Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 133 zrušit všechny filtry

Dobrý den po otsraneni polypu tlustého střeva se objevuje krev ve stolici i na papíru mám 1den po odstranění děkuji

Dobrý den, domluvte se na pracovišti, kde Vám polyp odstranili. Nevím , jak byl velký a v jaké části střeva, může to znamenat krvácení ze spodiny polypu.

2. 6. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, chtěl bych u mámy vyzkoušet podávání např. ___ nebo ____, které podporují tvorbu růstového hormonu. Oba máme hrozně nekvalitní spánek a zjistil jsem, že mě to pomáhá. Jenže ona má nezhoubný nádor v oblasti genitálií (nezvětšuje se) a tak se obávám, aby ji to neuškodilo. Co si o tom myslíte?

Dobrý den, nezhoubný nádor v oblasti genitálií je poněkud široký pojem, nicméně si myslím, že ___ by vadit neměl. 

9. 6. 2021, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Moc děkuji za velmi rychlou odpověď na můj dotaz. Pokusím se upřesnit moje potíže.
Je mi 50 a již několik let trpím refluxem, užívám omeprazol někdy i 2x denně(od porodu diagnostikovaná kýla na jícnu). K současné situaci, myslím si, že po jídle cca do 1 hodiny je tlak v žaludku o něco větší a stejný pocit mám i u prázdného žaludku. Někdy mě bolí jen žaludek, někdy jen v zádech, kdy bolest citím třeba i v pravém rameni i mám pocit, že se mi i hůř dýchá a někdy bolí obojí. Paradoxně je bolest menší při chůzi a celkově ve vzpřímené poloze. V noci mě to nebudí. Chuť k jídlu je stále stejná, váha taktéž (66 kg), nyní jsem jedla dietně kvůli té slinivce. Stolice je dle mého v pořádku, pravidelná. Není mi nevolno, vlastně kromě té bolesti nepociťuji žádné jiné příznaky a o to více mě to děsí. Neumím si představit, že to tak zůstane a nikdo mi vlastně nedokáže říci co mi je.
Ještě jednou strašně moc moc děkuji za vaši ochotu.

Udělala bych určitě gastroskopii a podle nálezu pak další postup.  Zkuste se domluvit se svým praktickým lékařem, aby byl  termín vyšetření dřív třeba na jiném pracovišti. Nyní je situace s COVID někde složitá.

31. 3. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, moc se omlouvám, že obtěžuji, ale ráda bych měla další názor na moje zdravotní problémy. Cca dva měsíce se potýkám s bolestí žaludku progredující do zad. Byla jsem poslána na sono 11.3.2021, kde popsány 4 milimetrové cysty a lehce zvětšené tělo slinivky. Paní doktorka měla podezření na zánět slinivky a doporučila CT vyšetření. 26.3.2021 na CT vyšetření byly všechny orgány naprosto v pořádku, bez jediné patologie. Odebrána krev na jaterní testy, crp, amylázy, onkomarkery, taktéž vše v naprostém pořádku. Nyní jsem objednána na gastroskopii 14.5.2021. Potíže mám stále stejné a jsem z toho zoufalá. Vlastně mi dle vyšetření nic není a nikdo už se mnou dále nic neřeší. Bojím se že budu jen čekat kdy se nějaký nádor na slinivce objeví. Prosím tedy o radu co můžu udělat dál pro to , abych se zbavila té bolesti a jen nečekala co z toho bude.
Moc moc děkuji za radu.
Renata

Dobrý den, mám od Vás málo informací. Je důležité vědět, zda je to horší po jídle nebo na lačno, říhání, pálení žáhy, stolice, váha.....Zkoušela jste nějaké léky? Po kterých jídlech je to horší atd.

Může se jednat např. o vředovou chorobu a na CT není samozřejmě nic vidět. Dala bych vám dřívější termín na gastroskopii.

31. 3. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, je mi 24 let. Již rok a půl řeším bolesti břicha. Jsem kompletně vyšetřena CT, Magnetická rezonance, ultz, krev, moč, stolice, gastroskopie - zjištěn reflux, ale bez medikace. Bolest jsem začala cítit po diagnostice karcinomu pankreatu mé babičce. Bylo to pro mě velmi stresující období. Jelikož jsem o nemoci hodně četla a zjišťovala informace, začala jsem si po čtení příznaků na sobě všech všímat (bílý jazyk, žlutá stolice, bolest pod žebry, bolest pod levou lopatkou, ztráta váhy- přestala jsem tedy brát hormonální antikoncepci, akné na spáncích, škytavka) a proto všechna ta vyšetření. Aktuálně jsem ve stresu, že mám stejnou nemoc jako ona - i přesto, že to všechna vyšetření vyloučila. Chci se tedy zeptat, myslíte, že je možné, že jsem onemocněla stejnou nemocí v při diagnostice příbuzného v stejný čas, či je možné v mladém věku i přes všechna vyšetření nemoc mít? Má smysl navštívit například nějaké genetické centrum? Už si nevím rady, je to pro mě fyzicky i psychicky velmi omezujíci. Na stejnou nemoc zemřel babičky otec.

Je málo pravděpodobné, že byste tuto nemoc měla. Všechna vyšetření, jak píšete, byla v pořádku. Reflux může způsobovat bolestivost a je potřeba se poradit s lékařem, zda nemáte brát nějaké léky. Vše je nutné řešit s vaším praktickým lékařem, který celou situaci zhodnotí.

Je potřeba nekouřit, jíst zdravě, omezit tuky, uzeniny, tmavé maso. Jíst dosti ovoce a zeleniny. Alkohol jen minimálně.

Nádor slinivky u babičky byl asi ve vyšším věku, pokud tam nebyly další nádory v rodině u jejích příbuzných, dědičná dispozice je málo pravděpodobná. Nádory slinivky jsou dědičné jen velice málo. Genetické testování nejspíše není indikováno.

29. 3. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den.
Delší dobu mne pobolívá v levém podbřišku. Řekla bych, že nejhůře je to po ohýbání nebo předklonu, někdy ovšem i ráno při probuzení v poloze na zádech. Zažívací obtíže však nepociťuji, průjem ani zácpu nebo přítomnost krve ve stolici. Jedná se o tupé pobolívání, občas jakoby tam "píchne" . Praktik mi 2 krát dělal test FOB na okultní krvácení, který vyšel dvakrát negativně, koncem ledna mi odebíral krev na krevní obraz a CRP, to bylo v pořádku, před 14 dny na CEA a to bylo také v pořádku. Chtěl mne odeslat na kolonoskopii, toho se však velmi obávám. Dokáží, prosím, dosud provedená vyšetření vyloučit "něco horšího"? Četla jsem také o testu Septin 9. Dokázal by ,prosím, určit "horší" diagnosu? A s jakou pravděpodobností? Byla jsem na UZ břicha, tam také lékařka neshledala žádný nález, i když říkala, že UZ břicha není primární diagnostickou metodou v oblasti střev.
Prosím ,laskavě, o Váš názor .co by mohlo způsobovat uvedené obtíže v levém podbřišku a zda test Septin 9 by se jevil jako vhodný k provedení.
Děkuji a jsem s přátelským pozdravem.

Vážená paní, po internetu je možné dávat jen obecné informace. Nepíšete, jak Vám lékař vyšetřil pohmatem břicho.  Další laboratorní testy bych nedělala, kolonoskopie se nebojte. Např. na našem pracovišti dáváme injekci před výkonem. Vyšetření má vysokou přesnost. Důležitá je ale příprava na vyšetření- vyprázdnění.

22. 3. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrden. Mám dceru po operaci plic. Horní lobektomie. Dg. Inflamatorní myofibroblastický tumor. Ve zprávě máme napsáno fuzni gen NTRK 3-ETV6 pozitivní. Prosim o vysvětlení co to pro ni znamená? Má ještě sourozence, měli by oni jit na genetiku? Nebo jich se to netýká. Děkuji za vysvětlení

Výsledek vám musí vysvětlit ošetřující lékař. Jedná se o výsledek vyšetření v nádoru, kterým se provádí klasifikace nádorového onemocnění. Neznamená to dědičný faktor. Dle těchto výsledků se plánuje léčba a sledování.

Genetické vyšetření není u příbuzných nutné.

Dr. Foretová

1. 3. 2021, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Léčím se s refluxem, 1 stupně, na vyšetření jsem byla 7/2020 zjištěno makroskopicky jícen v pořádku, marfologicky barretův jícen ale bez segmentu s displazii lehkého stupně, nesplňuje diagnózu pro barretův jícen stále mám problémy, pálení v krku, prosím existuje nějaká poradna kde by mi poradili co jíst a jak by se dalo snížit riziko rakoviny, co vše dělat aby se rakovina jícnu neobjevila, beru Helicid protože kojím, potom esoxx oné, co pít a jíst, neustále mám červený krk po každém jídle, dále neměla bych přejít na tekutou stravu? 

Vážená paní, nejlépe Vám poradí gastroenterolog, který Vás vyšetřil. ve stručnosti: bez ostrých a kořeněných jídel, nekouřit, omezit kávu, kyselá vína, čerstvé kynuté pečivo, zvýšit na noc pod hrudníkem... Asi by bylo dobré doplnit manometrii a pH metrii. Proč máte červený krk, to nevím.

9. 2. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den,
Již delší dobu mám opravdu velký strach z rakoviny slinivky břišní. Nyní již přes rok nekouřím, ale kouřila jsem 15 let cca 10-15 cigaret denně. V době mezi 20. a 28. rokem života jsem rovněž nešetřila alkoholem. Rozhodně nemám žádné příznaky, a kromě životního stylu v minulosti nemám ani jiné důvody k obavám. Nicméně vím, že ve chvíli příznaků je již boj s tímto zabijákem ztracen. Alespoň nějakou šanci mají pacienti, kteří tuto diagnózu zjistí včas a nádor je operovatelný. Proto bych chtěla alespoň jednou do roka podstoupit nějaké preventivní vyšetření, aby se případný problém zjistil co nejdříve. Samozřejmě klidně v režimu samoplátce. Ale chci se zeptat, která konkrétní vyšetření doporučujete. Vím, že na UZ bývá často slinivka špatně viditelná a onkomarkery zase nespolehlivé. Co je tedy nejvhodnějším vyšetřením?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

nejvhodnější ke sledování  by byla endosonografie (EUS), přístroj ve tvaru ohebné hadice, na konci je ultrazvuková sonda, zavádí se ústy do jícnu a žaludku a přes stěnu žaludku se prohlíží slinivka.

Z dalších metod je to například magnetická rezonance.

8. 2. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Chtěla bych se zeptat, zda si mám dělat obavy když můj otec zemřel 44 letech a jeho máma (má babička) zemřela 76 letech na rakovinu slinivky břišní.Babička pocházela s dvojčat a její sestra zemřela na rakovinu žaludku .Otec po těžkém pádu měl rupturu sleziny a slezina mu byla vyjmuta.Po 14 dnech od vyjmutí sleziny byl znovu hospitalizovaný s akutní pankreatitidou . Záněty slinivky břišní se mu několikrát opakovaly a po třech letech mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní. Musím ještě dodat že životospráva u otce nebyla moc dobrá .Pokud mám mít obavy ,kde bych se měla o brátít a jaké vyšetření si nechat udělat. Děkuji za odpověď. 

Otec měl příčinu vysokého rizika karcinomu slinivky asi díky akutnímu zánětu, následným změnám. Také jak říkáte díky životnímu stylu.   Akutní nebo chronické záněty slinivky jsou velkým rizikem následných nádorů. Babička byla ve vyšším stáří, když onemocněla. Pravděpodobně se o dědičnou dispozici nejedná, ale měla byste chodit na pravidelné kontroly k praktickému lékaři každý rok nebo dva, a měla byste mít i ultrazvuk slinivky ročně, i jako samoplátce. Nesmíte kouřit a minimálně alkohol a nezdravou stravu. 

22. 1. 2021, doc. MUDr. Lenka Foretová, Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den je mi 35 let a už delší dobu mám problémy se stolicí.Jde o to že jsem měl nelehké období které jsem řešil větším přísunem alkoholu..Od té doby mám buď průjem a nebo placatou stolici která se lepí na mísu.Bez známek krve ani nehubnu ba naopak jsem přibral a bolesti nemám.Spíše jsem stále nafoukle a často prdim a krkam.Je to podezření na rakovinu?Mam5se objednat na vyšetření?

Vážený pane,  internetová poradna nenahradí kontakt s lékařem.

Podle toho, co píšete, bych spíše doplnila ultrazvuk žlučových cest, jater a slinivky břišní a laboratoř- jaterní testy, amylázu, lipázu.

zdraví

MUDr Milana Šachlová

4. 1. 2021, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat zda jsme se sestrou a i naše děti v rizikové skupině.
Otec zemřel v 74 letech na CA (nádor měl v místě, kde mu vzali žlučník)
Jeho bratr zemřel v 69 letech na CA střev.
Jeho sestra zemřela v 70 letech na CA slinivky břišní.
Prababička z maminčiny strany zemřela údajně v necelých 40 letech na CA dělohy.
A naše matka měla asi 2x nádorek ( prý zhoubný ) v močovém měchýři, byl vždy odtraněn a následně žádná léčba nebyla, pouze docházela po 3 měsících na kontrolu. Již zemřela, ale ne na rakovinu, ale tragicky.
Jinak o žádném nádorovém onemocnění nevím.
Moc děkuji za odpověď.

Vzhledem k tomu, že se onemocnění objevila v otcově rodině ve vyšším věku, dědičná dispozice není příliš pravděpodobná. Bylo by vhodné v prevenci mít každý rok UZ břišních orgánů, i jako samoplátce. Od 50 let kolonoskopie pravidelně po 5 l.

Ze strany matky se asi o dědičnou dispozici také nejedná, jedná se o vzdálenou příbuznou. Kontroly moč a sed a UZ močového měchýře také můžete mít přes praktického lékaře. Je nutné nekouřit.

1. 12. 2020, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,
ve stolici mám zjevně krev. Bydlím v Praze 1.
Obvodní lékařka mi předepsala projímadlo a řekla, ať se nechám vyšetřit, zda nemám rakovinu tlustého střeva. Na můj dotaz kde se mám nechat vyšetřit odpověděla, ať si to najdu na internetu.
Prosím, zda byste mi poradili nějaké konkrétní pracoviště, kam bych měl na vyšetření zajít.
Děkuji.
S pozdravem M.Falta

Vážený pane, pracovišť po Praze je celá řada, ani je všechny neznám. Posílám Vám odkaz z webových stránek pro preventivní vyš., jsou tam i telefonní čísla a kontakty.

MUDr Milana šachlová

https://www.kolorektum.cz/index.php?pg=pro-verejnost--kolorektalni-screening--centra--seznam#kraj_pha

4. 8. 2020, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, mám dotaz k nálezu krve při stolici. Jsem žena 44 let. Tuto situaci jsem zaznamenala poprvé a jsem vyděšená. Dne 15.05.2020 mi byla nasazena léčba antibiotiky Azitromycin 500 1tbl. denně co 24 hodin na 6 dnů z důvodů eupnoe, rhinolalie - jsem astmatička. Každý den pravidelná stolice bez obtíží, občas tuze. V pátek 22.05.2020 jsem se vyprázdnila 2x velmi těžce a zaznamenala jsem štípavou bolest v oblasti konečníku a lehkou kapku krve na toalet. papíru. Trochu krve se ukázalo pokaždé od pátku do dnešního dne. Dnes 26.05.2020 při ranním vyprazdňování - nebylo obtížné, množství krve bylo mnohem větší. Nemám pocit nedovyprázdnění, ale bolí mě konečník. V rodině nemáme žádnou nemoc tohoto typu. V těhotenství a to je již 8 let se mi stávalo a stává při velkém tlaku, že se mi objevuje naběhlá žíla konečníku, která je velmi bolestivá. Dnes jsem nezaznamenala naběhlou žílu, při vyšetření mým prstem v konečníku, pohmatově žádná žíla ani hrbolek a ani pozůstatky krve. Bolest břicha nemám.

Děkuji za rekci

Dobrý den, nejlepší by bylo, kdyby Vás viděl lékař tak do 2 dnů od krvácení, zdroj může být přímo na svěrači konečníku a tím se vše rozhodne. Obraťte se na proktochirurgickou ambulanci.

MUDr Milana Šachlová

26. 5. 2020, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den, potřebovala bych vysvětlt zprávu z ultrazvuku: parenchym norm.archiotektoniky zasahuje az do podkozi bilat bez loziskove lese vlevo vpravo nad mamilou retromamilarne je cystoid nepravidelny, tekuty obsah, lehce zesilene opouzdreni, velikost lese 18mm, u dolniho okraje formace pak hypoechogenni parenchym ostruvek do 9x8mm -lze zvazovat benigni parametry lese......dekuji

Dobrý večer, přiznám se, že zápisy bez interpunkčních znamének jsou hůře luštitelné, ale ze zápisu vyplývá, že na ultrazvuku (UZ) prsou nebyla nalezena žádná jasná patologie, tj. vše je t.č. v normě.  Cystoid je cysta, druhý útvar 9x8 mm má dle UZ benigní tj. nezhoubné parametry, ale zde si myslím, že by byla vhodná časnější kontrola – cca za 4 měsíce. Záleží též na tom, kolik máte roků a zda se u Vás v rodině vyskytují nějaké nádory prsu či vaječníků.  

28. 1. 2020, MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz