Alternativní, komplementární a integrativní medicína z pohledu onkologa

Přednáška zazněla na semináři pro praktické lékaře v rámci Brněnských onkologických dnů a seznamuje lékaře s pojmy alternativní, komplementární a integrativní medicína. 27% pacientů užívajících alternativní léčbu během chemoterapie užívá potenciálně nebezpečné kombinace preparátů, z nichž některé nejen že zvyšují toxicitu, ale snižují i efektivitu ověřené onkologické léčby. Onkologičtí pacienti budou alternativní metody při péči o své zdraví vždy vyhledávat a budou je užívat buď s námi, lékaři, nebo bez nás. S informovaným lékařem je však tato cesta pro pacienta významně bezpečnější, efektivnější a levnější.

TIP: Pro lepší zážitek zvolte režim "Celá obrazovka" (ikonka vpravo dole na liště videa). Pro synchronizaci slidů s videem a obráceně využijte tlačítek v dolní části okna se slidy.

Prezentovaná doporučení byla schválena American Society of Clinical Oncology (ASCO) a publikována v časopise Journal of Clinical Oncology.  

Lyman GH, Greenlee H, Bohlke K, et al. Integrative Therapies During and After Breast Cancer Treatment: ASCO Endorsement of the SIO Clinical Practice Guideline. J Clin Oncol. 2018 Jun 11:JCO2018792721. doi: 10.1200/JCO.2018.79.2721.

Poslechněte si i další přednášky, které zazněly v rámci 6. ročníku vzdělávacího programu Onkologická problematika v ambulanci praktického lékaře na BOD 2018.