OPTIMÁLNÍ STAGING KARCINOMU REKTA. SROVNÁNÍ CT A MRI

Konference: 2013 XXXVII. Brněnské onkologické dny a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky

Kategorie: Kolorektální karcinom

Téma: IX. Nádory tlustého střeva a konečníku

Číslo abstraktu: 083

Autoři: MUDr. Šárka Bohatá, Ph.D.; MUDr. Beáta Hemmelová; MUDr. Petr Nádeníček, Ph.D.

Východiska:

Předoperační vyšetření je pro stanovení optimální léčby karcinomu rekta klíčové a je důležitým faktorem při rozhodování o neoadjuvantní léčbě a také determinuje prognózu. Endoanální ultrazvukové vyšetření (EUS) je používáno především pro T staging, magnetická rezonance (MRI) je důležitá pro hodnocení přede­vším mezorektální invaze, která je významným prognostickým faktorem a předurčuje vhodnou chirurgickou léčbu, je použitelná také pro detekci lokální rekurence. Výpočetní tomografie (CT) hrudníku, břicha a pánve je používána především k hodnocení vzdálených metastáz.

Cíl:

Cílem našeho sdělení je demonstrovat výhody a naopak nedostatky jednotlivých modalit při stagingu karcinomu rekta a navrhnout optimální postup. CT vyšetření je široce dostupné a rychlé, nicméně není meto­dou volby při hodnocení vrstev rektální stěny, tedy při T stagingu se příliš neuplatňuje. Je schopno detekovat pokročilá stadia choroby s přesností 80-90 %, nicméně při zahrnutí nižších stadií tato hodnota klesá dle některých studií až na 53 %. Hodnocení uzlinové invaze je pak založeno zejména na měření velikosti uzlin, posou­zení morfologie a sycení a přesnost CT zde dosahuje 54-70 %. U MRI, co se týče invaze do muscularis propria, je udávána podobná senzitivita jako EUS, specificita EUS (86 %) je pak signifikantně vyšší než MRI (69 %). Co se týče invaze do perirektální tkáně, senzitivita EUS (90 %) je signifikantně vyšší než CT (79 %) a MRI (82 %), speci­ficity jsou srovnatelné. MRI však nemůže vůbec odlišit T1 a T2 stadium a spolehlivě rozlišit T2 a časné T3 stadium, zejména není možno rozpoznat samotnou infiltraci tumorem od desmoplastické reakce. N staging založený pouze na hodnocení velikosti lymfatických uzlin je neuspokojivý, s udávanou přesností jen 43-85 %. Mikrometastázy se totiž mohou objevit i v normálně velkých uzlinách, morfologická kritéria samotná mají proto nízkou výpovědní hodnotu. Pokud posuzujeme pomocí MRI i intenzitu signálu a charakter kontury, lze dosáhnout senzitivity 85 % a specificity až 97 %.

Závěr:

Nejpřesnější metodou pro hodnocení invaze do rektální stěny je EUS, pak MRI, nicméně přesný staging invaze do mezorektální facie a lymfatických uzlin je pomocí moderních MRI technik. Hodnocení vzdálených metastáz pak náleží CT.

Datum přednesení příspěvku: 19. 4. 2013