Prevence komplikací protinádorové léčby podpůrnou léčbou a péčí - záznam živého přenosu

Prevence komplikací protinádorové léčby podpůrnou léčbou a péčí - záznam živého přenosu

Úspěch onkologické léčby často závisí nejen na správné protinádorové léčbě, ale v nemalé míře i na včasném tlumení nežádoucích účinků této léčby a na zachování dobré kvality života. O pacienta je třeba během léčby pečovat, řešit nežádoucí účinky léčby, jeho nutriční stav a poskytnout mu dostatečnou ošetřovatelskou péči. Podpůrná léčba v onkologii je samostatný obor, jehož cílem je zajistit maximální kvalitu života během onkologické léčby a to jak kurativní, tak i paliativní. 

Jste-li onkologicky nemocný, nebo o nemocného pečujete, podívejte se na záznam červnového dílu našeho živého vysílání, ve kterém 6. června odpovídal na Vaše dotazy na téma prevence onkologických komplikací podpůrnou léčbou a péčí Doc. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.

Nechcete poslouchat celé video? vyberte si v záložce "Kapitoly" jen téma, které Vás zajímá. 

Video

Kapitoly

 1. Úvod do problematiky a představení
 2. Naďa: Podstupuji teď chemoterapii a po 3. cyklu jsem začala být strašně slabá a hodně unavená. Můžete mi poradit jak toto zvládnout?
 3. Radek: Po chemoterapii mívám hodně citlivé dásně a někdy drobný boláčky. Je možná nějaká ochrana?
 4. Alena: Kolik let po úspěšné léčbě se ještě mohou objevit důsledky léčby a jaké?
 5. Ivana: Když je sdělena prognóza o přežití několik týdnů, jak pak by měla vypadat paliativní podpora (bolesti, psychika)?
 6. Anežka: Dá se předejít vypadávání vlasů?
 7. Vladimír: 3 roky po ozařování mi vždy začnou bolesti celého těla, bolí mne ruce nohy cely hrudník. Co mám dělat?
 8. Andrea: Chystám se na chemoterapii pro nádor prsu a mám hrozný strach, že mi bude moc zle, jako bylo mojí kamarádce.
 9. Alena: Je nějak možné podpořit růst krvinek aby se nemusela odkládat chemoterapie? Mám vitamíny, ale ještě jestli třeba nějakou injekci.
 10. Jana: Kdy se zahajuje podpůrná léčba? Až když už není jiná možnost? A kdo má na tu podpůrnou léčbu nárok?
 11. Jirka: Je nějaká prevence proti slabosti a únavě?
 12. Ivan: Kola je prý hodně nezdravá, ale mám na ní po chemoterapii chuť a někdo říká, že mu pomohla proti špatně od žaludku. Můžu jí zkusit?
 13. Alena: Nebylo by dobré držet nějakou dietu při chemoterapii, aby mi nebylo tolik špatně?
 14. Sváťa: Jaký druh onkologické léčby má nejméně nepříjemné vedlejší účinky?
 15. Sváťa: Chápu, že onkologickou léčbou tělo trpí. Ale trpí i duše. Máte nějaká doporučení, jak nežádoucí účinky z psychického hlediska zmírnit?
 16. Krištof: Který druh léčby ozařování, chemoterapie atd má nejvíce nežádoucích účinků?

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Během živého přenosu odpovídali diváci na tři anketní otázky, najdete je v levé části obrazovky, budeme rádi, když nám také odpovíte. 

Doc. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D. je předsedou nové Sekce podpůrné léčby při České onkologické společnosti, Od roku 1996 působí jako lékař Fakultní nemocnice v Plzni, nejprve na Hematologicko-onkologickém oddělení a nyní na Onkologické a radioterapeutické klinice. Pan docent se dlouhodobě věnuje právě problematice podpůrné a ošetřovatelské péče, která je pro kvalitu a výsledky onkologické léčby neodmyslitelnou součástí. Kromě práci v nemocnici se věnuje také výuce v ošetřovatelských a lékařských oborech, osvětě a edukaci pacientů a veřejnosti. Podílí se na řadě národních a mezinárodních projektech medicínských i ošetřovatelských. Podporuje činnost charitativních organizací, několik let působil aktivně v Nadaci pro transplantace kostní dřeně. Je autorem edukačních brožur a monografií a desítek původních článků, často zaměřených na komplikace léčby u onkologických pacientů. Je členem redakční rady časopisu Onkologická Revue a Zdravotnických novin. 

Během letních prázdnin živé přenosy nebudou, podívejte se, co chystáme za další díly i co jsme již odvysílali a zaznamenali, pro ty z vás, kteří o přenosu nevěděli, nebo se nemohli zúčastnit.