Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 133 zrušit všechny filtry

Dobrý den, bude mi letos 37 let. Mám dvě děti jsem nekuřačka. V mých 13 letech mi zemřel otec na rakovinu tlustého střeva a moje babička měla rakovinu prsu. Na prevenci prsou jsem již 2 byla (ultrazvuk), nicméně na střeva mě nikdo ještě neposlal. Všude se píše i lékař říká, že až od 50 let. Jak mohu tedy prosím teď postupovat? Ráda bych měla jistotu dříve než v těch 50 letech, kdy už pro mého otce bylo pozdě. 

Neuvádíte, v kolika letech onemocněl otec, v kolika letech onemocněla babička. Zda to byla matka otce nebo matky.

Doporučuji začít s kolonoskopií o deset let dříve, než byl výskyt karcinomu u otce. Zařiďte si to přes doporučení praktika nebo přímo na gastroenterologii. 

Kontroly prsou můžete mít jako samoplátce ročně, UZ, od 45 let střídavě s mamografií, které už je hrazena. 

3. 3. 2023, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Je mi 42 let a absolvovala jsem čtyři cykly IVF. Chtěla bych si nyní preventivně nechat vyšetřit prsa jako samoplátce. Doporučili byste v této situaci vyšetření ultrazvukem nebo na mamografu (tedy trochu předčasně, mamografický screening je až od 45 let)? Dále bych se zeptala, zda vícečetná stimulace před IVF zvyšuje riziko onkologických problémů? Děkuji.

Hormonální stimulace, užívaná při IVF, zejména opakovaná, může určitým způsobem zvýšit riziko vzniku některých onkologických malignit a to zejména tzv. hormonálně závislých (dependentních) tumorů, což je u žen zejména karcinom prsu a dělohy.  Jsou proto na místě pravidelné minimálně UZ kontroly prsu, kterými bych začala, ale cca za rok bych si nechala udělat i MG a pak byste již v 45 letech měla nárok na klasický sceening. UZ minimálně 1x ročně a v případě potřeby i častěji, event. i MG dříve (dle nálezu na UZ). Plus pravidelné gynekologické kontroly. 

3. 3. 2023, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den,
je mi 47 let, v rodině kdysi v 80tých letech zemřela na rakovinu vaječníků sestra mého otce ve věku 44 let. Nyní v roce 2021) diagnostikovali u mé sestřenice ve věku 44 let (dcera bratra mého otce) BRCA 1, má za sebou kompletní náročnou léčbu chemoterapie, odstranění vaječníků, dělohy, prsou, nyní podstupuje plastiku prsou.
Můj dotaz zní:
Je zde riziko vzniku rakoviny tohoto typu u mých tří dětí ? Dcery 21, 18, syn 11 let.
Případně i u mne?
Máme nárok na genetické vyšetření?
Pokud ano, jaké podklady pro to připravit?
Pokud ne, kolik vyšetření stojí?

Genetické testování je potřebné u vás  a u vašich sourozenců (pokud žije otec, tak je možné nejprve u otce). Pokud byste byla pozitivní, potom je nutné testování u dětí v dospělosti. 

Nárok na testování samozřejmě máte, potřebujete se objednat na genetice, které je ve vašem okolí, poradí vám gynekolog nebo praktický lékař. Objednáte na genetickou konzultaci a testování. Měla byste mít s sebou zprávu s výsledkem testování od sestřenice. 

21. 10. 2022, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
prosím o odpověď na " speciální " dotaz.
Deset let žiji s rodinou v novém rodinném domě postaveném na zbylé parcele v zástavbě staré okolo 30 let.
Během těchto posledních 10 let mi na rakovinu zemřela sousedka zleva (54 let), soused naproti v ulici ( 60 let) a zjišťuji že onemocněla další sousedka přes ulici (60 let ).
Existují informace o souvislosti určitého území s četností onkologických onemocnění ?
Výskyt radonu v uvedeném území není nadlimitní.
Děkuji

Je málo pravděpodobné, že by se jednalo o příčinu životního prostředí. Tato onemocnění během deseti let, ve věku nad 50 let, nejsou nic vyjímečného, jsou pravděpodobně související s věkem (nad 50 let jsou nádorová onemocnění častá, proto jsou preventivní screeningové programy) a s životním stylem, který může být mnohdy velmi rizikový.

Doporučuji běžné prevence po dvou letech u praktického lékaře, od 50 let ročně kontroly prostaty a od 50 let kolonoskopie po 5-10 letech. Zásadně nekouřit, alkohol minimálně. Sportovat a příliš se neopalovat, chodit na kontroly znamínek. 

29. 8. 2022, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den. Je to už týden. Co. Krvácím s konečníku. V. Stolici mám krev. Bolí mě. Pod pravýma žebráma po pohovoru tel s lékařem. Jsem si koupil. Čípky. Ale. Vše trvá. Dal

Dobrý den, nejlepší je, když obratem vyhledáte lékaře nejlépe proktochirurga, který se Vám podívá do konečníku. Může to být trhlina, uzel hemoroidu , ale i něco jiného. Po internetu se to nedá rozhodnout. 

MUDr Milana Šachlová

8. 8. 2022, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Chtěla bych se zeptat, již 4 roky jsem sledována v copu s děložním čípkem s nálezem LSIL.
Poté co mi poprvé před 4 lety vyšel tento výsledek mne do copu odeslala má gynekoložka.
Při první návštěvě copu mi lékař sdělil, že čípek vizuálně nejeví těžké změny, od té doby se nález vizuálně nemění, je prý pořád stejný. Ihned při první návštěvě mi byla provedena biopise s výsledkem LSIL. Poté po půlročních kontrolách následovně cytologie s výsledkem LSIL, poslední dva roky výsledky LSIL ojediněle ASCH s kontrolou po třech měsících. V lednu 2022 provedena biopsie s dvěmi vzorky z čípku, biopsie neprokázala žádné změny, zárověň ještě k tomu odebral lékař cytologii výsledek opět LSIL ojediněle ASCH. Poslední cytologie provedena před čtrnácti dny, výsledek LSIL, kontrola nyní tedy ne za tři měsíce, ale za půl roku.
Lékař mi sdělil, že při výsledku lsil nález pouze sleduje, kdyby se nález zhoršil přistoupilo by se ke konizaci. Lékaři naprosto důvěřuji, přes to mám strach, jestli nález nemůže být ve skutečnosti horší než se jeví v cytologii. Znervózňuje mne, že nález je stejný po dobu čtyř let.
Je mi 34 let, mám dvě děti, další neplánuji.
Ráda bych se zeptala na váš názor.

Plně bych Vašemu ošetřujícímu lékaři důvěřovala a to, že se nález nemění je jen dobře. Důležité je, že jste sledovaná.

30. 10. 2022, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den. Je mi 40let. Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na genetické vyšetření a na koho se obrátit.
Maminka onemocněla ve věku 45let rakovinou děložního čípku. Již nežije.
A maminčiny tetě byla diagnostikována rakovina vaječníků a dalších orgánů (měla už rakovinu rozlezlou po celým těle) ve věku 76let. Nevíme u kterého orgánu to začlo. Zjistilo se to pozdě. Již nežije.
Děkuji za odpověď

Pokud měla maminka karcinom děložního čípku, většinou se nejedná o dědičnou formu onemocnění a genetické testování se neprování.

Karcinom vaječníků měla maminčina teta, což je vzdálená příbuzná a genetické testování nejspíše u vás nebude indikováno. Můžete vše konzultovat na genetickém pracovišti s lékařským genetikem, můžete se obrátit na vašeho gynekologa nebo praktického lékaře, ze je toto vhodné a zda vám napíše doporučení.

7. 2. 2022, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Chtěla bych se zeptat, jaké jsou další možnosti léčby.
Mému tatínkovi 70let byla diagnostikovaná rakovina močového měchýře, kde bohužel první operace nebyla úspěšná, protože po histologii se zjistilo prorůstání do svaloviny. 14.10.2021 byl na operaci, odstranění močového měchýře, prostaty a komplet všeho, co bylo potřeba, má vývod na odvádění moči z těla. druhá histologie po operaci ukázala u močového měchýře grade 4 a u prostaty 3-4, díky bohu se neprokázaly metastázy.
Jaké jsou možnosti další léčby, aby se nešířily rakovinové buňky dál?
Jestli teda nějaké jsou, protože mi bylo řečeno, že po onkologické stránce nejde pomoci, ale přece musí být nějaké možnosti?
Dívala jsem se již na podpůrné doplňky. Pročetla jsem už tisíce článků. Četla jsem i o houbách- Reishu, Coriolus, Choriš Oříš,turkey Tail a nebo Jergon Sacha........ které by měli mít vlastnosti protinádorové.
Poraďte prosím, co by mohlo tatínkovi pomoc.

Děkuji za dotaz. Z Vašeho popisu chápu, že možnosti klasické onkologické léčby u Vašeho tatínka byly vyčerpány a v tuto chvíli hledáte cestu podpůrnou, a to v oblasti výživy a případných doplňků stravy, aby se zdravotní stav nezhoršoval.

Určitě by bylo nejlepší se pobavit s nutričním terapeutem osobně (mělo by ho mít každé onkologické pracoviště, tedy i to, kde se Váš tatínek léčil/léčí). Mohl by se na řadu věcí doptat a následné rady více zacílit. Takto přes online prostředí, s omezenými informacemi, to není optimální.

Obecně bych tedy doporučila komplexní přístup zaměřený na:

  1. Protizánětlivou stravu a životní styl = nekouření, pravidelný pohyb, dostatečný spánek; ve stravě mít hodně zeleniny, ovoce, bobulovin (až 5x denně); tučných mořských ryb (2-3x týdně); omezit konzumaci červeného masa a uzenin a nahradit je libovým drůbežím masem, vejci, luštěninami, nízko a středně-tučnými mléčnými výrobky, omezit slazené nápoje a trvanlivé zpracované výrobky typu sušenky aj., preferovat celozrnné produkty před těmi vyrobenými z klasické bílé mouky… Zjednodušeně by se dalo říci, že takový základ je středomořská dieta, která by měla být upravena na potřeby tatínka (vzhledem k věku, diagnóze, užívaným lékům, vývoji tělesné hmotnosti…).
  2. Zařazení nějakého z Vámi uvedených příkladů doplňků stravy je určitě jednou z možností (jde především o houby obsahující např. beta-glukany, které imunitu podporují). Další eventualita je zařazení bylinek na podporu imunity a působících protinádorově (např. eleuterokok, ořešák americký a mnoho dalších). Doporučuji konzultaci u fytoterapeuta, který by pomohl sestavit vhodnou „kůru“ na míru. Zkuste např. Mgr. Jarmila Podhorná (https://nadeje-byliny.eu/) - je to český výrobce, bylinky si sami pěstují a zpracovávají, mají letitou tradici na trhu a řadu zkušeností. Samozřejmě můžete vyhledat na internetu, či z okolí, znáte-li někoho takového, kohokoliv jiného.

Detaily ke stravě, výběru konkrétních doplňků stravy, případně radu k navrženým bylinám, opravdu doporučuji probrat osobně s nutričním terapeutem, či ošetřujícím lékařem. Přeci jen je potřeba zvážit i případné kontraindikace, které lze odhadnout jen tehdy, má-li daný odborník dostatek všech informací o pacientovi. 

 Přeji hodně sil a především pevné zdraví.

12. 12. 2021, Mgr. Svatava Bischofová, Ph.D. , bischofova@post.cz

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možnosť spraviť si genetický panel na viac onkologických markerov a kde sa viem takto nechať vyšetriť? Ďakujem.

Obraťte se na genetické pracoviště ve vaší oblasti, kde vám poradí. Většinou provádí genetické testování i pro samoplátce. 

22. 11. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
Můj otec před 2 lety zemřel na rakovinu, primárně rakovina ledvin, následně metastázy na plicích. Bratr - rakovina varlete, následně nádor na ledvině. Druhý bratr - odoperován nezhoubný nádor varlete, má však vysoké onkomarkery, čeká proto na vyšetření CT k určení, kde je problém.
Otcova sestra rakovina plic, otcův bratranec zhoubný nádor na mozku, moji bratranci z otcovy strany rakovina žaludku, rakovina ledvin.
Z matčiny strany vím o dvou případech - sestra rakovina plic, bratr rakovina žaludku.

Prosím o informaci, zda je u mě a mých dvou dětí (syn 20 let a dcera 18 let) zvýšené riziko nádorového onemocnění. A pokud ano, jak mám postupovat co se týče prevence, příp. vyšetření.

Předem moc děkuji

Je vhodné se objednat na genetickou konzultaci. V rodině je více nádorů, ale to ještě nemusí znamenat dědičné riziko. U vás jsou vhodné kontroly ledvin UZ. Zda je u vašich dětí vyšší riziko nádorů, nelze z uvedených údajů říci. 

Doporučuji vše podrobně zkonzultovat na genetickém pracovišti. 

8. 11. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den
Obracím se na vás s dotazem zda lze někde podstoupit testy na rakovinu. Babička z otcovi strany měla rakovinu dělohy, babička z matčiny strany měla rakovinový nádor velikosti pěsti na obličeji v oblasti oka, děda z matčiny strany měl již ve 43 letech rakovinu v páteři, má neteř zemřela na rakovinu prsu v 25 letech. druhá neteř podstoupila genetické testy na rakovinu a byl ji zjištěna vysoká pravděpodobnost rakoviny. Má sestra prodělala operaci 85 % odstranění nádoru mozku, zbytek ji zůstal z důvodu možného poškození mozku. Nyní jí je 51 let. Mí rodiče ve věku 76 a 71 let jsou zatím bez diagnozy rakoviny. Má lékařka tuto informaci přešla jen s testem stolice díky mému věku 52 let. Děkuji za rady a informace.

Je vhodné se objednat na genetickou konzultaci. Zároveň je potřeba získat výsledek testování vaší neteře, protože pokud u ní byla zjištěna dědičná dispozice k nádorům a je známá genetická příčina, je možné také testovat ve vaší rodině, pokud se to může vaší rodiny týkat a nezdědila to tato neteř ze strany svého rodiče, který není součástí vaší rodiny. Je potřeba vše probrat s genetikem, podrobnou rodinnou anamnézu, aby mohl na základě všech údajů rozhodnout, koho a jak v rodině testovat. 

Vzhledem k tomu, že vaši rodiče jsou ve vyšším věku bez nádoru, je spíše pravděpodobné, že se dědičná dispozice vaší rodiny netýká, vaše sestra onemocněla nádorem mozku, nevím typ a v jakém věku. Většina nádorů mozku není dědičných.

Zatím ve vaší prevenci skutečně prohlídky u PL po dvou letech, testy na krev ve stolici ročně, spíše ale kolonoskopie vzhledem k věku, na kterou máte nárok, kontroly prostaty urologem ročně, nebo alespoň PSA v krvi. 

8. 11. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
je mi 57 let - jsem žena-celoživotní nekuřák, léčena tuberkuloza,kterou jsem se od někoho nakazila. Moje maminka prodělala v 53 letech rakovinu dělohy a později byla 2x na operaci střev - taky rakovina. Nyní je mamince 79let. Já jsem prodělala boreliozu a při léčbě mě poslali na vyšetření štítné žlázy- neměla jsem žádné problémy související se štítnou žlázou. Na vyšetření štítné žlázy sonem , mi zjistili plno cyst, tak jsem byla na operaci celé štítné žlázy, že to nebylo již léčitelné. Rakovina cyst nebyla potvrzena.
Mám obavy, že jako dcera můžu mít dispozice k dědičné rakovině. Lze se prosím u Vás objednat na genetické vyšetření ? Chodím pravidelně na preventivní prohlídky ke gynekolovi, od 55 let chodím každý rok na mamograf prsu. Byla jsem zaslána preventivně i na kolonoskopii, při kterém mi vypalovali malé cysty - 2x. Jsem zastánce prevence a tvrdím, že lze v prvopočátku vše vyléčit.
Možná to vypadá, že jsem hypochondr, ale starám se o maminku, která má navíc AIZHAMRA, tak chci být připravená.
děkuji za odpověď

Z uvedeného je málo pravděpodobné, že by se v rodině jednalo o dědičnou dispozici k nádorům, onemocnění karcinomem dělohy ve 53 l. a karcinomem tlustého střeva u matky bylo ve vyšším věku, jedná se o častá nádorová onemocnění. 95% nádorů není dědičných, ale souvisí s věkem a dalšími rizikovými faktory. Pokud v rodině matky u jejích rodičů nebyla nádorová onemocnění v mladém věku, o dědičnou formu se asi nejedná.

Samozřejmě, že byste měla chodit na prevence, mamografie, gynekologie ročně, UZ štítnice, kolonoskopie po 3-5 letech. 

3. 9. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, pokud v rodině měl bratr matky ve 45 letech karcinom tl. střeva, má syn matky nárok na vyšetření (TOKS, KSK) ve 42 letech? Nebo od jakého věku má na vyšetření nárok? Případně musí si vyšetření zaplatit sám? Od kdy doporučujete a jak často vyšetření a jaké provádět?

Matka asi neměla karcinom tlustého střeva. Pokud měla kolonoskopii a je zdravá, je asi zvýšené riziko pro jejího syna málo pravděpodobné. Screening je hrazen od 50 let TOK a kolonoskopie. Co dále je která pojišťovna ochotna hradit, není známo. Nechť se pán zeptá. Dle mého názoru by měl dodržovat zdravou životosprávu a chodit na TOKs ročně, který si snadno může zaplatit. 

Polyp však může mít každý, i v jeho věku, pokud má zájem o kolonoskopii, je vhodné jej podpořit, gastroenterolog mu samozřejmě lépe vysvětlí, jestli to v jeho případě může dát k uhrazení pojišťovně. 

20. 8. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den, je mi 36 let (dlouho jsem byl kuřákem cca přes 15 let 20 cigaret denně.) Prožil jsem nedávno velký životní otřes ( ztráta zaměstnání, rozvod atd.) a byl v extrémně velkém psychickém vypětí trvajícím přes měsíc a půl (znovu po 3 letech abstinence začal silně kouřit). Před 3 týdny mi zbělel jazyk na ORL mi řekli že jde pravděpodobně ( bez stěru a analýzy ) o candidozu jazyka a že to možná souviselo s kouřením a špatnou hygienou . Zjistil jsem zároveň že jsem výrazně ztratil na váze ( 6 kg za pět týdnů /stresu ) z 85 na 79kg. Životospráva byla horší ale nebylo to tak že bych skoro nejedl. Teď jím týden opravdu pravidelně a hodně ( i sladké a tučné ..) nekouřím - chuť k jídlu mám spíše větší ale váha se zatím zvedla jen o 1 kg.Pociťují plynatost a stolice je většinou hnědá ale jde často i k žluté barvě. ( neplave, nedělají se mastné skvrny ) pociťují trochu bolest žaludku( může být stres) Sono slinivky a okolí ( byla prý dobře vidět kromě ocásku) proběhlo bez zvláštních nálezů. Můj dotaz zní jak postupovat dále - tj zda má smysl žádat o CT nebo podstoupit nějaká další vyšetření a kde? Kombinace rychlého zhubnutí, bílého jazyka ( v zadní části) a změn stolice mě nechává v pochybách a úzkostech zda nejde o rakovinu slinivky. Jak často je změna barvy jazyka průvodním jevem? Děkuji laskavě za vaši odpověď.

Vážený pane, nejprve bych vše probrala s Vašim lékařem, který Vás také vyšetří pohmatem. Tato poradna nenahradí lékaře.

Pokud se týká slinivky, je výborné vyšetření tzv. endosonografie (EUS). Nevím, odkud jste, proto nemůžu doporučit konkrétní pracoviště.

2. 8. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, přítelkyně se obává dědičnosti sarkomů. Její babička (z matčiny strany) zemřela na kožní sarkom v oblasti nosu (přesný typ bohužel nevím), a její maminka měla maligní myom (stromální sarkom), na což se přišlo přišlo až po operaci myomu. Četli jsme, že sarkomy nejsou dědičné, je tedy v tomto případě možné vyloučit genetický faktor? Děkuji.

Sarkomy jsou vzácně součástí dědičných syndromů. Nejspíše se nebude jednat o dědičnou dispozici, neznám věk nádorových onemocnění a další rodinnou anamnézu. Genetické testování nejspíše není indikováno.

Doporučuji gynekologické kontroly 1-2x ročně včetně vaginálního ultrazvuku.

23. 7. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz