Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 76 zrušit všechny filtry

Po nádoru vaječníku 8/2013 a sleziny 8/2015 pří neustále se zvyšujících při kontrolách markerů Ca125, čeho se vyvarovat ve stravě? Mívám nejvíce kolem 46, někdy 38. Jaké bylinky by měly být zakázané, doplňky stravy a pod. 

Dovolím si odpovědět více ze široka. Ve Vašem textu je pro mne příliš mnoho neznámých (Váš věk, jak bylo nádorové onemocnění léčeno - odstranění vaječníku/ů...., zda berete v současnosti na to nějaké léky, či jste "jen" sledována, zda se neléčíte ještě s něčím dalším, jaký vedete životní styl - pohybová aktivita, nadváha/obezita, kouření, stres....), abych mohla odpověď více konkrétně a nedopustila se tak zcestné rady.

Marker Ca 125 je pouze jednou z možností, jak sledovat vývoj zdravotního stavu po léčbě nádorů vaječníku. Existuje však mnoho dalších (další markery, např. HE4, či vyšetření zobrazovacími metodami apod.). Myslím si, že kdyby výkyv tohoto markeru považoval Váš lékař za hodný zvýšené pozornosti, určitě by Vás nesledoval jen tímto způsobem. Jestli Vaše hladina kolísá mezi 38-46 (norma je tuším do 35), asi není důvod k nadměrným obavám. Ale tohle prosím konzultujte se svým lékařem. 

Za moji aprobaci Vám jako prevenci návratu nádorového onemocnění (i na úrovni jiných orgánů než vaječníků, sleziny...), či prevenci vzniku i jiných onemocnění (kardiovaskulárních, diabetu...), mohu dát kvůli důvodům uvedeným výše, spíše obecné rady. Nádor, či jiné onemocnění, totiž nikdy nevzniká působením pouze 1 faktoru a vzniká až po dlouhodobějším působení. První rada se týká životního stylu: nekouřit, udržovat si optimální tělesnou hmotnost, tzn. BMI - do 25 (nadváha/obezita je prokázaný faktor zvyšující riziko vzniku nádoru vaječníku), pokud možno nekonzumujte alkohol, nebo jen přiměřeně, každý den pěstujte pohybovou aktivitu a nebuďte pasivní, vyvarujte se stresu... Z obecných zásad stran výživy, což je druhá rada, dodržujte pestrou a pravidelnou stravu. Mějte dostatek různobarevné zeleniny a ovoce (min. 3 porce zeleniny a 2 porce ovoce denně, ideálně celkem 500-600 g/den), preferujte celozrnné výrobky před rafinovanými výrobky (výrobky z bílé mouky, bílá rýže a těstoviny...), snižte konzumaci živočišných tuků (uzeniny, sádlo, máslo, prorostlé maso...) a jednoduchých cukrů (tj. přidaný cukr v nápojích, sušenkách, ovocných jogurtech.....). Preferujte maso libové, netučné, spíše bílé (drůběž) a rybí. U ryb si jejich vyšší tučnost pro výborné složení mastných kyselin dovolit můžete (losos, makrela...), konzumace alespoň 2-3x týdně, 2x týdně luštěniny (ve Vašem případě omezit z této kategorie sóju - přítomnost velkého množství fytoestrogenů), moc nesolte, používejte rostlinné oleje místo živočišných tuků (olej řepkový na tepelnou úpravu; slunečnicový, olivový do salátů; vyvarujte se tuku kokosovému, palmojádrovému, ten je často ukryt ve výrobcích, proto je potřeba číst složení na obale). Z kulinární úpravy volte šetrné způsoby - vaření, dušení, omezte smažení, grilování...

Ke konkrétní problematice v otázce bylinek a doplňků stravy lze říci, že striktní zákaz něčeho, co ano, či ne, nikde nenajdete a ani to nelze tak formulovat. Protože vždy jde o to, kolik, jak často, jak dlouho byste něco užívala, jaký je Váš zdravotní stav a další okolnosti, o kterých jsem psala výše. Obecně snad, pokud bych velmi hypotetizovala, že by u Vás nádor vaječníku vznikl na podkladě hormonální etiologie a je v současné době cílem potlačovat působení těchto hormonů, např. určitými léky, je potřeba se vyhnout věcem "zbytečně" zvyšující hladinu estrogenů v těle. Látky ve stravě mající v těle podobné účinky jako estrogeny nazýváme fytoestrogeny. Neměla byste tedy nadměrně konzumovat sóju a výrobky z ní; lněné semínko, byliny na "tzv. klimakterické obtíže" (např. jetel, drmek, ploštičník, andělika, šalvěj...). Ty mají za cíl "suplovat" fyziologické estrogeny a mírnit tak obtíže (návaly, pocení, problémy se spánkem, suchost sliznic....) při menopauze. Hovoří se také o tom, že káva a čaj může obsahovat hodně fytoestrogenů. Čili i zde by ta konzumace neměla být přehnaná. Ale jen hypotetizuji, neznám Vaši přesnou anamnézu. Zkuste to ještě probrat se svým ošetřujícím lékařem, jak ten viděl etiologii vzniku nádoru vaječníku a jaká byla v té souvislosti zvolena léčba (léky tlumící nějaké funkce v organismu, nebo se "jen" sleduje Váš současný zdr. stav...). K doplňkům stravy - obecně ani není potřeba je užívat, pokud máte dostatečně pestrou stravu. Výjimkou je např. doplnění vitaminu D v zimě, kdy nemáme jeho dostatečnou syntézu v kůži díky UV záření a nekonzumujeme dostatek ryb, vitaminu C při období zvýšené nemocnosti...apod. Ani bylinky neslouží jako náhrada pestré stravy, nejsou ani zárukou 100 % prevence. Většinou se užívají pro nějaké symptomy, které chceme ovlivňovat, a o těch také z Vašeho dotazu nic nevím, a proto vyjádření nemohu více specifikovat.

Můžete se případně ještě zkusit zeptat pana primáře Maňáska, který bude mít živé vysílání 2. 5. k problematice výživy při nádorovém onemocnění (/pacient-a-rodina/pece-o-pacienta/vyziva/ptejte-se-zive-na-vyzivu-behem-lecby/). Obávám se ale, že nejlépe "na míru" Vám stejně poradí Váš ošetřující lékař, který má o Vás všechny detailní informace.

S úctou

Svatava Bischofová    

28. 4. 2018, Mgr. Svatava Bischofová , bischofova@post.cz

Dobrý den, před zhruba 5ti lety mi byla provedena konizace děl. čípku (ložisko cca 2,5 cm, 3mm do hloubky) pro těžký předrakovinový stav (přesné hodnoty neznám). Žádná léčba z onkologického hlediska neproběhla. Nyní jsem chtěla jít na laserovou operaci varixů a pan dr. mě odmítl s tím, že je riziko, že by se mi mohla rakovina 'rozjet'. Můj gynekolog i jiný dr. přes laserové operace se tomu divili. Chtěla bych se zeptat na názor onkologa. Ďekuji

Laserová operace varixů pro Vás není - z hlediska předchozí konizace čípku děložního – žádným rizikem. Ani v situaci, kdy by jste měla skutečně karcinom a ten tam nakonec nebyl, jen in situ nález, což je – jak píšete – stav předrakovinový, tj. nebýt té konizace, rakovina by se tam časem objevila, ale pokud je vše t.č. v pořádku, nijak Vás operace varixů neohrožuje .  

6. 4. 2018, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobry den,
chci se zeptat, jak hodne bych se mel znepokojovat. V prosinci jsem asi dva dny prepojoval el. rozvadec v uzavrene male mistnosti. Az pozdeji jsem zjistil, ze to oblozeni kolem dokola jsou azbestove desky. Ty se pri dotyku na kraji drolily. Navic to tam druhy den tatka probehl s vysavacem. Takze asi hodne rozviril. Do desek jsme primo nevrtali. Ale pri praci bylo videt, jak nam material zustava na rukavech a droli se.
Dekuji za odpoved.

Znepokojovat se nemusíte. 

27. 3. 2018, prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., jskric@fnbrno.cz

Dobrý den, chci se zeptat, zda vyřazení produktů živočišného původu ze stravy pomáhá?

Dobrý den, děkuji za dotaz. Vyřazení živočišných produktů z jídelníčku v rámci prevence nezajistí, že se člověk nádorovému onemocnění 100 % vyhne. To vzniká vždy působením více faktorů.... O potraviny živočišného původu, především vejce, mléko a mléčné výrobky, ale i libové maso, by byla velká škoda se ochuzovat. Jsou totiž cenným zdrojem nejen plnohodnotných bílkovin, ale i mnoha vitaminů a minerálních látek. Nejlepší cestou, jak zajistit tělu dostatečný přísun všeho potřebného, je mít co nejpestřejší stravu. Jednak tělo dostane široké spektrum různě prospěšných látek a pokud tam jsou složky méně prospěšné, nejsme jim vystaveni chronicky, takže je to vlastně i prevence před dlouhodobým působením stejných látek. Čili živočišné produkty vyřazovat nemusíte. Spíše omezte konzumaci tučných variant, preferujte výrobky středně tučné a v případě masa volte libové varianty upravené ideálně šetrně, a to dušením, či vařením. Maso je velmi vhodné prostřídat s rybami (v tomto případě klidně tučnějšími), které obsahují vhodnější spektrum mastných kyselin (tzv. nenasycených, omega 3) a také vitaminu D aj. To samé se týká situace, pokud člověk má nádorové onemocnění. Vyřazení těchto potravin by bylo zbytečné, dokonce až kontraproduktivní. Ve stravě musíme mít jak rostlinné, tak živočišné potraviny. Oboje má svoje plusy a mínusy, proto jejich vhodná kombinace je ideální variantou.   

11. 1. 2018, Mgr. Svatava Bischofová, info@linkos.cz

Dobrý den,nevím jestli to sem patří,ale nevím na koho se s tímto dotazem obrátit.Tak tedy-před 5 lety jsem měla tuto diagnozu: Invazivní duktální karcinom L mamy.Proběhla parialní operace,extirpace SNL,exentrace L axily.pT1 pN1(SNL),MO,G2,ER 100%,PR 15%,MIB do 15,HER2 negat,4x chemo+ozařování.5 let léčba --- a nyní už bez léků.
Chěla bych se zeptat,protože plánuji těhotenstí,jaké procento je,že se mi nemoc vrátí.
A ještě mám dotaz z genetiky.Byla mi prokázána mutace A1298C v genu pro MTHFR v homozygoním stavu.Tak co to znamená.
Děkuji předem za odpověd.

Nevím, kolik je Vám let, nicméně gravidita po předchozí onkologické léčbě je možná po konzultaci zejména s Vaším ošetřujícím lékařem, který nejlépe zná Vás celkový zdravotní stav a Vaši předchozí léčbu včetně typu chemoterapie, kterou jste absolvovala, otázka z genetiky je hodně speciální a bude asi na genetika. Po pravdě se běžně tento gen na typu léčby a dalšího sledování nepodílí. Možná by mi i pomohlo, kdybych věděla, kde jste se léčila. Pokud chcete údaje doplnit, napište prosím. Zdravím   

5. 12. 2017, prim. MUDr. Renata Neumanová, Ph., D., MBA  , neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den, ráda bych se zeptala na preventivní genetické vyšetření dědičnosti nádoru vaječníků. Tato nemoc se nyní objevila v rodině u 39 leté pacientky, což údajně věk, který podle lékařů značí dědičnost, v rodině se však nemoc neobjevila, ani rakovina prsu, na genetické vyšetření je zatím objednána, výsledky ještě nemáme. Zajímalo by mne však, zda toto vyšetření hradí pojišťovna, pokud bychom chtěli preventivně prošetřit i pokrevní příbuzné této pacientky? Děkuji.

Pacientka by měla být testována, zda není nosičkou mutace v genech BRCA1 a BRCA2. Pokud bude potvrzeno dědičné riziko, je možné testovat v rodině všechny příbuzné v riziku na stejnou mutaci. Je hrazeno pojišťovnou.

Je nutné počkat na výsledek testování pacientky.

14. 11. 2017, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Již léta jsem měla na vulvě znaménko které neměnilo tvar ani barvu. Před měsícem se mi u znaménka udělal furunkl, tak mne gynekolog odeslal na névove odd. kde udělali biopsii a stěry na HPV infekci s pozitivním výsledkem typu 16a31. Při odstraňování znamenka bylo zjištěno dalších šest ložisek které operatér taktéž odstranil, všechny byli prekanozni. Prosim můžete my zdelit jak v praxi probíhá další postup? dá se zjistit zda to mám stále v organismu? může se to projevit i na jiných orgánech?je nějaká léčba která by zlikvidovala HPV?nemohu nakazit rodinu? 

Pokud se jednalo o prekancerozu, tak je vhodné další pečlivé sledování, další léčba není po odstranění nálezu v tomto případě potřebná. Jinde by se to projevit nemělo. Rodinu jako takovou nakazit nemůžete, ale pohlavního partnera případně ano, tam je namístě zřejmě používání ochrany. 

30. 10. 2017, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den,
chci se zeptat na jednu věc... před necelými dvěma měsíci jsem si náhodně v pravém třísle našla malou bouličku, odhadem má tak 5 mm, maximálně centimetr... je pohyblivá, nebolí... vůbec netuším, jestli tam byla i předtím, nijak tu oblast nemám prohmatanou... předtím než jsem ji našla jsem měla problém s anální fisurou (kterou mám od porodu už 5 let a někdy se zhorší, někdy je bez problémů) a také jsem měla dost podrážděné stydké pysky (jakoby řízlé), většinou se mi takové problémy projevují v létě, když jsem v mokrých plavkách apod... Problémy se spodkem jsou už ok, ale ta malá hrčka v třísle je pořád... Mohlo by jít o něco vážného? Je potřeba to nějak řešit? Mám tělísko Mirena, občas jsem trpěla na cysty, ale momentálně ne, tak nevím, jestli to nemůže být i od toho...Děkuji za Vaši odpověď, mám strach, aby to nebylo něco závažného.

Může jít jen o zánětlivě zvětšenou uzlinu a to i v souvislosti s anální fisurou, či jiným chronickým drážděním nebo zánětlivým procesem, ale nejvhodnější by bylo, nechat si udělat ultrazvuk této oblasti a též aktuálně gynekologické vyšetření a vyšetření oblasti konečníku. Jen tak budete mít jistotu, že se nejedná o nic vážnějšího. Zdravím a přeji, ať vše dobře dopadne !!!

22. 9. 2017, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobry den,moje otázka je svým zpusobem o prevenci.onemocnela sem zhoubnym nadorem prsu a uzivam leky tamoxifen a chtěla bych vedet,zda je mohu kombinovat s doplnkem stravy biosil plus,ktery obsahuje biotin,kyselinu pantothenovou,zinek a oxid kremicity.a ještě kombinovat s vitaminem c,vitaminem d3 a k2.jestli tato kombinace je pozitivni,abych si neuskodila.Dekuji Vam za odpoved

Neuškodíte si, tento lék (Biosil plus) včetně dalších vitamínů kombinovat můžete. Nevím tedy, jaké máte další případné nemoci, ale jinak by to nemělo vadit. Neumanová

29. 3. 2017, MUDr. Renata Neumanová, neumanova.ren@volny.cz

Jaká preventivní vyšetření je třeba podstupovat po hysterektomii pro diagnozu karcinom děložního čípku, vaječník ponechán aby bylo zachyceno případné další onemocnění jako třeba rakovina vaječníku hysterektomie provedena před 6 lety při operaci byla diagnostikována Intravenozní leiomyomatoza s kterou si nikdo moc neví rady prý stačí jednou za rok podstoupit rentgen plic kde by se prý objevily ložiska této nemoci.

Nevím, kolik je Vám let, ale s ohledem na ponechané vaječníky předpokládám, že jste spíše mladší a před operací hrdla a těla děložního jste ještě byla menoaktivní (tj. ještě jste menstruovala).
Nepíšete nic o další léčbě, takže též usuzuji na to, že operace byla jedinou terapií a dále nenásledovala ani radioterapie (ozařování) ani chemoterapie.
Po provedené gynekologické operaci pro karcinom hrdla děložního je vhodné na začátku chodit na pravidelné gynekologické kontroly včetně UZ (ultrazvukového) vyšetření – 1x za 3 měsíce, minimálně první dva roky, dále 1x za rok na UZ jater a CT nebo MR (magnetická resonance) malé pánve + rtg nebo CT plic. Některá pracoviště doplňují i scinti kostí a laboratorní odběry, ale pokud nejsou žádné obtíže, není to nutné.
Nicméně píšete, že jste po operaci 6 let, v tomto případě by jste měla určitě mít i nadále pravidelná gynekologická vyšetření včetně vaginálního UZ 1x za 6 měsíců – toto je nutné. Dále je možné provést 1x za rok až dva CT nebo MR malé pánve, případně něco dalšího - dle případných obtíží. Odběr krve na TM (tumor markery) není nutný a v případě této diagnózy ani přínosný.
Nevím, zda jsem to napsala srozumitelně, pokud byste něčemu nerozuměla, ozvěte se znovu, ráda to zkusím upřesnit. Taky by mi pomohla znalost Vašeho věku, případné další léčby, pokud byla provedena a případně pracoviště, kde jste byla operována. Ale záleží na Vás, co mi budete chtít ještě upřesnit. Zdravím a přeji pevné, zdravím MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA

4. 3. 2017, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den,
Jsem 20 let po operaci zhoubného nádoru močového měchýře a letos jsem prodělal operaci radikální prostatektonomie. Soused si přistavěl krb a smradlavý kouř před kterým není úniku zamořuje náš dům, mám veliké obavy z kontaminace škodlivin a jemných prachových částic PM2,5, a PM10 procházejících celým oslabeným organismem.Jemný prach cítím v očích i ústech a pálí mne jazyk. Mám opravdu obavy z fatálních důsledků. Ve zprávě Rizikové faktory nádorových onemocnění se o nebezpečí spalin z lokálních topenišť nehovoří, proto bych rád znal Váš názor.
Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Abych mohla kvalifikovaně odpovědět, musela bych vědět, jaké topivo používá soused. 

29. 12. 2016, prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., jskric@fnbrno.cz

prosím o přiblížení diagnozy histol.heterologní MMMT v děloze a možný způsob léčby.děkuji 

Jedná se o zkratku z anglického malignant mixed Müllerian tumor (zhoubný smíšený Mulleriánský tumor), který se vyskytuje v děloze. Je to nádor velice raritní (málo častý) a spíše agresivněji se chovající. Vychází jak ze sliznice, tak z pojivové tkáně (proto smíšený – mixed). Nejběžnější léčbou je chirurgický výkon, event. následovaný chemoterapií nebo chemoradioterapií. Vše záleží též na pokročilosti onemocnění a stavu pacientky.  

31. 8. 2016, MUDr. Renata Neumanová, neumanova.ren@volny.cz

Dobrý den. V listopadu 2014 mi byl v Motole odstraněn střední lalok plíce pro typický karcinoid 25x25x20mm NEC Grade 1, mitozy nezjištěny Ki- pozitivita 1-2%. Na onkologii mi bylo řečeno, že vše dopadlo dobře a že to bylo v tak malém stádiu, že už by se to vrátit nemělo, pro některé lékaře, že to rakovina nebyla. Minulý týden jsem opět byla po čtvrt roce na ko CT a závěr: Bez známek recidivy, mírně zvětšená LU 22x11 u pravého oblouku. Paní doktorka se mi zeptala, zda mám rýmu, to jsem měla, když jsem byla na ct a řekla další ko za 3 měsíce, ale už bychom ko mohli dělat i déle. Děsně mi ta uzlina vyděsila, pohmatala mi krk, tam periférně nic. Mám se něčeho bát? Dnes jsem byla u kardiologa, protože mám na onko zvýšený tlak, vše bylo v pořádku, prý to mám ze stresu. Pan doktor mi řekl, že není pravda, že karcinoid je operací vyléčený, že nejlepší péči poskytují v Itálii, u nás, že se jen čeká až to vypukne znovu. Jsem z toho mírně vykolejená a špatná a vůbec nevím co dělat Jaký je váš názor na zvětšenou uzlinku a prognózu? Doktoři mi totiž ubezpečují, že je vše v pořádku a nic už by se stát nemělo. Děkuji 

Postup kolegů je správný. Prognóza ve Vašem případě velmi dobrá. Uzlina je velmi malá. V Itálii by postupovali úplně stejně. Zdraví Jana Skřičková

Prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc.
přednostka Kliniky nemocí plicních a TBC
FN Brno a LF MU
tel: +420 5 3223 2504
fax: +420 5 3223 2405
mobil: 602 72 64 90
e-mail: skrickova.jana@fnbrno.cz

6. 6. 2016, Prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., skrickova.jana@fnbrno.cz

Dobry den, priteluv bratr - 44 umrel na rakovinu - zacala na mandli...po chemoterapii a zdanlivem vyleceni se vsak dostala na jatra ..plice...atd. Jeho otci ted nasli rakovinu na jatrech a metast.na plicich..- vek 72.cukrovkar.. . Sestra otce a jejich otec umreli take na rakovinu..nevime vsak ceho. Priteli je 32 let...jak se ma hlidat, jaka je prevence a jaka vysetreni a jak casto by mel podstupovat?jit pripadne i na gen.testy?dekuji....

Pokud měl rakovinu mandlí, často to souvisí s kouřením, s chronickým zánětem, s virovou infekcí. Dědičná forma není známá. Jeho otec měl karcinom jater. Tyto nádory nebývají dědičného původu. Hodně záleží na životním stylu, příčinou bývají alkohol, kouření, virový zánět jater.

Genetické testování není indikované. V prevenci nekouřit, nepít alkohol, chodit na prevence k praktickému lékaři po dvou letech. Od 50 let kontroly tlustého střeva a prostaty.

Přítel si může zaplatit ultrazvuk břišních orgánů, nepotřebuje žádanku.

1. 4. 2016, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobry den,moji mamince zjistili lekari ve 30 letech na zadech sinovialosarkom.Po 10letech se objevily metastaze nejdrive v plicich,potom v jatrech a kostech.Bohuzel zemrela ve 45letech.Mohu se zeptat jaka je pravdepodobnost vyskytu rakoviny u jejich dvou dcer?Predem dekuji za odpoved.

Pokud se v rodině maminky nevyskytla další nádorová onemocnění v mladším věku, je asi pravděpodobnost, že se jednalo o dědičnou formu onemocnění, malá. Pro dcery může být mírně zvýšené riziko nádoru typu sarkomů, asi dvojnásobné, další rizika nádorů budou asi podobná, jako má ostatní populace.

Doporučuji celkové preventivní kontroly u praktického lékaře po dvou letech, včetně kontroly krevního obrazu. Pokud se objeví nějaké příznaky (bulky, i nebolestivé, bolesti hlavy, závratě, poruchy vidění, dlouhodobý kašel, krev v moči, stolici aj.) na prohlídku ihned.

Dále gynekologické kontroly ročně včetně vagin. UZ, kontroly prsou gynekologem, mamografie od 45 let po dvou letech, od 50 let testy na krev ve stolici, od 55 let kolonoskopie.

9. 3. 2016, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz