Psychoonkologická péče je běžnou součástí komplexní multidisciplinární péče o onkologického pacienta, tak jako lékař nebo sestra, nebojte se vyhledat pomoc. Abyste věděli kde ji najdete, připravili jsme pro vás mapu psychoonkologické péče s kontakty na naše odborníky. Pro řešení konkrétních situací je zde psychoonkologická poradna. Nabízíme Vám rady, jak složité období nemoci zvládnout, jste-li pacient a jak zvládat péči o blízkého člověka a vydržet, pokud je nemocný někdo z Vašich blízkých.
-
Když onemocníme my
-
Když nám někdo blízký onemocní
-
Jak o rakovině mluvit s blízkými
-
Psychoonkologická poradna
-
Mapa psychoonkologické péče
- Najděte psychologa ve Vaší nemocnici
- Kontakty na psychology
- Možnosti psychologické podpory pro onkologicky nemocné
-
Sexuální život při chemoterapii
Jestliže jste měli spokojený sexuální život před začátkem chemoterapie, je velká pravděpodobnost, že nebudete mít ani v průběhu léčby velké problémy.
-
Psychická odezva na chemoterapii
Chemoterapie přichází většinou na začátku léčby, kdy pacient ještě trpí doznívajícím šokem, pocity marnosti nebo depresí. To může stížit prožívání chemoterapie.
Informace o stránce
- Autoři: PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D. (UK Katedra psychologie); Mgr. Libuše Kalvodová (Psychoonkologická sekce ČOS ČLS JEP)
- Datum vytvoření: 7. 9. 2017
- Datum poslední úpravy: 26. 11. 2020
Články
Hlas onkologických pacientů, Sekce podpůrné léčby a Sekce preventivní onkologie ČOS ČLS JEP Vás zvou na konferenci v rámci projektu TEMPO. Tématem jsou vztahy, intimita a sexualita onkologických pacientů.
Zveme vás na online informační setkání pro lidi s příznaky deprese a úzkosti doprovázející onkologické onemocnění. Přineslo onkologické onemocnění (rakovina) do vašeho života déletrvající pokles nálady, tíseň, stres či jiné zhoršení psychického stavu? Necítíte úlevu od deprese i přes předchozí pokusy o její zvládnutí? Rádi bychom vás informovali o možnosti účasti ve výzkumné studii probíhající v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech a v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.
Onkologické onemocnění, stejně jako jeho léčba přinášejí do života nemocného člověka, ale i jeho blízkých a zdravotníků řadu náročných emocí a s nimi spojených myšlenek. Ty pak výrazně ovlivňují náš každodenní život a jeho kvalitu. V některých případech mohou mít vliv i na úrovni biologických pochodů, a to včetně imunitního systému. Ne vždy však musíme být jen jejich pasivní obětí a ne všechny nepříjemné emoce jsou automaticky negativní, či snad škodlivé. Pacienty, jejich blízké i odborníky zveme na přednášku oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. Přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ" se uskuteční 15. ledna 2025 od 13:00 do 14:45 v Areálu Masarykovy nemocnice, ul. Sociální péče 3316/12 A, pavilon B, odd. vzdělávání. Na setkání s vámi se těší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
V rámci projektu #MysliProtiRakovine bylo vytvořeno dvanáctero, ve kterém naleznete stručné shrnutí několika praktických doporučení pro zvládání onkologického onemocnění z hlediska psychologie. Uvedené body byly sestaveny ve spolupráci zkušených psychologů, lékařů, pacientů a zástupců pacientských organizací. Jde o doporučení obecná, a vše je tedy třeba aplikovat s ohledem na individuální situaci každého člověka. Prosím popřemýšlejte nad jednotlivými body společně s námi.
Na úvod letošního PragueOnco se opět konal pacientský seminář, který organizovala společnost Dialog Jessenius. Vystoupil zde také psycholog Martin Pospíchal. Ve své přednášce mluvil o tom, jak pacient a jeho blízké okolí prožívá události v době diagnostiky, léčby i po léčbě onkologického onemocnění. Poslechněte si řadu doporučení, jak projít tímto náročným obdobím.
Registrujte se na přednášku oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. I tato přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ", je určená společně laikům i odborníkům. Dalším městem, kde zazní, je Ostrava. 5. září od 17:00 hodin se na Vás těší v Centru pomoci onkologickým pacientům OVAHELP (Kostelní 100/22) PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Kniha PhDr. Ing. Martina Pospíchala, Ph.D. se věnuje tématu psychiky člověka ve vztahu k onkologickým onemocněním. Vznikla jako úvod k důležité oblasti, která bude v ordinacích lékařů, sester, psychologů a dalších pomáhajících profesí čím dál častější. S tím, jak narůstá výskyt rakoviny v populaci, jak dokážeme čím dál většímu množství lidí účinně pomoci, logicky přibývá i těch, kteří budou otevírat související psychologická témata.
Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2023 semináře proběhly vždy s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 23. července 2024 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění nebo v léčbě zdarma.
Hlas onkologických pacientů pod odbornou garancí předsedy Sekce podpůrné léčby a péče ČOS ČLS JEP Vás zvou na 1. ročník odborné konference, která se koná v rámci projektu TEMPO (TErciární vzdělávání Mladých a POkročilých onkologů). Hlavním tématem konference je zachování fertility onkologických pacientů. Dopolední blok je určen pro medicínské odborníky, odpolední blok pro medicínské odborníky, studenty LF, nelékařské zdravotnické profese a pacientské organizace.
Zveřejněn program 12. Psychoonkologického sympozia na téma Průchod nemocí a onkologickou léčbou pohledem psychologie, který se uskuteční
12. 6. 2024 od 9 do 14:30 hodin v Praze v Lékařském domě.
Zveme vás na již sedmou sérii přednášek oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. I tato přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ", která postupně zazní v sedmi městech České republiky, je určená společně laikům i odborníkům. Zapište si data a místa konání a registrujte se. Na setkání s vámi se těší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Amelie, z.s. organizuje každý měsíc dvě přednášky pro veřejnost, témata i přednášející se obměňují, vždy však přednášku nebo besedu vede zkušený odborník ve svém oboru. Online vzdělávání je zdarma. V březnu bude beseda o sociální práci (12. 3. 2024) a přednáška na téma psychologie (19. 3. 2024).
Společnost Ipsen Pharma, s.r.o. ve spolupráci s pacientskou organizací Asociace mužů sobě z.s. Vás zve na setkání pacientů s karcinomem prostaty. Dne 4. 3. 2024 od 17 do 19:30 ve Velké posluchárně 2. lékařské fakulty UK, areál FN Motol, V Úvalu 84, Praha 5. Akce je pro pacienty, jejich blízké a zájemce o oblast zdarma.
Podívejte se na záznam přednášky z cyklu přednášek z oboru psychoonkologie, tentokrát s podtitulem "Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout". Přednáška je určena pro onkologické pacienty v remisi, jejich blízké, lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky.
Další přednášku na téma Strach z návratu nemoci a jak ho zvládnout z cyklu #MysliProtiRakovine si můžete poslechnout v pondělí 20. listopadu od 18:00 do 20:15 na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (nám. Jana Palacha 2, Praha 1 Místnost P200. 2. patro.). Přednáší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP. Registrujte se zdarma zde.