Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 350 zrušit všechny filtry
Karcinom prsu - nastal již čas personalizované medicíny?
MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.

Přednáška o personalizované medicíně zazněla v rámci semináře pro veřejnost, kterou 28. května 2019 zorganizovalo Centrum informací onkologického pacienta a pacientské organizace Dialog Jessenius a Hlas onkologických pacientů. Dozvíte se, jak pokročila léčba karcinomu prsu, jaké jsou její výsledky, co je to genomové testování a hlavně, co to znamená adjuvantní léčba (zajišťovací) a také, jak lékaři poznají, zda ji podat, protože z ní bude mít pacientka přínos nebo naopak, zda to potřeba není a pacientka může být uchráněna nežádoucích účinků zajišťovací chemoterapie, aniž by se zhoršila její perspektiva.     

Pacientská organizace Veronica pomáhá ženám s gynekologickými nádory

Pacientská organizace Veronica s celorepublikovou působností sdružuje pacientky se zhoubným onemocněním endometria, vulvy, vaječníků, děložního hrdla a ženy s genetickou mutací BRCA 1 a BRCA 2. Pod hlavičkou ESGO (Evropská společnost gynekologické onkologie) a ENGAGe (Evropská pacientská organizace) a ve spolupráci s Nadačním fondem Hippokrates, vydává sérii edukačních letáků pro onkogynekologické pacientky (ke stažení v plném znění).

Projekt „MysliProtiRakovině“ slaví úspěch a pokračuje!

Je to 9 měsíců, co byl projekt „MysliProtiRakovině“ zahájen první přednáškou v sídle České lékařské společnosti v září 2018. Tuto aktivitu připravila Česká onkologická společnost společně s Martinem Pospíchalem a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu. Tento unikátní projekt se na rozdíl od jiných v oblasti prevence soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.

Dispenzarizace onkologických pacientů u praktických lékařů - dotazník

Projekt Hlas onkologických pacientů připravil dotazník na téma: "Dispenzarizace dlouhodobých onkologických pacientů u praktických lékařů". Cílem dotazníku je zjistit aktuální situaci v informovanosti o dané problematice. Pomoci zachytit dílčí rozdíly a realizaci změny v praxi. Zjistit zpětné vazby od samotných pacientek a pacientů.

Amélie vydává brožuru pro praktické lékaře a na podporu onkologicky a jinak dlouhodobě nemocných
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Pro ty praktické lékaře, kteří chtějí účinně pomáhat svým pacientům z řad dlouhodobě nemocných, připravila Amelie, z.s. brožuru s praktickými návody a informacemi z psychosociální oblasti. Udržet si přehled v rychle se měnícím prostředí sociální práce totiž není jednoduché a mnohdy ani reálné.

Na co je potřeba dát si pozor při užívání léčiv a proč?
PharmDr. Šárka Kozáková, MBA

Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali odbornice na interakce léčiv v onkologii, PharmDr. Šárky Kozákové, MBA na co si mají (nejen) onkologičtí pacienti dát pozor při užívání léčiv, kdy užívat léky a čím je zapíjet a proč je to důležité.    

Jaký vliv mohou mít přírodní preparáty na bezpečnost a účinnost chemoterapie a cílené léčby?
Mgr. Vojtěch Ondra

Zeptali jsme se na Brněnských onkologických dnech proč by měli onkologičtí pacienti dávat pozor při užívání přírodních preparátů a nebo při přípravě jídla. Bylinné přípravky mají velkou schopnost ovlivňovat metabolismus a účinek dalších léků. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, které bylinné preparáty jsou pro vás vhodné a jakým se určitě vyhnout, protože by mohly dokonce nepříznivě ovlivnit průběh a výsledky léčby!

Jaký je vývoj v oblasti rakoviny slinivky břišní (pankreatu)?
Doc. MUDr. Jan Trna, Ph.D.

U většiny nádorů se daří výrazně snižovat mortalitu, v oblasti zhoubných nádorů slinivky břišní zatím k velkému pokroku, bohužel, nedošlo. V léčebných metodách k určitému pokroku došlo, ale nadále se nedaří zachycovat tuto nemoc v časných stádiích. Zeptali jsme se proto doc. MUDr. Jana Trny, Ph.D. na vývoj v této oblasti a na možnosti časné diagnostiky. Máte-li v rodině toto onemocnění, kouříte, nebo se u Vás objevila nově cukrovka poslechněte si rady pro časný záchyt! 

Co je nového v diagnostické a intervenční radiologii?
MUDr. Jan Křístek, Ph.D.

Na Brněnských onkologických dnech 2019 jsme položili panu primáři MUDr. Janu Křístkovi, Ph.D. z Oddělení radiologie Masarykova onkologického ústavu Brno otázku na novinky v diagnostické radiologii a jsme se zeptali na pokrok v léčbě pomocí intervenční radiologie.

Seminář o dispenzarizaci zodpoví časté dotazy onkologickým pacientům

TISKOVÁ ZPRÁVA Dialog Jessenius z 21. května 2019: Zejména pro onkologické pacienty je určený seminář, který v úterý 28. května pořádají neziskové organizace Centrum informací onkologického pacienta a Hlas pacientů v budově nové dětské onkologie v Praze-Motole. Tématy budou otázky ohledně dispenzarizace a informace o genomických testech.

Jaké výhody přinese dispenzarizace praktickými lékaři onkologickým pacientům?
MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.

Letošní edukační seminář pro praktické lékaře, na kterém se praktici pravidelně seznamují s onkologickou problematikou v celé její šíři, zahájil blok o dispenzarizaci onkologických pacientů v remisi, tedy následné péči pacientů po úspěšně ukončené onkologické léčbě. Před začátkem semináře jsme požádali paní prim. Petrákovou o odpověď na otázku "Jaké výhody přinese dispenzarizace praktickými lékaři onkologickým pacientům?"

„Vliv našich emocí na imunitní systém a zdraví“ - organizační informace k přednášce z projektu #MysliProtiRakovine

V pondělí zazněla druhá přednáška cyklu #MysliProtiRakovine s názvem „Vliv našich emocí na imunitní systém a zdraví“ na Univerzitě Karlově v Praze. Další bude 22.2. v Českých Budějovicích a 25.5. v Olomouci. Na poslední pražskou přednášku 27.5. v ÚHKT se již, bohužel, nejde přihlásit - maximální kapacita největší místnosti na ÚHKT je již naplněna. Aktualizace ze 17.5.: kapacita sálu v Olomouci je již také naplněna. 

Co je nového v mammární diagnostice?
MUDr. Monika Schneiderová

Na Brněnských onkologických dnech jsme se zeptali co je nového v oboru mammární diagnostiky. Poslechněte si, proč patří mamografie k tzv. objektivním metodám, proč není třeba se bát vyšetření mamografem a proč se někdy doplňuje ultrazvukové vyšetření.  

Genomové vyšetření
MUDr. Katarína Petráková, Ph.D.

Genomové vyšetření je součástí personalizované medicíny. Genomické testování vyšetřuje geny v konkrétním nádoru konkrétního pacienta. Vyšetření lékařům pomáhá zjistit, zda je pravděpodobný návrat karcinomu a zda konkrétní pacient může mít prospěch z chemoterapie. V rámci Brněnských onkologických dnů jsme se zeptali paní primářky Petrákové na genomové vyšetření u pacientek s karcinomem prsu. 

Nová organizace péče o onkologické pacienty - záznam živého přenosu
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA

První březnovou středu jste měli možnost ptát se na novou organizaci péče o onkologické pacienty v remisi, tedy po úspěšné léčbě, a na onkologickou prevenci u pacientů po prodělaném onkologickém onemocnění předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti J.E.P., Doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA. Nabízíme záznam.