Dědičnost zhoubných nádorů - záznam živého vysílání

Dědičnost zhoubných nádorů - záznam živého vysílání

Nabízíme vám záznam živého webcastu o dědičnosti zhoubných nádorů, ve kterém Doc. MUDr. Lenka Foretová, PhD., primářka Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů Masarykova onkologického ústavu v Brně, odpovídala na dotazy návštěvníků portálu. Živý přenos je součástí seriálu o prevenci, v němž vám odpovídají odborníci ze Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti. Udělejte si náš test pod videem.

Video

Kapitoly

 1. Úvodní slovo
 2. Jak vypadá genetické vyšetření
 3. Ondřej: Sestra mého otce zemřela na leukémii, jejich matka také a děda mé matky rovněž. Mám se této nemoci obávat?
 4. Pavel: Nikdo z mých nejbližších příbuzných nezemřel na rakovinu, jsem tedy i já méně ohrožen?
 5. Michaela: Babička z otcovy strany zemřela na nádor gynekologického původu (bohužel nevím, jaký typ). Moje matka měla myomy. Já mám už ve třetím testu zvýšené hodnoty ROMA se stoupající tendencí. Můj gynekolog to ignoruje a mává nad tím rukou...
 6. Lenka: Po ablaci levého prsu odstraněna děloha z důvodů nádorů. Matka nádor tlustého střeva a otec rakovina plic. Ptám se na dědičnost na mé děti. Kdo by mi případně doporučil genetické vyšetření?
 7. Veronika: Můj dědeček zemřel na rakovinu slinivky, strýc na karcinom tlustého střeva, maminka na rakovinu dělohy. Jsou nějaké genetické testy, které by mohly určit, zda je k některému typu rakoviny člověk náchylný? Jak a kde o ně požádat?
 8. Pan Hrubý: Moje babička měla rakovinu prsu, moje matka rakovinu tlustého střeva, obě kolem šedesátky. Je u mě zvýšené nebezpečí onemocnění? Mám nárok na genetické prediktivní testy placené pojišťovnou?
 9. Standa: Funguje rovnice, že čím vyšší věk diagnostikovaného nádorového onemocnění, tím menší pravděpodobnost, že se jedná o dědičné onemocnění pro mladší členy rodiny?
 10. Pavel: Můžete mi, prosím, osvětlit pojem genetické vyšetření? Jak takové vyšetření probíhá?
 11. Majka: Vy sama jste podstoupila genetické vyšetření?
 12. Jaké typy rakoviny jsou více geneticky podmíněné než jiné? Existuje nádor, který když mám, tak je velmi jasné, že ho budou mít i moje děti?
 13. Petr: Moje matka měla nádor tlustého střeva, nebyl jí zjištěn ten špatný gen. Je i u mě zvýšená šance na výskyt podobného onemocnění? Myslel jsem si, že nikoli, ale na kolonoskopii mi sdělili, že mám raději chodit na preventivní kolonoskopie.
 14. Karel: Mám nárok na prevenci dříve než v padesáti letech? Za kým s požadavkem na preventivní kontrolu?
 15. Marie: Co si myslíte o rozhodnutí, co udělala Angelina Jolie? Nechala si preventivně odstranit prsy.
 16. Výsledky ankety.

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Během živého přenosu odpovídali sledující na otázky z oblasti dědičnosti. Pokud chcete, můžete si vyzkoušet, jak byste odpověděli Vy.

Co víte o dědičnosti rakoviny?

Vyzkoušejte si, co víte o dědičnosti zhoubných nádorů v našem krátkém testu. 

Máme pro Vás i další testy z oblasti prevence zhoubných nádorů a péče o onkologického pacienta