Editorial

Konference: 2014 10. symposium a workshop molekulární patologie a histo(cyto)chemie

Téma: Editorial

Číslo abstraktu: 000

Autoři: prof. MUDr. Zdeněk Kolář, CSc.

Foreword

Dear Colleagues and Friends,
I am pleased to welcome you at the 10th Symposium and Workshop on Molecular Pathology and Histo(cyto)chemistry, as well as at the 100th Seminar of the International Academy of Pathology and at the 6th Days of Histology Laboratory Technicians. All these three events are aimed to increase the cooperation of pathologists and clinicians to patient’s benefits. The 10th anniversary of symposium and 100th seminars organized so far by our department enables us to look back. Olomouc became the prominent meeting centre for several reasons including a presence of internationally recognized and national experts, plethora of inspirational talks and establishing valuable contacts.

Pathology in 21st century is understood as an interdisciplinary field. We believe that integration of clinical aspects to our programme will improve attractiveness and quality of our meetings. The main professional goal of this conference “Modern Pathology for Clinical Practice” is well suited to both clinical and scientific professionals working in all areas of pathology and biology in collaboration with clinical fields. The meeting provides a platform for information exchange covering realms of urology, oncology, pneumology, gynecology and pathology. Topics are well balanced giving space to clinical and experimental areas for multidisciplinary audience.

The main programme, including talks from invited speakers, will be in English. Friday section includes presentations from distinguished experts from Austria, Denmark, France, Germany, Britain, Slovakia and Sweden as well as Czech speakers. Programme also comprises otherseminars namely Clinical Pathology for Gynecology, Clinical Pathology for Pneumology, and the 100th Olomouc Diagnostic Seminar of the Czech Division of International Academy of Pathology.

We also appreciate the patronage of the Palacky University and the University Hospital Olomouc for their help to organize all years of this event.

Finally, I hope that you will enjoy Olomouc, town known for its traditional Moravian hospitality.

Úvodní slovo

Vážené kolegyně, vážení kolegové, přátelé,

  je mi potěšením Vás přivítat na dalším ročníku Dnů molekulární patologie, které zahrnují jubilejní 10. symposium a workshop molekulární patologie a histo(cyto)chemie stejně jako 100. diagnostický seminář International Academy of Pathology a 6. olomoucké dny histologických laborantů. Všechny tyto dílčí akce jsou věnovány spolupráci patologů a kliniků ve prospěch našich pacientů.

 

  Deset ročníků symposia a sto seminářů organizovaných naším ústavem jsou již dost dlouhou tradicí, která nám nabízí možnost bilancování. Za tuto dobu se v O lomouci vystřídala řada zahraničních a tuzemských odborníků z prestižních pracovišť. Bylo předneseno množství zajímavých a inspirativních referátů a byly navázány cenné kontakty a spolupráce, které přerostly až do osobního přátelství. Olomouc se tak stala významným centrem setkávání nejen molekulárních patologů. Všechny ročníky by však nebylo možno realizovat bez podpory, kterou poskytuje Univerzita Palackého, jedno z našich nejstarších vysokých učení a samozřejmě její Lékařská fakulta a Fakultní nemocnice Olomouc.

  Kromě bilancování je však také nutné se zmínit o blízké budoucnosti. Patologie XXI. století je především interdisciplinárním oborem, který se neobejde bez spolupráce s ostatními. Z toho důvodu jsme při přípravě příštího programu spojili naše síly s kolegy z onkologické, pneumologické, porodnicko-gynekologické a urologické kliniky, se kterými nás pojí množství společných vědeckých i klinických projektů. Věříme, že vnesení více klinických prvků do našich setkání povede ke zvýšení jejich atraktivity i úrovně. Vedle spolupráce s lékaři různých klinických oborů je rovněž nezbytná spolupráce s lékaři a vědci oborů teoretických. Jen tak je možné zajistit aplikaci nejnovějších poznatků do klinické praxe. Exponenciální nárůst poznatků z oblasti molekulární patologie a biologie vede k lepšímu poznání patogeneze nemocí a mechanizmů buněčné signalizace, zároveň je však nutné neztratit empatii vůči pacientovi a vidět v něm ne objekt studia, ale především člověka. Veškerá práce lékařů a molekulárních biologů není myslitelná bez erudice a pracovního nasazení středního zdravotnického personálu, jemuž patří za jejich práci dík. Jejich účast na našem setkání přináší naší společné akci další rozměr a je užitečnou konfrontací dvou různých pohledů na činnost zdravotnického personálu, která by měla vést ke spokojenosti a vyléčení pacientů.

 Na závěr mé krátké úvahy bych rád vyjádřil přesvědčení, že naše setkání v O lomouci, která je známá svou tradiční moravskou pohostinností, bude po odborné i společenské stránce přínosné.

Váš

Zdeněk Kolář

 

Datum přednesení příspěvku: 24. 4. 2014