Záznam webináře „Příroda, pohyb, naše psychika a zdraví“ z cyklu #MysliProtiRakovine

Záznam webináře „Příroda, pohyb, naše psychika a zdraví“ z cyklu #MysliProtiRakovine

Pátý, a zatím poslední, díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine byl 20. března 2019. Hostem psychologa Martina Pospíchala byl Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Tématem byl pohyb jako prevence nemocí, i pohyb v době onkologického onemocnění a po uzdravení. Na konkrétních příkladech jsme ukázali vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví, možnosti využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy.

TIP: Pro lepší zážitek zvolte režim "Celá obrazovka" (ikonka vpravo dole na liště videa). Pro synchronizaci slidů s videem a obráceně využijte tlačítek v dolní části okna se slidy.

Video obsahuje slidy, sledujte jej proto v režimu celá obrazovka (šipky vpravo dole pod videem).  

Dozvíte se například to, že začít po léčbě s pohybem je jako s učením se cizího jazyka, je třeba se po přestávce vrátit o pár lekcí dozadu :-). Studie ale potvrzují, že se pomalu a postupně vrátíte tam, kde jste byli před nemocí. Zajímavé informace se mohou dozvědět i rodiče nemocných dětí, kteří ze strachu z nemoci omezují děti v pohybu.  

Co je důležité:

  • Velmi důležité je znát Váš zdravotní stav a konzultovat vhodnost a intenzitu pohybu s Vaším lékařem
  • Zvolit vhodnou pohybovou aktivitu
  • Pravidelnost pohybu
  • Pomalé a postupné přidávání času, věnovaného pohybu a fyzické zátěže 

Zúčastněte se, prosím, našeho malého průzkumu (vlevo) Během živého přenosu diváci odpovídali na čtyři otázky, stejné otázky najdete v levé části obrazovky. Budeme moc rádi, když se zúčastníte tohoto malého průzkumu a zakliknete odpovědi na otázky o tom, jak moc nemoc změnila Váš život a jak jste se dokázali změně přizpůsobit. Děkujeme! 

Podívat se můžete i na  rozhovor, který jsme natočili hned po skončení přenosu s přednášejícími.   

PhDr. Ing. Martin Pospíchal je členem výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti. Jeho činnost se soustřeďuje na pomoc klientů po prodělaném onkologickém onemocnění, a to se zvládáním prožívaných životních těžkostí, s cílem zlepšit způsoby, jak těmto situacím přistupují. Je aktivním členem mezinárodní psychoneuroimunologické společnosti. Věnuje se výzkumu vztahu mezi stresem, strategiemi jeho zvládání a vlivem na zdraví člověka, resp. na fungování jeho imunitního systému. V rámci mezinárodní psychoonkologické společnosti IPOS se jeho výzkumná činnost zaměřuje na vazbu mezi přístupem k životním těžkostem, stresům a možné progresi (či utlumení) onkologického onemocnění. Dále je také lektorem výuky psychologie na Univerzitě Karlově, katedře psychologie.

Mgr. Tomáš Vyhlídal působí jako odborný asistent na Katedře aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Profesně se zaměřuje nejen na význam pohybu v prevenci nádorových onemocnění, ale také se soustřeďuje na realizaci akcí pohybového charakteru pro dětské onkologické pacienty. Výzkumnou činností se zaměřuje především na charakteristiku pohybového chování u dětí s onkologickým onemocnění v období remise. Je členem sekce Preventivní onkologie České onkologické společnosti a členem České asociace aplikovaných pohybových aktivit. Je řešitelem národních i mezinárodních projektů zaměřených na význam pohybu v dětské onkologii a je také hlavním autorem odborné publikace Pohybové aktivity v dětské onkologii.

Co nás čeká dál v projektu #MysliProtiRakovine

Skončila první část projektu. Druhá začne v květnu, kdy proběhne v Praze, Českých Budějovicích a Olomouci přednáška s názvem Vliv našich emocí na imunitní systém a zdraví (bližší informace a odkaz na registraci).