Význam nutriční intervence pro pacienty s nádory žaludku

Malnutrice může mít zásadní vliv na úspěšnost léčby. Ztráta hmotnosti je negativním prognostickým faktorem pro hubeného pacienta i pro obézního pacienta (sarkopenie). Pacienti v malnutrici (váhový úbytek 10% nebo  BMI ≤ 18,5 nebo hypoalbuminémie) mají profit z předoperační přípravy parenterální výživou po dobu 7-10 dní. I pro pacienty, kteří nejsou v malnutrici, je před velkou břišní operací vhodný sippping s vysokým obsahem bílkovin (např. Nutridrink protein) případně s omega 3 mastnými kyselinami (Impact, Forticare..). Pacient si ho může koupit v lékárně nebo je možné předepsat v nutriční ambulanci (jejich seznam je na www.skvimp.cz), v indikovaných případech může předepsat na 1 měsíc onkolog.

TIP: Pro lepší zážitek zvolte režim "Celá obrazovka" (ikonka vpravo dole na liště videa). Pro synchronizaci slidů s videem a obráceně využijte tlačítek v dolní části okna se slidy.

Poslechněte si i další přednášky, které zazněly v rámci edukačního semináře Mezioborová spolupráce v diagnostice a léčbě časného karcinomu žaludku v rámci BOD 2014. 

Klíčová slova
přednáška - video; video