Čtyři podoby 24. vydání Modré knihy!

Každý den si ve své ordinaci, kanceláři nebo doma zobrazí Modrou knihu České onkologické společnosti umístěnou na Linkos.cz přes 300 lékařů. Modrá kniha vychází již tradičně v několika formátech. Můžete ji číst přímo na Linkos, stáhnout si pdf verzi na svůj počítač a nebo si můžete stáhnout Modrou knihu ve formátu e-Pub nejen na svůj počítač, ale i na chytrý telefon nebo tablet. 24. aktualizace vychází také v papírové podobě. Podívejme se blíže na Modrou knihu, určenou pro mobilní zařízení.

24. aktualizace Modré knihy České onkologické společnosti ve formátu html, pdf a e-pub

Co znamená kniha ve formátu ePub?

Elektronické knihy si můžete na internetu stahovat v různých formátech, nejčastější je pdf, ePub a MOBI. 

Modrá kniha na Linkos ve formátu pdf je zveřejňována již dlouhá léta a i v tomto formátu si ji můžete stáhnout nejen na počítač, ale i na mobilní zařízení. Obecně se však formát PDF doporučuje pro eKnihy, které si plánujete číst na počítači a zařízeních, které mají dostatečně velký displej. Na telefonu ani tabletu si v pdf příliš kvalitně nepočtete. 

Formát MOBI je zase určen pro čtečky Amazon Kindle.

Na Modré knize ve formátu ePub si počtete i na obrazovkách menších, než je obrazovka vašeho počítače, tedy i na tabletech a dokonce i na chytrém telefonu.  Formát ePub byl totiž speciálně vyvinut pro čtení na mobilních zařízeních a dokáže text i na malé obrazovce přizpůsobit. 

V Modré knize ve formátu ePub si nejen počtete, ale můžete knížkou listovat, zakládat si pasáže (diagnózy), ke kterým se vracíte a dokonce si dělat vlastní poznámky k danému postupu.  

Mohu formát ePub číst jen na mobilních zařízeních?

Formát ePub (nebo také ePub či EPUB) byl sice vyvinut přednostně pro malé obrazovky, tedy tablety a telefony, ale dnes ho lze číst i na počítači, i když ne všechny funkce budou zachovány. Existují programy, které vám umožní čtení téměř na všech zařízeních a operačních systémech (Windows, Mac, Linux, Blackberry, Android a další). Užít si vlastnosti knihy v ePub ve vašem počítači vám umožní například Fbreader. Uživatelé zařízení s operačním systémem Android si zatím také musí stáhnout čtečku. Pro čtení Modré knihy doporučujeme Mantano Reader, kterou je možno zdarma stáhnout z Google play.

Ti z Vás, co používají prohlížeč Firefox si mohou stáhnout EPUBReader a fanoušci Chromu zase MagicScroll

Jak na Modrou knihu ve formátu ePub?


Jděte na stránky České onkologické společnosti ČLS J.E.P. Linkos.cz a tam najdete na stránce aktuálního vydání Modré knihy nový odkaz na ePub verzi.

Stáhněte si ePub verzi do svého zařízení, čtečky nebo iPadu. Modrou knihu pak naleznete v knihovně svého mobilního zařízení, např. v iBooks na iPadu nebo iPhonu. 

Při čtení máte možnost, založit si diagnózy a režimy, ke kterým se často vracíte, dělat si vlastní poznámky k jednotlivým kapitolám, které se Vám budou vypisovat na úvodní stránce, zvýrazňovat pasáže v textu barevnými zvýrazňovači a dělat s knihou i další věci, za které byste v knihovně zaplatili pokutu. Kniha se dobře studuje i díky obsahu "na kliknutí", listování, možnosti zvětšovat  léčebná schémata a tabulky a také zvětšení písma nebo použití lupy.