Personalizovaná medicína, precizní onkologie, tumor-agnostická onkologie jsou nové rozměry onkologické péče. Personalizovaná onkologie je léčba přizpůsobená charakteristice nemocného, která vychází z filosofie jedinečnosti každého pacienta a jedinečnosti každého nádoru, jež umožňuje individualizaci léčby pro každého nemocného a pro každý nádor, tedy léčbu na míru na základě molekulární charakteristiky nádorové choroby a genové výbavy každého pacienta.
Personalizovaná léčba zohledňuje při volbě léčebného postupu celou škálu vlastností nádoru i pacienta. Možnosti personalizované léčby se postupně rozšiřují jednak novými poznatky v oblasti biologie nádoru, jednak zaváděním nových léků. Hodnotí se nejen histologie nádoru a stádium onemocnění, ale též přítomnost steroidních a jiných receptorů nebo antigenů, či aktivita celého souboru genů a proteinů (genomické testování / proteomické vyšetření) v nádorových buňkách.
Do personalizované medicíny však patří nejen vysoce exaktní informace o molekulárně-genetickém profilu konkrétního nádoru na straně jedné, ale i celkový stav pacienta a jeho přání na straně druhé.
V této části naleznete informace o genetických rizicích, prediktivních markerech, precizní onkologii, diagnostice a léčbě onkologických diagnóz, včetně Modré knihy České onkologické společnosti a její online novelizace a texty a přednášky k onkochirurgii, radioterapii, farmakoterapii a dalším léčebným metodám.
Články
Česká onkologická společnost přistupuje k průběžné online novelizaci Modré knihy v době mezi dvěma vydáními na stránkách Linkos. K 15. 5. 2023 byla novelizována kapitola číslo 19. ZHOUBNÝ NOVOTVAR PROSTATY (C61). Důvodem změny je nově stanovená úhrada u enzalutamidu pro mHSPC a nmCRPC a schválení kombinované léčby darolutamid s docetaxelem ze strany EMA.
Pracovní skupina Onkogenetiky Společnosti lékařské genetiky (www.slg.cz) vydává Doporučené postupy prevence nádorových onemocnění zohledňujících nosičství dědičných patogenních variant nádorových predispozičních genů.
V současné chvíli dochází v diagnostice k mnoha nevynuceným chybám. Ty mohou mít za následek pozdější odhalení nálezu pacienta, tedy i pozdější nasazení léčby s menší nadějí na uzdravení a mnohonásobně vyšší cenovkou pro zdravotní systém. Zatímco dle běžných vyjádření se nepřesnost popisu u obrazových vyšetření okolo pěti procent, dle různých studií se nepřesnost pohybuje mnohem výše: až ve 25 % případů. Pomoci snížit toto číslo mohou mimo jiné doporučující systémy umělé inteligence, které pomáhají lékařům lokalizovat nález, zpřesnit tak popis a poskytnout lékaři okamžitý druhý názor.
We Make Media, s.r.o. vás zvou ke třetímu ročníku diskuzního imunoonkologického fóra, které se bude zabývat novinkami a kontroverzemi imunoterapie napříč solidními nádory. Fórum proběhne 22. září v Grandium Hotel Prague.
Společnost Ipsen Pharma ve spolupráci s MOÚ Brno a pod záštitou Sekce uroonkologie České onkologické společnosti Vás zve na online diskuzní sympozium.
Přehled aktivních a připravovaných klinických hodnocení aktivních a specifických léčebných programů stav k 1. 3. 2023.
29. aktualizace Modré knihy vychází již tradičně v několika formátech. Můžete ji číst přímo na Linkos nebo si stáhnout pdf verzi celé Modré knihy nebo jednotlivých kapitol do svého počítače. Modrá kniha je přístupná také ve formátu e-Pub pro vaše telefony a tablety.
11. díl onkologického podcastu se věnuje imunoterapii obecně a speciálně imunoterapii v léčbě nádorů plic. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.
9. díl onkologických podcastů se věnuje radioterapii. O minulosti, současnosti a budoucnosti radioterapie hovoří s předsedkyní společnosti paní docentka Renata Soumarová, přednostka Onkologické kliniky FNKV.
Dne 30. listopadu 2022 se uskutečnil seminář s názvem Highlights in Fertility, v rámci kterého přednesla doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA přednášku Protektivita fertility a její úhrada z pohledu onkologa. Přednáška je o multidisciplinární spolupráci mezi onkology a gynekology - reproduktology. Záznam přednášky si můžete poslechnout.
V šestém díle se věnujeme superspecializované péči o pacienty s karcinomem plic a dalšími nádory hrudníku v multidisciplinárních týmech. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Pátý díl se věnuje tématu precizní onkologie a vyhodnocování prediktivních a prognostických faktorů individuálního onemocnění v multidisciplinárních týmech. Hostem předsedkyně výboru ČOS, doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, je opět přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.
Předsedkyně výboru ČOS doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA a přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK, VFN a ÚVN prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc. o multidisciplinárních a multiinstitucionálních týmech, personalizované onkologii, onkologické diagnostice a cestě pacienta za vysoce specializovanou péčí.
Kuřácký status a léčba závislosti na tabáku má být samozřejmou součástí onkologické péče (1). Sdělení onkologické diagnózy je v tomto smyslu možné využít jako „moment poučitelnosti“, kdy je pacient k doporučení lékaře vnímavější. Doporučit „Nekuřte“ však nestačí, je třeba nabídnout různé možnosti léčby a podpory odvykání – sami intervenovat či předat kontakty. Při kontrolních návštěvách prevence relapsu: F17 je recidivující onemocnění a i po onkologické diagnóze se po roce cca polovina kuřáků ke kouření vrací (2, 3, 4).
Členové výboru ČOS schválili na svém zasedání 22. 11. 2022 aktualizovaná indikační kritéria, která budou podmínkou pro úhradu genomického testu a jejich znění bude zavzato do textu dalšího vydání Modré knihy.