Pacient a rodina

Pacient, rodina a přátelé

Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 350 zrušit všechny filtry
Výzkum psychosociálních potřeb onkologicky nemocných v ČR
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Amelie, z.s. hledá současné i bývalé onkologické pacienty, kteří by se zapojili do on-line dotazníkového šetření na téma míry uspokojování potřeb, které souvisí s onkologickým onemocněním.  

„Schopnost vyjádřit emoce pomáhá“ z Cyklu #MysliProtiRakovine - rozhovor po skončení
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

7. listopadu proběhl první díl živého vysílání z cyklu #MysliProtiRakovine. Hostem psychologa Martina Pospíchala byla lékařka a taneční terapeutka Petra Steyerová. Kromě teoretických informacích o vlivu stresu na naše zdraví a odpovědí na otázky diváků jsme se dozvěděli i řadu praktických rad a ukázek, jak pracovat s emocemi. 

Dnes naposledy přednáška „Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence“

Připomínáme, že dnes, 1. listopadu od 18 hodin v hlavní budově Univerzity Karlovy v Praze, náměstí Jana Palacha 1/2, Praha 1 v sále číslo 300 se uskuteční poslední přednáška z cyklu MysliProtiRakovině. 

Nová organizace péče o onkologické pacienty v remisi - tisková konference

18. října se uskutečnila tisková konference Ministerstva zdravotnictví ČR, České onkologické společnosti ČLS J.E.P., Sdružení praktických lékařů ČR a  Společnosti všeobecného lékařství k nové organizaci péče o pacienty v remisi, tedy po úspěšně ukončené onkologické léčbě. 

Přednáška Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence 25. 9. v Praze ZRUŠENA a přednáška 11. 10. v Brně - KAPACITA NAPLNĚNA

Na přednášku dne 11. 10. v Brně byla ukončena registrace, kapacita sálu byla naplněna. Těšíme se na Vás! 

Velmi se omlouváme, ale přednáška dne 25.9.2018 v Praze se z technických důvodů ruší. Automaticky jsme Vás pře-registrovali na nový náhradní termín dne 1.11.2018 (od 18 hodin, Univerzita Karlova v Praze, ale jiné místo: Hlavní budova nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1, sál číslo 300). Pokud by Vám tento nový termín nevyhovoval, dejte nám prosím vědět. Ještě jednou se omlouváme za tyto komplikace. Pokud si uděláte čas, budeme se těšit na setkání.

Přednáška Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence - vyhlášen další termín 1. 11. 2018 v Praze

Na základě četných žádostí nabízíme další termín přednášky Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence. Přednáška z psychoneuroimunologie je úvodní přednáškou projektu #MysliProtiRakovine a je určena jak pacientům - laikům, tak i lékařům, sestrám, psychologům a dalším odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty. Nový termín je 1. 11. 2018 od 18 hodin v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (nám. Jana Palacha 1/2, sál číslo 300). Prosíme, registrujte se. Vstup je zdarma. 

Hudbou a tancem Společně k úsměvu, 23. září Sono centrum Brno

Pacientský spolek Společně k úsměvu, který podporuje děti, adolescenty a mladé dospělé během onkologické léčby a věnuje se pozdním následkům, si Vás dovoluje pozvat na benefiční koncert, který se koná 23. 9. 2018 v Sono centru Brno.

9. psychoonkologické sympózium 12. září 2018 v Liberci - aktualizován program

Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 9. psychoonkologické sympózium na téma "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Sympózium je určeno odborníkům a koná se v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Jeho závěrem pak zazní také přednáška Vliv mysli na imunitu a naše zdraví, z cyklu #MysliProtirakovině, která je určena nejen odborníkům, ale také laikům. 

Registrace na obě pražské přednášky (4.9. a 25.9.) již byla zastavena. Kapacita obou sálů je vyčerpána. Zvažujeme vypsání dalšího termínu v Praze. Stále je možno se registrovat do Brna (11.10. Masarykův onkologický ústav) a do Liberce (12.9. Krajská vědecká knihovna). Děkujeme za zájem! 

Přednáška Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence již 4. září v Praze

Blíží se začátek cyklu přednášek v rámci projektu #MysliProtiRakovine. První přednáška bude v Praze v Lékařském domě 4. září od 18 hodin. Zbývá už jen 30 míst, registrujte se raději ještě dnes. Přednáška je určena pro laiky i odborníky. Cílem přednášky je názorně poukázat na souvislost mezi naší myslí, celkovým psychickým nastavením a prožívanými emocemi na straně jedné a naším zdravotním stavem, případně progresí nemoci na straně druhé. Zároveň nastíníme možnosti, které nám psychologie dává pro podporu procesu uzdravování u onkologických onemocnění. Přednáší PhDr. Ing. Martin Pospíchal. Těšíme se na Vás!  

Brožura – Psychosociální minimum pro onkologicky nemocné a jejich blízké, 3. revidované vydání
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Po čtyřech letech je opět k dispozici revidované třetí vydání brožury Psychosociální minimum pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Amelie ji v tuto chvíli distribuuje na onkologická pracoviště a do organizací, které o ni mají zájem. Brožura je zároveň volně k dispozici na webu Amelie, z.s.

Slovníček odborných výrazů z onkologie aktualizován

Stává se Vám, že si nepamatujete, co Vám lékař vysvětloval? Přijdete pak domů, sednete k počítači a snažíte porozumět lékařské zprávě nebo výsledkům vyšetření tím, že zadáváte výrazy ze zprávy do internetového vyhledavače? Pomocníkem Vám může být Slovníček na Linkos. Obsahuje přes 800 pojmů užívaných v onkologii a příbuzných oborech. Slovník jsme v posledních měsících vyčistili od duplicitních pojmů (bylo jich stovky), zjednodušili a začlenili i účinné látky léčiv používaných v onkologii. Slovníček umí vyhledávat synonyma, zkomolená slova a příbuzná témata, odkáže Vás na články na daná témata a pokud nenajdete, co jste hledali - jedním kliknutím požádáte o přidání lékařského výrazu do slovníčku.    

Aktip a psychosomatika očima předsedů onkologické a psychosomatické společnosti

V psychosomatickém diskusním duelu na DVTV se sešli Doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, předsedkyně České onkologické společnosti a předseda Společnosti psychosomatické medicíny MUDr. Vladislav Chvála. 

Příprava na onkologickou operaci u praktického lékaře
MUDr. Jiří Dvorský

MUDr. Jiří Dvorský z Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Masarykova onkologického ústavu v Brně přednášel na semináři pro praktické lékaře v rámci Brněnských onkologických dnů o přípravě pacienta na náročnou onkologickou operaci. Zeptali jsme se ho, co pacienta před operací čeká a co by měl říci svému praktickému lékaři. 

Chlazení hlavy během chemoterapie jako prevence alopecie. Stanovisko České onkologické společnosti

Stanovisko ČOS je přílohou zápisu ze schůze výboru ČOS ČLS J.E.P. ze dne 26.6.2018 ve FN v Motole. Chlazení hlavy (scalp cooling) během chemoterapie je metoda používaná k prevenci kompletní ztráty vlasů.