ACTIVE BREATHING CONTROL - MODERATE INSPIRATION BREATH-HOLD - KAZUISTIKA ADJUVANTNÍ RADIOTERAPIE PACIENTKY S KARCINOMEM PRSU

Konference: 2013 XXXVII. Brněnské onkologické dny a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky

Kategorie: Radioterapie

Téma: XXI. Radioterapie

Číslo abstraktu: 218

Autoři: MUDr. Lucie Šimková; Doc. MUDr. David Vrána, Ph.D.; MUDr. Karel Cwiertka, Ph.D.

Východiska:

Dýchací pohyby během dechového cyklu představují signifikantní problém v průběhu radioterapie v oblasti hrudníku. Existuje několik mož­ných metod, jak vyřešit tuto situaci, jako například povrchní dýchání (shallow breathing), respiratory gating nebo respiratory tracking.

Popis případu:

Pou­žili jsme metodu aktivní kontroly dýchání se zadržením dechu ve středně hlubokém nádechu v případě adjuvantní radioterapie pacientky s karcinomem prsu. Při srovnání DVH (dose-volume histogram) bez použití ABC zařízení byla dávka na srdce V25 = 6,95 % = 34 cm3, V30 = 5,36 %, V45 = 1,71 %, D-mean 6,2 Gy, avšak v případě použití ABC zařízení V25 = 1,96 % = 8,77 cm3, V30 = 1,26 %, V45 = 0 %, D-mean = 2,58 Gy. Dávka na levou plíci byla v prvním případě V20 = 31,2 %, D-mean = 15,9 % a s ABC zařízením V20 = 26,99 % a D-mean 13,6 %. Dávka na pravou plíci, míchu a pokrytí cílového objemu bylo srovnatelné v obou případech.

Závěr:

Dle našich zkušeností ABC zařízení představuje jednoduchou metodu, jak vyřešit problém s dýchacími pohyby v průběhu radiote­rapie, a zvýšit tak interfrakcionační a intrafrakcionační reprodukovatelnost radioterapie. S postupným zvyšováním přežívání pacientek po adjuvantní léčbě se bude zvyšovat riziko vzniku pozdní toxicity jako ICHS, kardiomyopatie atd., které mohou představovat pro pacientku vyšší riziko než vlastní onkologické one­mocnění. Problémem při využití ABC zařízení může být nutnost opakovaného (10 až 15krát) zadržení dechu během jedné frakce radioterapie.

Datum přednesení příspěvku: 18. 4. 2013