Pro úspěšnou léčbu je velmi důležité najít nemoc, která se již v těle rozvíjí, co nejdříve, dříve, než nám začne způsobovat jakékoliv problémy! Této metodě se říká screening a je organizována státem. V současné době se v provádí v České republice skríning karcinomu prsu, karcinomu děložního čípku a karcinomu tlustého střeva. Informace o onkologickém screeningu najdete zde, na oficiálních screeningových webech, u svého praktického lékaře a u své zdravotní pojišťovny. Účastněte se screeningových vyšetření, mohou Vám zachránit život a spoustu starostí.
-
Program screeningu karcinomu prsu
Mamografický screening znamená pravidelné preventivní vyšetřování žen bez jakýchkoli příznaků onemocnění s cílem zachytit rozvíjející se zhoubný nádor prsu v co nejčasnějším stadiu.
-
Program screeningu kolorektálního karcinomu
Ve věku 50-54 let byste si měli jednou ročně udělat test okultního krvácení do stolice (TOKS).
-
Program screeningu karcinomu děložního hrdla
Screening pro prevenci rakoviny děložního čípku je prováděn Vaším gynekologem v průběhu pravidelného preventivního gynekologického vyšetření.
-
Adresné zvaní do programů screeningu
V lednu 2014 bylo v České republice zahájeno adresné zvaní té části populace, která spadá do rizikového věku a dosud se neúčastnila screeningového programu zaměřeného na časnou detekci jednoho ze tří typů zhoubných nádorů, prsu, tlustého střeva a konečníku a děložního hrdla.
Články
Akce GO Day upozorňující na prevenci onkogynekolgických onemocnění, se uskuteční jako každý rok ve 22 zemích světa. Mezi ně patří i ČR, kde letos GO Day proběhne v Praze, v neděli 20. září 2020. Na cyklojízdu hlavním městem zakončenou koncertem skupiny Holki se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost. Společně tak poukáží na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkologickým onemocněním bojují. Pražský GO DAY 2020 se již podruhé v řadě zaměří na prevenci rakoviny děložního čípku, kterou v ČR ročně onemocní asi 800 žen. Zbytečně, tomuto nádoru je totiž možné téměř vždy předejít – a to kombinací pravidelných gynekologických vyšetření, vakcinace proti HPV u dívek a chlapců a provedením HPV DNA testu namísto klasické cytologie.
Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a MZd ČR si Vás dovolují pozvat na již čtvrtý ročník konference PreVOn 2020, která se se koná 8.–9. září 2020 v Praze. Kromě odborníků na prevenci a screening je vítána účast širšího auditoria včetně zástupců pacientských organizací a dalších zainteresovaných stran. Letošní konference bude zaměřena na budoucnost screeningových programů, která je i v genetickém a cíleném screeningu a na výzvy, které nám v budoucnu přinese populační screening zhoubných nádorů.
Od 1. července 2020 mají lidé od 50 let vyšetření formou kolonoskopie, která je prevencí rakoviny tlustého střeva, zdarma. Věkovou hranici o 5 let snížilo Ministerstvo zdravotnictví. Česká republika patří bohužel k zemím, kde každoročně rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní nejvíce pacientů. Proto probíhá adresné zvaní občanů ke screeningu.
Národní screeningové centrum, které je součástí ÚZIS ČR, a Aliance žen s rakovinou prsu připravilo video, jež vyvrací nejčastější mýty o mamografii, které se šíří po sociálních sítích.
Posláním Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je snížení výskytu pozdě zachycených vážných onemocnění a úmrtí na tato onemocnění a celkové zlepšení zdraví obyvatel České republiky. V říjnu 2019 se uskutečnil 3. ročník konference PREVON věnované právě časnému záchytu vážných onemocnění, včetně zhoubných nádorů. Letos byla konference zaměřena na aktuální stav a inovace screeningových programů, na časný záchyt onemocnění v ordinaci praktického lékaře a nově byly představeny možnosti časného záchytu karcinomu plic. Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR Vám přinášíme záznamy přednášek, které byly předneseny na kongresu a týkaly se onkologie.
Říjen je měsíc, ve kterém si připomínáme po celém světě problematiku zhoubných nádorů prsu, jde především o šíření povědomí o prevenci a včasném záchytu tohoto onemocnění a vyjádření podpory pacientkám s karcinomem prsu. Protože symbolem rakoviny prsu je růžová stužka, je tento měsíc povědomí o rakovině prsu také nazýván Pink October. Přečtěte si články a pusťte si videa na téma prevence, včasný záchyt a léčba karcinomu prsu!
Na semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2019 vystoupil se svou přednáškou o výsledcích screeningu také Mgr. Ondřej Ngo. Před přednáškou jsme se ho zeptali na výsledky a budoucnost screeningu v České republice.
Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali co je nového v oboru mammární diagnostiky. Poslechněte si, proč patří mamografie k tzv. objektivním metodám, proč není třeba se bát vyšetření mamografem a proč se někdy doplňuje ultrazvukové vyšetření.
Přednáška z konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována problematice programu screeningu kolorektálního karcinomu z pohledu pacientské organizace České ILCO.
Přednáška z konference PREVON 2018, kterou organizovalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR, byla věnována problematice programu screeningu karcinomu prsu z pohledu pacientské organizace Aliance žen s rakovinou prsu.
Páté číslo Zpravodaje Národního screeningového centra podrobněji představuje další pilotní projekty realizované Národním screeningovým centrem Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Jedná se o projekty zaměřené na dospělou populaci, jeden z nich je zacílen na časný záchyt karcinomu prostaty u mužů, kteří již prodělali onkologické onemocnění.
Čtvrté letošní číslo zpravodaje Národního screeningového centra se věnuje optimalizaci stávajících screeningových programů, které se všechny týkají zhoubných nádorů a zve na konferenci PREVON.
Jaké je riziko karcinomu prsu v České republice? Kolik procent žen chodí na pravidelná vyšetření prsu? Jak má správně probíhat samovyšetřování prsu? Jaké jsou výsledky mamografického screeningu? Chodí ženy na mamograf více v Praze nebo na Vysočině? Dají se vyšetřit i velká prsa? Co se děje po odhalení podezřelého útvaru ve screeningovém centru? První zářijovou středu jste se živě ptali na včasné odhalení rakoviny prsu paní primářky MUDr. Miroslavy Skovajsové, Ph.D. z Breast Unit Prague. U příležitosti října - měsíce rakoviny prsu, jsme pro vás připravili záznam vysílání.
Pan doktor Tomáš Grega přednášel na Brněnských onkologických dnech na semináři pro praktické lékaře novinky ve screeningu kolorektálního karcinomu. Před přednáškou shrnul možnosti včasného odhalení zhoubného nádoru tlustého střeva a konečníku.
Předsedkyně České onkologické společnosti o důležitosti primární, sekundární a obtížnosti terciární prevence, tedy prevence návratu onemocnění po úspěšné léčbě. Cílem terciární prevence je zachytit případný návrat nádorového onemocnění po primární léčbě a intervalu, kdy je člověk bez příznaků nemoci, včas a tedy ve stále ještě léčitelné podobě. Základem této prevence jste Vy sami. Často se stává, že vyléčený pacient se soustředí na prevenci nemoci, ze které se vyléčil, ale zanedbává ostatní prevenci, vrací se pak do ordinací onkologů se zhoubným nádorem jiného orgánu v pokročilém stádiu.