Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 128 zrušit všechny filtry

Dobrý deň

Mám pálenie záhy a krku, bolesť pri prehĺtani, bolesť za hrudnou kosťou, nadúvanie, stolicu mám pravideľnú ale zapcha, nevracala som nestrávene jedlo a ani krv. Bolesť v oblasti žaludka.Stolica nie je krvavá a ani čierna. Bolí ma chrbát a svalov. Bola som aj vo psychickom napätí. Nejedla som, nepila som a nespala niekoľko noci a schudla som. Ale pribrala som. Jem diétnu stravu aby som neschudla na kožu a kosť. Som unavená, ospalá a vyčerpaná.
Mám histaminovú intoleranciu. Polovica enzýmov je neaktívna.

Veľmi sa bojím aby som nemala rakovinu a zhubny nádor. Čo to je??

Vážená paní, na základě těchto údajů nelze stanovit diagnózu. Předpokládám, že už Vás vyšetřují, když máte zjištěnou histaminovou intoleranci. Pokud ne, začala bych gastroskopií. 

14. 2. 2024, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na rizika nádorového onemocnění. Je mi 39 let a v mé rodině se vyskytla nádorová onemocnění ze strany otce:
- otec TU levého varlete pTX N3 M1b / plíce, mediastinum,játra,nadledvina l.sin( S2, kl. st. III C), zjistili jej mu ve 49 letech, o rok později zemřel
- matka otce zemřela na karcinom slinivky v 50 letech
- všech 5 sourozenců matky otce zemřelo na rakovinu (plíce, prso, kožní forma)
Chodím na preventivní prohlídky, ale stejně ta nejistota je. Velice děkuji za reakci

Vzhledem k tomu, že matka otce měla ca slinivky, myslím, že by genetické testování mohlo být provedeno u vás. Nádory testis bývají málokdy dědičného původu, ale mohou být i součástí dědičných syndromů. Negativní výsledek testování však nevyloučí možnost onkol. onemocnění, a dle rodinné anamnézy je vhodné navrhnout  preventivní sledování. Ke genetické konzultaci vám může dát doporučení vás praktický lékař. 

10. 11. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobry den pane doktore,

Memu bratrovi diagnostikovali v 28 letech karcinom mocoveho mechyre( bez chema i ozarovani, pouze byl operovan-novotvar byl ohraniceny) ve 30 hockina (ted se leci). Muj tatka v 52 onemocnel rakovinou mandle(ozarovani), jeho rodice oba zemreli v 62 letech. Deda na fibrosarkom a babi na rakovinu prsa. Je velka pravdepodobnost geneticke zateze rodiny ze strany tatky? Neumim si jinak dve ruzne nadorove onemocneni u brachy vysvetlit. Premyslim o genetickem vysetreni. Je tedy pravda, ze tatka i bracha byli par let kuraci v mladi.

Dekuji.

Vzhledem k věku onemocnění by asi byla vhodná genetická konzultace, doporučení vám může dát praktický lékař. U kuřáků je skutečně riziko nádorů významně zvýšené. Mohlo to hrát roli u otce i u bratra, ale vzhledem k rodinné anamnéze je vhodné genetická konzultace. 

5. 10. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
dle zprávy z genetiky mám BRCA2, jsem muž, 41 let. Vzhledem ke zvýšenému riziku vzniku několika typů rakovin mi byly doporučeny preventivní prohlídky. I dle webu linkos.cz mám ale nárok jen na prohlídku kůže, konečníku, varlat a prohlídku u stomatologa. Potřebuji ale další prohlídky - ultrazvuk prsů a břicha, PSA, později kolonoskopii a gastroskopii. Pokud mám "jen" zprávu z genetiky, mám nárok na tyto prohlídky v onkologickém centru či je možné, aby mě na ně poslal praktický lékař - v obou případech na pojišťovnu? Komplexní preventivní balíčky, které některá centra nabízejí za prvé nejsou dostatečně komplexní, aby pokryly vyšetření výše a za druhé jsou drahé. Děkuji za odpověď.

Na prevenci byste měl chodit do preventivního centra nejspíše v rámci Komplexního onkologického centra, nebo i v rámci onkol. oddělení nemocnice, nevím, kde bydlíte. Někdy je však i PL schopen vám doporučené prohlídky zajistit, domluvte se s ním. Naši rizikoví muži většinou chodí ročně na preventivní prohlídku k onkologovi do preventivní ambulance na MOÚ. 

2. 10. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý večer,mám 45let,jsem po komplexní léčbě CA prsu Brca 1 poz,babička z matky strany i matka CA prsu.Nyni ze strany otce,syn bratra zjištěn glioblastom mozku v 50ti letech zemřel.Pul roku po jeho smrti zjištěn gliom u třetího bratra otce 79let.Mam také zvýšené riziko tohoto typu nádoru.dekuji za odpověď Klidný večer

Pravděpodobně ne, otec je zdravý. Jeho bratr nádor ve vysokém věku.

BRCA1 mutaci máte asi ze strany matky, nevím, zda byla testována. 

2. 10. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Ráda bych se poinformovala zda je možné některé z těchto produktů používat na posilení imunity a podporu výživy,když byl diagnostikován nádor konečníku s metastazami do uzlin a teď bude ozařování a chemo nasledovat.Jedná se o tyto produkty: Reishi, Coriolus, Chaga, Curcumin,Ohňovec či Fyrosan RAM nebo KALOK. Nebo můžete doporučit prosím něco vhodného?

Dobrý den,

užívání produktů (hub a bylin), které uvádíte, hojně využívaných v čínské medicíně, může mít při standardní onkologické léčbě své (podpůrné) místo. Pokud je chcete k chemo- a radioterapii zařadit, doporučuji, než zakoupit dle webových informací nějaký doplněk stravy s unifikovaných dávkováním, oslovit přímo odborníka na tradiční čínskou medicínu (TČM), který je schopen směs bylin/hub namíchat přímo na míru, vhodně je nakombinovat a určit dávkování (a to měnit dle potřeby). Podívejte se na internet a zkuste se po nějakém třeba v místě vašeho bydliště poohlédnout. Zajímejte se, co má tento odborník za vzdělání (ideální dle mého názoru je ten, který vystudoval přímo školu TČM a míchá si byliny/houby sám, nebo je schopen jejich namíchání dle "svého léčebného plánu" zadat přímo výrobci/producentovi). Je to sice služba nadstandardní, která Vás bude něco stát, ale za mne lepší volba, než si něco vybrat dle internetu a nemít to "na míru". Samozřejmě o případném plánu užívat byliny/houby informujte i onkologa. Pokud by to bylo s plánovanou léčbou nějak kontraindikováno, což nepředpokládám, tak vás upozorní. 
 
Jinak podpora imunity "tradičním" způsobem v nutriční sféře spočívá v konzumaci dostatku kvalitních bílkovin (vejce, mléko, mléčné produkty, maso, luštěniny - jsou-li tolerovány...), minerálních látek, antioxidantů, vitaminů (z ovoce a zeleniny), lze doporučit i zvýšenou dávku přívodu protizánětlivých omega-3 mastných kyselin, konkrétně EPA a DHA (z tučných ryb, nebo z doplňků stravy s rybím olejem z tresčích jater; až 1-2 g EPA+DHA/den) a celkově protizánětlivou stravu. Komplexní a detailní stravovací plán zohledňující individuální potřeby během onkologické léčby můžete konzultovat s nutričním terapeutem v nemocnici, kde probíhá léčba. Radit více cíleně, bez dostatku všech informací (anamnéza...), navíc když se stav během léčby může měnit, není bohužel v mých silách. 
 
Pevné zdraví.
 
S pozdravem
 
Mgr. Svatava Bischofová, Ph.D. 
 

9. 10. 2023, Mgr. Svatava Bischofová, Ph.D. , bischofova@post.cz

Dobrý den,
onemocněla jsem ve 44 letech rakovinou prsu (hormonální typ), nyní jsem v remisi.
Má matka zemřela v 58 letech na rakovinu žaludku a můj otec (kuřák) zemřel na rakovinu plic také v 58 letech. Jejich nemoc byla zanedbaná, takže určitě v jejich tělech bujela několik let.
Má matka byla adoptované dítě, proto nelze zjistit z její strany jakékoliv nemoci příbuzných.

Sama mám dvě děti a kvůli nim bych se chtěla zeptat, zda je velká pravděpodobnost, že i ony onemocní touto nemocí?
Bylo by vhodné genetické vyšetření v mém případě?
Děkuji Vám za odpověď.
Hezký den,
M.D.

Genetické testování je vzhledem k vašemu věku vhodné, Domluvte se s vaším onkologem, měl by vám dát doporučení na genetiku ve vaší oblasti. genetické testování se provádí u žen s karcinomem prsu do 45 let. 

13. 9. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, je mi 61 let. Otec zemřel v 83 letech na rakovinu prostaty. Jeho bratr zemřel v 37 letech na rakovinu páteře, druhy bratr v 80 letech na rakovinu plic, sestra také, v 84 letech. Otcův otec-děda v 75 na rakovinu žaludku. Z matčiny strany na rakovinu nezemřel nikdo. Mne byla v 54 letech odstraněna děloha ( i vaječníky preventivně) z důvodu nezhoubnych myomu. . Je pro mě vhodně genetické vyšetření? Děkuji

Onemocnění u otce a jeho sestry a bratra bylo ve vyšším věku, u dalšího bratra neznáme přesnou diagnózu. Dědičná forma nádorů je v rodině málo pravděpodobná. Genetické vyšetření není indikováno. 

Nekuřte, prevence u PL po dvou letech, MG po dvou letech, gynekol. kontroly ročně, kolonoskopie po 5 l. 

20. 7. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobry den. Je mi 42 let. V me rodine je vysoky vyskyt nadorovych onemocneni. Oba dedeckove umreli na rakovinu plic, z matciny strany ve veku 70 let, z otcovy strany ve veku 85 let, ovsem od 70 let byl nemocny a uspesne se lecil. Moje maminka umrela ve veku 42 let na rakovinu jicnu a tata prave bojuje s rakovinou prostaty ve veku 70 let. Jaka preventivni vysetreni bych mela absolvovat, jak casto. Slysela jsem o kompletnim preventivnim vysetreni na rakovinu, je to pro me vhodne? Dekuji

Rakovina plic většinou souvisí s kouřením a není dědičná. Nádory jícnu mohou mít různou příčinu, mohou také souviset s kouřením, ale příčina je spíše v poškození jícnu díky vracejícím se žaludečním šťávám a poškození sliznice jícnu. Dědičná je velice málo. Nádor prostaty ve věku 70 let také pravděpodobně nebude dědičného původu. 

Pravděpodobnost dědičné příčiny nádorů v rodině je malá, genetické testování není vhodné. V prevenci doporučuji zásadně nekouřit, dále gastroskopii ke kontrole žaludku a jícnu, od 50 let kolonoskopii po 5 l.

Další prevence jsou mamografie po dvou letech, gynekologie po roce.

Preventivní vyšetření jsou nabízena různými pracovišti, vždy je vhodné se nechat vyšetřit. 

23. 5. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

dobry den, jemi 58let, moje maminka zemrela na rakovinu plic ve 24letech, ja mam nyni potize s mocovym mechyrem, urolog me po vysetreni ulrazvukem rekl zemam zesilenou stenu mechyre a poslal na odber krve na tumormarkery. chci se zeptat zda muzu mit po mamince sklon k nadorovemu onemocneni. dekuji za odpoved.

Pokud v rodině matky její sourozenci nebo rodiče neměli nádorové onemocnění, je dědičná dispozice asi málo pravděpodobná. Určitě nesmíte kouřit. Je potřeba dovyšetřit urologem, dále v prevenci kolonoskopie po 5 l., a kontroly prostaty ročně. 

1. 3. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, bude mi letos 37 let. Mám dvě děti jsem nekuřačka. V mých 13 letech mi zemřel otec na rakovinu tlustého střeva a moje babička měla rakovinu prsu. Na prevenci prsou jsem již 2 byla (ultrazvuk), nicméně na střeva mě nikdo ještě neposlal. Všude se píše i lékař říká, že až od 50 let. Jak mohu tedy prosím teď postupovat? Ráda bych měla jistotu dříve než v těch 50 letech, kdy už pro mého otce bylo pozdě. 

Neuvádíte, v kolika letech onemocněl otec, v kolika letech onemocněla babička. Zda to byla matka otce nebo matky.

Doporučuji začít s kolonoskopií o deset let dříve, než byl výskyt karcinomu u otce. Zařiďte si to přes doporučení praktika nebo přímo na gastroenterologii. 

Kontroly prsou můžete mít jako samoplátce ročně, UZ, od 45 let střídavě s mamografií, které už je hrazena. 

3. 3. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Je mi 42 let a absolvovala jsem čtyři cykly IVF. Chtěla bych si nyní preventivně nechat vyšetřit prsa jako samoplátce. Doporučili byste v této situaci vyšetření ultrazvukem nebo na mamografu (tedy trochu předčasně, mamografický screening je až od 45 let)? Dále bych se zeptala, zda vícečetná stimulace před IVF zvyšuje riziko onkologických problémů? Děkuji.

Hormonální stimulace, užívaná při IVF, zejména opakovaná, může určitým způsobem zvýšit riziko vzniku některých onkologických malignit a to zejména tzv. hormonálně závislých (dependentních) tumorů, což je u žen zejména karcinom prsu a dělohy.  Jsou proto na místě pravidelné minimálně UZ kontroly prsu, kterými bych začala, ale cca za rok bych si nechala udělat i MG a pak byste již v 45 letech měla nárok na klasický sceening. UZ minimálně 1x ročně a v případě potřeby i častěji, event. i MG dříve (dle nálezu na UZ). Plus pravidelné gynekologické kontroly. 

3. 3. 2023, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den,
je mi 47 let, v rodině kdysi v 80tých letech zemřela na rakovinu vaječníků sestra mého otce ve věku 44 let. Nyní v roce 2021) diagnostikovali u mé sestřenice ve věku 44 let (dcera bratra mého otce) BRCA 1, má za sebou kompletní náročnou léčbu chemoterapie, odstranění vaječníků, dělohy, prsou, nyní podstupuje plastiku prsou.
Můj dotaz zní:
Je zde riziko vzniku rakoviny tohoto typu u mých tří dětí ? Dcery 21, 18, syn 11 let.
Případně i u mne?
Máme nárok na genetické vyšetření?
Pokud ano, jaké podklady pro to připravit?
Pokud ne, kolik vyšetření stojí?

Genetické testování je potřebné u vás  a u vašich sourozenců (pokud žije otec, tak je možné nejprve u otce). Pokud byste byla pozitivní, potom je nutné testování u dětí v dospělosti. 

Nárok na testování samozřejmě máte, potřebujete se objednat na genetice, které je ve vašem okolí, poradí vám gynekolog nebo praktický lékař. Objednáte na genetickou konzultaci a testování. Měla byste mít s sebou zprávu s výsledkem testování od sestřenice. 

21. 10. 2022, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
prosím o odpověď na " speciální " dotaz.
Deset let žiji s rodinou v novém rodinném domě postaveném na zbylé parcele v zástavbě staré okolo 30 let.
Během těchto posledních 10 let mi na rakovinu zemřela sousedka zleva (54 let), soused naproti v ulici ( 60 let) a zjišťuji že onemocněla další sousedka přes ulici (60 let ).
Existují informace o souvislosti určitého území s četností onkologických onemocnění ?
Výskyt radonu v uvedeném území není nadlimitní.
Děkuji

Je málo pravděpodobné, že by se jednalo o příčinu životního prostředí. Tato onemocnění během deseti let, ve věku nad 50 let, nejsou nic vyjímečného, jsou pravděpodobně související s věkem (nad 50 let jsou nádorová onemocnění častá, proto jsou preventivní screeningové programy) a s životním stylem, který může být mnohdy velmi rizikový.

Doporučuji běžné prevence po dvou letech u praktického lékaře, od 50 let ročně kontroly prostaty a od 50 let kolonoskopie po 5-10 letech. Zásadně nekouřit, alkohol minimálně. Sportovat a příliš se neopalovat, chodit na kontroly znamínek. 

29. 8. 2022, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den. Je to už týden. Co. Krvácím s konečníku. V. Stolici mám krev. Bolí mě. Pod pravýma žebráma po pohovoru tel s lékařem. Jsem si koupil. Čípky. Ale. Vše trvá. Dal

Dobrý den, nejlepší je, když obratem vyhledáte lékaře nejlépe proktochirurga, který se Vám podívá do konečníku. Může to být trhlina, uzel hemoroidu , ale i něco jiného. Po internetu se to nedá rozhodnout. 

MUDr Milana Šachlová

8. 8. 2022, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz