Léčba závislosti na tabáku – standardní součást onkologické péče

Kuřácký status a léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí onkologické péče (1). Sdělení onkologické diagnózy je v tomto smyslu možné využít jako „moment poučitelnosti“, kdy je pacient k doporučení lékaře vnímavější. Doporučit „Nekuřte“ však nestačí, je třeba nabídnout různé možnosti léčby a podpory odvykání – sami intervenovat či předat kontakty. Při kontrolních návštěvách prevence relapsu: F17 je recidivující onemocnění a i po onkologické diagnóze se po roce cca polovina kuřáků ke kouření vrací (2, 3, 4).

První intervence onkologa při setkání s onkologickým pacientem, který kouří/užívá tabák: schéma krátké intervence DIK: Dotaz, Intervence, Kontakty (5)

Dotaz na kouření/užívání tabáku:

Ptát se empaticky (pacient se může stydět), dát najevo pochopení, např.:

  • „Kouřil/a jste někdy během života?“
  • „Kdy jste měl/a poslední cigaretu?“

Kuřácký status zaznamenat ve zdravotní dokumentaci.

Intervence:

Empatické, ale jasné doporučení přestat kouřit, např.:

  • Vím, že přestat je obtížné, ale pro úspěšnost vaší léčby je to třeba.“
  • Připravte si předem nekuřácká řešení pro situace, kdy obvykle kouříte.“
  • K potlačení abstinenčních příznaků můžete užívat léky.“

Pokud je to časově možné, s pacientem možná nekuřácká řešení rozebrat, doporučit medikaci a při kontrolních návštěvách opakování alespoň krátké intervence, případně prevence relapsu.

Možná motivace:

  • kouření zkracuje dobu přežití po onkologické diagnóze,
  • zvyšuje pravděpodobnost sekundárních nádorů,
  • zvyšuje toxicitu onkologické léčby a snižuje její účinek,
  • zhoršuje imunitu
  • zpomaluje hojení

Konkrétně např.: "Léky, které vám předepisuji, mohou mít téměř poloviční účinnost, když budete pokračovat v kouření.“

Kontakty:

Předání kontaktů na nejbližší možnosti intenzivní léčby závislosti na tabáku a další možnosti podpory odvykání. Aktuální kontakty jsou na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku WWW.SLZT.CZ , kde je kolem 40 center pro závislé na tabáku, přes 200 ambulantních lékařů (v obou případech vyhledávání abecedně podle měst), kolem 200 lékáren poskytujících poradenství, několik adiktologických ambulancí, Národní telefonní linka pro odvykání 800 350 000, mobilní aplikace v češtině zdarma, online poradna lékaře. Např.

Tady je leták, kde jsou rady jak přestat a kontakty, kde hledat pomoc.” 

Léčba F17 – závislosti na tabáku (5)

Účinná léčba zahrnuje psychobehaviorální intervenci a medikaci k potlačení abstinenčních příznaků. Schéma intervence je na www.slzt.cz . Medikace zahrnuje některou z forem náhradní terapie nikotinem (volně prodejná v lékárně ve formě náplasti, žvýkačky, pastilky a ústního spreje), cytisin (volně prodejný v lékárně), vareniklin (vázaný na recept, momentálně výpadek), případně bupropion (vázaný na recept). Blíže.

Literatura

  1. S. National Cancer Institute. Treating Smoking in Cancer Patients: An Essential
    Component of Cancer Care. National Cancer Institute Tobacco Control Monograph 23. Bethesda, MD: U.S. Department of Health and Human Services, National Institutes of Health, National Cancer Institute; 2022 www.cancercontrol.cancer.gov/monograph23
  2. Tobacco and Cancer Treatment Outcomes. 2018. https://apps.who.i...-18.1-eng.pdf?ua=1.
  3. IASLC: Declaration from IASLC: Tobacco Cessation After Cancer Diagnosis https://www.iaslc....r-cancer-diagnosis
  4. American Society of Clinical Oncology. Stopping Tobacco Use after a Cancer Diagnosis. https://www.cancer...ng_tobacco_use.pdf
  5. Králíková, E., Zvolská, K., Štěpánková, L., Pánková, A.: Doporučení pro léčbu závislosti na tabáku, Čas Lék čes., 161, 2022, 1, 33 – 43 https://www.slzt.c...eafaf8f20b392.pdf.