Lékař a multidisciplinární tým

Informace pro každodenní praxi i pro vzdělávání lékařů, včetně lékařů prvního kontraktu, sester, laborantů i nezdravotnických profesí, které jsou součástí komplexní péče o onkologicky nemocné.

Dohody ČOS s plátci péče v části Česká onkologická společnost

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 1274 zrušit všechny filtry
Xofigo – omezení používání v léčbě rakoviny prostaty - upozornění SÚKL

SÚKL informuje o tom, že přípravek Xofigo by měl být používán pouze po dvou předchozích typech léčby nebo tehdy, kdy jiná léčba nemůže být použita. Farmakovigilanční výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ukončil přehodnocení přínosů a rizik přípravku Xofigo (radium-223 dichlorid) určeného k léčbě rakoviny prostaty. Výsledkem přehodnocení je doporučení výrazného omezení používání přípravku Xofigo, a to pouze u pacientů, kteří již podstoupili dva předchozí typy léčby metastatického karcinomu prostaty (rakovina prostaty, která se rozšířila do kosti) nebo u kterých nemůže být jiná léčba použita.

Vliv mysli na imunitní systém a naše zdraví - pozvánka na cyklus přednášek

Srdečně zveme všechny lékaře, sestry a další zdravotnické odborníky na cyklus přednášek a webminářů z oboru psychoneuroimunologie. Projekt pro Vás a Vaše pacienty připravila Česká onkologická společnost ve spolupráci s PhDr. Ing. Martinem Pospíchalem (členem výboru psychoonkologické sekce) a dalšími odborníky z oborů psychologie, onkologie a zdravého životního stylu v rámci unikátního projektu v oblasti prevence s názvem „#MysliProtiRakovině“. Na rozdíl od jiných projektů v oblasti prevence se soustředí především na lidskou mysl, tedy naše prožívání, jeho možný vliv na lidské zdraví a nemoc jako takovou.

Vzdělávací akci pořádá Aesculap Akademie pod záštitou prof. MUDr. Jana Žaloudíka, CSc., předsedy Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu České republiky. Tématem sympozia je multioborový pohled na celý proces bezpečné přípravy a podávání chemoterapie ve zdravotnictví - od předpisu chemoterapie přes podávání až po likvidaci použitého materiálu. Sympozium je primárně zaměřeno na otázky ochrany zdravotnického personálu před chemickou kontaminací. K dispozici pozvánka a program. 

Nemocnice České Budějovice, a.s. si Vás dovoluje pozvat na XXV. Jihočeské onkologické dny, letos na téma diagnostika a léčba nádorů žaludku, slinivky břišní, tlustého střeva a konečníku. 1. oznámení v kalendáři akcí. 

Dne 26. dubna 2017 uspořádala Sekce preventivní onkologie již tradiční vzdělávací akci s názvem „Onkologická problematika v ordinaci praktického lékaře“. Seminář se konal v rámci  největší české onkologické konference Brněnské onkologické dny. V roce 2017 se seminář zaměřil zejména na problematiku onkologické prevence, diferenciální diagnostiky související s malignitami, komplikací po onkologické léčbě a jejich řešení a také na pohled onkologů na alternativní a komplementární medicínu. Zvukový záznam přednášek předkládáme sice s ročním zpožděním, způsobeným na straně dodavatele, ale věříme, že přednášky nepozbyly aktuálnosti a pomohou praktickým lékařům v řešení onkologické problematiky v jejich ordinacích.  

PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Přednáška z oboru psychoimunologie, která zazněla na vzdělávacím semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2017, vysvětluje proč mají onkolog a psycholog stejný terapeutický cíl na biologické úrovni. 

prof. MUDr. Jiří Ehrmann, CSc.

Příznakem nádorových chorob, zejména u starších lidí, může být i žloutenka. Historie, definice, klasifikace, příčiny, klinický obraz a vyšetření v přednášce, která zazněla v rámci edukačního semináře pro praktické lékaře na BOD 2017. 

MUDr. Marcela Dubová

Přednáška o možnostech vyšetření orofaryngeální dysfagie zazněla na semináři pro praktické lékaře v rámci BOD 2017.

Mgr. Naděžda Lasotová

Strukturální změny v oblasti hlavy a krku ovlivňují jak řečovou komunikaci, tak schopnost polykání. Přednáška klinické logopedky, která pracuje také s onkologickými pacienty, zazněla na BOD 2017 v rámci vzdělávacího semináře pro praktické lékaře. 

X. celostátní konference paliativní medicíny, 5. - 6. 10. 2018 v Praze

Česká společnost paliativní medicíny vás zve na Celostátní konferenci, která je tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny. Svým záběrem je určena lékařům, sestrám, sociálním pracovníkům, psychologům, kaplanům i všem dalším, které téma paliativní péče zajímá.

Multiscan, s.r.o. a Komplexní onkologické centrum Pardubického kraje vás zvou na již 9. ročník odborné konference zabývající se onkologickou problematikou. Poznamenejte si datum 16. - 17. května 2019 v Kongresové centru Kunětická Hora Dříteč. 

Nová koncepce organizace péče je pro českou onkologii nezbytná

Zajištění české onkologické péče do značné míry závisí na tom, jak zvládneme organizaci péče o stále narůstající počty pacientů. Pozitivní zprávou je, že česká onkologie dlouhodobě významně prodlužuje přežití onkologických pacientů. Avšak cenou za tento úspěch je další nárůst počtu nemocných, kterým je nutné zajistit péči.

Výbor České onkologické společnosti pravidelně zveřejňuje přehled stanovisek ČOS k jednotlivým správním řízením, která byla zaslána SÚKLu. Dne 4. 7. zaslal výbor ČOS stanovisko k přípravku KISQALI.

9. psychoonkologické sympózium 12. září 2018 v Liberci

Psychoonkologická sekce ČOS Vás zve na 9. psychoonkologické sympózium na téma "Mikrosvět onkologie - místo setkávání lidí a profesí". Přihlášky do 30.8. 2018, program k dispozici. 

12. konference lékařských fakult ČR a SR s mezinárodní účastí na téma e-learning a zdravotnická informatika ve výuce lékařských oborů se letos přesouvá do Plzně.