Informace z oblasti práva a upozornění na kongresy, konference, semináře a školení, zaměřené na oblast zdravotnického práva.
VI. Kongres medicínského práva se letos uskuteční 30. 11. - 1. 12. 2017 v Praze a bude zaměřen na trestní odpovědnost poskytovatelů zdravotních služeb (ambulantní i ústavní péče).
Články
Ve Věstníku Ministerstva zdravotnictví (částka 13) vychází dokument Organizace a hodnocení kvality onkologické péče v ČR. Hlavním cílem tohoto dokumentu je snaha o posílení kvality onkologické péče v ČR, která čelí významně rostoucímu počtu pacientů vyžadujících dlouhodobou péči. Zejména narůstající prevalence nádorových onemocnění vyžaduje posílení organizace diagnostické, léčebné a dispenzární onkologické péče, celostátně i v jednotlivých regionech.
VI. kongres medicínského práva je letos zaměřen na trestní odpovědnost poskytovatelů zdravotních služeb ambulantní i ústavní péče.
Na podzim 2017 byly ustavena pacientská rada, která je poradním orgánem ministra zdravotnictví. Členové jsou jmenováni z řad zástupců, které navrhovali sami pacienti prostřednictvím pacientských organizací. Rada má 24 členů, vybraných podle přísných kritérií s důrazem na co nejvyrovnanější zastoupení pacientů s různými diagnózami. Své zastoupení má samozřejmě i onkologie.
Rozhovor s prof. MUDr. Jiřím Vorlíčkem z roku 2003 v pořadu Z očí do očí je výborným přehledem historického vývoje významných medicínsko-právních institutů v naší zemi. Rozhovor pana profesora Vorlíčka s panem profesorem Antonínem Přidalem může sloužit jako pomocník při výuce medicínského práva.
Jaké nové zákony, které ovlivní péči o nemocné v poslední době vznikly, jakými prováděcími předpisy jsou následovány a co očekáváme na poli zdravotnické legislativy v nejbližší době? Právní zpravodaj vychází čtvrtletně.
Odpověď Veřejného ochránce práv JUDr. Pavla Varvařovského na podnět výboru ČOS k problematice vycházek onkologických pacientů.
V důsledku novely zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, se počínaje 1. 1. 2012 změnil režim vycházek a ošetřující lékař tak může povolit vycházky v celkovém rozsahu maximálně 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin. Lékař přitom musí vymezit konkrétní časový úsek těchto vycházek.