Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 112 zrušit všechny filtry

Dobrý den. Je mi 40let. Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na genetické vyšetření a na koho se obrátit.
Maminka onemocněla ve věku 45let rakovinou děložního čípku. Již nežije.
A maminčiny tetě byla diagnostikována rakovina vaječníků a dalších orgánů (měla už rakovinu rozlezlou po celým těle) ve věku 76let. Nevíme u kterého orgánu to začlo. Zjistilo se to pozdě. Již nežije.
Děkuji za odpověď

Pokud měla maminka karcinom děložního čípku, většinou se nejedná o dědičnou formu onemocnění a genetické testování se neprování.

Karcinom vaječníků měla maminčina teta, což je vzdálená příbuzná a genetické testování nejspíše u vás nebude indikováno. Můžete vše konzultovat na genetickém pracovišti s lékařským genetikem, můžete se obrátit na vašeho gynekologa nebo praktického lékaře, ze je toto vhodné a zda vám napíše doporučení.

7. 2. 2022, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Chtěla bych se zeptat, jaké jsou další možnosti léčby.
Mému tatínkovi 70let byla diagnostikovaná rakovina močového měchýře, kde bohužel první operace nebyla úspěšná, protože po histologii se zjistilo prorůstání do svaloviny. 14.10.2021 byl na operaci, odstranění močového měchýře, prostaty a komplet všeho, co bylo potřeba, má vývod na odvádění moči z těla. druhá histologie po operaci ukázala u močového měchýře grade 4 a u prostaty 3-4, díky bohu se neprokázaly metastázy.
Jaké jsou možnosti další léčby, aby se nešířily rakovinové buňky dál?
Jestli teda nějaké jsou, protože mi bylo řečeno, že po onkologické stránce nejde pomoci, ale přece musí být nějaké možnosti?
Dívala jsem se již na podpůrné doplňky. Pročetla jsem už tisíce článků. Četla jsem i o houbách- Reishu, Coriolus, Choriš Oříš,turkey Tail a nebo Jergon Sacha........ které by měli mít vlastnosti protinádorové.
Poraďte prosím, co by mohlo tatínkovi pomoc.

Děkuji za dotaz. Z Vašeho popisu chápu, že možnosti klasické onkologické léčby u Vašeho tatínka byly vyčerpány a v tuto chvíli hledáte cestu podpůrnou, a to v oblasti výživy a případných doplňků stravy, aby se zdravotní stav nezhoršoval.

Určitě by bylo nejlepší se pobavit s nutričním terapeutem osobně (mělo by ho mít každé onkologické pracoviště, tedy i to, kde se Váš tatínek léčil/léčí). Mohl by se na řadu věcí doptat a následné rady více zacílit. Takto přes online prostředí, s omezenými informacemi, to není optimální.

Obecně bych tedy doporučila komplexní přístup zaměřený na:

  1. Protizánětlivou stravu a životní styl = nekouření, pravidelný pohyb, dostatečný spánek; ve stravě mít hodně zeleniny, ovoce, bobulovin (až 5x denně); tučných mořských ryb (2-3x týdně); omezit konzumaci červeného masa a uzenin a nahradit je libovým drůbežím masem, vejci, luštěninami, nízko a středně-tučnými mléčnými výrobky, omezit slazené nápoje a trvanlivé zpracované výrobky typu sušenky aj., preferovat celozrnné produkty před těmi vyrobenými z klasické bílé mouky… Zjednodušeně by se dalo říci, že takový základ je středomořská dieta, která by měla být upravena na potřeby tatínka (vzhledem k věku, diagnóze, užívaným lékům, vývoji tělesné hmotnosti…).
  2. Zařazení nějakého z Vámi uvedených příkladů doplňků stravy je určitě jednou z možností (jde především o houby obsahující např. beta-glukany, které imunitu podporují). Další eventualita je zařazení bylinek na podporu imunity a působících protinádorově (např. eleuterokok, ořešák americký a mnoho dalších). Doporučuji konzultaci u fytoterapeuta, který by pomohl sestavit vhodnou „kůru“ na míru. Zkuste např. Mgr. Jarmila Podhorná (https://nadeje-byliny.eu/) - je to český výrobce, bylinky si sami pěstují a zpracovávají, mají letitou tradici na trhu a řadu zkušeností. Samozřejmě můžete vyhledat na internetu, či z okolí, znáte-li někoho takového, kohokoliv jiného.

Detaily ke stravě, výběru konkrétních doplňků stravy, případně radu k navrženým bylinám, opravdu doporučuji probrat osobně s nutričním terapeutem, či ošetřujícím lékařem. Přeci jen je potřeba zvážit i případné kontraindikace, které lze odhadnout jen tehdy, má-li daný odborník dostatek všech informací o pacientovi. 

 Přeji hodně sil a především pevné zdraví.

12. 12. 2021, Mgr. Svatava Bischofová, Ph.D. , bischofova@post.cz

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možnosť spraviť si genetický panel na viac onkologických markerov a kde sa viem takto nechať vyšetriť? Ďakujem.

Obraťte se na genetické pracoviště ve vaší oblasti, kde vám poradí. Většinou provádí genetické testování i pro samoplátce. 

22. 11. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
Můj otec před 2 lety zemřel na rakovinu, primárně rakovina ledvin, následně metastázy na plicích. Bratr - rakovina varlete, následně nádor na ledvině. Druhý bratr - odoperován nezhoubný nádor varlete, má však vysoké onkomarkery, čeká proto na vyšetření CT k určení, kde je problém.
Otcova sestra rakovina plic, otcův bratranec zhoubný nádor na mozku, moji bratranci z otcovy strany rakovina žaludku, rakovina ledvin.
Z matčiny strany vím o dvou případech - sestra rakovina plic, bratr rakovina žaludku.

Prosím o informaci, zda je u mě a mých dvou dětí (syn 20 let a dcera 18 let) zvýšené riziko nádorového onemocnění. A pokud ano, jak mám postupovat co se týče prevence, příp. vyšetření.

Předem moc děkuji

Je vhodné se objednat na genetickou konzultaci. V rodině je více nádorů, ale to ještě nemusí znamenat dědičné riziko. U vás jsou vhodné kontroly ledvin UZ. Zda je u vašich dětí vyšší riziko nádorů, nelze z uvedených údajů říci. 

Doporučuji vše podrobně zkonzultovat na genetickém pracovišti. 

8. 11. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den
Obracím se na vás s dotazem zda lze někde podstoupit testy na rakovinu. Babička z otcovi strany měla rakovinu dělohy, babička z matčiny strany měla rakovinový nádor velikosti pěsti na obličeji v oblasti oka, děda z matčiny strany měl již ve 43 letech rakovinu v páteři, má neteř zemřela na rakovinu prsu v 25 letech. druhá neteř podstoupila genetické testy na rakovinu a byl ji zjištěna vysoká pravděpodobnost rakoviny. Má sestra prodělala operaci 85 % odstranění nádoru mozku, zbytek ji zůstal z důvodu možného poškození mozku. Nyní jí je 51 let. Mí rodiče ve věku 76 a 71 let jsou zatím bez diagnozy rakoviny. Má lékařka tuto informaci přešla jen s testem stolice díky mému věku 52 let. Děkuji za rady a informace.

Je vhodné se objednat na genetickou konzultaci. Zároveň je potřeba získat výsledek testování vaší neteře, protože pokud u ní byla zjištěna dědičná dispozice k nádorům a je známá genetická příčina, je možné také testovat ve vaší rodině, pokud se to může vaší rodiny týkat a nezdědila to tato neteř ze strany svého rodiče, který není součástí vaší rodiny. Je potřeba vše probrat s genetikem, podrobnou rodinnou anamnézu, aby mohl na základě všech údajů rozhodnout, koho a jak v rodině testovat. 

Vzhledem k tomu, že vaši rodiče jsou ve vyšším věku bez nádoru, je spíše pravděpodobné, že se dědičná dispozice vaší rodiny netýká, vaše sestra onemocněla nádorem mozku, nevím typ a v jakém věku. Většina nádorů mozku není dědičných.

Zatím ve vaší prevenci skutečně prohlídky u PL po dvou letech, testy na krev ve stolici ročně, spíše ale kolonoskopie vzhledem k věku, na kterou máte nárok, kontroly prostaty urologem ročně, nebo alespoň PSA v krvi. 

8. 11. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
je mi 57 let - jsem žena-celoživotní nekuřák, léčena tuberkuloza,kterou jsem se od někoho nakazila. Moje maminka prodělala v 53 letech rakovinu dělohy a později byla 2x na operaci střev - taky rakovina. Nyní je mamince 79let. Já jsem prodělala boreliozu a při léčbě mě poslali na vyšetření štítné žlázy- neměla jsem žádné problémy související se štítnou žlázou. Na vyšetření štítné žlázy sonem , mi zjistili plno cyst, tak jsem byla na operaci celé štítné žlázy, že to nebylo již léčitelné. Rakovina cyst nebyla potvrzena.
Mám obavy, že jako dcera můžu mít dispozice k dědičné rakovině. Lze se prosím u Vás objednat na genetické vyšetření ? Chodím pravidelně na preventivní prohlídky ke gynekolovi, od 55 let chodím každý rok na mamograf prsu. Byla jsem zaslána preventivně i na kolonoskopii, při kterém mi vypalovali malé cysty - 2x. Jsem zastánce prevence a tvrdím, že lze v prvopočátku vše vyléčit.
Možná to vypadá, že jsem hypochondr, ale starám se o maminku, která má navíc AIZHAMRA, tak chci být připravená.
děkuji za odpověď

Z uvedeného je málo pravděpodobné, že by se v rodině jednalo o dědičnou dispozici k nádorům, onemocnění karcinomem dělohy ve 53 l. a karcinomem tlustého střeva u matky bylo ve vyšším věku, jedná se o častá nádorová onemocnění. 95% nádorů není dědičných, ale souvisí s věkem a dalšími rizikovými faktory. Pokud v rodině matky u jejích rodičů nebyla nádorová onemocnění v mladém věku, o dědičnou formu se asi nejedná.

Samozřejmě, že byste měla chodit na prevence, mamografie, gynekologie ročně, UZ štítnice, kolonoskopie po 3-5 letech. 

3. 9. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, pokud v rodině měl bratr matky ve 45 letech karcinom tl. střeva, má syn matky nárok na vyšetření (TOKS, KSK) ve 42 letech? Nebo od jakého věku má na vyšetření nárok? Případně musí si vyšetření zaplatit sám? Od kdy doporučujete a jak často vyšetření a jaké provádět?

Matka asi neměla karcinom tlustého střeva. Pokud měla kolonoskopii a je zdravá, je asi zvýšené riziko pro jejího syna málo pravděpodobné. Screening je hrazen od 50 let TOK a kolonoskopie. Co dále je která pojišťovna ochotna hradit, není známo. Nechť se pán zeptá. Dle mého názoru by měl dodržovat zdravou životosprávu a chodit na TOKs ročně, který si snadno může zaplatit. 

Polyp však může mít každý, i v jeho věku, pokud má zájem o kolonoskopii, je vhodné jej podpořit, gastroenterolog mu samozřejmě lépe vysvětlí, jestli to v jeho případě může dát k uhrazení pojišťovně. 

20. 8. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, je mi 36 let (dlouho jsem byl kuřákem cca přes 15 let 20 cigaret denně.) Prožil jsem nedávno velký životní otřes ( ztráta zaměstnání, rozvod atd.) a byl v extrémně velkém psychickém vypětí trvajícím přes měsíc a půl (znovu po 3 letech abstinence začal silně kouřit). Před 3 týdny mi zbělel jazyk na ORL mi řekli že jde pravděpodobně ( bez stěru a analýzy ) o candidozu jazyka a že to možná souviselo s kouřením a špatnou hygienou . Zjistil jsem zároveň že jsem výrazně ztratil na váze ( 6 kg za pět týdnů /stresu ) z 85 na 79kg. Životospráva byla horší ale nebylo to tak že bych skoro nejedl. Teď jím týden opravdu pravidelně a hodně ( i sladké a tučné ..) nekouřím - chuť k jídlu mám spíše větší ale váha se zatím zvedla jen o 1 kg.Pociťují plynatost a stolice je většinou hnědá ale jde často i k žluté barvě. ( neplave, nedělají se mastné skvrny ) pociťují trochu bolest žaludku( může být stres) Sono slinivky a okolí ( byla prý dobře vidět kromě ocásku) proběhlo bez zvláštních nálezů. Můj dotaz zní jak postupovat dále - tj zda má smysl žádat o CT nebo podstoupit nějaká další vyšetření a kde? Kombinace rychlého zhubnutí, bílého jazyka ( v zadní části) a změn stolice mě nechává v pochybách a úzkostech zda nejde o rakovinu slinivky. Jak často je změna barvy jazyka průvodním jevem? Děkuji laskavě za vaši odpověď.

Vážený pane, nejprve bych vše probrala s Vašim lékařem, který Vás také vyšetří pohmatem. Tato poradna nenahradí lékaře.

Pokud se týká slinivky, je výborné vyšetření tzv. endosonografie (EUS). Nevím, odkud jste, proto nemůžu doporučit konkrétní pracoviště.

2. 8. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, přítelkyně se obává dědičnosti sarkomů. Její babička (z matčiny strany) zemřela na kožní sarkom v oblasti nosu (přesný typ bohužel nevím), a její maminka měla maligní myom (stromální sarkom), na což se přišlo přišlo až po operaci myomu. Četli jsme, že sarkomy nejsou dědičné, je tedy v tomto případě možné vyloučit genetický faktor? Děkuji.

Sarkomy jsou vzácně součástí dědičných syndromů. Nejspíše se nebude jednat o dědičnou dispozici, neznám věk nádorových onemocnění a další rodinnou anamnézu. Genetické testování nejspíše není indikováno.

Doporučuji gynekologické kontroly 1-2x ročně včetně vaginálního ultrazvuku.

23. 7. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den po otsraneni polypu tlustého střeva se objevuje krev ve stolici i na papíru mám 1den po odstranění děkuji

Dobrý den, domluvte se na pracovišti, kde Vám polyp odstranili. Nevím , jak byl velký a v jaké části střeva, může to znamenat krvácení ze spodiny polypu.

2. 6. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, chtěl bych u mámy vyzkoušet podávání např. ___ nebo ____, které podporují tvorbu růstového hormonu. Oba máme hrozně nekvalitní spánek a zjistil jsem, že mě to pomáhá. Jenže ona má nezhoubný nádor v oblasti genitálií (nezvětšuje se) a tak se obávám, aby ji to neuškodilo. Co si o tom myslíte?

Dobrý den, nezhoubný nádor v oblasti genitálií je poněkud široký pojem, nicméně si myslím, že ___ by vadit neměl. 

9. 6. 2021, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Moc děkuji za velmi rychlou odpověď na můj dotaz. Pokusím se upřesnit moje potíže.
Je mi 50 a již několik let trpím refluxem, užívám omeprazol někdy i 2x denně(od porodu diagnostikovaná kýla na jícnu). K současné situaci, myslím si, že po jídle cca do 1 hodiny je tlak v žaludku o něco větší a stejný pocit mám i u prázdného žaludku. Někdy mě bolí jen žaludek, někdy jen v zádech, kdy bolest citím třeba i v pravém rameni i mám pocit, že se mi i hůř dýchá a někdy bolí obojí. Paradoxně je bolest menší při chůzi a celkově ve vzpřímené poloze. V noci mě to nebudí. Chuť k jídlu je stále stejná, váha taktéž (66 kg), nyní jsem jedla dietně kvůli té slinivce. Stolice je dle mého v pořádku, pravidelná. Není mi nevolno, vlastně kromě té bolesti nepociťuji žádné jiné příznaky a o to více mě to děsí. Neumím si představit, že to tak zůstane a nikdo mi vlastně nedokáže říci co mi je.
Ještě jednou strašně moc moc děkuji za vaši ochotu.

Udělala bych určitě gastroskopii a podle nálezu pak další postup.  Zkuste se domluvit se svým praktickým lékařem, aby byl  termín vyšetření dřív třeba na jiném pracovišti. Nyní je situace s COVID někde složitá.

31. 3. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, moc se omlouvám, že obtěžuji, ale ráda bych měla další názor na moje zdravotní problémy. Cca dva měsíce se potýkám s bolestí žaludku progredující do zad. Byla jsem poslána na sono 11.3.2021, kde popsány 4 milimetrové cysty a lehce zvětšené tělo slinivky. Paní doktorka měla podezření na zánět slinivky a doporučila CT vyšetření. 26.3.2021 na CT vyšetření byly všechny orgány naprosto v pořádku, bez jediné patologie. Odebrána krev na jaterní testy, crp, amylázy, onkomarkery, taktéž vše v naprostém pořádku. Nyní jsem objednána na gastroskopii 14.5.2021. Potíže mám stále stejné a jsem z toho zoufalá. Vlastně mi dle vyšetření nic není a nikdo už se mnou dále nic neřeší. Bojím se že budu jen čekat kdy se nějaký nádor na slinivce objeví. Prosím tedy o radu co můžu udělat dál pro to , abych se zbavila té bolesti a jen nečekala co z toho bude.
Moc moc děkuji za radu.
Renata

Dobrý den, mám od Vás málo informací. Je důležité vědět, zda je to horší po jídle nebo na lačno, říhání, pálení žáhy, stolice, váha.....Zkoušela jste nějaké léky? Po kterých jídlech je to horší atd.

Může se jednat např. o vředovou chorobu a na CT není samozřejmě nic vidět. Dala bych vám dřívější termín na gastroskopii.

31. 3. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, je mi 24 let. Již rok a půl řeším bolesti břicha. Jsem kompletně vyšetřena CT, Magnetická rezonance, ultz, krev, moč, stolice, gastroskopie - zjištěn reflux, ale bez medikace. Bolest jsem začala cítit po diagnostice karcinomu pankreatu mé babičce. Bylo to pro mě velmi stresující období. Jelikož jsem o nemoci hodně četla a zjišťovala informace, začala jsem si po čtení příznaků na sobě všech všímat (bílý jazyk, žlutá stolice, bolest pod žebry, bolest pod levou lopatkou, ztráta váhy- přestala jsem tedy brát hormonální antikoncepci, akné na spáncích, škytavka) a proto všechna ta vyšetření. Aktuálně jsem ve stresu, že mám stejnou nemoc jako ona - i přesto, že to všechna vyšetření vyloučila. Chci se tedy zeptat, myslíte, že je možné, že jsem onemocněla stejnou nemocí v při diagnostice příbuzného v stejný čas, či je možné v mladém věku i přes všechna vyšetření nemoc mít? Má smysl navštívit například nějaké genetické centrum? Už si nevím rady, je to pro mě fyzicky i psychicky velmi omezujíci. Na stejnou nemoc zemřel babičky otec.

Je málo pravděpodobné, že byste tuto nemoc měla. Všechna vyšetření, jak píšete, byla v pořádku. Reflux může způsobovat bolestivost a je potřeba se poradit s lékařem, zda nemáte brát nějaké léky. Vše je nutné řešit s vaším praktickým lékařem, který celou situaci zhodnotí.

Je potřeba nekouřit, jíst zdravě, omezit tuky, uzeniny, tmavé maso. Jíst dosti ovoce a zeleniny. Alkohol jen minimálně.

Nádor slinivky u babičky byl asi ve vyšším věku, pokud tam nebyly další nádory v rodině u jejích příbuzných, dědičná dispozice je málo pravděpodobná. Nádory slinivky jsou dědičné jen velice málo. Genetické testování nejspíše není indikováno.

29. 3. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den.
Delší dobu mne pobolívá v levém podbřišku. Řekla bych, že nejhůře je to po ohýbání nebo předklonu, někdy ovšem i ráno při probuzení v poloze na zádech. Zažívací obtíže však nepociťuji, průjem ani zácpu nebo přítomnost krve ve stolici. Jedná se o tupé pobolívání, občas jakoby tam "píchne" . Praktik mi 2 krát dělal test FOB na okultní krvácení, který vyšel dvakrát negativně, koncem ledna mi odebíral krev na krevní obraz a CRP, to bylo v pořádku, před 14 dny na CEA a to bylo také v pořádku. Chtěl mne odeslat na kolonoskopii, toho se však velmi obávám. Dokáží, prosím, dosud provedená vyšetření vyloučit "něco horšího"? Četla jsem také o testu Septin 9. Dokázal by ,prosím, určit "horší" diagnosu? A s jakou pravděpodobností? Byla jsem na UZ břicha, tam také lékařka neshledala žádný nález, i když říkala, že UZ břicha není primární diagnostickou metodou v oblasti střev.
Prosím ,laskavě, o Váš názor .co by mohlo způsobovat uvedené obtíže v levém podbřišku a zda test Septin 9 by se jevil jako vhodný k provedení.
Děkuji a jsem s přátelským pozdravem.

Vážená paní, po internetu je možné dávat jen obecné informace. Nepíšete, jak Vám lékař vyšetřil pohmatem břicho.  Další laboratorní testy bych nedělala, kolonoskopie se nebojte. Např. na našem pracovišti dáváme injekci před výkonem. Vyšetření má vysokou přesnost. Důležitá je ale příprava na vyšetření- vyprázdnění.

22. 3. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz