Screening

Pro úspěšnou léčbu je velmi důležité najít nemoc, která se již v těle rozvíjí, co nejdříve, dříve, než nám začne způsobovat jakékoliv problémy! Této metodě se říká screening a je organizována státem. V současné době se v provádí v České republice skríning karcinomu prsu, karcinomu děložního čípku a karcinomu tlustého střeva. Informace o onkologickém screeningu najdete zde, na oficiálních screeningových webech, u svého praktického lékaře a u své zdravotní pojišťovny. Účastněte se screeningových vyšetření, mohou Vám zachránit život a spoustu starostí.

 • Program screeningu karcinomu prsu

  Program screeningu karcinomu prsu

  Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stadiu.

 • Program screeningu kolorektálního karcinomu

  Program screeningu kolorektálního karcinomu

  Ve věku 50-54 let byste si měli jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS).

 • Program screeningu karcinomu děložního hrdla

  Program screeningu karcinomu děložního hrdla

  Screening rakoviny děložního čípku je prováděn Vaším gynekologem v průběhu pravidelného preventivního gynekologického vyšetření.

 • Program screeningu karcinomu děložního hrdla

  Program screeningu karcinomu plic

  Screening rakoviny plic se týká kuřáků, kterým je mezi 55 až 74 lety, a kouří dvacet a více let dvacet cigaret denně. Screening Vám doporučí Váš praktický lékař, který Vás odešle  k pneumologovi nebo přímo do radiologického centra. 

 • Adresné zvaní do programů screeningu

  Adresné zvaní do programů screeningu

  V lednu 2014 bylo v České republice zahájeno adresné zvaní té části populace, která spadá do rizikového věku a dosud se neúčastnila screeningového programu zaměřeného na časnou detekci jednoho ze tří typů zhoubných nádorů, prsu, tlustého střeva a konečníku a děložního hrdla.