Endometrióza poševního pahýlu.

Konference: 2011 XXXV. Brněnské onkologické dny a XXV. Konference pro sestry a laboranty

Kategorie: Zhoubné gynekologické nádory

Téma: Gynekologická onkologie

Číslo abstraktu: 025

Autoři: MUDr. Alena Filková; MUDr. Josef Chovanec, Ph.D.; MUDr. Richard Feranec

Kazuistika

Jedná se o 38 letou pacientku, které byla v 7/2009 provedena v MOÚ LARVH simplex s pánevní lymfadenektomií pro invazivní G2 spinocelulární ca cervicis uteri (T1b1M0N0G2)

Šlo o karcinom lokalizovaný na cervikální polyp odebraný při separované abrazi provedené pro postkoitální krvácení. Následná diagnostická konizace již jen s nálezem CIN III. Histologický nález z radikální operace byl negativní (získáno l9 LU).

Pacientka byla následně převedena do dispenzární péče onkogynekologické ambulance MOÚ. První kontrola provedená 6 týdnů po operaci stejně jako další vyšetření v 11/2009 byla v normě. Při následné kontrole v 3/2010 již pacientka udává 5 měsíců trvající pravidelné vaginální krvácení á 28 dní, postupně se přidávají i bolesti v malé pánvi a dyspareunie. Na vrcholu poševního pahýlu bylo při vaginálním vyšetření objeveno ložisko granulační tkáně a pod ní slepý slizniční chobot z něhož prominuje hladký polypoidní měkký útvar velikosti cca l0 mm, v malé pánvi vpravo nad pahýlem je hmatné palpačně citlivé ztluštění (popisované jako parametria – nález stacionární)

V 3/2010 provedena následná stagingová vyšetření:
  • Granulační tkáň z poševního pahýlu – histologicky potvrzena.
  • OC z vrcholu poševního pahýlu negativní.
  • TUM, MRI pánve, PET i kolposkopický nález jsou negativní
  • Vaginální SONO prokazuje ztluštělý vaskularizovaný pahýl poševní (RI=0,5 – nesuspektní)
Pacientka stále pravidelně vaginálně krvácí. Při další kontrole v 9/2010 bylo vysloveno podezření na externí endometriózu a pacientka byla pozvána na vyšetření v době krvácení. Při něm je ve vrcholu pahýlu popisována duplikatura sliznice a v ní zjevné lividní krvácející ložisko velikosti 3-4 mm makroskopicky imponující jako endometrióza. Nález byl histologicky potvrzen. UZ pahýlu poševního již bez nálezu vaskularizace. Poslední dispenzární prohlídku pacientka absolvovala v 11/2010 – doporučeno sledování a v případě zhoršení potíží operační řešení endometriózy poševního pahýlu. Další kontrolu má pacientka plánovánu na 2/2011.

Datum přednesení příspěvku: 21. 4. 2011