Dítě a rodič nemocný rakovinou. Příručka pro rodiče. Jak pomoci dětem, když jeden z rodičů onemocní rakovinou.

Dítě a rodič nemocný rakovinou. Příručka pro rodiče. Jak pomoci dětem, když jeden z rodičů onemocní rakovinou. Stáhnout v digitální podobě

Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví vydalo na konci roku 2011 brožurku přeloženou z finského originálu s názvem „Dítě a rodič nemocný rakovinou“. Příručka vznikla v rámci projektu Efektivní rodina, který se snaží vytvářet metody, které podporují rodiny a děti, a zabraňují vzniku potíží u dětí, jejichž rodič je vážně nemocen. Brožurka byla vydána za podpory Ministerstva zdravotnictví v počtu 1500 ks a rozeslána do sítě onkologických zařízení, vybraným praktickým lékařům, psychologům. Ke stažení ji najdete i na Linkos.

Když rodiče onemocní rakovinou, ovládne jeho mysl úzkost a strach o vlastní budoucnost i budoucnost rodiny. Možnost předčasné smrti vtrhne do života rodiny v době, která by měla být plná plánu do budoucna i radosti z výchovy dětí a jejich rozvoje. Nemocný může mít bolesti, může jen s obtížemi vykonávat běžné záležitosti doma i v práci a také se může na dlouho ocitnout v nemocnici. Vlastni pocity i pocity druhého rodiče ponoukají k přemýšlení, a na mysl vytane starost o děti. Rodičům se hlavou honí spousta otázek: Jak to budou děti snášet, co to pro ně bude znamenat, jak bych se já a my jako rodiče měli nejlépe zachovat? Měli bychom děti ušetřit a nic jim neříkat nebo by bylo nejlepší povědět jim o nemoci hned?

Účelem této příručky je pomoci rodičům při promýšlení těchto otázek.