Webové semináře

Na regionální přednášky navazuje cyklus webových seminářů. Z vědeckých poznatků vyplývá, že existují takové způsoby zvládání životních těžkostí a stresů, které pozitivním způsobem pomáhají při uzdravování a fungování našeho imunitního systému. Právě představení těchto poznatků a dalších souvisejících témat je předmětem jednotlivých webinářů na Linkos.cz, na které Vás zveme. 

Možnosti využití tzv. mindfulness principů pro zvýšení kvality života a zdraví pacientů" (27. května 2020)

V rámci webového semináře jsme představili přístupy založené na tzv. mindfulness principech, které jsou poměrně účinné pro zvládání stresu a emocí souvisejících s léčbou. Jde o schopnost, kterou je možné si osvojit a postupně rozvíjet pravidelným cvičením (podobně jako trénujete nějakou jinou schopnost). Hostem Martina Pospíchala byl  lektor Jan Burian.

Jak lépe zvládat strach z nákazy COVID-19?" (19. března 2020 od 13 hodin)

Webinář proběhl, připravili jsme pro vás záznam. Na místo původně plánovaného semináře na téma výživy v průběhu léčby, který musel být kvůli epidemiologické situaci přesunut, jsme zařadili seminář na aktuální téma.

Psycholog Martin Pospíchal mluvil o základních možnostech a doporučeních pro práci se strachem z nákazy. V rámci semináře se odpověděl na vaše otázky k tématu z pohledu psychologie.

Seminář byl svou podstatou zaměřený primárně na onkologicky nemocné, lidi po nemoci a jejich blízké. 

Výživa v průběhu léčby a po ní pohledem onkologa a psychologa" (přenos byl odložen kvůli pandemii)

Otázky správné výživy v průběhu léčby i po ní trápí nejednoho pacienta a jeho blízké. V praxi jsme svědky mnohdy výrazných změn stravovacích návyků. A to jak v oblasti příklonu ke zdravější stravě na straně jedné nebo naopak až k nebezpečným dietám na straně druhé. Hostem psychologa Martina Pospíchala bude onkolog a předseda Pracovní skupiny nutriční péče v onkologii při onkologické společnosti Viktor Maňásek. Ptejte se už nyní, nový termín bude oznámen.  

Rozhovor s nejbližšími a přáteli“ (25. listopadu 2019)

Webinář proběhl, připravili jsme pro vás záznam. Dobře fungující vztahy pozitivně ovlivní náš zdravotní stav. Je to právě rozhovor o nemoci, který usměrňuje vztahy s našimi nejbližšími a společné pouto posiluje nebo oslabuje. Právě téma jako o nemoci mluvit s nejbližšími bylo tématem webového semináře, který jsme pro Vás připravili společně s paní Mgr. Hanou Kynkorovu, která se dlouhodobě věnuje oblasti práce s onkologicky nemocnými a jejich rodinami.

Zvládání bolesti a paliativní léčba“ (4. listopadu 2019)

Webinář proběhl, připravili jsme pro vás záznam. Společně s panem MUDr. Michalem Koubou z Ústavu hematologie a krevní transfúze v Praze jsme mluvili o bolesti jako prožitku z pohledu psychologie a také o možnosti jejího ovlivnění z pohledu medicíny. Řekli jsme si také o tom, co můžeme pacientům nabídnout, když už život samotný zachránit nelze. A zkusili jsme také vyvrátit některé mýty v této oblasti. 

.

Příroda, pohyb, naše psychika a zdraví“ (20. března 2019)

Webinář již proběhl, připravili jsme pro vás záznam a můžete si také  poslechnout  rozhovor po skončení.  Na konkrétních příkladech jsme si ukázali vliv pohybu a přírodního prostředí na naše zdraví, jejich možnosti využití u onkologicky nemocných i u lidí po již prodělaném onkologickém onemocnění a pozitivní účinky na zlepšení stavu po náročné léčbě a při přetrvávajících pocitech únavy. Hostem PhDr. Martina Popíchala byl Mgr. Tomáš Vyhlídal. 

Nucená změna a pozitivní přístup k ní“ (13. února 2019)

Webový seminář již proběhl, připravili jsme pro Vás záznam a můžete si také  poslechnout rozhovor po skončení. Probrali jsme relativní platnost tvrzení „Musíš být pozitivní za každou cenu“, ukázali si cesty k posílení naděje a důvěry a představili model trvale udržitelného pozitivního přístupu. Dotkli jsme se otázky životních změn po prodělaném onemocnění a jak je zvládnout. Hostem Martina Pospíchala byla klinická psycholožka Libuše Kalvodová.

Síla opory našich nejbližších“ (16. ledna 2019)

Webový seminář již proběhl, připravili jsme pro Vás záznam a můžete si také poslechnout rozhovor po skončení. Ukázali jsme, jak mohou dobře fungující vztahy pozitivně ovlivnit náš zdravotní stav, co sami můžeme udělat pro zlepšení vztahů s nejbližšími i jak mohou naši nejbližší pečovat sami o sebe tak, aby byli schopni poskytovat nemocnému dlouhodobě podporu. Hostem Martina Pospíchala byla tentokrát klinická psycholožka Eva Tošnerová. 

Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout“ (12. prosince 2018)

Webový seminář již proběhl, připravili jsme pro Vás záznam a můžete si také poslechnout rozhovor po skončení. Během přenosu jsme vysvětlili, co je strach a jak se s ním dá pracovat, jak nahlédnout jeho příčiny a kořeny. Představili jsme možnosti technik relaxace a zvládání stresu, které mohou být dobře využitelné například při prožívání stresu a obav před sdělením výsledků kontrolního vyšetření. A odpověděli jsme na dotazy současných i bývalých onkologických pacientů. 

Schopnost vyjádřit emoce pomáhá“ (7. listopadu 2018)

Webový seminář již proběhl, připravili jsme pro Vás záznam a také  rozhovor po skončení
Představili jsme možnosti, jak se naučit „ventilovat“ negativní emoce a spoluprožívat ty pozitivní, jak sdílet naše prožitky a obavy s nejbližšími tak, abychom je nezraňovali, i jaké jsou další možné cesty k vyjádření („dostání to ze sebe“) našich negativních pocitů a prožívání (tanec, kresba, psaní, sport apod.).

Pokud máte zájem, aby v některém ze seminářů zaznělo konkrétní téma, které Vás osobně zajímá, prosím napište nám.

Na Vaši účast na přednáškách a seminářích se budeme těšit!

PhDr. Ing. Martin Pospíchal a tým spolupracovníků. 

TIP: Pro lepší zážitek zvolte režim "Celá obrazovka" (ikonka vpravo dole na liště videa). Pro synchronizaci slidů s videem a obráceně využijte tlačítek v dolní části okna se slidy.