Všechny příspěvky

Počet nalezených dotazů: 91 zrušit všechny filtry

Dobrý den,
můj praděd zemřel v 70 letech na karcinom žaludku, jeho sestra a matka ( v 59 letech) taktéž. Moje maminka- jeho vnučka- onemocněla karcinomem žaludku v 54 letech, nyní je 4 roky po léčbě naštěstí v pořádku. Mně je 36 let a opakovaně jsem v posledních třech letech absolvovala gastroskopii pro nauseu a občasný tlak v žaludku a i z preventivních důvodů. Helicobacter nebyl nikdy přítomen, před třemi lety zjištěn zhoubný vřídek, jinak absolutně bez nálezu, krátkodobě řešeno helicidem, nyní již bez potíží i bez léčby. Doporučeno z preventivních důvodů jednou ročně uzv vyšetření břicha a odběr krve, každých 3-5 let pak gastroskopie, nicméně dle lékaře nelze s ohledem na věk nemocných hovořit vysloveně o genetické zátěži. Ráda bych se zeptala, zda je tento názor správný a zda je interval pro případné zachycení nemoci dostatečný a zda je možné a vhodné řešit např.i genetickým vyšetřením, případně kam se obrátit ( jsem připravena samozřejmě i potřebná vyšetření hradit). Osobně totiž vnímám svá rizika s ohledem k rodinné zátěži jako zvýšená a ráda bych byla co nejdéle zdravá pro své malé dítě, mám tak samozřejmě obavy, abych něco nezanedbala. Jinak alkohol nepiji, nekouřím, prakticky nesolím, uzeniny konzumuji jen výjimečně. Ovoce a zeleninu bohužel nemohu z důvodu alergie konzumovat. Velice děkuji za radu a přeji krásný den.

Myslím, že nejlepší by bylo domluvit se v genetické amb., jsou v každém krajském městě. Docela se divím, že máte údaje o pradědečkovi, většinou se to dřív tak dobře nediagnostikovalo. V některých indikovaných případech se zahajuje testování na mutaci genu z krve a podle toho se upravují intervaly sledování. Testování si rozhodne genetik. Sežeňte si co možná nejvíce lékařské dokumentace o příbuzných ( praděd, maminka..)
Např. v Masarykově onkol.ústavu v Brně: Ke genetickému vyšetření se objednejte telefonicky na číslech:
MUDr. Foretová 54313 6900, 6907 nebo MUDr. Navrátilová 54313 6901, (sestra 54313 6911) nebo osobně v kanceláři lékařů MOÚ, 4. patro Švejdova pavilonu, Oddělení epidemiologie a genetiky nádorů. Je potřeba doporučení od lékaře, pak je hrazeno z pojištění
MUDr.Milana Šachlová, CSc et PhD

4. 1. 2016, MUDr.Milana Šachlová, CSc et PhD , sachlova@mou.cz

Minulý týden mi dcera(5měsíců) spadla z gauče, neměla žádné příznaky, jen o něco zvětšenou zorničku na straně pádu, poslali nás na ct mozku, neřekli mi žádná rizika, zjistila jsem si to posléze sama. Vyděsila mě síla záření, která je při vyšetření použita. Od té doby nemůžu spát a nemůżu se zbavit pocitu, že moje dcera umře mladá na nějaký nádor v mozku nebo jiné onkologické onemocnění. Máme v rodině i leukémii. Mrzí mě, že jsem tomu nezabránila. Myslíte, že ji mohlo ozáření poškodit zdravé buňky v mozku a negativně ovlivnit další vývoj? A nevíte, kolik dětí v takto nízkém věku podstupuje toto vyšetření?

Je mi jasné, že v tomto případě u nás nemá žádná prevence moc smysl, když už dcera podstoupila tak velké ozáření. Nebo se dá nějakou metodou ozáření z těla vyloučit?

myslím, že Vaše obavy jsou zbytečné. CT bylo u vaší dcerky indikováno naprosto správně, protože především při úrazu hlavy a rozdílné velikosti zorniček je nutné vyloučit krvácení do mozku, které může být život ohrožující a vyžaduje okamžitou operaci. CT vyšetření mají radiační zátěž, ale za svých 32 let praxe jsem dosud nesetkala s dítětem, které by dostalo leukemii protože bylo 1x na CT vyšetření. CT vyšetření se nedělá preventivně, vždy jsou na to přesně určené indikace a myslím, že se proto nemusíte obávat. Záření nemáte jak z těla dostat, každé záření má svůj poločas a vymizí samo. Ale vůbec by jsem se tím netrápila. To, že máte v rodine 1 případ leukemie, rovněž nezvyšuje u Vaší dcerky riziko leukemie či jiné malignity. genetické riziko vzniká, pokud se v rodine (nejméně ve 2-3 generacích) opakují nádory nezvyklé pro daný věk, nebo určitý typ nádoru.

17. 12. 2015, MUDr. Viera Bajčiová, CSc., vbajciova@fnbrno.cz

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat . Při jídle např.topinky s česnekem mi po cca 2 minutách začne bolet v zádech u levé lopatky u spodní části. CT slinivky v pořádku. jsem po žlučníku s vředem na dvanácterníku.V poslední době 14 dní je mi zima. Děkuji Gavenda

Vážený pane, po internetu je možné dávat jen obecné rady a nenahradí kontakt s lékařem. Chápu to tak, že máte po operaci žlučníku a měl jste také vředy na dvanácterníku. Může se jednat o sníženou toleranci česneku po operaci žlučníku, pokud vám dělá potíže, nejezte ho. Jsou pacienti, kteří po operaci žlučníku můžou jíst vše, jiní musí držet dlouhodobě dietu.

MUDr.Milana šachlová

19. 11. 2015, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Mám dva syny, kteří z obou stran rodičů i prarodičů mají nebo onkolog. nemocné předky. Mají právo na bezplatné genetické vyšetření? A pokud ano, v kterém zdrav.zařízení?

Bohuzel neznám podrobnosti. Nádorová onemocnění se vyskytují téměř ve všech rodinách, jen v některých je podezření na dědičnou dispozici. Situaci může zhodnotit například praktický lékař a může vydat doporučení na genetickou konzultaci, včetně kontaktu, kam se mohou objednat.

2. 11. 2015, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz

Dobrý den,

V prosinci 2014 jsem kvůli určitým zdravotním problémům absolvovala gastroskopii a kolonoskopii. Zajímalo by mě, jak často bych měla tyto procedůry opakovat, abych si mohla být jistá, že rakovinou jícnu, žaludku a tlustého střeva netrpím? Jak rychle rostou tyto nádory? Nevadí mi si procedůry hradit jako samoplátce, zdraví je nejdůležitější.

Brožová

Vážená paní!

Na základě různých studií jsou známá doporučení pro populaci s nízkým rizikem (běžná populace) a vysokým rizikem (nejčastěji pro výskyt nádorů v rodině).

Když to hodně zjednoduším, tak jako prevenci nádoru střeva bych doporučila začít s vyšetřením od 50 let, případně od 45 let (samoplátce). Pokud je v rodině výskyt nádorů střeva, začíná se třeba již od 18 let á 3 roky...

Prevence nádorů žaludku pro  běžnou populaci se nedoporučuje. Pro osoby s genetickou zátěží se provede gastroskopie a podle případného nálezu se postupuje dál.

K vašemu dotazu- např nádory žaludku nepředstavují jednotnou skupinu, rostou tedy různě rychle. Pokud nemáte v rodině výskyt nádorů, zbytečně bych nepanikařila.  Důležitá je také životospráva- nekouřit, jíst dostatek ovoce a zeleniny.., držet si hmotnost, přiměřená pohybová aktivita atd. Pravidelně choďte na vyšetření prsu a na gynekologii.

21. 8. 2015, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz


Vážení,
mám dotaz ohledně prevence rakoviny vaječníků. Všude čtu, ze rakovina vaječníků je tichý zabiják, v drtivé většine se na ni přijde pozdě, a to proto, že je obtížně diagnostikovatelná, prý se často nezobrazí na utz. Ja chodím každý rok jako samoplátce na preventivní onko prohlídku, kde mi mimo jiné udělají gynekologický utz a odeberou CA125. Stačí to myslíte na objevení případného nádoru v době, kdy by byl léčitelny, tj stádium 1/2? Nebo byste doporučili něco jiného/doplňujicího?

Děkuji

Bednářová

V zásadě to, co děláte stačí. Neznám sice Váš věk a ani Vaši rodinnou anamnézu tj. zda ve Vaší rodině není větší výskyt nádorů prsu či vaječníků (někdy to spolu souvisí). Pokud máte v rodině větší výskyt karcinomů – bylo by lepší udělat genetické vyšetření, v případě, že je Vám přes 50 let a chcete být důsledná, měla by jste mít gynekologické a UZ vyšetření 1x za 6 měsíců a to běžně – bez samoplátcovství – co se týká gynekologie.
V případě dalších dotazů se nebojte znovu zeptat. Prim. MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA

9. 8. 2015, Prim. MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

dobry den chtěl bych se zeptat,na ct vysetreni mi byl zjisten hladce ostre ohraniceny benigni či semilaligni tumor o velikosti28x29mm.chtel bych se zeptat jestli to je zhoubny nador? je to v panvi mezisakre a rektem dekuji.

Může, ale nemusí být zhoubný, což vyplývá již z popisu ( benigní = nezhoubný, semimaligní = není to jasné). Možná se uvažuje o biopsii , případně došetřením-např., ultrazvukem do konečníku...

 

19. 8. 2015, MUDr.Milana šachlová, CSc et PhD, sachlova@mou.cz

Dočetla jsem se, že při nálezu bulky na prsu je běžnou praxí vyšetření ultrazvukem a třeba ještě mamografem.Biopsie se podstupuje jen když tato vyšetření nemají pozitivní zavěr a jejím smyslem je zjistit přesný druh nádoru. Je to pravda? 

Problematika je poněkud složitější. V případě zjištění bulky v prsu se skutečně prování MG nebo UZ, tato vyšetření jsou s určitou vysokou pravděpodobností schopná zjistit, zda se jedná o nález benigní (nezhoubný) či maligní (zhoubný).
Pokud je obraz jasně nezhoubný a nevyžaduje žádný zásah, přistupuje se ke sledování, pokud jsou nejasnosti v typu resistence (bulky) a nebo resistence zvětšuje svoji velikost, je vhodné bioptické vyšetření tj. odebrání vzorku z bulky a určení její přesné histologie, což nám dále dává návod na další postup.

3. 7. 2015, prim. Renata Neumanová, Ph.D., MBA, neumanova.ren@volny.cz

Jsem druhým rok po operaci jícnu zhobný -nádor/gastroplastika/ a dosud mám zažívací potíže,co sním jde ven/5x-6x denně/.Dá se tím něco dělat.
Děkuji Franta P.

Vážený pane!

Chápu dobře, že něco sníte a jdete 5-6x denně zvracet? Zvracíte ještě nenatrávené jídlo? Hned po spolknutí?

 Normální to není, nevím, zda není nějaké zúžení v anastomóze? Neznám vaše nálezy. Mohl by se zkusit např. Kinito 3x1. Důležité je ověřit průchodnost přes anastomózu. případně dilatace...

MUDr.Milana šachlová

8. 4. 2015, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den chci se zeptat nešli my zhoubný nador děložního čípku 1, 5cm nechtěj mě operovat budu chodit na ozarovani a mám strach je tam šance dekuji

Pokud Vám nechtějí lékaři nádor operovat, mají k tomu jistě nějaký důvod (nález na závěsných vazech, uzlinách, případně nějaké další Vaše nemoci apod.). V případě takto malého nádoru, je ale ozařování prakticky stejně účinné jako operace, takže šanci určitě máte.

Bohužel mi chybí spousta dalších detailů a tak nejsem schopna učinit přesnější odhad.

12. 3. 2015, MUDr. Renata Neumanová, neumanova.ren@volny.cz

Můj otec ve věku 65let dostal rakovinu prsu trvá to již měsíc a boule které má na pravém prsu a pod pravou paží se zvětšují. Lékaři provedli biopsii. Musíme opět čekat asi tři neděle než
přijdou výsledky je tohle běžná praxe? Je tu ještě vůbec nějaká šance na uzdravení nebo prodloužení normálního života.
Moc Vám děkuji za odpověď

Biopsie by měla být hotová cca do 3-5 pracovních dní, takže pokud nádor tzv. „roste před očima„ kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Je to určitě důvod k zaurgování celé záležitosti. Problematická je t.č. asi současná předvánoční doba, ale i tak jsou 3 týdny na vyhodnocení vzorku zbytečně dlouhé. 

28. 12. 2014, MUDr. Renata Neumanová, neumanova.ren@volny.cz

Nedavno mi zemrela velice blizka osoba na rakovinu. Pochopitelne z ni mam ted strach a tak ksem podstoupila prevntivni rakovinnovy screening. Krvi se zjistovaly onkomarkery, probehlo sono brisnich organu: zaludek, jatra atd, rtg plic, sono gynekologiskych organu, sono prsou, vysetreni na ORL, sono krku a stitne zlazy a gastroskopii. Vse vyslo negativni. Mam ale bohuzel nasledujici symptomy: pocit, ze mam neco v krku a pri polknuti "to" citim a nauseu, po cely den. Nezvracim, ale je to neprijemne. Trva treba mesic, tak 3 mesice nic a najednou prijde znovu.

Ma otazka: myslite si prosim, ze jsem uvedenymi vysetrenimi vyloucila pripadnou rakovinu? Pripadne je nejaky druh rakoviny, ktera se projevuje uvedenymi symptomy? A pokud podle vaseho nazoru o eakovinu nejde, pomohlo by mi myslite navstivit psychoterapeuta?

Vážená paní, ano předpokládám, že rakovina je podle Vašich příznaků a následujících vyšetření vyloučena. Nevím, zda se lékař, který prováděl gastroskopii, zaměřil i na případnou infekci Helicobacterem pylori. Možná byl nález při vyšetření natolik normální, že to nepovažoval za potřebné. Zkuste zatím konzultovat psychologa případně psychiatra, možná je to jen stresová reakce na úmrtí blízkého člověka.

28. 9. 2014, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Dobrý den,můj dotaz zní takto? Asi před rokem jsem s tchánem opravoval střechu na kolně, přitom on řezal eternitové šablony bruskou ani on ani já jsme neměli respirátor jelikož jsme o nebezpečí asbestu nic nevěděli. Také se na zahradě pohybovali naše děti. Nedávno jsem se dozvěděl o asbestu více a dost mě to vyděsilo.Chtěl bych se proto zeptat jestli mé rodině a mě hrozí zdravotní rizika spojena s tímto naším nezodpovědným počínáním?Můj syn také některé šablony přenášel.Děkuji za odpověď.

Vzhledem k tomu, že jste pracoval s azbestem jeden den a ještě na zahradě, tak Vám rizika nehrozí. Zdraví Jana Skřičková

15. 10. 2014, prof. MUDr. Jana Skřičková, CSc., jskric@fnbrno.cz

Dobry den, mam takovy dotaz. Uz 6 let pracuji na pracovisti, kam jde prach a pach z laeseru a pripojena je i praskova lakovna. Uz 5 let jsem mela vselijake zdravotni problemy,od zazivacich problemech,vodnate qymy,otekani tela az po velke otokoky jazyka,bolesti v krku,chrapot a stipani ve vsech dutinach. Po otevreni ust,obraceni zaludku a casta krev z nosu. Caste vraceni jidla zpet do ust a zhorseni psychiky.
Predem dekuji za odpoved
Preji hezky den. L. S.
Vážená paní! Zřejmě "lakovna" je pracoviště se zdravotním rizikem a jsou předepsané nějaké preventivní prohlídky. Domluvte se se závodním nebo praktickým lékařem. Podle Vašich potíží bych asi doplnila laboratorní odběry včetně diferenciálu, ORL vyšetření, gastroskopii, alergologii. Může se jednat o alergii, ale také o něco jiného. Internetová poradna však v žádném případě nemůže nahradit kontakt s lékařem. Domluvte se proto s praktickým lékařem a on si musí sám indikovat další vyšetření. Pokud máte potíže 5 let, předpokládám, že už je nějak řešíte.

9. 9. 2014, MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D., sachlova@mou.cz

Je mozne zjistit pouhym odberem krve,jestli mam v tele nadorove onemocneni?

Většinou to nelze. Jsou nutna cilena vysetreni, jako mamografie, ultrazvuky, kolonoskopie aj. Nadorove markery v krve se pouzivaji pri sledovani onkologickych pacientu, v prevenci potom pouze u muzu tzv. PSA, ke zjisteni mozneho nadoru prostaty. Nadorove markery mohou byt casto falešne pozitivni nebo negativní.

21. 7. 2014, Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D., foretova@mou.cz