Vážně nemocní onkologičtí pacienti jsou velmi významně závislí na kvalitní verbální a neverbální komunikaci se zdravotníky. Problematika psychologické intervence na českých onkologických pracovištích, role psychoonkologa, psychiatra, sestry a sociálního pracovníka v nemocnici je předmětem každoročních psychoonkologických sympózií. Témata pokrývají zásady kvalitního rozmlouvání s pacienty a jejich blízkými, komunikace s vážně nemocnými dětmi a jejich rodiči, kvalitu života v době nemoci, popis psychického prožívání léčby a celé životní etapy s onkologickým onemocněním i po úspěšné léčbě.
Abecední přehled přednášek podle témat
Psychoonkologická sympózia organizuje od roku 2010 Psychoonkologická sekce ČOS a všechny přednášky jsou k dispozici lékařům, sestrám, psychologům a dalším zdravotníkům v podobě webcastů.
- 8. psychoonkologické sympózium, Plzeň 2017 - Osobnostní změny onkologického pacienta v kontextu rodiny
- 7. psychoonkologické sympózium, Hradec Králové 2016 - A co dál?! ..jak dál, když léčba končí
- 6. psychoonkologické sympózium, Olomouc 2015 - Není hanba říci si o pomoc!
- 5. psychoonkologické sympózium, Brno 2014 - Dítě v onkologické péči
- 4. psychoonkologické sympózium, Brno 2013 - Komunikace s onkologickým pacientem v krizi.
- 3. psychoonkologické sympózium, Hradec Králové 2012 - Kvalita života obecně i jako jeden z hlavních cílů onkologické léčby
- 2. psychoonkologické sympózium, Praha 2011 - Dítě - nádor - rodina
- 1. psychoonkologické sympózium, Brno 2010 - Dospělá a dětská psychoonkologie, sesterská péče a sociální problematika
Články
Zahajovací přednáška projektu #MysliProtiRakovině je úvodem do problematiky možností psychologické prevence onkologického onemocnění pohledem vědy. Přednáška, určená laikům i odborníkům, zazněla dvakrát v Praze, v Liberci a v Brně. Nabízíme Vám záznam první pražské přednášky ze 4. září 2018.
Na základě četných žádostí nabízíme další termín přednášky Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence. Přednáška z psychoneuroimunologie je úvodní přednáškou projektu #MysliProtiRakovine a je určena jak pacientům - laikům, tak i lékařům, sestrám, psychologům a dalším odborníkům, kteří se starají o onkologické pacienty. Nový termín je 1. 11. 2018 od 18 hodin v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (nám. Jana Palacha 1/2, sál číslo 300). Prosíme, registrujte se. Vstup je zdarma.
Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 9. psychoonkologické sympózium na téma "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Sympózium je určeno odborníkům a koná se v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Jeho závěrem pak zazní také přednáška Vliv mysli na imunitu a naše zdraví, z cyklu #MysliProtirakovině, která je určena nejen odborníkům, ale také laikům.
Registrace na obě pražské přednášky (4.9. a 25.9.) již byla zastavena. Kapacita obou sálů je vyčerpána. Zvažujeme vypsání dalšího termínu v Praze. Stále je možno se registrovat do Brna (11.10. Masarykův onkologický ústav) a do Liberce (12.9. Krajská vědecká knihovna). Děkujeme za zájem!
Text: Přednáška Vliv mysli na progresi onemocnění a možná psychologická prevence již 4. září v Praze
Blíží se začátek cyklu přednášek v rámci projektu #MysliProtiRakovine. První přednáška bude v Praze v Lékařském domě 4. září od 18 hodin. Zbývá už jen 30 míst, registrujte se raději ještě dnes. Přednáška je určena pro laiky i odborníky. Cílem přednášky je názorně poukázat na souvislost mezi naší myslí, celkovým psychickým nastavením a prožívanými emocemi na straně jedné a naším zdravotním stavem, případně progresí nemoci na straně druhé. Zároveň nastíníme možnosti, které nám psychologie dává pro podporu procesu uzdravování u onkologických onemocnění. Přednáší PhDr. Ing. Martin Pospíchal. Těšíme se na Vás!
Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 9. psychoonkologické sympózium na téma "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Přihlášky do 30.8. 2018, program k dispozici.
Česká onkologická společnost a Klub mladých onkologů Vás zvou na interaktivní seminář Rodina a blízcí pacienta, pomoc nebo komplikace? Seminář je připravován v pěti městech (Plzeň, Praha, Brno, Hradec Králové a Olomouc) v rámci podzimního cyklu seminářů KVMO (Kontinuální vzdělávání mladých onkologů). Registrujte se. začínáme už 11. září v Plzni!
Srdečně zveme všechny lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na cyklus přednášek a webminářů z oboru psychoneuroimunologie. Projekt pro Vás a Vaše pacienty připravila Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem (členem výboru psychoonkologické sekce) a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci unikátního projektu v oblasti prevence s názvem „#MysliProtiRakovině“. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.
Přednáška z oboru psychoimunologie, která zazněla na vzdělávacím semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2017, vysvětluje proč mají onkolog a psycholog stejný terapeutický cíl na biologické úrovni.
Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 9. psychoonkologické sympózium na téma "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Přihlášky do 30.8. 2018, program k dispozici.
Srdečně Vás zveme na cyklus přednášek a seminářů z oboru psychologie. Česká onkologická společnost pro Vás připravila s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem (členem výboru psychoonkologické sekce) a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu unikátní projekt v oblasti prevence s názvem „#MysliProtiRakovině“. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.
Přednáška z nového vědního oboru psychoneuroimunologie zazněla na semináři pro praktické lékaře v rámci Brněnských onkologických dnů 2018.
Hledáme podporu pro projekt Rok psychoonkologické prevence #MysliProtiRakovině. Cílem projektu je věnovat se doposud opomíjené možnosti využití psychologických poznatků při prevenci a zvládání onkologického onemocnění. Výbor České onkologické společnosti vyjádřil na svém zasedání 26. 9. 2017 podporu projektu.
Tématu osobnostních změn v kontextu rodiny se věnovalo 8. psychoonkologické sympózium, které se sešlo 13. září 2017 ve Fakultní nemocnici Plzeň. Přednášky pokryly problematiku osobnostních změn a změny v rodině v důsledku onkologického onemocnění člena rodiny. Sympózium se věnovalo tématu jak říci dětem o nemoci rodiče, post-traumatickému růstu u onkologických pacientů, paliativní péči, sociální problematice a dalším tématům. Sympózium organizuje Sekce psychoonkologie ČOS.
8. psychoonkologické sympózium v Plzni zahájil prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň.