Kouření

Kouření je příčinou zhruba třetiny všech onkologických onemocnění! Nekouřit je základ onkologické prevence! Tabákový, a zejména cigaretový kouř obsahuje tisíce škodlivých látek, mezi nimi i většinu takových, u kterých byla prokázána karcinogenní aktivita pro člověka. Závislost na tabáku není jen zlozvyk, ale je to nemoc, která má svou diagnózu.  Závislosti na tabáku není snadné se zbavit, nikotin je návykovější než heroin a psychosociální vazby bývají také silné. Většina kuřáků začíná s cigaretami v dětském věku a v dospělosti toho lituje, sedm z deseti dospělých kuřáků by raději nekouřilo. Pokusy přestat bez jakékoli pomoci nebývají úspěšné, roční abstinence je jen kolem 3– 5 %, pokud přestáváte s pomocí lékaře či sestry, je úspěšnost kolem 8– 10 % a u intenzivní léčby s farmakoterapií je úspěšnost 25– 35 %. Proto přinášíme rady a tipy, jak přestat a kontakty na odborníky, kteří Vám pomohou s léčbou závislosti na tabáku.  

Víte, jak přestat kouřit?

Zkuste si 4 otázky na téma kouření a jeho léčba. Správné odpovědi najdete ve videu na stejné téma nebo na závěr kvízu.

Informace o stránce

  • Autoři: prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. (Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1.LF UK a VFN Praha;Ústav hygieny a epidemiologie); prof. MUDr. Drahoslava Hrubá, CSc. (LF MU Ústav preventivního lékařství)
  • Datum vytvoření: 4. 9. 2017
  • Datum poslední úpravy: 7. 10. 2017
  • Informace o poslední úpravě:

    Texty a videa přiřazené k této stránce pro Vás vytvořily zmíněné lékařky, které se dlouhodobě věnují pacientům, kteří se chtějí zbavit závislosti na tabáku.