Onkologická prevence je jedním z důležitých bodů Národního onkologického programu České republiky. Česká onkologická společnost podporuje rozvoj screeningových programů a zajišťuje přímý a stálý přístup pacientů k informacím o prevenci onkologických onemocnění. V podobě doporučení, článků a audiovizuálních přednášek nabízíme praktickým lékařům, onkologům i všem dalším lékařským i nelékařským odborníkům řadu informací k primární prevenci (snižování rizikových faktorů, které mají prokazatelný a přímý vliv na vznik malignit), sekundární prevenci (časný záchyt zhoubných nádorů/screening) i terciální prevenci (prevence metastáz, návrat nádorového onemocnění). Pro laickou veřejnost jsme pak na Linkos připravili celou sekci Onkologická prevence.
Články
O screeningovém programu, který by se zaměřil na identifikaci jedinců se zvýšeným rizikem karcinomu pankreatu, se mluvilo již řadu let. Program se pomalu rozjíždí, jeho cílem je zachytit tyto osoby v časném stadiu nemoci, tedy s resekabilním nádorem, a tím pádem lepší prognózou onemocnění. Přinese screening skutečný průlom v léčbě karcinomu pankreatu? Jak probíhá a bude probíhat prakticky? Ze kterých studií vychází a které další relevantní výzkumy zkoumající tuto diagnózu stojí za pozornost? V rámci podcastu meditalks+ hledáme odpovědi na tyto otázky tentokrát s členem výboru České gastroenterologické společnosti ČLS JEP doc. MUDr. Ondřejem Urbanem, Ph.D., ze II. interní kliniky − gastroenterologické a geriatrické LF UP a FN Olomouc.
Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR si Vás dovoluje pozvat dne 21. února 2023 na Seminář NSC Jak dostat nové preventivní programy do praxe? Účast na semináři je zdarma, je však nutné se předem registrovat.
Kuřácký status a léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí onkologické péče (1). Sdělení onkologické diagnózy je v tomto smyslu možné využít jako „moment poučitelnosti“, kdy je pacient k doporučení lékaře vnímavější. Doporučit „Nekuřte“ však nestačí, je třeba nabídnout různé možnosti léčby a podpory odvykání – sami intervenovat či předat kontakty. Při kontrolních návštěvách prevence relapsu: F17 je recidivující onemocnění a i po onkologické diagnóze se po roce cca polovina kuřáků ke kouření vrací (2, 3, 4).
Přijďte diskutovat v rámci otevřeného odborného setkání k zavedení organizovaného programu individualizovaného časného záchytu karcinomu prostaty v České republice. PROSTAFORUM se koná ve čtvrtek 24. listopadu 2022 od 13 hodin v Praze. Akce se uskuteční pod záštitou českého předsednictví EU. Účastnit se můžete prezenčně, nebo on-line. Registrujte se.
Pracovní skupina pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku ČLS JEP ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku, Centrem pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a Ústavem hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN v Praze vás zvou na 23. konference Tabák a zdraví.
Podívejte se na záznamy přednášek, které byly natočeny na Semináři k zavedení časného záchytu karcinomu plic na letošní konferenci PREVON dne 22. 9. 2021. Konferenci PREVON každoročně pořádá Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, kterému patří poděkování za pořízení záznamu konference!
Od 1. ledna 2022 je spuštěn nový, státem organizovaný screening, screening rakoviny plic. Zaměřuje se na časný záchyt rakoviny plic u rizikové populace. Cílem programu je záchyt časných stadií karcinomu plic a zlepšení prognózy nemocných.
Sekce podpůrné léčby a péče ČOS ČLS JEP zve onkology a další specialisty, aby se zapojili do pravidelného dotazníkového šetření zkušeností a názorů, týkajících se různých témat podpůrné léčby a péče a přístupu k jejich řešení. V září se, ve spolupráci se Společností pro léčbu závislosti na tabáku, ptáme na to, zda a jakým způsobem se věnujete prevenci a podpoře v ukončení kouření u onkologických pacientů.
Vedle celoplošného státem organizovaného screeningu rakoviny prsu, kolorekta a děložního čípku bude brzy spuštěn také Screening rakoviny plic, který se bude zaměřovat na záchyt rakoviny plic u rizikové populace. Bude se týkat lidí, kterým je mezi 55 až 74 lety a kouří dvacet a více let let dvacet cigaret denně. Mohou to být i ti, kteří přestali kouřit před méně než 10-15 lety, ale byli to denní kuřáci dvaceti cigaret po dobu dvaceti let nebo třeba čtyřiceti cigaret po dobu deseti let.
Ve dnech 22. až 23. září 2021 se bude konat již čtvrtý ročník konference PREVON, která bude zaměřena na současnost a budoucnost screeningových programů v České republice. Čtvrtý ročník konference PREVON byl již připravován v roce 2020, nicméně se z důvodů sílící epidemie onemocnění COVID-19 neuskutečnil. Zaměření tohoto ročníku konference jsou totožné, protože témata aktuálního systému screeningů a dopadů pandemie, a hlavně budoucnost screeningových programů nabývají na důležitosti.
Společnost pro gastrointestinální onkologii ČLS JEP zve členy ČOS na 2. část webináře na téma Screening kolorektálního karcinomu.
Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci v Praze bylo rozhodnuto o zrušení konference PREVON 2020. Organizátoři děkují za pochopení.
Tým Národního screeningového centra Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR a MZd ČR si Vás dovolují pozvat na již čtvrtý ročník konference PreVOn 2020, která se se koná 8.–9. září 2020 v Praze. Kromě odborníků na prevenci a screening je vítána účast širšího auditoria včetně zástupců pacientských organizací a dalších zainteresovaných stran. Letošní konference bude zaměřena na budoucnost screeningových programů, která je i v genetickém a cíleném screeningu a na výzvy, které nám v budoucnu přinese populační screening zhoubných nádorů.
Od 1. července 2020 mají lidé od 50 let vyšetření formou kolonoskopie, která je prevencí rakoviny tlustého střeva, zdarma. Věkovou hranici o 5 let snížilo Ministerstvo zdravotnictví. Česká republika patří bohužel k zemím, kde každoročně rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní nejvíce pacientů. Proto probíhá adresné zvaní občanů ke screeningu.
Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně ČOS, a Ing. Andrej Babiš, předseda vlády ČR, zahájili jednání Fóra onkologů, které se konalo 5.6. 2020 v Praze.