mu vzali žlučník)
Jeho bratr zemřel v 69 letech na CA střev.
Jeho sestra zemřela v 70 letech na CA slinivky břišní.
Prababička z maminčiny strany zemřela údajně v necelých 40 letech na CA dělohy.
A naše matka měla asi 2x nádorek ( prý zhoubný ) v močovém měchýři, byl vždy odtraněn a následně žádná léčba nebyla, pouze docházela po 3 měsících na kontrolu. Již zemřela, ale ne na rakovinu, ale tragicky.
Jinak o žádném nádorovém onemocnění nevím.
Moc děkuji za odpověď.

Vzhledem k tomu, že se onemocnění objevila v otcově rodině ve vyšším věku, dědičná dispozice není příliš pravděpodobná. Bylo by vhodné v prevenci mít každý rok UZ břišních orgánů, i jako samoplátce. Od 50 let kolonoskopie pravidelně po 5 l.

Ze strany matky se asi o dědičnou dispozici také nejedná, jedná se o vzdálenou příbuznou. Kontroly moč a sed a UZ močového měchýře také můžete mít přes praktického lékaře. Je nutné nekouřit.

1. 12. 2020, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
ve stolici mám zjevně krev. Bydlím v Praze 1.
Obvodní lékařka mi předepsala projímadlo a řekla, ať se nechám vyšetřit, zda nemám rakovinu tlustého střeva. Na můj dotaz kde se mám nechat vyšetřit odpověděla, ať si to najdu na internetu.
Prosím, zda byste mi poradili nějaké konkrétní pracoviště, kam bych měl na vyšetření zajít.
Děkuji.
S pozdravem M.Falta

Vážený pane, pracovišť po Praze je celá řada, ani je všechny neznám. Posílám Vám odkaz z webových stránek pro preventivní vyš., jsou tam i telefonní čísla a kontakty.

MUDr Milana šachlová

https://www.kolorektum.cz/index.php?pg=pro-verejnost--kolorektalni-screening--centra--seznam#kraj_pha

4. 8. 2020, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, mám dotaz k nálezu krve při stolici. Jsem žena 44 let. Tuto situaci jsem zaznamenala poprvé a jsem vyděšená. Dne 15.05.2020 mi byla nasazena léčba antibiotiky Azitromycin 500 1tbl. denně co 24 hodin na 6 dnů z důvodů eupnoe, rhinolalie - jsem astmatička. Každý den pravidelná stolice bez obtíží, občas tuze. V pátek 22.05.2020 jsem se vyprázdnila 2x velmi těžce a zaznamenala jsem štípavou bolest v oblasti konečníku a lehkou kapku krve na toalet. papíru. Trochu krve se ukázalo pokaždé od pátku do dnešního dne. Dnes 26.05.2020 při ranním vyprazdňování - nebylo obtížné, množství krve bylo mnohem větší. Nemám pocit nedovyprázdnění, ale bolí mě konečník. V rodině nemáme žádnou nemoc tohoto typu. V těhotenství a to je již 8 let se mi stávalo a stává při velkém tlaku, že se mi objevuje naběhlá žíla konečníku, která je velmi bolestivá. Dnes jsem nezaznamenala naběhlou žílu, při vyšetření mým prstem v konečníku, pohmatově žádná žíla ani hrbolek a ani pozůstatky krve. Bolest břicha nemám.

Děkuji za rekci

Dobrý den, nejlepší by bylo, kdyby Vás viděl lékař tak do 2 dnů od krvácení, zdroj může být přímo na svěrači konečníku a tím se vše rozhodne. Obraťte se na proktochirurgickou ambulanci.

MUDr Milana Šachlová

26. 5. 2020, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, potřebovala bych vysvětlt zprávu z ultrazvuku: parenchym norm.archiotektoniky zasahuje az do podkozi bilat bez loziskove lese vlevo vpravo nad mamilou retromamilarne je cystoid nepravidelny, tekuty obsah, lehce zesilene opouzdreni, velikost lese 18mm, u dolniho okraje formace pak hypoechogenni parenchym ostruvek do 9x8mm -lze zvazovat benigni parametry lese......dekuji

Dobrý večer, přiznám se, že zápisy bez interpunkčních znamének jsou hůře luštitelné, ale ze zápisu vyplývá, že na ultrazvuku (UZ) prsou nebyla nalezena žádná jasná patologie, tj. vše je t.č. v normě.  Cystoid je cysta, druhý útvar 9x8 mm má dle UZ benigní tj. nezhoubné parametry, ale zde si myslím, že by byla vhodná časnější kontrola – cca za 4 měsíce. Záleží též na tom, kolik máte roků a zda se u Vás v rodině vyskytují nějaké nádory prsu či vaječníků.  

28. 1. 2020, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Je mi 20 let poslední době pozoruji ze mam jedno varle větší. A jedno měnič je to tupá bolest na omak citlivé. Ne vím jeslí mam chodit do nemocnice V ostrava porubě

Pokud správně rozumím, máte větší a bolestivé jedno varle. Neprodleně byste měl zajít k nejbližšímu urologovi, klidně Ostrava Poruba, protože se může jednat buď o zánět, který může varle poškodit, nebo o torzi stopky varlete (= přetočení stopky varlete a zastavení přívodu krve do varlete) a to je velmi bolestivé. Může se jednat i o nádor. Řešit je nutné každou z těchto situací. Takže rozhodně vyhledejte urologa.  

11. 12. 2019, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., bajciova.viera@fnbrno.cz

Nahmatala jsem si bulku, momentálně mám uplnou ablaci pravého prsu. Bulky byly dvě pT1c 20mm pN0snM0 -dktalni NST G2, pT1b 8mm pN0snM0- duktalni NST G1, nevím co tyto čísla a píssmenaa namenají. vee zprávě mám napsáno..Mléčná žláza vykazuje fibrocystické změny.SLN bez metastázy.
ER SP1 ZYTOMED: pozitivní:TS= (PS +IS) : 5+2=7
her-2/ neu (4B5) CE Br/Ga VENTANA:1+
V rodině rakovin prostaty otec, jeho bratr rakovina ledvin, vnuk sestry leukémie v půl roce života a nyní sestřenice z matčiny strany rakovina prsu ve stejnou dobu jako já a je stéjný ročník narození.
Mám dceru a syna jaké je ryziko, že se u nich objeví rakovina a jaký typ rakoviny mám vlasně já.

Přesné informace o typu nádoru vám musí dát váš ošetřující lékař, onkolog.

Nemám informaci o tom, v jaké věku jste onemocněla. Pro dceru je riziko nádoru prsu mírně zvýšené a bude vhodné pokud bude mít ročně ultrazvuk prsou se začátkem ve věku o deset let dříve, než byl nádor prsu u vás. Většinou si to ženy platí samy, pojišťovny hradí až mamografii od 45 let.

Vaše maminka je bez onkologického onemocnění, sestřenice je až vzdálená příbuzná. Dědičná forma nádoru prsu je asi málo pravděpodobná. Ale to vše vám může vysvětlit váš ošetřující lékař.

8. 10. 2019, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, můj otec je před operaci tlustého střeva (našli mu zhoubný nádor),je trošku paličák a chtěla bych mu poradit jak by se měl stravovat. Kompletní výsledky budou za par dni a hned se bude řešit operace. Celá rodina se moc bojíme, protože taťka se dlouhodobě léčí se srdcem a je po 2 operacích, takže i běžná operace by pro nej byla riskantní. Moc se bojíme operace a toho, co bude následovat. Děkuji za jakoukoliv radu.

Chápu Vaše obavy a snahu jakkoliv tatínkovi pomoci, aby operaci i následné období dobře zvládl. Nemám bohužel od Vás k dispozici mnoho informací, které bych potřebovala ke zhodnocení situace, ze které by pak plynula konkrétní doporučení. Musím proto zůstat v obecnější rovině. Snad Vám i přes to těchto pár bodů pomůže. 
 
  1. Pro organismus je každý operační výkon zátěž a stres, se kterým se musí "poprat". Před operací se proto standardně provádí řada úkonů (fyzikální testy, odběry krve.....), aby se zhodnotilo, zda je organismus na operaci "připraven", nebo ne. Jedním z hodnotících parametrů je (by mělo být) i posouzení nutričního stavu (tzn. hodnocení, zda organismus náhodou není ve špatném výživovém stavu, což by mohlo přinést komplikace nejen během operace, ale i po ní). Pokud se operace plánuje na onkologickém pracovišti, bude jistě proveden tzv. nutriční screening. Z něj vzejde, zda je potřeba (laicky řečeno) na něčem z hlediska výživy ještě zapracovat (ať už doma, nebo přímo v nemocnici), nebo ne. Tuhle informaci Vám podá lékař provádějící celkové hodnocení, případně pověřený nutriční terapeut, který je součástí týmu.
  2. Obecně lze říci, že před operací není žádoucí snižování hmotnosti. Jídelníček by měl být bohatý na energii, kvalitní bílkoviny (vejce; libové maso; tučné ryby; mléčné výrobky; luštěniny - nečiní-li potíže), komplexní sacharidy (celozrnné výrobky, těstoviny, rýže....), tuky (především z rostlinných zdrojů, např. řepkový olej), vitaminy a minerální látky z přirozených potravin (tedy hlavně z ovoce a zeleniny - zde ale nevím, jak je tolerována vláknina vzhledem k lokalizaci nádoru a zde třeba tatínek nebere něco na ředění krve - o detailech se případně poraďte s nutričním terapeutem v místě plánované operace/léčby).
  3. Pokud tatínek nemá rád tučné ryby (losos, makrela...), vřele doporučuji rybí olej (obsahuje prospěšné nenasycené mastné kyseliny: EPA a DHA, které pomáhají nejen na srdíčko, ale působí proti-zánětlivě) nebo doplňky stravy s obsahem omega-3 (to jsou ty výše jmenované látky). Dodržujte však doporučené dávkování uvedené na obale. Případně konzultujte se zdravotníkem.
  4. Jiné doplňky stravy (nevím, zda nějaké Váš tatínek užívá) doporučit raději nelze, mohou nadělat paseku. Byla by nutná konzultace.
  5. Pokud to jde, měl by se tatínek přiměřeně  hýbat (pro udržení svalů), nekouřit, nepít alkohol a nekonzumovat příliš nezdravá jídla (bůček, hranolky, přesolené potraviny, smažené věci...).
  6. Osobně si myslím, že nic nezkazí 5-7 denní příprava před operací, a to zařazení k běžně konzumované stravě 1-2 "pitíčka" (tzv. sipping) obsahující komplex všech potřebných látek. Ty by popíjel (ideálně vychlazené) pomalu mezi ostatním jídlem v průběhu dne. Jsou k sehnani v lékárně (různé příchutě, od různých firem, různých objemů). Doporučuji ty se vyšším obsahem bílkovin a případnou příměsí omega-3 mastných kyselin (poradí Vám v lékárně).
 
Před operací pak tatínka určitě poučí, co je dále potřeba dodržet (bezezbytková dieta.... atd.). Po operaci (nevím, jak rozsáhlý výkon to bude) rovněž bude poučen, bude-li potřeba dodržovat nějaká speciální dietní opatření. Obvykle to má na starost nutriční terapeut a předává i letáček, abyste i vy doma věděli, co eventuálně dělat. 
 
Případné dotazy dále směřujte na pracoviště, kde Váš tatínek bude operován a kde bude pravděpodobně podstupovat i onkologickou léčbu. Poradí mu/Vám zde opravdu na míru (i v souvislosti s léčbou a případnými potížemi, které by se stravou teď, nebo v budoucnu byly).
 
S přáním všeho dobrého
 
Mgr. Svatava Bischofová

5. 9. 2019, Mgr. Svatava Bischofová, bischofova@post.cz

Dobrý den, zajímala by mě dědičnost rakoviny slinivky břišní na kterou zemřel bratr mého otce v 56 letech a můj otec cca 2x prodělal zánět slinivky. Dále by mě zajímala dědičnost myelodysplastického syndromu, kterým od 56 let trpí můj otec. Letos v 59 letech mu byla transplantována kostní dřeň. Děkuji.

Karcinom slinivky je dědičný jen asi u 3-5% pacientů, v rodině se většinou vyskytují další onkologická onemocnění pro některé závažné dědičné syndromy, což ve vaší rodině asi nebylo, rizikovým faktorem je také i kouření a alkohol, chronický zánět slinivky. U otce byl akutní zánět slinivky, příčinu neznám, mohou být různé. Je u něj zvýšené i riziko nádorů slinivky vzhledem k onemocnění u jeho bratra. Genetické testování není indikováno. Myelodysplastický syndrom většinou nebývá dědičný, příčina je většinou polyfaktoriální. Jako u ostatních hematologických onemocnění je riziko pro vás zvýšené asi 2x.

22. 8. 2019, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, má babička a teta zemřely na rakovinu blan dutiny břišní, bratr a strýc měli původně opakovaně nádory močového měchýře, posléze plic, na něž zemřeli. Tatínek zemřel na rakovinu ledvinové pánvičky, maminka má momentálně nádor ledviny s četnými matastazami v kostech a v plicích, bratranec bojuje s rakovinou plic. Vše je "v pokrevním příbuzenstvu". Existuje nějaké vyšetření pro mne a mé deti, z hlediska rizika jakéhokoliv typu nádoru?
Předem děkuji za odpověď,
Daniela

Vážená paní,

ve vašem případě doporučuji genetickou konzultaci v místě bydliště na oddělení lékařské genetiky. Na základě osobní a rodinné anamnézy může lékař rozhodnout o genetickém testování.  Doporučení na genetickou konzultaci vám dá praktický lékař.

Dr. Foretová

16. 8. 2019, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Cca ve 4 letech jsem měl ALL chemo+radio. Věk 36, muž. Nyní cca 10 let roztroušená skleroza, nyni biologická léčba.

Měl bych dotaz na pravém prsu spíše k jeho okraji jsem náhodou nahmatal trvdý útvar cca 1 cm, možná něco jako bulka, ale spíš palacatá přesně nedokážu určit. Bulka sama od sebe nebolí jen když ji zmáčknu. Výmečně i v prsu výrazně jakoby píchne. Tyto jakoby bulky mám i v jiných částech těla na obou bocích v úrovní pupíku, pak i v úrovní bocích pod prsem ale tyto bulky bolí samy od sebe jakoby pálí a píchají. Když je lehce zmačknu tak bolí jakobych tlačil na modřinu.
Před půl rokem jsem si udělal krevní test jako samoplátce CA15-3, hodnota 31,44 kU/l, nyní znovu a hodnota 30,76.Marker CEA v pořádku. Krevní obraz v pořádku. Tyto problém začali cca 7 měsíců po novém léku gilenya na RS. Nemůže být zde spojitost nebo můžou tukové bulky i bolet a to na více místech ?

Druhý dotaz je ohledně různých druhů rakovin - jak jsou v průměru rychle progresivní ? Myslím jak dlouho můžou v těle bujit než si člověk všimne vážnějších příznaků ? A pokud by si člověk jednou za rok Udělal např. sono břicha + základní krevní test (krevni obraz + marker CEA) jak by tímto zvýšila šance na včasný záchyt rakoviny v porovnání s lidmi bez této prevence ? Děkuji za odpověd

Ze zprávy nejsem schopna rozpoznat na jakou oblast jste byl ozářený a zda se někdy ALL objevila a byla léčena znovu. Nález bulky v prsu bych ale ani tak nepodceňovala, i když máte podobné další bulky v těle. Může se sice jednat jen o lipomy apod. jiné nezhoubné útvary, ale též o něco jiného. Nejrozumnějším vyšetřením je na prvním místě ultrazvuk na nějakém mammologickém akreditovaném pracovišti. Dále pak dle výsledků. Vyšetření CEA a UZ břicha sice ničemu neuškodí, ale asi Vás od případného nádorového onemocnění příliš neochrání, zejména ne v případě, že máte problémy jiného charakteru, než se zažívacím traktem. Na souvislosti potíží s Vámi užívaným lékem je nejvhodnější se zeptat specialisty, který Vám léky předepsal. V případě dalších či doplňkových otázek mě prosím znovu kontaktujte. Přeji hodně zdraví MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA

5. 8. 2019, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den, 30 let jsem kouřil, polovinu z této doby 40 cigaret denně. Nyní už půl roku nekouřím. Vím, že mám vysoké riziko rakoviny plic. Chci se zeptat, jak často bych měl chodit na RTG hrudníku, aby se případný průšvih zjistil v době, kdy je možno ještě něco dělat? Popř. zda existuje nějaká studie, kam bych mohl být zařazen, kde se provádí screening rakoviny plic? Popř.co doporučujete jako prevenci?

Vážený pane,

určitě nadále nekuřte. Vzhledem k délce kouření a množství vykouřených cigaret by bylo vhodné, abyste navštívil ambulantního pneumologa (plicního lékaře). Měl by být zhotoven skiagram hrudníku a provedeno funkční vyšetření plic. Kouření nezpůsobuje pouze rakovinu ale i chronickou obstrukční plicní nemoc. Další kontroly pak lékař zvolí dle nálezu. V České republice žádné studie neběží. Připravuje se ale  „program časného záchytu karcinomu plic“. Jestli bude program spuštěn se dozvíte z medií.

Prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc.
Klinika nemocí plicních a TBC
FN Brno a  LF MU

5. 9. 2019, Prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., skrickova.jana@fnbrno.cz

Jsem rok po porodu a před půl rokem jsem začala opět brát antikoncepci ___. Před otěhotněním jsem ji 3 roky nebrala. Před 3 týdny jsem byla na preventivní prohlídce u svého gynekologa a včera ráno mi volal, ze se mu nelíbí výsledky stěru a mám si přijít pro žádanku do čípkove poradny do nemocnice. V podstatě mi více neřekl, jen to, ze v nejhorším případě mě čeká konizace a pokud by se to rok nebo 2 neřešilo, mohl by vzniknout vážný problem. Do poradny jsem volala a objednali mě až za 3 měsíce. Také jsem si vyzvedla výsledky z cytologie, které mám pak do nemocnice přinést. Ve výsledcích je jen toto Závěr: HSIL, doporučení : biopsie nutná, metaplazie, susp. rohovejici CA, dop. Kolpo+ histologie. Mám hrozný strach, zkratka CA je karcinom? Znamená to ze mám rakovinu? Pokud ano, proč mě objednali až za 3 měsíce? Mockrát děkuji za Vaš čas a pomoc

Jde zatím jen o předběžné výsledky a ve zprávě je psáno susp. CA, což znamená podezření na karcinom, ale jisté to není. Samozřejmě chápu Vaše obavy a nervozitu z dlouhého čekání, ale troufám si říci, že jasný nádor by gynekolog viděl a ihned urgentně řešil. Zřejmě jde tedy jen o změny ne zcela jasného původu a myslím, že i 3 měsíční termín zde není nijak fatální. Nicméně se vše dá určitě s pomocí Vašeho osobního gynekologa buď urychlit a nebo Vám vše lépe objasní, neboť zejména on zná nejlépe Váš zdravotní stav a nález na čípku. Zkuste to s ním ještě znovu probrat. Přeji Vám, ať to dopadne co nejlépe ! 

8. 7. 2019, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Je mi 46 let. Z důvodu rodinné anamnézy na karcinom ovaria ( babička v 75 letech ) mi pan doktor udělal při gyn. vyšetření ultrazvuk ( negativní ) a onkomarker CA 125, který vyšel zvýšený ( 50 ).
Poslal mě do nemocnice, tam ultr též negativní ( ani cysta ). Za dva měsíce onkomarker nabrán znova a byl již 80, za další 3 týdny nabrán 4. den cyklu a zvýšeno na 90. Pokaždé ultrazvuk negativní. Absolvovala jsem další vyšetření a byl mi nalezen vysoký TK 180, steatoza jater 1 st. , pankreas s fibrolipomatozou, jinak sono břich neg., gastroskopie jícnu a žaludku neg., Ještě mě čeká kolonoskopie. Sedimentace občas zvýšená na 90 a pak zase normál. Jediné potíže, která mám už cca 5 měsíců, je bolest v levém podžebří, nafouknuté břicho, střídání průjem, zácpa, únava, pocit plnosti v žaludku. Je mi lépe, když držím dietu a po jídle beru ..... Už jsem absolvovala kde co, napadá Vás, kde by mohla být příčina nárůstu CA 125? Může být vyvoláno stresem? Již dva roky se starám o těžce nemocné rodiče odkázané na celkovou péči. Moje paní doktorka neví, jak to dál "uchopit" , další odběr je v plánu v srpnu a uvidíme. Moc Vám děkuji za Váš názor a zkušenosti.

Dobrý den, nárůst Ca 125 není příliš vysoký, ale ani tak bych to nepodceňovala. S ohledem na Vaše další obtíže bych se t.č. – tak jak je v plánu - zaměřila zejména na vyšetření u gastroenterologa. Tj. na vyšetření střev. Pokud bude i toto negativní, pak časnější vyšetření krevního obrazu, biochemie, doplnění vyšetření dalších onkomarkerů a samozřejmě i gynekologického vyšetření včetně vag. UZ – vše cca za 2-3 měsíce. Při přetrvávající zvýšené hladině Ca 125 bez jasné příčiny bych doporučila raději  PET/CT.  Přeji hodně zdraví MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA

17. 9. 2019, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz