Brachyterapie v ORL oblasti

Konference: 2012 XIX. Jihočeské onkologické dny

Kategorie: Radioterapie

Téma: Radioterapie + Chemoterapie + Jejich kombinace + Cílená léčba

Číslo abstraktu: 13

Autoři: MUDr. Petr Rychlík; MUDr. Petr Vítek; MUDr. Pavel Pavlíček; MUDr. Jaroslav Opravil

V programu pod názvem: Brachyradioterapie v oblasti hlavy a krku

Brachyterapie je velmi účinná léčebná technika, v oblasti ORL je však poměrně málo využívána.

V současné době je stále více nahrazována některými modalitami teleterapie, např. IMRT.

Při tom má brachyterapie některé výhody, kterých nelze žádnou jinou ozařovací technikou dosáhnout.
Zdroj záření se u brachyterapie vkládá přímo do nádoru či do jeho těsné blízkosti, což vede k optimální
distribuci dávky - vysokým dávkám v tumoru při zcela minimální expozici okolních zdravých tkání.
Brachyterapie se u malých nádorů dá použít jako zcela samostatná léčebná metoda, často je však využívána v kombinaci s teleterapií jako boost - t.j. jako metoda navýšení dávky v nejrizikovějším místě ozařovaného pole.

V českých podmínkách připadá v úvahu hlavně brachyterapie využívající vysokých dávkových příkonů s nutností frakcionalizace dávky, tzv.HDR brachyterapie. Tato metoda má některé limity, způsobené nevhodnou radiobiologií tohoto dávkového příkonu, ale na druhou stranu umožňuje dokonalou distribuci dávky, snadnou péči o pacienta a tumor a hlavně zcela vylučuje ozáření ošetřujícího personálu.
Do současné doby byly vytvořeny četné speciální brachyterapeutické techniky a postupy, které umožňují ozářit tumory prakticky ve všech ORL lokalizacích.

Některé tumory lze ozářit pomocí hotových firemních aplikátorů, s nimiž se velmi lehce a jednoduše pracuje a jejichž užití vyžaduje jen verifikační rentgen.

Jindy, hlavně v případě nádorů lokalizovaných v oblasti naso- a orofaryngu, zevního zvukovodu, tvrdého patra a očních koutků, je třeba zhotovit individuální aplikátory, pro jejichž výrobu musí mít brachyterapeutické pracoviště dobře vybavenou dílnu, která umí pracovat s plexisklem a různými stomatologickými hmotami.

Některé aplikace (zvláště punktury) pak vyžadují dobře vybavený chirurgický sál a spolupráci se stomato- a orl chirurgem, protože se jedná o invazivní výkony v oblasti velkých cév hlavy a krku.

Na našem oddělení jsme do současné doby léčili brachyterapií více než 60 pacientů, kteří měli tumor v oblasti hlavy a krku.

Jednalo se o nádory spodiny úst, jazyka, kořene jazyka, všech oddílů hltanu, tonsilární oblasti, tvrdého patra, maxily, ethmoidů, nosní dutiny, zevního zvukovodu, ušního boltce a rtu.

Ve většině případů se jednalo o paliativní léčbu a různé retreatmenty v již dříve ozářené oblasti, jen u menší části pacientů byla brachyterapie použita jako primární kurativní metoda.

Technicky byly užity intraluminální aplikace, různé typy muláží a punktur, případně jejich kombinace.
Frakcionačně jsme užili dvě naprosto rozdílná schémata: hypofrakcionaci 1x týdně dávkou 5 Gy a hyperfrakcionaci dávkou 2x denně 3 Gy.

Podrobný rozbor léčebných výsledků ve vztahu k lokalisaci tumoru, léčebnému záměru (paliace, kurativa), frakcionaci ozáření a užité technice jsou součástí vlastního sdělení. Tento rozbor ukazuje, že se brachyterapie v ORL oblasti na radioterapeutickém oddělení Nemocnice České Budějovice a.s. osvědčila jako velmi efektní paliativní i kurativní léčba.

Datum přednesení příspěvku: 19. 10. 2012