Pohybové aktivity v rámci prevence i během léčby zhoubných nádorů - záznam živého přenosu

 • (UP v Olomouci, Fakulta tělesné kultury, Katedra aplikovaných pohybových aktivit)

Pohybová aktivita se považuje za jeden z nejdůležitějších pilířů zdraví. Málokdo ví, že fyzická nečinnost je dnes považována za rizikový faktor mnoha zhoubných nádorů, a proto je alespoň minimální „dávka“ pohybu pro naše zdraví nezbytně nutná. První prosincovou středu jste se ptali na pohyb a sport v prevenci zhoubných nádorů i na pohyb u onkologicky nemocných nebo po ukončení úspěšné onkologické léčby. Na Vaše otázky odpovídal Mgr. Tomáš Vyhlídal z Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.  

Další díl naší série živých přenosů, ve kterých každou první středu v měsíci členové Sekce preventivní onkologie České onkologické společnosti a další odborníci na onkologickou prevenci odpovídají živě na dotazy veřejnosti o prevenci a včasném odhalení rakoviny, byla věnována pohybu a sportu v prevenci vzniku nádorových onemocnění a také vhodnosti pohybu u onkologických pacientů, například během chemoterapie. Pokud Vás zajímá problematika pohybu během a po skončení onkologické léčby, sledujte také projekt #MysliProtiRakovine, kde bude březnovým hostem PhDr. Pospíchala právě Mgr. Vyhlídal v rámci webináře s názvem "Příroda, pohyb, naše psychika a zdraví".    

Video

Kapitoly

 1. Přivítání a představení Katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci
 2. Pohybová aktivita a pohybová in-aktivita (zvuk v pozadí: příchod Mikuláše)
 3. Zdravotní benefity pohybových aktivit
 4. 4 rčení o pohybu
 5. Doporučení pohybové aktivity
 6. Stupně intenzity tělesného pohybu
 7. Pohybové aktivity v prevenci zhoubných nádorů - stupně důkazů
 8. DOTAZY DIVÁKŮ
 9. Jarka: Jak se dá skloubit sport s chemoterapií, která člověka úplně vysaje? Existují nějaké triky jak se v takovém stavu vykopat např. ke krátkému běhu?
 10. Mirek: Je nějaký sport, který je pro prevenci, případně při léčbě vhodnější než ostatní?
 11. Michal: Existují studie, které by potvrzovaly vliv sedavého zaměstnání na vznik rakoviny? A co tzv. "standing desks", mohou riziko vzniku rakoviny snižovat?
 12. Ivana: Jde Vaše knížka o pohybu u dětí s rakovinou ještě objednat?
 13. Václava: Dobrý den, jsem druhým rokem po onkologické léčbě, všechny testy a vyšetření jsou v pořádku. Mohu již naplno začít trénovat, chodit do fitness centra, běhat a podobně?
 14. Petr: Podle čeho se rozhodne, zda je nějaký druh pohybu nebo sportu vhodný pro daného pacienta, rozhoduje věk, kondice, předchozí sportování nebo druh léčby?
 15. Peter: Je mně 74 let, jsem po ozařování, končím s hormonální terapií. Jsem velmi unaveny....bude to lepší?
 16. KOMENTÁŘ K ANKETNÍM OTÁZKÁM
 17. Jaroslav: Vím, že to není pohyb. Ale mohou nějak při léčbě pomoci "intelektuální sporty" typu šachy?

Podcast

Přehrajte si zvukovou stopu videa:

Živý přenos 5. 12. se tentokrát potýkal s technickými problémy, které jsou patrné i na záznamu. Omlouváme se za technické chyby na začátku a konci záznamu a doufáme, že obsah pro vás bude i přesto přínosný.  

Během přenosu odpovídali diváci na níže uvedené otázky. Budeme rádi, když nám odpovíte na náš malý průzkum i Vy. Děkujeme! 

Jak moc máte pohybové aktivity v jednom týdnu?

O možnostech pohybu během onkologické léčby se radím: