Na regionální přednášky navazuje cyklus webových seminářů. Z vědeckých poznatků vyplývá, že existují takové způsoby zvládání životních těžkostí a stresů, které pozitivním způsobem pomáhají při uzdravování a fungování našeho imunitního systému. Právě představení těchto poznatků a dalších souvisejících témat je předmětem jednotlivých webinářů na Linkos.cz, na které Vás zveme.
„Náročnost výchovy a podpory dětí v době léčby." (10. září 2024 od 18 hodin)
Rádi bychom Vás pozvali na webový seminář, určený pro maminky a tatínky, kteří si procházejí onkologickou nemocí a léčbou. Webinář bude zaměřený na téma podpory a komunikace s dětmi v době, kdy si rodič prochází náročnou onkologickou léčbou. Jádrem semináře jsou Vámi zaslaná témata a tíživé otázky, na které budou odpovídat zkušení psychologové. V rámci setkání bude možné vznášet další dotazy formou chatu. Jeho cílem je inspirovat rodiče k lepšímu zvládání náročných situací spojených s výchovou a léčbou.
„Co trápí mysl nevyléčitelně nebo chronicky nemocných." (24. února 2022)
Webinář již proběhl, můžete se podívat na záznam. V podvečer 24. února 2022 se konal další webový seminář cyklu #MysliProtiRakovine, tentokrát na téma možnosti zvládání nevyléčitelného nebo chronického onkologického onemocnění pohledem psychologie. Zveme vás k poslechu záznamu, který je určen jak zdravotníkům, tak blízkým nemocných, stejně jako samotným pacientům. Tedy všem těm, kteří jsou nuceni se s tématem chronické či nevyléčitelné nemoci potýkat.
.
„Zvládání a sdělování nepříjemných zpráv." (11. ledna 2020)
Webinář již proběhl, můžete se podívat na záznam. Každý z nás, každý den komunikuje s lidmi ve svém okolí. S naší rodinou, přáteli a blízkými. Také s našimi kolegy, a pokud jsme lékaři tak i s našimi klienty. Ve většině případů nám to nedělá zásadnější problém. Jsou ale situace, kdy je to najednou těžší. Kdy musíme tomu druhému říci něco, co se nám neříká lehko. Ať už je to náš blízký, nebo klient, kterému je třeba sdělit nepříjemnou zprávu. Člověk člověku jen velmi nerad říká špatné zprávy, ať už se týkají čehokoliv a to včetně zhoršení zdravotní situace. MUDr. Petr Pavlíček jako lékař, RSDr. Mgr. Zuzana Nemčíková a psycholog Martin Pospíchal v záznamu nového webináře.
„Zvládání pocitů nejistoty v současné pandemické situaci. Webinář pro onkologicky nemocné." (13. listopadu 2020)
Webinář již proběhl, můžete se podívat na záznam. Současná situace probouzí v nejednom člověku pocity nejistoty. Je obtížnější, než kdy dříve, plánovat. V mysli se objevují obavy z budoucího ekonomického či zdravotního vývoje situace. Doporučení autorit jsou mnohdy nejasná. Musíme se přizpůsobit nechtěným změnám. Prožíváme často pocity naštvání, obav, ale i celkovou únavu z nutnosti znovu zavedení všech epidemiologických opatření. To vše může mít dopad jak na naši životní spokojenost a psychiku. Webový seminář vede PhDr. Martin Pospíchal.
„Možnosti využití tzv. mindfulness principů pro zvýšení kvality života a zdraví pacientů" (27. května 2020)
V rámci webového semináře jsme představili přístupy založené na tzv. mindfulness principech, které jsou poměrně účinné pro zvládání stresu a emocí souvisejících s léčbou. Jde o schopnost, kterou je možné si osvojit a postupně rozvíjet pravidelným cvičením (podobně jako trénujete nějakou jinou schopnost). Hostem Martina Pospíchala byl lektor Jan Burian.
„Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-19?" (19. března 2020)
Webinář proběhl, připravili jsme pro vás záznam. Na místo původně plánovaného semináře na téma výživy v průběhu léčby, který musel být kvůli epidemiologické situaci přesunut, jsme zařadili seminář na aktuální téma.
Psycholog Martin Pospíchal mluvil o základních možnostech a doporučeních pro práci se strachem z nákazy. V rámci semináře se odpověděl na vaše otázky k tématu z pohledu psychologie.
Seminář byl svou podstatou zaměřený primárně na onkologicky nemocné, lidi po nemoci a jejich blízké.
„Výživa v průběhu léčby a po ní pohledem onkologa a psychologa" (přenos byl odložen kvůli pandemii)
Otázky správné výživy v průběhu léčby i po ní trápí nejednoho pacienta a jeho blízké. V praxi jsme svědky mnohdy výrazných změn stravovacích návyků. A to jak v oblasti příklonu ke zdravější stravě na straně jedné nebo naopak až k nebezpečným dietám na straně druhé. Hostem psychologa Martina Pospíchala bude onkolog a předseda Pracovní skupiny nutriční péče v onkologii při onkologické společnosti Viktor Maňásek. Ptejte se už nyní, nový termín bude oznámen.
„Rozhovor s nejbližšími a přáteli“ (25. listopadu 2019)
Webinář proběhl, připravili jsme pro vás záznam. Dobře fungující vztahy pozitivně ovlivní náš zdravotní stav. Je to právě rozhovor o nemoci, který usměrňuje vztahy s našimi nejbližšími a společné pouto posiluje nebo oslabuje. Právě téma jako o nemoci mluvit s nejbližšími bylo tématem webového semináře, který jsme pro Vás připravili společně s paní Mgr. Hanou Kynkorovu, která se dlouhodobě věnuje oblasti práce s onkologicky nemocnými a jejich rodinami.
„Zvládání bolesti a paliativní léčba“ (4. listopadu 2019)
Webinář proběhl, připravili jsme pro vás záznam. Společně s panem MUDr. Michalem Koubou z Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze jsme mluvili o bolesti jako prožitku z pohledu psychologie a také o možnosti jejího ovlivnění z pohledu medicíny. Řekli jsme si také o tom, co můžeme pacientům nabídnout, když už život samotný zachránit nelze. A zkusili jsme také vyvrátit některé mýty v této oblasti.
.
„Příroda, pohyb, naše psychika a zdraví“ (20. března 2019)
Webinář již proběhl, připravili jsme pro vás záznam a můžete si také poslechnout rozhovor po skončení. Na konkrétních příkladech jsme si ukázali vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví, jejich možnosti využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy. Hostem PhDr. Martina Popíchala byl Mgr. Tomáš Vyhlídal.
„Nucená změna a pozitivní přístup k ní“ (13. února 2019)
Webový seminář již proběhl, připravili jsme pro Vás záznam a můžete si také poslechnout rozhovor po skončení. Probrali jsme relativní platnost tvrzení „Musíš být pozitivní za každou cenu“, ukázali si cesty k posílení naděje a důvěry a představili model trvale udržitelného pozitivního přístupu. Dotkli jsme se otázky životních změn po prodělaném onemocnění a jak je zvládnout. Hostem Martina Pospíchala byla klinická psycholožka Libuše Kalvodová.
„Síla opory našich nejbližších“ (16. ledna 2019)
Webový seminář již proběhl, připravili jsme pro Vás záznam a můžete si také poslechnout rozhovor po skončení. Ukázali jsme, jak mohou dobře fungující vztahy pozitivně ovlivnit náš zdravotní stav, co sami můžeme udělat pro zlepšení vztahů s nejbližšími i jak mohou naši nejbližší pečovat sami o sebe tak, aby byli schopni poskytovat nemocnému dlouhodobě podporu. Hostem Martina Pospíchala byla tentokrát klinická psycholožka Eva Tošnerová.
„Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout“ (12. prosince 2018)
Webový seminář již proběhl, připravili jsme pro Vás záznam a můžete si také poslechnout rozhovor po skončení. Během přenosu jsme vysvětlili, co je strach a jak se s ním dá pracovat, jak nahlédnout jeho příčiny a kořeny. Představili jsme možnosti technik relaxace a zvládání stresu, které mohou být dobře využitelné například při prožívání stresu a obav před sdělením výsledků kontrolního vyšetření. A odpověděli jsme na dotazy současných i bývalých onkologických pacientů.
„Schopnost vyjádřit emoce pomáhá“ (7. listopadu 2018)
Webový seminář již proběhl, připravili jsme pro Vás záznam a také rozhovor po skončení.
Představili jsme možnosti, jak se naučit „ventilovat“ negativní emoce a spoluprožívat ty pozitivní, jak sdílet naše prožitky a obavy s nejbližšími tak, abychom je nezraňovali, i jaké jsou další možné cesty k vyjádření („dostání to ze sebe“) našich negativních pocitů a prožívání (tanec, kresba, psaní, sport apod.).
Pokud máte zájem, aby v některém ze seminářů zaznělo konkrétní téma, které Vás osobně zajímá, prosím napište nám.
Na Vaši účast na přednáškách a seminářích se budeme těšit!
PhDr. Ing. Martin Pospíchal a tým spolupracovníků.